Zanzibar Seyahat Rehberi

04 Haziran 2021

Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya‘ya bağlı Zanzibar, okyanusun en turkuaz halini görebileceğiniz, birbirinden farklı baharatların kokusu ile büyüleneceğiniz, hayalinizdeki tropik tatili yaşayabileceğiniz en keyifli  destinasyonlardan!

Aladdin’in sihirli lambasından fırlamış gibi duran Zanzibar Hint Okyanusu’nda, Swahili Sahilini başka bir güzelliğe dönüştürüyor. Turkuaz renkli denizi ve muhteşem gün batımları ile ünlü Zanzibar, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan eski şehir bölümü, dramatik manzaralar sunan plajları, lüks otelleri ve mistik havasıyla kesinlikle görülmeye değer! Zanzibar’ın en güzel taraflarından biri de adanın henüz turist akınına uğramamış, dolayısıyla da nispeten bakir kalmış olması. Bu yönüyle Zanzibar, mahremiyet konusuna özen gösterenler ve kalabalıktan hoşlanmayanlar için doğru bir tercih olabilir.

NEREDE KALINIR?

&Beyond Mnemba Island

Nefes kesen Mnemba atolüne bağlı Mnemba Adası’nda saf, gösterişsiz cenneti keşfedin! Romantik bir tatil için sadece 24 konuğun ağırlandığı  12 rustik sahil evi; büyüleyici doğa; size özel hizmet; tropikal meyveler, taze sıkılmış meyve suyu ve Tanzanya kahvesi ile dolu geç kahvaltı tepsileri; muhteşem gün batımı, sahilde mum ışığında romantik akşam yemekleri…

Zuri Zanzibar Hotel

Zuri, Zanzibar Adası’nın dili Olan Swahili’de “Güzel” demek. Kendwa plajı bölgesinde yer alan Zuri Zanzibar saedece bembeyaz kumlu, büyüleyici turkuaz renkteki plajı ile değil, aynı zamanda yerel yaşam tarzını deneyimleyebileceğiniz ortamı ile de kesinlikle keşfe değer! Tesiste sadece villalar ve bungalovlar var. Zuri Zanzibar’ın 56 bungalovu, süiti ve villasının tamamı, yemyeşil tropik bitkilerle çevrili teraslara açılan odalarla, iç ve dış mekanda harika bir tropikal yaşam deneyimi sağlayan şık çağdaş mobilyalar ve sanat eserlerinin bir karışımı ile donatılmış. Muhteşem gün batımları sırasında uzaktan geleneksel ahşap yelkenlileri izlemek çok keyifli!

Essque Zalu Zanzibar

Hint Okyanusu’na bakan ve yemyeşil bir ormanın yanında bulunan Essque Zalu Zanzibar çağdaş ve modern tasarımı ile öne çıkıyor. Bir yanda Hint Okyanusu’nun turkuaz suları, diğer yanda yemyeşil orman ile Essque Zalu, çağdaş lüksü gerçek bir mekan duygusuyla birleştiriyor. Çağdaş tasarım ile Swahili tasarımını birleştiren 40 Süit ve üç ila dört yatak odalı 8 Rezidansın tümü Hint Okyanusu veya yemyeşil tropik bahçelerin manzarasına sahip; pastoral bir turkuaz lagün, sakin okyanus ve göz alabildiğine yemyeşil bahçe…

Baraza Resort & Spa

Condé Nast Traveller dergisi tarafından dünyanın en iyi 30 Ada plajından biri seçilen Bwejuu – Paje sahilinde yer alan Baraza Resort & Spa Zanzibar’ın en keyifli adreslerinden!  Condé Nast Traveller tarafından aynı zamanda dünyanın en iyi 60 yeni otelinden biri olarak seçilen 5 yıldızlı her şey dahil konseptteki tesis Zanzibar’ın Sultanlar döneminden kalma mirasını çağrıştırıyor. Swahili tasarımı, güzel antikalar, el yapımı mobilyalar ve pirinç fenerler ile büyüleyici bir ortama sahip.  Klasik ve zarif geleneksel dekora sahip 30 ferah villasının her birinde 2 şezlonglu geniş bir teras ve özel dalma havuzu var.

Zanzibar White Sand Luxury Villas & Spa – Relais & Chateaux

Zanzibar White Sand Luxury Villas & Spa, Zanzibar’ın doğu kıyısında, Paje plajının bozulmamış bembeyaz kumlu sahilinde yer alan kişiselleştirilişmiş lüks deneyim için tasarlanmış bir butik otel.  Her konuk için maksimum alan ve mahremiyet sağlamak için sadece 11 lüks villaya ve 3 Tarçın odaya ev sahipliği yapan tesis ister romantik bir kaçamak, ister aile tatilleri veya sevdiklerinize lüks bir deneyim için çok keyifli.

PEMBA ISLAND

Hint Okyanusu’nun 2000 yıllık ticaret yolu üzerinde, Zanzibar’ın yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alan Pemba Adası’na geldiğinizde duyularınıza teslim olacaksınız. Zanzibar düz ve kumlarla kaplı olmasıyla bilinirken, komşu Pemba Adası, karanfil, mango, meyve ve baharat ağaçlarıyla dolu tepeciklerin ülkesi! Zanzibar’ın toplam baharat üretiminin %75’i Pemba tarafından sağlanıyor. El değmemiş mercan resifleri, derin kanalları, net görüş mesafesi ve 26ºC ortalama su sıcaklığı ile Pemba dünyanın en iyi dalış noktalarından biri! Zanzibar’a kıyasla daha otantik bir ada deneyimi yaşayıp, el değmemiş doğada olmak isteyenler için mükemmel.

The Manta Resort, Pemba Island

Manta Resort, Hint Okyanusu’nun yüzeyinin altında, karadan yaklaşık 4 metre uzaklıkta yer alan sualtı odasıyla meşhur. 3 katlı olacak şekilde dizayn edilen yüzer yapının alt katına indiğinizde odanızdaki manzara sualtı canlıları olacak. Gün boyunca resif balıklarının hareketini seyredebileceğiniz gibi hava karardığında pencerelere yerleştirilen ışıklandırmalar sayesinde diğer sualtı canlıları geçtiğinde de bu enfes görüntüden geri kalmıyorsunuz. Dalış ve safari gibi aktiviteleri de yapabileceğiniz otel, Tanzanya’nın en iyilerinden biri olarak biliniyor. Sahil villaları, bahçe odaları da olan tesiste sadece 1 adet olan sualtı odasında 1 gece kalmanızı öneririz.

GÖRÜLMEYE DEĞER!

Stone Town

Başkent Stonetown, Adanın koloniyel döneminden kalan eski yüzünü yansıtan bir şehir. Daracık yollara sağlı sollu sıralanmış, birbirine yaslanmış, sıvaları dökük taş evler, evlerin altında sokaklara taşan ürünleriyle minik dükkânlar, kapıların önlerine çıkartılmış tahta taburelerde koyu bir sohbete dalmış esnaf… Diğer tarafta Afro-Araplar, peçeli kadınlar, fesli erkek çocukları ve başörtüleriyle ip atlayan kız çocukları. Burası apayrı bir dünya. Stone Town’da ev sahiplerinin varlığının göstergesi olan evlerin kapıları oymalı, kakmalı ve metallerle bezeli.

Forodhani Bahçesi (Forodhani Garden)

2009 yılında yaklaşık 3 milyon dolar harcanarak yenilenen Forodhani Bahçesi, şehrin en önemli yapılarının önünde deniz kenarında ufak bir park. Burası özellikle geceleri insanların buluşma noktası oluyor ve yerel yemeklerin satıldığı bir panayır alanına dönüyor.

Harikalar Evi (House of Wonders – Beit el-Ajaib)

Forodhani Bahçesinde denizi arkanıza aldığınızda karşınıza iki önemli yapı çıkıyor. Bunlardan büyük olanı Harikalar Evi ya da diğer adı ile Acayip Ev, diğeri de Arap Kalesi. 1883’te Zanzibar Sultanı Barghaş bin Said tarafından yaptırılan Harikalar Evi, o dönemde hem Tanzanya’nın hem de Afrika’nın en yüksek binası imiş.

St. Joseph Katedrali

Stone Town’da görülmesi gereken en önemli tarihi binalardan biri de Baghadi Bölgesi, Cathedral Street’te yer alan St. Joseph Katedrali. Kilise binası Fransız misyonerler tarafından 1893-1898 yıllar arasında Marsilya’daki ünlü Katedral binasının bir örneği olarak inşa edilmiş. Eski Ahit’ten imgelerin resmedildiği kilisenin iç duvarları 2004 senesinde gördüğü restorasyon esnasında maalesef tahrip olmuş. Adada yaşayan Katoliklerin düzenli olarak ayinlere katıldığı kilise aynı zamanda da turistlerin uğrak yerlerinin başında yer alıyor.

Hakunamatata Spice Tour (Baharat Turu)

Şehirde bir çok baharat çiftliği bulunuyor ve bu çiftliklere turistik turlar düzenleniyor. Bu turda günlük hayatımızda kullandığımız baharatları doğal yetiştikleri ortamda görebilir; alışveriş yapabilir; baharat tarlalarında dolaşıp, ağaçlardan hindistan cevizi düşürüp içebilir ve hatta yaklaşık 30 metrelik hindistan cevizi ağaçlarına tırmanan gençleri görebilirsiniz.

ZBC Butterfly Centre (Kelebek Merkezi)

Taş şehrin dışındaki sera şeklinde düzenlenmiş yerlerde yöreye has kelebekleri görüp izleyebilirsiniz.

Jozani Forest

Kelebek merkezinin yakınındaki bu ormanlık alanda dünya üzerinde yalnızca Zanzibar adasında yaşamaları ile bilinen kırmızı colobus maymunlarını, daha önce hiç görmediğiniz ağaç türlerini ve hatta çoğumuzun evinde bulunan “aşk merdiveni” bitkisinin devasa boyutlardaki versiyonlarını görebilirsiniz.

Fredy Mercury Evi

Dünyaca ünlü Queen grubunun solisti Fredy Mercury’nin Zanzibar’da evi olduğunu biliyor muydunuz? Fredy Mercury hiç ölmemiş gibi adada yaşatılıyor

Kizimkazi (Yunuslar)

Zanzibar adasının en güneyinde Kizimkazi denilen yerde: doğal ortamlarındaki yunus balıklarını izlemek mümkündür. Bu ada, merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

Prison Island / Changuu Island

Ana adaya 35-40 dakika uzaklıktaki, turkuazın en şahane tonlarına şahit olacağınız adada geçirdiğiniz her saniyeyi yüzmeye ayırın. İncecik kumu, tertemiz suyu sizi kendine âşık edecek türden. Adaya balıkçı Limanı’ndan teknelerle gidebilirsiniz. Antik dönemden kaldığı sanılan bu ahşap tekneler ilk başta pek güven vermese de, gayet güzel bir yolculuk yapılıyor. Hem tarihi geçmişi hem de güzelliği ile dilden dile dolaşan adanın her yerinde 90-100 yaşında dev kaplumbağalar var ve turistler sırf bunun için bile adaya akın ediyor.

Size Özel Seyahat Programı, Detaylı Bilgi ve Rezervasyon:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.