Unutulmaz Bir Lapland Gezisi İçin 10 Öneri

22 Aralık 2022

Masal tadında bir kış tatilini kim istemez? Kuzey ışıklarını görmek, husky safarisi yapmak, lokal köylerde yavaş hayatı deneyimlemek, Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla macera,  Noel Baba’nın evi olan Santa Claus Village gezisi, donmuş nehirde balık tutmak, buzlu suda yüzmek Lapland’de yaşayabileceğiniz büyülü, efsanevi, canlı, neşeli ve eğlenceli deneyimlerden sadece bazıları…  Bembeyaz karlarla kaplı ormanların içerisinde doğanın kucağında geçireceğiniz günler size daha önce hiç yaşamadığınız tecrübeler kazandıracak. Bir düşünün, hayatınızda kaç kere husky safarisine katılıp, cam bir igloo’da yatağınızda yatarken Kuzey Işıklarını seyredebilirsiniz?

Peki, Lapland nerede?

Lapland, İsveç ve Finlandiya’nın kutup dairesi içinde kalan bölgesine verilen isim. Bu bölgeyi ziyaret etmek için her iki ülkenin bu bölge içinde yer alan kasaba ve otellerinden birini tercih edebilirsiniz. Finlandiya Lapland’inin oldukça popüler olduğunu ve doğasıyla muhteşem deneyimler sunduğunu belirtelim.

Lapland’e Nasıl Gidilir?

Siz de Finlandiya Lapland Bölgesi’ni tercih ediyorsanız size güzel bir haberimiz var. Türk Hava Yolları 05 Aralık 2019 itibariyle Finlandiya, Lapland Bölgesi’nin merkez şehri Rovaniemi’ye uçmaya başlıyor. Tabi, daha fazla gezmek istiyorsanız Helsinki’ye uçup burada birkaç gün geçirip, Helsinki’den Lapland’e 2 saatlik bir uçuşla gidebilirsiniz.

İşte, unutulmaz bir Lapland gezisi için yapmanız gereken 10 şey:

1) Santa Claus Village

Rovaniemi’ye birkaç kilometre uzaklıkta konumlanan Santa Claus Village, Noel Baba ile ilgili duyduğunuz tüm hikâyelerin gerçeğe dönüşmüş hali! Bir eğlence parkı gibi olan Santa Claus Village’a geldiğinizde küçük müzeyi gezebilir, Noel Baba Ana Postanesi’nden posta gönderebilir, kar motorlarına binebilir, husky’leri görebilir, Elf’lerin çiftliğini ziyaret edebilirsiniz.

2) Snowman World 

Santa Claus Village içerisinde yer alan Snowman World bir kış parkı. Bir buz dünyasının inşa edildiği Snowman World içerisindeki Ice Bar’da bir içki içerek, Ice Restaurant’ta yemek yiyerek birbirinden güzel buz heykellerini de görebilirsiniz.

3) Sámi Museum Siida

İnari Gölü kıyısında yer alan Sámi Museum Siida,  Sami kültürünün maddi ve manevi mirasını korumaya yönelik bir koleksiyona sahip. Norveç, İsveç, Finlandiya kuzeyinde yaşayan yerel halk Sami asırlardır kültürünü korumaya devam ediyor. Doğanın ve insanların Kuzey’in doğasında nasıl yaşadıklarını sergiler ve koleksiyon eserleriyle gösteriyor.

4) Husky Safari

Kuzey Kutbu hayvanları olarak bilinen husky cins köpeklerle geçireceğiniz saatler hayatının unutulmaz deneyimlerinden biri olacak. Lapland’in karlarla kaplı doğasında, husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla yapacağınız yolculuk, husky çiftliğinde geçireceğiniz keyifli zamanlar bu kış masalının olmazsa olmazı! Muhser olarak bilinen rehberinizden kızakları nasıl kontrol edeceğinize dair bilgileri alıp, ekip gözetiminde bu benzersiz deneyimi yaşayacaksınız.

5) Kar Motosikleti Sürüşü

Lapland’in beyaza bürünen doğasında adrenalin dolu bir aktivite yaşamak istiyorsanız kar motosikletlerine atlayıp ormanlar içerisinde sürüş keyfini yaşamalısınız. Lapland’in vahşi doğasında geleneksel bir ulaşım aracı olan kar motosikletleri ile sürüş deneyimi aynı zamanda karlarla kaplı ağaçlı yollar arasında tabiatı keşfetmenin en heyecan dolu aktivitesi.

6) İgloo’da konaklamak

Lapland seyahatinizde “mutlaka yapılacaklar listesi”nde olması gereken bir deneyim! Bir cam küreyi andıran igloo’lar gökyüzünü seyredebilmeniz için cam tavandan oluşuyor. Metrekare olarak geleneksel odalardan daha küçük olsa da konforunuzdan ödün vermiyorsunuz. Kuzey stilini yansıtan sade tasarımı ile hava karardığında gökyüzündeki yıldızlar ve Kuzey Işıkları ile baş başa kalıyorsunuz. Dışarısı -20 derece iken bile yattığınız yerden yıldızlara bakıp hayal kurmak muhteşem değil mi?

7) Ren Geyiği Safarisi

Masalları gerçeğe dönüştürmek için Lapland’de ren geyiği safarisi yapmak şart! Unutulmaz bir Ren geyiği safarisi için orman içerisinde yer alan Ren geyiği çiftliklerinden birini tercih etmelisiniz. Ateş etrafında Ren geyiği sürüleri hakkında bilgi alıp, Sami rehberinizden sürüş hakkında detayları aldıktan sonra bu kültürün unutulmaz deneyimi için yola çıkın!

https://www.traditionrolex.com/27

8) Kuzey Işıkları 

Lapland’e gelmenizin başlıca motivasyonlarından biri elbette Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) diye düşünüyoruz. Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalar olan Kuzey Işıkları kutup bölgelerinde görülüyor. Açık bir havada net görülebilen Kuzey Işıkları avına atlı kızaklarla, kar motosikletleriyle giderek gittiğiniz yolu bile maceraya çevirebilirsiniz.

9) Sampo Buzkıran Gemisi

Finlandiya’nın en çok sevilen aktivitelerinden biri de Kemi kasabasından hareket eden buzkıran gemisi ile Bothnia Körfezi’ne açılmak. Sampo Buzkıran Gemisi’ni gezip, Avrupa’nın en geniş buzulunun bulunduğu sularda dolaşabilirsiniz. Maceraya hayır diyemeyen uslanmaz bir gezginseniz özel kıyafetler giyerek Bothnia Körfezi’nde buzlar arasında yüzmelisiniz.

10) Kayak Keyfi

İki tepenin eteklerine inşa edilen Saariselkä Kayak Merkezi, karlarla kaplı bir coğrafyada pek de şaşırtmıyor aslında. Tüm seviyelere uygun pistleri bulunan kayak merkezinde Alp ve İskandinav kayak unsurlarını birleştiren bir kayak tekniği olan ve kayak ayakkabılarının sadece ucunun kayağa sabitlendiği ve topuk bölgesinin serbest kaldığı telemark kayak da yapabilirsiniz.

 

Size Özel Lapland Programı ve Rezervasyon İçin:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.