Özlem Avcıoğlu ile Vietnam….

17 Ocak 2017

Modern seyyah Özlem Avcıoğlu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz, masal gibi Vietnam Gezisi’nden notlar…

mekong river vietnam

Türkiye’de alıştığımız kültürel yapıdan çok farklı bir kültürel yapı ve doğaya sahip olan Vietnam, uzak rotalar arayanlar için ideal bir masal diyarı gibi. Film setlerini andıran antik tapınakları, yeşilin en koyu tonlarını içeren gür ormanları, muson yağmurları, lokal pazarları ve konuk sever halkı ile Vietnam, mutlaka keşfedilmesi gereken bir destinasyon. Vietnam’da kaldığınız sure boyunca birbirinden lezzetli ve değişik tropik meyveler ve muhteşem Uzakdoğu masajları ile vücudunuzu şımartmak mümkün.

mekong vietnam

Güneydoğu Asya’nın yaşam kaynağı Mekong Nehri… Mekong nehri 4500 km uzunluğu ile dünyanın en büyük 12. Asya kıtasının ise 7. büyük nehri.. Mekong’un en ilginç görüntülerinden biri de su üstündeki yaşamlar. Nehir ve nehrin beslediği büyük göller üzerinde kurulmuş yüzen köyler… Mekong Deltası insanları, nehir üzerindeki yaşamlarını yıllardır aynı şekilde sürdürüyorlar. Nehir onların her şeyi; yıkandıkları, çamaşırlarını, bulaşıklarını yıkadıkları, kazıklar üzerinde çakılı evlerde veya teknelerde yaşadıkları su hep aynı su. Burası teknelerin, evlerin ve hatta pazarlarının su yüzeyinde yüzdüğü bir su dünyası. Üretilen pirinç Vietnam’ı beslemekle beraber tüm dünyaya ihracatı yapılacak kadar fazla. Mekong Deltası’nda aynı zamanda hindistan cevizleri, şeker kamışları ve çeşitli tropikal meyveler üretiliyor.

saigon yemek

Muhteşem Mekong Nehri keşfinden sonra, öğle yemeği Le Longanier’de…

saigon

Nefis bir ortam,gözlemleyecek, deneyimleyecek o kadar çok şey var ki….Delta üzerinde oluşmuş olan bazı adalarda duraklayıp bölgede yetişen tropik meyveleri tadabilir, nefis Hindistan cevizi şekerlerinden alabilirsiniz.

saigon

Vietnam’a gidilir de, alışveriş yapılmaz mı? Saigon (Hoi Chin Minh City) Vietnam’ın enkalabalık ve büyük şehri, tam bir alışveriş cenneti. Dong Khoi caddesinde sağlı sollu onlarca dükkanda ilginizi çekebilecek her şey var. Özellikle Vietnamlı ressamların ünü bütün dünyaya yayılmış resimlerini çok uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

hoi an local life

Hoi An, Vietnam… Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hoi An’da plaj ve doğal güzelliklerin yanı sıra çeşitli ülke mutfaklarına sahip muhteşem restoranlar, hediyelik eşya, kumaş, terzi dükkanları görülmeye değer. Dilerseniz siparişle aynı gün içinde size özel bluz, döpiyes ve hatta takım elbiseyi dikip otelinize kadar gönderebiliyor buradaki terziler.

hoi an vietnam

Hoi An sokaklarında gezginlerimiz de lokal hayata karışıp, muhteşem bir deneyim yaşadılar…

 danang

Da Nang, Vietnam… 30 km uzunluğunda bembeyaz kumlarıyla ünlü Çin Plajı… Ve otelimiz InterContinental® Danang Sun Peninsula Resort… Burada cennet, gökyüzü, deniz ve yeryüzü temaları ile muhteşem bir deneyim sizleri bekliyor…

 Vietnam Da Nang

Muhteşem manzarada,muhteşem kahvaltı….

Hanoi

Başkent Hanoi, kalabalık ama oldukça renkli bir şehir. Kişi başına 2 motosiklet düşen bu ilginç şehirde trafikte dikkatli olmak gerekse de her köşe başında hoş bir kare yakalayıp fotoğraf makinanıza sarılabilirsiniz! Hanoi’de hanedanlıklardan kalan anıtlar, kolonyal mimari yapılar ve 600’ün üzerindeki tapınak sizi bekliyor. Mutlaka görmeniz gereken mekanlara gelince: Old Quarter bölgesine çıkan eski mahalleler ve pazar yerleri, Hoan Kiem Gölü, Ho Chi Minh Müzesi,Văn Miếu Tapınağı, Hanoi Kalesi, St. Joseph Katedrali, Başkanlık Sarayı, Opera Binası, Milli Güzel Sanatlar Müzesi, Devrim Müzes ve şehrin her yerinde bulunan antik tapınaklar,  

hanoi

Vietnam’ın kuzeyindeki Kızılırmak Deltası’nın kalbinde kurulan Hanoi sömürge geçmişi, kaotik sokakları ve eski yüzlü az katlı binalarıyla bir oyun şehri gibi. Küçük ama zarif bir duruşu olan şehir ağaçlıklı geniş bulvarları, gölleri ve yemyeşil parkları, Belle Epoque villaları ve tabi ki Hint-Çin ve Fransız sömürge etkilerini yansıtan tapınaklarıyla sizi etkilemeyi başarıyor. Hanoi’de yol kenarında bisikletleri üzerinde meyve veya çiçek satan konik şapkalı kadınlar “yılın fotoğrafı” için eşsiz bir manzara oluşturuyor.

Vietnam sokak lezzetleri

Vietnam sokaklarında bambaşka bir lezzet serüveni sizleri bekliyor. Pho adı verilen, erişteli çorbalar, Banh adı verilen ekmek ve içerisinde baget ekmeği, havuç turşusu, kişniş, ezme et ve mayonez bulunan Banh sandiviçler de sıkça görecekleriniz arasında. Vietnam’da tam damak zevkinize göre pilav üstü lezzetler bulabilirsiniz. Küçültülmüş pirincin üstünde sosla pişirilmiş kaburga parçalarıyla servis edilen Com tam’ı deneyebilirsiniz. Ayrıca sokaklarda bolca kızarmış kurbağa denemeniz de mümkün.

halong körfezi

Ve muhteşem Halong Bay… “Alçalan Ejderha” anlamına gelen Halong Bay, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmış. Doğası ile aklınızı başınızdan alabilecek kadar güzel Halong Körfezi’nde, otel olarak restore edilmiş gezi tekneleri ile Güneydoğu Asya’nın kalbine uzanan bir yola çıkabilirsiniz. 

 Halong körfezi

Vietnam’ın en geleneksel ve bakir köylerinden geçeceğiniz bu unutulmaz yolculuklarda, sadece belgesellerde gördüğünüz hayvanlar, balta girmemiş ormanlar ve 50 yıl öncesinde yaşayan sıcak kanlı Vietnamlılar göreceklerinizden bazıları.

Halong kuşbakışı
Deniz uçağından, kuşbakışı Halong Körfezi, tek kelime ile MUHTEŞEM…

halong

Gecesi de gündüzü de ayrı güzel Halong Bay’in…

KEŞFE DEĞER……

Özlem Avcıoğlu birlikte gerçekleştirdiğimiz muhteşem Vietnam seyahatini tüm detayları ile Marie Maison’da anlattı…

 

 

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.