Türkiye’nin En Keyifli Bağ Rotaları

11 Ağustos 2023

Binlerce yıllık bir tarihin, köklü bir geleneğin habercisi olan bağcılık, kadehinize doldurulan şaraba kadar uzun bir serüven aslında. Yemyeşil bağların nasıl bir emekle her gün işlendiğine şahit olmak; iklimi, toprağı, yetiştiği bölgenin hikâyeleriyle farklı anlamlar kazanan şarabın yolculuğunu dinlemek, görmek ve yaşamak unutulmayacak bir deneyim. Türkiye; gerek toprak yapısı ve iklimi gerekse de şarapçılık ve bağcılık için sahip olduğu mükemmel koşullar sebebiyle Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinde üretilen şaraplarla yarışabilecek düzeyde şaraplar üretiyor.

Trakya Bağ Rotası‘ndan Urla Bağ Rotası‘na; Bozcaada Bağ Rotası‘ndan Kapadokya Bağ Rotası‘na doğru yola çıkıp; üzümün, şarabın, üretenin ve bölgenin hikayesini dinleyerek, yerel tatlar eşliğinde şarap tadımı yaparak, bağ bozumu geleneklerine şahit olmaya ne dersiniz?

İşte Türkiye’deki en keyifli başlıca bağ rotaları…

Trakya Bağ Rotası

Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerinde faaliyet gösteren butik şarap üreticilerinin desteği ile oluşturulmuş Trakya Bağ Rotası; her geçen gün daha da büyüyüp, kendini geliştirerek şarap üreticilerine, şarap tutkunlarına ve yöre halkına güç vermeye devam ediyor. Antik çağlardan günümüze kadar uzanan bağ bozumu geleneğine şahit olabileceğiniz bu büyüleyici rota; Trakya’nın farklı bölgelerinde yer alan 13 butik şarap üreticisinin dahil olduğu Türkiye’nin aynı zamanda ilk bağ rotası. Dünyada en eski şarap üretim bölgelerinden biri olan Trakya Bağ Rotası’ndaki güzellikleri keşfederken Luis Fernando Olaverri’nin “Şarap, içebileceğiniz tek sanattır” sözünü anımsayacaksınız. Adım Adım Trakya Bağ Rotası Rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Urla Bağ Rotası

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Urla; uçsuz bucaksız yemyeşil bağlarıyla göz kamaştırıyor. Havası güzel, manzarası güzel, sofrası zengin bir Urla Bağ Yolu yolculuğu bu sonbahara çok yakışacak! Yeni bir değişim ve dönüşümün içerisinde olan Urla, İzmir Kalkınma Ajansı ve Büyük Şehir Belediyesi’nin desteklediği Urla Bağ Yolu projesi ile topraklarındaki binlerce yıllık bağcılık kültürünü ayağa kaldırıyor. İyon, Pers, Roma medeniyetlerinin önemli merkezi olmuş Urla eski adıyla Klazomenai bugün butik şarap üreticileri, birbirinden zevkli bağ evleri ve otelleri, dünyanın kabul ettiği okullardan mezun olan şeflerin açtığı gurme durakları, lezzet festivalleriyle zengin, sürprizli bir seyahat rotası.

Bozcaada Bağ Rotası

Bozcaada, yüzyıllardan beri süregelen üzüm bağları ile oldukça ünlü bir ada. Bereketli üzümlere sahip olan Bozcaada Bağ Rotası‘nda birçok şarap üretim tesisi bulunmakta. Tarihi neredeyse üzümle bir olan Bozcaada’nın bağlarına yapacağınız yolculukla üzüm kokusu eşliğinde güzel bir Ege tatili geçirebilir, karnaval havasında gerçekleştirilen Bozcaada Bağbozumu Festivali’ne katılarak, bu muhteşem etkinliği yerinde izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Kapadokya Bağ Rotası

Peri bacalarıyla ünlü olduğu kadar şaraplarıyla da adından söz ettiren Kapadokya, bağ bozumu için ziyaret edilebilecek en keyifli duraklardan biri. Mistik coğrafyasıyla gönüllerde taht kuran Kapadokya bölgesi Turasan ve Kocabağ Şarap Merkezleri ile öne çıkıyor. Her sonbaharda Ürgüp Bağ Bozumu Festivali ile ziyaretçilerine benzersiz bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Bu yıl festivalin 8 – 9 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Gün doğumu ve batımıyla misafirlerine büyüleyici bir deneyimin kapılarını açan Kapadokya’da bağ bozumu etkinliklerine katılarak, üzüm bağlarına doğru unutamayacağınız bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Türkiye’nin En Keyifli Bağ Otelleri

Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinde üretilen şaraplarla yarışabilecek düzeyde başarılı bağcılık ve şarap üretimi yapılmaya başlayan, şarap turizmi açısından önemli bir yere gelen ülkemizdeki bağ evleri ve bağ otelleri farklı tatil deneyimlerini de beraberinde getiriyor. Ülkemizde üretilen şarapları yerinde tatmak, yemyeşil doğası ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bu güzel ortamların keyfini daha uzun süre çıkarmak isteyenler için Trakya Bağ Rotası’ndan Urla Bağ Rotası’na, Kırklareli’den Kayseri’ye, Bozcaada’dan İzmir’e  Türkiye’nin en keyifli bağ otellerini hazırladık. Türkiye’nin en keyifli bağ otellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.