Lonely Planet’e Göre 2024’ün Görülmeye Değer En İlginç Bölgeleri

17 Kasım 2023

Lonely Planet yayımladığı son kitabında 2024 yılında mutlaka görülmesi gereken dünyanın en iyi bölge, ülke, şehir, sürdürülebilir ve bütçe dostu destinasyonlarını açıkladı. Lonely Planet’in “Best in Travel 2024” içeriklerinden ilham alarak yeni yılda dünyayı keşfetmeye ne dersiniz? Lonely Planet’in uzman görüşlerine yer vererek yayımladığı son kitabından, bambaşka deneyimler yaşayabileceğiniz, mutlaka görülmesi gereken ilginç rotalar…

İşte 2024’te mutlaka görülmesi gereken dünyanın en ilginç bölgeleri…

Trans Dinarica Bisiklet Yolu

2024’te hizmete girecek olan Trans Dinarica Bisiklet Yolu, Batı Balkanlar’ı birbirine bağlayan ilk bisiklet rotası olacak. Orta derecede zorlu olan 3364 km’lik parkur; Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Kosova ve Sırbistan’dan geçerken sürdürülebilirliği de ön planda tutacak.

Donegal, İrlanda

100’den fazla plajıyla İrlanda’nın en uzun sahil şeridine sahip olan Donegal, geleneksel İrlanda kültürünün canlı bir temsilcisi konumunda. Muhteşem manzaralarıyla ünlü bu şehirde Avrupa’nın en yüksek deniz kayalıklarını ve Vahşi Atlantik Yolu boyunca uzanan kilometrelerce bozulmamış kıyı yürüyüş parkurlarını bulabilirsiniz. Antik kaleleri, geleneksel müzikleri ve İrlanda dilinin zengin mirası burayı meraklı ziyaretçiler için mükemmel bir hale getiriyor.

Kanguru Adası, Güney Avustralya

Güney Avustralya’da yer alan Kanguru Adası göz kamaştıran bambaşka bir dünyaya sahip. Avustralya’nın üçüncü büyük adası Adelaide’den sadece 40 dakikalık bir uçuş mesafesinde bulunan bu ada oldukça izole bir yaşantıya sahip. Baş döndürücü kıyı şeridine sahip olan bu ada, gezginleri benzersiz yerel ürünleriyle kendilerini şımartırken, sevimli yaban hayatı ve ülkenin en iyi plajlarından bazılarını keşfetmeye davet ediyor.

Saalfelden Leogang, Avusturya

İster kireçtaşı doruklarında ateşli bir gün batımını izleyin, ister heyecan verici bir MTB parkında çam ormanlarının arasından geçin, ister dağın zirvesinde bir Bach konseri dinleyin, ister taze karda kar ayakkabısıyla yürüyüş yapıyor olun. Doğa, Saalfelden Leogang bölgesinde şüphesiz tahmin edebileceğinizden daha da büyük. Şehir; 2024 yılında dağ tesisi, yeni bir yeşil telesiyej, son derece şık bir spa ve rehberli dağ aktiviteleriyle daha sürdürülebilir bir geleceğe taşınıyor.

Toskana, İtalya

Çok az yer yavaş yaşamı kutlar veya Toskana gibi La Dolce Vita’yı bünyesinde barındırır. İster yeni yürüyüş parkurları keşfediyor, ister cucina contadina’yı yeniden keşfediyor olun, yeni nesil Toskana deneyimi toprakla mükemmel bir simbiyoz içinde kalıyor. Toskana çevresinde Etrüsk mirasını görebileceğiniz yaklaşık 50 köy var ve Val di Chiana’nın kırsal vadisinde arkeologlar, kadim insanlar tarafından şekillendirilen farkındalık mantralarını modern kişisel bakım kavramlarına dönüştürmek için çalışıyorlar.

 Swahili, Tanzanya

Afrika’nın doğu kıyısındaki büyüleyici coğrafyasıyla göz kamaştıran Swahili Sahili, zengin kültürel mirası ve tropikal güzellikleri ile dikkatleri çekiyor. Bu sahil şeridi, beyaz kumlu plajlarının yanı sıra berrak suları ve palmiye ağaçlarıyla da oldukça ünlü. Tarihi boyunca birçok farklı medeniyetin etkisi altında kalan bölgede özellikle Arap, Hint ve Avrupa kültürlerinin etkilerini görmek mümkün.

Pais Vasco, İspanya

Pais Vasco veya Bask Ülkesi, İspanya’nın kuzeyinde yer alan özerk bir topluluk. Kendine özgü kültürü, dili ve tarihini korumayı başaran bu Bask ülkesi, İspanya’nın aynı zamanda farklı bir yüzünü temsil etmekte. Bölgenin tamamı sürdürülebilir turizm girişimlerini öne çıkarmasıyla ünlü.

Güney Tayland

Tayland’ın, süslü camiler ve mistik mabetlerden biri olan, melodik ezan sesinin tapınak çanlarının sesiyle birlikte çınladığı başka bir tarafına hoş geldiniz. Kilometrelerce ıssız kumsallara, geleneksel balıkçı köylerine ve ormanlarla kaplı muhteşem milli parklara ev sahipliği yapan bölgenin tarihi ise birkaç yüzyıl öncesine uzanmakta.

 

Montana, ABD

Büyük Montana eyaleti, koruma, kültür, yiyecek ve içeceğe giderek daha fazla önem verilmesiyle ABD’nin en görkemli manzaralarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Buraya geldiğinizde kilometrelerce uzunluğa sahip vahşi doğayı görebilir ya da sevilen dağ kasabasının sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Kuzey İskoçya

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleri ve kültürel çeşitliliği ile İskoçya’nın en etkileyici bölgelerinden biri olan Kuzey İskoçya, keşfedilmeye değer coğrafyalardan bir diğeri. Çeşitli yaban hayatı türlerine ev sahipliği yapan bölge, kuş gözlemcileri için de oldukça önemli bir destinasyon. Vikinglerin etkilerinin hala hissedildiği bu coğrafyada eski kalelerin yanı sıra tarihi evler ve megalitik yapıları görmeniz de mümkün.

 

Lonely Planet “Best in Travel 2024” orijinal içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Seyahat Rotalarında Size Özel Seyahat Programı İçin:
travel@julesverne.com.tr 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.