Seyahatlerinize İlham Verecek Kitaplar

14 Nisan 2020

Hayal gücümüzü zenginleştiren, bir yer hakkında daha çok fikir sahibi olmamızı sağlayan kitaplar iyi ki var! Okuduğunuz sayfalar arasından bir anda betimlenen destinasyonu, manzarayı, sokağı hayal etmek aynı zamanda seyahat rotalarımıza, gelecek planlarımıza da ışık tutmuyor mu? Kelimelerin kilometrelere dönüşmesini isteyeceğiniz, gelecek seyahatlerinizi şekillendirecek, farklı kültürler hakkında fikir verecek kitapları sizler için derledik. Seyahatlerinize ilham verecek 10 Kitap önerisi…

1) 80 Günde Devr-i Âlem, Jules Verne

Jules Verne’in kaleme aldığı, ilk kez 1872 yılında kaleme alınan 80 Günde Devr-i Âlem kitabı gezginlerin ilk ilham kaynağı sayılabilir. Zengin bir İngiliz beyefendisi Phileas Fogg, üyesi olduğu  “Londra Bilim Kulübü”nde servetini koyarak bir iddiaya girer: 80 günde dünyanın çevresini dolaşacaktır. Bu imkansız gibi görünen yolculukta farklı ülkelere gider bazen fil sırtında bazen tren ile bazen gemi yolculuğuyla…

2) Kurt Seyt ve Şura, Nermin Bezmen

Kitap, Çarlık Rusyası’nın inişli-çıkışlı yaşamını, Bolşevik İhtilali ile İstanbul’a uzanan bir hikâyeyi anlatıyor. Aşk, hüzün, özlem, ihtilal zorlukları bu kitapta öyle güzel işleniyor ki siz de kendinizi kitabın kahramanlarından biri gibi sanıyorsunuz. Yazar, dönemin coğrafyasını, şehirlerini öyle güzel betimliyor ki 130 yıl öncenin ambiyansını hayal edebiliyorsunuz.

3) İlber Ortaylı Seyahatnamesi

45 yıldır elindeki küçük bavulu ve kitaplarıyla dünyayı gezen “seyyah” İlber Ortaylı’nın Seyahatnamesi bize dünyanın kapılarını aralıyor. Japonya’dan İran’a, Rusya’dan Makedonya’ya, Yunanistan’dan Britanya Adaları’na uzanan bu eşsiz yolculuk İlber Ortaylı’nın notları ve anlatımıyla şüphesiz size de büyük ilham verecek.

4) Ye, Dua Et, Sev Elizabeth Gilbert

2010 yılında beyaz perdeye uyarlanan Ye, Dua Et, Sev içsel bir yolculuğun hikayesi. Acı verici bir boşanma sürecinden sonra içine düştüğü boşluktan kurtulmak isteyen Elizabeth Gilbert haz, dinsel inanç ve dengenin arayışına girer. Roma’da İtalyanca öğrenip İtalyan mutfağına doyacak, Hindistan’da ruhunu aydınlatıp dost edinecek, Bali Adası’nda huzuru bularak mutluluğunu inşa edecektir.

5) İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit

Tarihî yarımadada işlenen sıra dışı bir cinayet ile harekete geçen Başkomiser Nevzat’ın hikayesi yine muazzam bir polisiye romana dönüşüyor. Ahmet Ümit’in kitabının bir başka özelliği ise İstanbul ile ilgili detaylı bilgiler içermesi. Tarihsel bilgiler ışığında okuduğumuz öyküler sayesinde bugünün İstanbul’una farklı bir gözle bakmamıza olanak sağlıyor.

6) Motosiklet Günlükleri, Che Guevara 

2004 yılında beyaz perdeye uyarlanan Motosiklet Günlükleri, Che Guevara’nın yolculuğunda kaleme aldığı günlüklerden oluşuyor. Devrimci Che’nin kaşif yönüyle tanıştığımız kitap 20’li yaşlarındayken yakın arkadaşı ile çıktığı motosiklet yolculuğunu anlatıyor. Güney Amerika’yı keşfederken yaşananlar, anılar ve tecrübeler bu kitapta. Kitap 2004 yılında beyaz perdeye uyarlanarak seyircilerle buluşmuştu.

7) Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler: Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri, National Geographic

National Geographic seyahat uzmanları ve ödüllü fotoğrafçıları tarafından hazırlanan kitap sizi dünyanın bilinen ve bilinmeyen güzellikleriyle tanıştırıyor. Dağ zirvelerinden yağmur ormanlarına, antik sitelerden adalara uzanan bu olağanüstü kitapta hem doğal hem de insan yapımı olan 225 yeri inceleyerek gelecek seyahatleriniz için “yapılacaklar listesi” oluşturabilirsiniz.

8) Gezginler İçin Unutulmaz Yerler, Steve Davey

Gezi yazarı ve fotoğrafçı Steve Davey yıllar süren gezilerinde edindiği deneyimlerden yola çıkarak bu kitabı kaleme almış. Farklı 40 coğrafyayı seçerek hazırladığı kitapta dünyanın unutulmaz yerlerini yazarın gözünden okuyoruz. Okuyanlara ilham vermek isteyen Steve Davey’nin kitabında adını daha önce duymadığınız yerlerden, harika manzaralar bulacaksınız.

9) Bir Çift Yürek / Marlo Morgan

Gerçek bir hikayeye dayanan kitabın öyküsü Kansas City’de doktorluk yaparken Avustralya’da çalışma teklifi alan Marlo Morgan’ın yolculuğuna dayanıyor. Hayatında bir değişiklik yapmak isteyen ve teklifi kabul eden kahraman Avustralya’da çalışmalarına devam ederken yerli halk Aborjinlere yapılan kötü muameleden çok etkilenir. Onların sorunları ile ilgilenen kahraman Aborjinler’in hayatını giderek merak eder kendini bu kabilenin içerisinde bulur.

10) Hayata Yolculuk,  Hasan Söylemez

Şimdilerde Afrika kıtasını bisikletiyle gezen, yol hikâyelerini belgeselleştiren Hasan Söylemez bu kitabında ilk yolculuğunu anlatıyor. Bisikletiyle 8 ayda tam 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaşan Hasan Söylemez tüm tabuları yıkan hikâyesine okuyucuları ortak ediyor. Anadolu’da tecrübe ettiği sevgi, misafirperverlik, paylaşım, vefa ve umut duygularını kaleme alan Söylemez dünyanı gezmek isteyen ama cesaret edemeyenlere “hadi” diyor.

BONUS: Simyacı, Paulo Coelho

Papaz okuluna giden Santiago, 16 yaşına geldiğinde rahip olmak istemediğine karar verir bunu ailesiyle paylaşır. Buna karşılık babası 3 adet altın vererek oğluna şöyle der: “git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş”. Santiago’nun İspanya’dan Mısır Piramitleri’ne uzanan yolculuğu felsefi bir öykü barındırıyor.

Şimdilik #EvdeKalTürkiyem #EvdenKeşfet #ŞimdiHayalEtSonraSeyahatEt
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.