Maldivler COVID-19 Tedbirleri Hakkında Merak Ettikleriniz

07 Mart 2022

Maldivler’e Seyahat Ederken Hangi Belgelere İhtiyacım Var?

Daha önce de olduğu gibi varışta ücretsiz sunulan 30 günlük turist vizesi halen devam etmektedir. Giriş için sunulması gereken belgeler;

 • Otel rezervasyon belgesi
 • Uçak biletleri
 • Seyahat başlangıç tarihi itibariyle 6 ay geçerliliği olan pasaport (pandemi sebebi ile şu an 1 ay geçerliliği olan pasaport) ile seyahat edilebilmektedir.
 • 2 doz onaylı aşısı tamamlanmış ve üzerinden 14 gün geçmiş yolculardan 05 Mart 2022 tarihi itibariyle negatif PCR testi talep edilmeyecektir.
 • Maldivler’de kabul edilen aşılar şu an için Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladıklarıdır. Şu anda ilgili aşıları üreten firmalar Pfizer – Biontech’in Comirnaty aşısı, Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) Covishield, Janssen (Johnson & Johnson), CoronaVac, Covaxin, Covovax ve Nuvaxovid’dir. Dünya Sağlık Örgütü’nden acil kullanım onayını almış aşılardan 2 dozun tamamlanmış olması yeterlidir. Hatırlatma dozlarına bakılmayacaktır. Onaylı aşıların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Doldurulmuş Sağlık Beyan Formu Barkodu (Dönüşte de doldurulması gerekmektedir)
 • 1 Yaşından büyük henüz aşı olmamış ya da 2. Doz aşısının üzerinden 14 gün geçmemiş çocuklar için İngilizce Negatif PCR testi gereklidir. Testin örneği en fazla 96 saat önce alınmış olmalıdır.
 • 2 Doz aşısı tamamlanmış ancak üzerinden 14 gün geçmemiş yolcular Negatif PCR testi ibraz etmelidir.

PCR Testi için Detaylar Nedir?

Maldivler’e Varışta:

Maldivler’e seyahat edecek 1 yaş ve üzeri 2 doz aşısı tamamlanmamış tüm yolculardan Maldivler’e uçuştan en fazla 96 saat önce yaptırılmış PCR testi sonucu talep edilmektedir. 2 doz aşısı tamamlanmış ancak üzerinden 14 gün geçmemiş yolcular da Negatif PCR testi ibraz etmelidir. Bu test sonucunun İngilizce olarak alınması gerekir. E-Nabız sisteminde PDF olarak Türkçe ve İngilizce şeklinde indirme seçenekleri bulunmaktadır. Test sonucunda mutlaka;

 • Testin yapıldığı tarih
 • Pasaport numarası
 • Testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi
 • Test tipi – PCR test sonucu belirtilmelidir.

Türkiye’ye Dönüşte:

Türkiye’ye dönüşlerde Türk Hava Yolları, Emirates, Qatar Havayolları ve Etihad Hava Yolları ile seyahat eden misafirler;

 • Seyahatten en az 14 gün önce 2 doz aşı işlemi tamamlanmış ise Türkiye’ye dönüşlerinde PCR testi gerekliliği bulunmamaktadır.
 • 2 doz aşı işlemi tamamlanmamış ya da 2. aşının üzerinden 14 gün geçmemiş misafirler eğer 6 ay içerisinde COVID-19 geçirdiyse bunu belgelemesi durumunda girişte gereken PCR testinden muaf olacaktır.
 • Hiç aşı olmamış ya da 2. aşının üzerinden 14 gün geçmemiş ve son 6 ay içerisinde COVID-19 geçirmemiş misafirlerin mutlaka Türkiye’ye girişte PCR testi ibraz etmesi gerekir.
 • 12 yaş altı yolcular PCR testinden muaftır.
 • Dönüşte de Maldivler Sağlık Beyan Formunu doldurmanız gerekmektedir. İlgili forma buradan ulaşabilirsiniz. Bu defa PCR test sonucunu yüklemek zorunlu değildir. Fotoğraf yüklemeniz yeterli olacaktır. Uçuşunuza 48 saatten daha az süre kala doldurduğunuzdan emin olunuz.
 • Türkiye’ye dönüşlerde Türkiye Giriş Formunu doldurmanız ve verilecek barkodu saklamanız gerekecektir. Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır. 6 yaş ve üzeri tüm yolcular için zorunludur. Türkiye giriş formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık Beyan Formu nasıl doldurulur? 

Sağlık Beyan Formu (HDF) Male’ye varışınıza 48 kala gidişte ve dönüşte Maldivler’den ayrılmadan önce mutlaka doldurulacaktır. Daha erken doldurulması halinde barkod geçerliliğini yitirecektir ve havalimanında tekrar doldurulması gerektiğinden uzun beklemelere ve transfer aksamalarına sebep olacaktır. Online olarak doldurulması gereken bu forma buradan ulaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde formu doldururken test sonucunu PDF formatında bu linke yüklemeniz gerekecektir. Doldurma işlemini tamamladıktan sonra sistem size 48 saat geçerli bir barkod verecektir. Pasaport kontrolünde bu barkodu okutmanız gerekmektedir. Kontrol esnasında barkodun geçerlilik süresinin dolmadığından emin olunuz. 

Test sonucunuzun çıktısının yanınızda bulunması gerekmektedir. Ayrıca imkanınız varsa formu doldurduktan sonra çıkacak barkodun çıktısını da yanınıza alabilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa mutlaka ekran görüntüsü ya da fotoğraf olarak telefonunuza kaydetmelisiniz.

Ayrıca aynı link üzerinden dönüşte de Maldivler Sağlık Beyan Formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu defa PCR test sonucunu yüklemek zorunlu değildir. Fotoğraf yüklemeniz yeterli olacaktır. Uçuşunuza 48 saatten daha az süre kala doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

Türkiye’ye dönüşlerde aşağıdaki link üzerinden Türkiye Giriş Formunu doldurmanız ve verilecek barkodu saklamanız gerekecektir. Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır. 6 yaş ve üzeri tüm yolcular için zorunludur. https://register.health.gov.tr/

Dönüşte yaptıracağım Covid-19 testim pozitif çıkarsa ne olacak? Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Otelinizde yaptıracağınız Covid-19 testinizin pozitif çıkması durumunda ülke kuralları gereği 14 gün karantinaya girmeniz gerekecektir. Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği bir kural sebebiyle 2. bir test olmak isterseniz karantina sürenizin bitmesini beklemeniz gerekir.

Test sonucunuz pozitif geldiğinde kaldığınız otel karantina sürecinizde konaklamanız için bir fiyat teklifi sunacaktır. Eğer kabul etmek istemezseniz devletin belirlediği izolasyon tesislerinden birinde daha uygun fiyatlarda karantina sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Oluşması durumunda hastane masrafları, ekstra transfer ücretleri ve izolasyon tesislerinin bir kısmını karşılayan yerel sigorta seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://allied.mv/insurance-plan/allied-inbound/

Maldivler’e varışımda COVID-19 Testi yaptırmalı mıyım?

Hayır. Sadece COVID-19 semptomları gösteren, ateşi 38 derecenin üzerinde olan, öksürük, hapşırık gibi şikayetleri olan yolcular ek ücret karşılığında COVID-19 Testi için yönlendirilecektir. Ancak bazı oteller varışta zorunlu olarak ücretsiz PCR testi yapmaktadır ve test sonuçları gelene kadar misafirlerin odalarından ayrılmamalarını talep etmektedir.

Otelime varmadan önce hangi kontroller yapılacak?

Tüm turistlere ateş kontrolü yapılacaktır. Ayrıca Maldivler Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi için seçilebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda bu test ücretsiz olarak yapılabilir.

Maldivler Sağlık Yetkililerinin rastgele seçtiği PCR testi adayları bu test için herhangi bir ödeme yapmalı mı?

Hayır, rastgele yapılan bu seçim için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Tatilime başlamadan önce 14 günlük karantina süresi gerekli midir?

Hayır, COVID-19 belirtileri göstermeyen turistler için seyahat başlangıcından önce herhangi bir karantina kuralı bulunmamaktadır.

Maske takmalı mıyım?

Evet. Tüm turistler havalimanında, otele yapılacak transfer süresince ve tüm ortak olanlarda maske takmak zorundadır.

Havaalanında izlenmesi gereken sosyal mesafe kurallarını nasıl takip edeceğim?

Tüm sosyal mesafe kuralları yolcu terminallerinde mesafe bilgileri ile açıkça işaretlenmiştir. Havaalanı genelinde el dezenfektanları ve hijyen tesisleri bulunmaktadır.

Otelime nasıl gideceğim?

Bu süreçte herhangi bir değişiklik olmamıştır. Havalimanı yetkilileri yolcuları yönlendirmektedir.

Otelimde sağlık hizmeti veriliyor mu?

Evet, tüm turistik tesisler ek ücret karşılığında sağlık tesislerine ulaşım imkanı, kişisel koruyucu ekipmanları sağlamaktadır. Ayrıca otel bünyesinde 24 görevli bir doktor bulunmaktadır.

Tatil sürem boyunca farklı bir adayı ziyaret edebilir miyim?

Hayır, Turistler yeni bir karara kadar başka bir adayı ya da başkent Male adasını ziyaret edemezler. İki farklı otelde konaklamak isteyen misafirler için ada geçişlerinde ek PCR testi yapılması gereklidir. Ayrıca bazı oteller tarafından alınacak bazı izinler gereklidir.

Transit uçağım sebebiyle Male’de kalmam gerekirse ne olacak?

Rezervasyon yetkilinizin, seyahatiniz öncesinde transit konaklamanız için gerekli ayarlamaları yapması gerekir. Sağlık Koruma Ajansı tarafından yetkilendirilmiş transit otellerden birini kullanabilirsiniz.

Güvenli bir tatil deneyimi için ne yapabilirim?

Lütfen seyahatiniz boyunca hijyenin ve el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu hatırlayınız.

Tatilinizin tadını çıkarırken güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini sağlamamıza yardımcı olmak için ülkeye gelmeden önce tüm ziyaretçilerin Maldivler’in iletişim/izleme uygulaması “TraceEkee” yi yüklemlerini tavsiye ediyoruz. Bazı oteller bunu zorunlu tutmaktadır.

COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkelerin giriş kuralları, ülkelerin resmi mercileri tarafından günlük veya anlık olarak değiştirilebilmektedir.

Seyahat etmek istediğiniz destinasyona ilişkin bilgi ve sorularınız için: travel@julesverne.com.tr

Vize ile ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için: Vize.Bolumu@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.