Mistik, Spritüal, Çok renkli Bir Deneyim: Hindistan

23 Kasım 2018

Varanasi – Jaipur – Udaipur – Delhi

 

Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan’ı tanımlamak gerçekten kolay değil… Tahmin edilmesi zor, beklenmeyenleri yaşatan bir coğrafya… Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeri olan bu topraklarda dünyanın en ilgi çekici ve hayranlık uyandıran hikâyelerini dinleyebilir, yaşamı olduğu gibi onaylayanların hayatlarına tanık olabilirsiniz. Dünyanın en renkli, en kaotik, en çok tezatları barındıran kalabalık ülkesine hoş geldiniz.

Algılarınızı sürekli açık tutma ihtiyacı hissettiğiniz Hindistan her zaman büyülü, özellikle seyahatinizi Holi Festivali zamanına göre ayarlarsanız gerçekten dünyanın “en renkli” ülkesini görüp, o renklerin içinde yaşayabilirsiniz.

İyiliğin kötülüklere karşı gelişini ve kötülüğü yenmesini kutlayan Holi Festivali’nin binlerce yıllık bir geleneği var. Bütün yıl biriken kötülüklerden arınmak ve yaşanan negatif durumları geride bırakmak için festivalin ilk akşamında Holika ateşi yakılıyor ve yeni bir başlangıca adım atılıyor. İkinci gün ise baharın gelişi ve sevginin yüceliği renklerle, müzik ve dansla kutlanıyor. Gün boyunca Gulal adı verilen doğal yollarla hazırlanan boyalar yüzlere sürülüyor, içi boya dolu su topları ile eğlenceli oyunlar oynanıyor. Başta Jaipur, Varanasi, Delhi ve Mumbai olmak üzere tüm ülkede büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Holi Festivali için çıktığınız gizemlerle dolu Hindistan yolculuğunda mutlaka rotanıza eklemeniz gereken şehirler ise Varanasi, Jaipur, Udaipur ve Delhi…

Hinduizm inancına göre Tanrıça Ganga’nın kişileştirilmiş formu olan ve bu yüzden kutsal kabul edilen Ganj nehrinin geçtiği Varanasi Hindular için oldukça değerli. Bu yüzden Hindu hacılar, Ganj kenarındaki ghat adı verilen merdivenlerden nehre girip yıkanarak ibadet ediyorlar. Varanasi’de ölen ve külleri kutsal nehre karışan bedenlerin hayat döngüsünden kurtulduğuna, ruhların özgürleştiğine inanılıyor.

Hindistan’ın en büyük eyaleti Rajasthan’ın muhteşem manzaralara ve güzelliklere sahip iki şehrinden biri olan Jaipur, modern şehir yaşantısı ve halk geleneği arasında hoş bir karışım sunuyor. Kale manzaraları, etkileyici saray yapıları, pembe silueti ile başka bir hikâyenin başkahramanı. Sonbaharda günbatımını andıran renklerden etkilenerek inşa edilen Jaipur binaları sayesinde muazzam siluetler görebilirsiniz.

Rajasthan bölgesinin mücevheri Udaipur nam-ı diğer Beyaz Şehir… Gölleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları arasında parıldayan Rajput Dönemi saraylarıyla tanınan Udaipur güzelliğiyle tüm dünyaya nam salmış… Özellikle Rajasthan’ın en romantik ve huzurlu şehri kabul edilen Udaipur’un büyüsünü görmeden Hindistan’ı ziyaret etmiş sayılmazsınız.

Ve Delhi… Hindistan’ın en büyük ikinci şehri, bir bilgisayar oyununu andıracak kalabalığı ve karmaşıklığının arasında büyüleyici mimarilerle, efsanelerle, deneyimlerle dolu. Uçları yaşayan; zenginliği ve fakirliği, tamamlanan ile eksik kalanı, dünyevi ile manevi değerleri bir arada yaşatan, tanımı zor, çekici ve kesinlikle merak uyandıran bir şehir. Tarihi, kültürü, maneviyatı, gizemi, kalabalığıyla sanki tüm Hindistan’ın kısa bir özeti gibi.

Hindistan rüyasını yerinde yaşamak ve renklerin dünyasına ortak olmak istiyorsanız valizlerinizi hazırlayın, çünkü şimdi Hindistan’a gitme zamanı! Yaptığı Hindistan seyahatleri ile artık bir Hindistan gurusu olan, “modern zamanlar seyyahı” Özlem Avcıoğlu ile Holi Festivali’nde Hindistan’a gidiyoruz.

Holi Festivali’nde Özlem Avcıoğlu ile Hindistan’a Yolculuk
Varanasi – Jaipur – Udaipur – Delhi

15-24 Mart 2019 

Program hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın!


Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.