Seyahat Dünyasında Yepyeni Trendler

29 Şubat 2024

Seyahat etmek, dünyayı keşfetmenin ve yeni deneyimler edinmenin en güzel yollarından biri! Son yıllarda geleneksel seyahat anlayışının ötesine geçen; sadece deniz, kum ve güneş tatilleri değil, daha sürdürülebilir, minimalist ve deneyim odaklı seyahat türleri de talep görüyor.  Anı yaşamanın ve teknolojik gelişmelerin ön planda olduğu günümüz dünyasında, basit zevklere duyulan özlem, farklı yönlerimizi ortaya çıkarırken dönüşümün öncüsü olma yolunda üç yeni trendi de gözler önüne seriyor: Nesting, Freeganizm ve Staycation.

Nesting, freeganizm ve staycation gibi trendler, farklı seyahat tarzlarına ve bütçelere hitap ederek, herkesin kendi seyahat macerasını yaratmasına olanak sağlıyor. Günümüzde sıkça karşımıza çıkan Nesting akımıyla bir evin sıcaklığı ve güveni ön plana çıkarken; Freeganizm akımıyla da tüketim çılgınlığına meydan okunuyor. Staycation akımı ise yerel güzellikleri keşfederken, çevreyi keşfetme fırsatı sunuyor.

Nesting, freeganizm ve staycation trendleri:

 • Seyahat anlayışını değiştiriyor.
 • Daha sürdürülebilir ve çevre dostu seyahate teşvik ediyor.
 • Bütçe dostu seyahat seçenekleri sunuyor.
 • Yerel kültürü ve ekonomiyi destekliyor.
 • Kişisel gelişime ve yeni deneyimlere odaklanıyor.

Bu trendler, modern toplumun derinliklerine işaret eden farklı bir perspektifi ortaya koyarken; otantiklik, sürdürülebilirlik ve anlamlı bağlar konusundaki kolektif özlemin de altını çiziyor.

Kendimize (Öz’e) Geri Dönüş

Nesting, kelime anlamı olarak “yuvalanma” anlamına geliyor. Nesting eğilimi, içsel huzur ve sıcaklık arzusunun canlanmasıyla evinizi sadece fiziksel bir mekan olarak değil, aynı zamanda kendinizi özgürce ifade edip, yaratıcı olabileceğiniz bir sığınak olarak görmeye yönlendiriyor. Bu trend, evde kalarak ve evinizi güzelleştirerek tatil yapmayı öneriyor. Evde spa günü yapmak, yeni tarifler denemek, kitap okumak, film izlemek veya sevdiklerinizle vakit geçirmek gibi aktiviteler Nesting kapsamında değerlendirilebilir. Bu trendin yükselişiyle birlikte yayın platformları hem eğlendirirken hem de öğretme misyonunu üstleniyorlar. Farklı kültürlerden fırıncılık teknikleri, her iklimde uygulanabilir bahçe ipuçları gibi el işi belgesellerle dolu olan bu dijital erişim, insanlara dünyayı koltuklarından keşfederken, evlerini daha da zenginleştirmek için ilham oluyor.

Normlara Meydan Okumak

Freeganizm, yiyecek israfını önlemek ve tüketim çılgınlığına karşı bir duruş sergilemek için ortaya çıkan bir akım. Freeganlar, atıl durumdaki yiyecekleri kullanarak hem tasarruf ediyor hem de çevreye katkıda bulunuyor. Yiyecek atıklarını kurtarmaktan öte Freeganizm, kaynakları ve sürdürülebilirliği algılayış şeklimizdeki bir paradigma değişimi anlamına geliyor. Giysi takasları, geri dönüşüm ve sürdürülebilir yaşam atölyeleri gibi konuları da içeren Freeganizm, toplumun dayanıklılığına ve modern dünyanın sürekli yenilik arayışına meydan okuyor. Seyahatlerde de freeganizm ilkelerini uygulamak mümkün. Örneğin, yerel pazarlarda fazla gelen ürünleri satın alabilir veya yiyecek bankalarına bağış yapabilirsiniz.

Hareket Etmeden Yolculuk

Staycation, Nesting ve sürdürülebilirlik temasıyla güçlü bir bağ kuran yükselen trendlerden biri. Staycation, tatil için uzaklara gitmek yerine şehrinizde kalmayı tercih etmeyi ifade ediyor. Staycation yaparken şehrinizin müzelerini gezebilir, tarihi mekanlarını keşfedebilir, yeni restoranları deneyebilir veya doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz. Yerel müzeleri, antik kentleri, parkları ve kültürel etkinlikleri yeniden keşfetmek, sadece karbon ayak izlerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda toplum bağlarını da güçlendirir.

 

Size özel seyahat programı ve detaylı bilgi için: travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.