“Burası Cennet” Dedirten Türkiye’nin En Güzel Koyları

10 Temmuz 2021

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden “Mavi Bayrak“ta bu yıl da zirvedeki yerini korudu. İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok Mavi Bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 486 oldu. Dört tarafı denizlerle çevrili ve bu kadar çok mavi bayraklı plaja sahip bir ülkede yaşıyorsak birbirinden güzel koylarda masmavi serin sulara girme ayrıcalığına da sahibiz demektir.

Yaz aylarını ağırlıklı olarak ülkemizin değerli köşelerini keşfederek geçireceğimizi göz önünde bulundurarak bugüne kadar bildiğimiz ama ziyaret etmediğimiz veya daha önce adını duymadığımız az bilinen koyları yazdık.  “Burası cennet” dedirten Türkiye’nin en güzel koyları:

Gökliman, Finike / Antalya

“Ne yerdeyim, ne gökte” diyen birini duyarsanız lokasyonu Gökliman olabilir… Antik dönemde liman olarak kullanıldığı bilinen Gökliman 2018 yılında Mavi Bayrak kazanmış. Mendikli adında küçük bir koya da sahip olan Gökliman turkuaz rengindeki suları, tertemiz sahili ve huzurlu ambiyansıyla güney sahilleri listenizde olmalı.

Söğüt, Marmaris / Muğla

Köyü ayrı denizi ayrı güzel Söğüt’ün. Dağ-tepe virajlı yolları devirip de sahile iniş kısmına geçtiğiniz ilk anda gördüğünüz manzara sizi buraya aşık etmeye yeterli. Az haneli, az yerleşimin olduğu bir köyde sakinlik buranın ayrılmaz bir parçası oluyor. Havlunuzu bir taşın üzerine atıp masmavi sulara girdiğinizde sessizliğin melodisine kapılmamak güç. Sahildeki sayısı az sevimli restoran ve pansiyonlarıyla 20-30 yıl öncenin özlenen sayfiye ruhunu yeniden yaşatıyor.

Phaselis Koyu, Kemer / Antalya

Antalya-Kumluca arasında ağaçlarla çevrili bir yol sizi antik dünyanın en kıymetli kentlerinden Phaselis’e çıkarıyor. Kıvrımlı bir koy ve binlerce yıllık tarihin buluşması bu yaza damgasını vuracak. Rodoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulan antik kent Lykia Uygarlığı’nın önemli limanlarından biriymiş. Kent kalıntılarını gezdikten sonra kendinizi bu koyun berrak sularına bırakabilirsiniz.

Sarsala Koyu, Dalaman / Muğla

Dalaman Havalimanı’ndan 15 dakika uzaklıktaki Sarsala Koyu’na ister denizden ister karadan ulaşın ama ulaşın! Yemyeşil ormanlarla çevrili bu koya geldiğinizde turkuaz mavi sular sizi bekliyor olacak. Dalaman’da karadan ulaşılan bir koy olduğu için sezonda kalabalık olma ihtimalini göz önüne alıp hafta içi günlerinde bu çarşaf gibi denizin tadını çıkarmanızı öneririz.

Kumlubük, Marmaris / Muğla

Gürültü yok, partiler yok, masmavi bir deniz ve huzur var. Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Kumlubük bakir kalarak aslında bize en büyük hediyeyi veriyor. Herkesin sınırlarına saygı duyduğu sahil sadeliği, sakinliği ve tertemiz deniziyle listemizin hep ilk sıralarında.

Barbuci Bükü, Datça / Muğla

Datça’nın ellinin üzerindeki koyları ve bükleri gez gez bitmez. Her biri birbirinden güzel ve bakir olan koylar arasında Barbuci Bükü bir başka. Yolu biraz bozuk olduğu için ulaşımın rahat olmaması burayı bakir kılıyor. Turkuaz rengi deniz benzetmesi burası için yetersiz bile! Öyle temiz ve güzel ki denizi hiç çıkmak istemiyor insan.

Boyabağı Koyu, Karaburun / İzmir

Karaburun Yarımadası’nın koyları da en az Datça kadar meşhurdur. Havalı plajların, asfalt yolların, vale servisinin olmadığı doğal koylar arıyorsanız burası tam size göre. Belli bir yere kadar arabayla geldikten sonra biraz yürüyerek bu bakir koya ulaşabilirsiniz. Pırıl pırıl parlayan serin sularına girdiğinizde buraların kıymetini daha iyi anlayacaksınız.

Boyalık Plajı,Çeşme / İzmir

Sezonda keşfedeni bol olsa da upuzun Boyalık sahilinde doğru noktayı bulursanız Maldivler gibi bir denizle buluşabilirsiniz. Ulaşımı rahat, kumu altın sarısı. Yaklaşık 2km uzunluğundaki sahil üzerinde otellerin plajları da var, küçük sitelere ait plajlar da. Dilerseniz kamp sandalyenizi, şezlongunuzu alıp sahile atıp keyif yapma lüksünüz de var!

Akvaryum Koyu, Bozcaada / Çanakkale

Adının hakkını veren Bozcaada’nın Akvaryum Koyu, akvaryum kadar berrak denizi, kayalıklar arasından parlayan manzarası ile deniz keyfini yaşamak için listede olmalı. Yanınıza yiyecek, içecek şezlong, sandalye gibi eşyalarınızı alıp bu manzaranın ve denizin tadını çıkarın.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.