Görülecek Yerler Listenize Eklemeniz Gereken En Güzel Pembe Rotalar

23 Ağustos 2023

Son zamanlarda tüm dünyayı kasıp kavuran Barbie çılgınlığı, her alanda trend haline gelirken, bu çılgınlık keşif rotalarını da bambaşka bir boyuta taşıdı. Eğer siz de Greta Gerwig‘in oldukça ses getiren Barbie filminin pembe ihtişamını gölgede bırakacak özel destinasyonların peşindeyseniz bu yazımız tam size göre…

Barbie ve onun imza renginin şerefine, balonlu pembe bir saraydan, doğal olarak oluşan pembe manzaralara kadar dünyanın dört bir yanından  pembe rotaları sizler için derledik. Florida‘daki pembe bir saraydan, Batı Avustralya‘daki pembe bir göle; misafirperverliği ifade eden pembe rengiyle Hindistan‘daki bir rüzgar sarayından; İskoçya‘daki uçuk pembe bir şatoya kadar en güzel pembe destinasyonlar…

Hawa Mahal, Jaipur, Hindistan

Dünyanın en güzel pembe yerleri denildiğinde, ilk akla gelen şüphesiz Hindistan’ın pembe şehri Jaipur oluyor. şüphesiz Misafirperverliği ifade eden pembe rengiyle şehirde evlerden maağazara kadar pek çok yer bu tonla kaplı. En ünlü pembe cazibe merkezi ise ihtişamı ve tasarımı nedeniyle kesinlikle Hawa Mahal. Jaipur’un en tanınmış saraylarından biri olan bu beş katlı rüzgar sarayı, 1799 yılında Kacchawaha Rajput Hanedanlığı yöneticisi Maharaja Sawai Pratap Singh tarafından yaptırılmış. Ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkaran Hindistan’daki Rajput mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu pembe saray, kırmızı ve pembe kumtaşı kullanılarak Lord Krishna’nın tacı biçiminde inşa edilmiş.

Craigievar Kalesi, İskoçya

İskoçya’da birçok şato var ama Craigievar Kalesi’nin yeri kesinlikle tartışılmaz. Siz de gerçek bir prenses anı yaşamak istiyorsanız, İskoçya’nın Aberdeenshire kentindeki Craigievar Şatosu’nu hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için mutlaka listenize eklemelisiniz. Walt Disney World’deki Külkedisi Kalesi’ne de ilham kaynağı olduğu söylenen bu görkemli şato, İskoçya’nın şüphesiz en iyi korunmuş yapılarından biri. Aberdeenshire’daki pitoresk bir yamaçta yer alan 17. Yüzyıldan kalma bu İskoç Şatosu, pembe dış cephesi ile de kesinlikle görülmeye değer.

Hillier Gölü, Batı Avustralya

Dünyadaki sadece birkaç pembe gölden biri olan Batı Avustralya kıyısındaki Hillier Gölü kesinlikle görülmeye değer. İlk kez 1802’de kaşif Matthew Flinders tarafından tespit edilen gölün pembe renge sahip olmasının tuzlu ortamlarda gelişip, benzersiz bir pigmente sahip olan algler ve halobakterilerden kaynaklandığı düşünülüyor. Bu manzarayı bir uçaktan görecek kadar şanslıysanız pembe gölün, mavi okyanusla oluşturduğu zıtlık karşısında kesinlikle şaşkına döneceksiniz.

The Don CeSar, Florida

Flamingo rengi ile Pete Beach’in efsanevi pembe sarayı olan The Don CeSar, çarpıcı mimarisi ve pembe renk paleti ile her daim göz kamaştırıyor. Hayatı pastel renklerde gören yönetmen Wes Anderson’ın elinden çıkmışçasına duran bu gösterişli pembe saray, açıldığı ilk günden bugüne kadar F. Scott Fitzgerald ve eşi Zelda başta olmak üzere Britney Spears’den dünyaca ünlü manken Heidi Klum’a kadar pek çok ünlü isme ev sahipliği yapmış. Florida’nın büyüleyici güzelliğe sahip bembeyaz kumlu St. Pete Plajı’nın yanı başında yer alan The Don CeSar’ın yaklaşık 100 yıllık bir otel olduğunu da ayrıca belirtelim.

Le Palais Bulles, Fransa

Le Palais Bulles, her ne kadar gerçek bir saray olmasa da bir zamanlar moda tasarımcısı Pierre Cardin’in tatilini geçirdiği yerlerden biriydi. Cannes yakınlarındaki Theoule-sur-Mer’de yer alan bu balon sarayın, Fransız Rivierası’ndaki en gösterişli yerlerden biri olduğunu söylemekte yarar var.

La Muralla Roja, İspanya

Barbie’nin bir yazlık evi olmuş olsaydı bu kesinlikle Calpe’deki La Muralla Roja olurdu. “Kızıl Duvar” anlamına gelen La Muralla Roja, Kuzey Afrika kasabalarının yanı sıra Arap ve Akdeniz mimari tarzlarından ilham alan ünlü mimar Ricardo Bofill tarafından tasarlanan aslında pembe renkli bir apartman kompleksi.

Royal Hawaiian, Honolulu

Pasifik’in pembe sarayı olarak da bilinen ikonik Royal Hawaiian’ı Waikiki sahilinde dolaşırken gözden kaçırması oldukça zor. Hawaii’deki en güzel tatil yerlerinden biri olan bu büyüleyici tesis, hareketli pembe alçı ön cephesiyle kendine özgü bir İspanyol mağribi tasarıma sahip. En az bir Barbie kadar özel ve rüya gibi bir tatil geçirebileceğiniz bu devasa lüks otelin banyosundaki bornozların dahi pembe renkli olduğunu ayrıca hatırlatalım.

Tan Dinh Kilisesi, Ho Chi Minh

Keyifli pembe bir yer, muhtemelen Ho Chi Minh City’nin Tan Dinh Kilisesi’ni tanımlamanın en iyi yollarından. Vietnam’ın bu en büyük metropolünün gri zemininde parlak pembe cephesiyle göz kamaştıran Tan Dinh Kilisesi, şüphesiz ülkenin en güzel mimari eserlerinden de biri. Peder Donatien Eveillardın gözetiminde inşa edilen bu pembe Katolik kilisesinin tarihi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Gotik ve Rönesans unsurlarıyla Romanesk tarzda tasarlanan bu mimari yapının tamamının pembe renge sahip olduğunu biliyor musunuz?

 

Size özel seyahat planlaması ve sorularınız için:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.