Sonbaharda Sanat, Gurme, Deniz ve Doğa ile Dolu Rotalar

16 Eylül 2020

“Sonbahar, cebinde diğer tüm mevsimlerden daha fazla altın taşır.” Jim Bishop

Her mevsimin ayrı bir güzelliği var keşfedilecek… Sonbaharın en güzel hikâyeleri yolda yazılır diye düşünenler yalnız değilsiniz! “Sonbaharda nereye gidilir?” diyorsanız Türkiye’nin en güzel sonbahar rotaları bu yazıda! Doğa tutkunları, deniz sevdalıları, gastronomi meraklıları, sanatseverler için birbirinden keyifli sonbahar rotaları hazırladık. Sonbaharda sanat, gurme, doğa ile dolu seyahatler ile modunuza göre sonbahar rotanızı seçin.

Sonbaharda Deniz & Güneş Keyfi İsteyenlere:

Karaburun

Karaburun İzmir

İzmir-Çeşme güzergâhında otoban çıkış tabelasını görüp önünden geçtiğimiz, yıllarca kıvrımlı yolları ile uzaktan görünmez olan Karaburun Yarımadası şimdi hepimizin gündeminde. Doğaya, doğallığa ve sakinliğe duyduğumuz özlem ile kalbimizin bizi götürdüğü Karaburun Yarımadası küçük köy ve kasabaları, harika bakir koyları, salaş ve leziz sahil restoranları ile filmlerde hep gördüğümüz ve özendiğimiz “o yer” aslında.

Yarımada ile aynı adı taşıyan İzmir’in en küçük ilçesi Karaburun’a ulaşmak kolay değil zaten ruhunu da bu sayede koruyabiliyor. Onlarca, hatta yüzlerce viraj geçip ulaştığınız Karaburun sessizlik arayan, sadelikten yana her gezgin için en tatlı sonbahar kaçamağı!

Bozburun

Bozburun

Dağların ve tepelerin kavuştuğu deniz, samimiyetiyle insanı saran kıyı köyleri, sayısız saklı koy, meyve ağaçlarının kokuları ile Bozburun… Ulaşımı kolay olmayınca bakir kalmayı başaran, yoğunluğa ve “şehirleşmeye” karşı direnebilen bir cennetten bahsediyoruz. Yol kenarlarında karşınıza çıkan hayvan sürüleri bir kez daha hatırlatıyor doğanın sahibinin kim olduğunu…

Şatafatlı otellerin yerini zarafete bırakan, yapayı değil doğalı tercih eden Bozburun doğasıyla, yaşam felsefesi ile Türkiye’nin en güzel inziva köşesi. Mevsim sonbahar olsa da deniz suyu sıcaklığı deniz keyfinize engel olmayacak, koylar deniz tutkunu yelkenliler, guletlerle hareketlenecek, doğal lezzetler bulacağınız restoranlar size özlediğiniz tatları sunacak.

Datça

Datça

Geldiğinizde anlıyorsunuz Datça’ya bir kez gelenlerin neden buranın müdavimi olduklarını! Dört tarafı benzersiz bir doğa, tarih ve kültürel miras ile kutsanan bir ülkede yaşamanın zenginliğine bir de Datça’nın tabiatı eklendiğinde hayranlığınız katlanıyor. Datça’yı övmek isterken hep aynı kelimeye gelip takılıyoruz: tabiat! Yeşilin ve mavinin her tonu nasıl olur da Datça’da buluşur?

Meyve ağaçları, bitkileri, otları bir yanda kokuları ve görüntüleri ile sizi etkisine altına alırken diğer yanda saklı koylar, berrak sular, kıvrılan her yolun sizi götürdüğü güzellikler bekliyor sizi. Cömert doğası, harika koyları, sevimli pansiyonları ve butik otelleri ile unutulmaz bir sonbahar rotası arayanlar için doğru adres.

Bodrum

Bodrum

Gümüşlük, Yalıkavak, Turgutreis, Bitez, Göltürkbükü, Gündoğan ile herkesin hayalindeki Bodrum’a ulaşabilir. Yaz aylarının yoğunluğu bitmişken güzel havaların tadını masmavi sularda çıkarmak, harika manzaraları olan kafe ve restoranlarda keyif yapmak size kalıyor. Siz nasıl bir Bodrum yaşamak istediğinize karar verin yeter!

Sevdikleriniz ve ailenizle tamamen size özel bir Bodrum deneyimi yaşamak ve bu deneyimi kusursuz bir hizmetle birleştirmek istiyorsanız Villa Maçakızı sonbahar durağınız olmaya hazır. Cennet Koyu’nda yer alan ve Amalfi Kıyıları’nı aratmayan manzara, mimarisiyle damga vuran Villa Maçakızı sadece size özel villa konsepti ile sizi lüks servis ve imkânlarla donatıyor.

Cennet Koyu’nda Kiralık Lüks Villa: Maçakızı

Villa Maçakızı

Sonbaharda Sanat Dolu Seyahat İsteyenlere:

Eskişehir 

Eskişehir

Düzenli şehir yapısı ile ilk şehre girişte tatlı bir merak uyandıran Eskişehir bu düzeniyle de sizi yormayan bir hayat akışına sahip. Parkları, restoranları, irili ufaklı müzeleri, kafeleri, ilgi uyandıran mekânlarıyla enerjisi yüksek olan Eskişehir adını şimdi Odunpazarı Modern Müze ile anmaya başladık. İş insanı Erol Tabanca’nın kişisel koleksiyonunu şirketlerinde, evlerinde sergilemek yerine bir müzede tüm sanatseverlerin beğenisini sunma arzusu Eskişehir’e yepyeni bir heyecan kattı.

Japon mimar Kengo Kuma’nın kültürleri birleştiren yaklaşımı ile inşa edilen müze başlı başına bir eser aslında. Yerlisi kadar ziyaret edeni de iyi hissettiren enerjisiyle Eskişehir hafta sonu ne yapsam diye düşünen gezginler için bir hazine. Eskişehir’den Kütahya’ya uzanan sanat, zanaat dolu bir rota:

Eskişehir & Kütahya Gezisi
29 Ekim – 31 Ekim 2020

Omm Inn Eskişehir

Baksı Müzesi 

Baksı Müzesi

Hiçliğin ortasında hayat bulan bir müze ve köy halkına hayat veren bir sosyal sorumluluk projesi aslında Baksı Müzesi… Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kurulan Baksı Müzesi, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepeden aslında dünyaya meydan okuyor! Kırgız Türkçesi’nde “Şaman” anlamına gelen Baksı kelimesi anlamındaki derinliği müzeye yansıtıyor.

İmkânsıza karşı bir direniş olan müze, Koçan’ın doğduğu köye bir saygı duruşu niteliğinde. Baksı Müzesi, Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara bir teşekkürü, köy halkına bir desteği, biz ziyaretçilerine ise büyük bir hediyesi! Sanat ve doğayla baş başa kalacağınız bir rota için:

Baksı Müzesi Gezisi
19 Eylül – 20 Eylül 2020

Baksı Müzesi

Sonbaharda Doğada Olmak İsteyenlere:

İğneada 

İğneada

İğneada’daki muhteşem longoz ormanlarının namını duyup hala gitmediyseniz, kısa bir mola için şimdi tam zamanı! Marmara Bölgesi’nin Balkanlar ve Karadeniz ile kesiştiği o muhteşem coğrafyanın incisi olan İğneada, Karadeniz kıyısında yeşille mavinin adeta dans ettiği; bol oksijenli bir vaha. Kayın, meşe, akçaağaç, mürver gibi eşsiz ağaçların evi olan, Türkiye’deki kuş türlerinin neredeyse yarısına yıl boyu ev sahipliği yapan tabiatı, havası, manzarası ile tam bir sonbahar rotası. Bu sonbahar doğayla kucaklaşmak isteyenler için:

İğneada Gezisi
03 – 04 Ekim 2020

İğneada Longoz Ormanları

Yedigöller

Yedigöller

Sonbahar görüntüleri ile akıllara kazınan Yedigölller, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken doğa güzelliklerinden biri. Her mevsim ayrı bir güzelliği olsa da Yedigöller’de güz mevsimi bir renk ve doğa cümbüşüne sahne oluyor. 1965 yılında Milli Park statüsüne alınan Yedigöller adını da sahip olduğu 7 gölden alıyor. Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’den oluşan milli parkta farklı ağaç türleri, yüzlerce bitki çeşidi ve 100’ün üzerinde kuş türü yaşıyor.

Safranbolu 

Safranbolu Evleri

Batı Karadeniz’in bereketli doğasının ortasında Anadolu’nun tarihi ve kültürel mirası ile ödüllendirilen Safranbolu havasıyla, suyuyla, mimarisiyle mutlaka görülecekler listenizde olmalı. Henüz bu güzelliği görmediyseniz bu sonbahar rotanıza eklemelisiniz. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan ve Anadolu’nun simgesi haline gelmiş Safranbolu Evleri ile birlikte manzarası, tarihi ve huzuru bol bir destinasyon. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu emin olun fotoğraflarda gördüğünüzden de güzel! Safran Çiçeği Hasadı ile zenginleşen bir Safranbolu & Amasra rotası için:

Safranbolu  & Amasra Gezisi
23 Ekim – 25 Ekim 2020

Safranbolu Safran Hasadı

Sonbaharda Gurme Tatlar Arayanlara:

Urla Bağ Rotası 

Urla

Havası güzel, manzarası güzel, sofrası zengin bir Urla Bağ Yolu yolculuğu bu sonbahara çok yakışacak! Yeni bir değişim ve dönüşümün içerisinde olan Urla, İzmir Kalkınma Ajansı ve Büyük Şehir Belediyesi’nin desteklediği Urla Bağ Yolu projesi ile topraklarındaki binlerce yıllık bağcılık kültürünü ayağa kaldırıyor.

İyon, Pers, Roma medeniyetlerinin önemli merkezi olmuş Urla eski adıyla Klazomenai bugün butik şarap üreticileri, birbirinden zevkli bağ evleri ve otelleri, dünyanın kabul ettiği okullardan mezun olan şeflerin açtığı gurme durakları, lezzet festivalleriyle zengin, sürprizli bir seyahat rotası.  Sığacık, Teos Antik Kenti ve Alaçatı’nın da dahil olduğu bir Ege rotası için:

Sığacık & Urla & Alaçatı Gezisi
25 – 27 Eylül 2020

Urla Bağ Yolu

Trakya Bağ Rotası 

“Türkiye’den bir Toskana, Bordeaux şarap bölgesi çıkmaz mı?” sorularına artık gurur duyacağımız bir cevabımız var: Trakya Bağ Rotası… Büyük bir emek ve inançla yıllar içerisinde yaratılan Trakya Bağ Rotası, onun üzerinde butik şarap üreticisi ile sadece şarap tadımına değil bir yaşam kültürüne davet ediyor.

Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerinde faaliyet gösteren butik şarap üreticilerinin desteği ile oluşturulmuş Trakya Bağ Rotası ile binlerce yıllık kültürün izini takip ediyorsunuz. Türkiye’nin ilk bağ rotası olan Trakya Bağ Rotası Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerinde faaliyet gösteren butik şarap üreticilerini buluşturuyor. Şarabın, lezzetin, doğanın izinde bağ bozumu rotaları için:

Trakya Bağ Bozumu Gezisi
Eylül – Ekim 2020

Trakya Bağ Rotası

Hotel Caeli’de Bağ Bozumu Gezisi
04 Eylül – 17 Ekim 2020

Hotel Caeli Bağ Bozumu

Size özel sonbahar rotaları ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118 veya 132

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.