Lonely Planet’e göre 2024’te Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

17 Kasım 2023

Dünyada keşfedecek yüzlerce rota, tarihi şehir ve inanılmaz dedirten doğal güzellikler var. Dünyaca ünlü seyahat devi Lonely Planet’in uzman görüşlerine yer vererek yayımladığı son kitabında dünyanın görülmesi gereken en iyi 10 şehri açıklandı.

Dünyanın safari başkenti olarak bilinen Nairobi’den  Paris’e; Kanada’nın en büyük ikinci şehri Montreal’den Bosna Hersek’in pitoresk şehri Mostar’a; Amerika Birleşik Devletleri’nin doğum yeri olarak bilinen Philadelphia’dan Amazon ormanlarına açılan Manaus’a; Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehri Jakarta’dan tarihi ve kültürel cazibesini çağlar boyunca koruyan Bin Kuleler Şehri Prag’a; Ege’nin gözbebeği İzmir’den Kansas City’e kadar uzanan 2024’te mutlaka görülmesi gereken 10 şehir…

Nairobi, Kenya

Kenya’nın başkenti Nairobi, kaçırılmayacak seyahat deneyimleriyle dolu küresel bir kültür merkezi. Dünyanın safari başkenti olarak da bilinen şehir, özellikle macera arayanlar için oldukça popüler rotalardan. Kampala ve Mombasa şehirleri arasında yer alan Nairobi’nin doğusunda Rift Vadisi, batısında Ngong Tepeleri, kuzeyinde Kenya Dağı, güneydoğusunda ise Kilimanjaro Dağı bulunmakta. İçerisinde çeşit çeşit hayvan türlerini bulunduran Nairobi Ulusal Parkı, şehirde kurulan ilk ulusal park olması açısından da oldukça önemli.

Paris, Fransa

Dört mevsim sunduğu güzelliklerle ziyaretçilerine unutamayacakları bir tatil vadeden Paris, dünyanın en romantik kenti ünvanını elinde bulunduran büyüleyici bir şehir. Geniş bulvarları, gotik tarzı mimari yapıları, Sein Nehri ve Eyfel Kulesi gibi simge yerleriyle öne çıkan Paris sahip olduklarından aslında çok daha fazlasına sahip. Birçok romana, tablo ve müziğe konu olmuş Paris’te Jardin du Luxembourg, Jardin des Tuileries, Jardin du Palais Royal, Jardin des Plantes, Parc Floral, Parc Monceau ve Parc des Buttes Chaumont parkları ise kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden.

Montreal, Kanada

Kanada’nın Fransız ekolü kanatları altındaki Quebec eyaletinin en büyük şehri olan Montreal, Avrupa kültürünün etkisindeki mimarisi, sanatı ve zengin mutfağıyla göz kamaştırıyor. Ülkenin en farklı metropolünde doğa, kültür ve zarafet kusursuz bir uyum içerisinde. Notre Dame Bazilikası, Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Kanada Demiryolu Müzesi ve Eski Montreal bölgesi şehrin geçmişini merak eden gezginler tarafından mutlaka gidilmesi gereken yerlerden.

Mostar, Bosna

Mostar; Arnavut kaldırımlı sokakları, eski taş binaları ve Neretva Nehri’ni çevreleyen güzel Mostar Köprüsü ile adeta masalsı bir görünüme ev sahipliği yapıyor. Mostar Köprüsü’nü görmek, her ne kadar buradaki gezinin en önemli dönüm noktalarından biri olsa da şehrin cazibesi bu köprüden çok daha fazlasına sahip. Özellikle son yıllarda gezginlerin radarına giren Bosna Hersek’in bu pitoresk şehri küçük olsa da mutlaka görülmeye değer.

Philadelphia, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğum yeri olarak bilinen Philadelphia’nın şehir görsellerine baktığınızda New York’u anımsattığı bir gerçek. Sadece görüntüsü ile değil son yıllarda sahip olduğu dinamik ruhu, yaratıcı yaklaşımı ile de New York’a benzeyen Philadelphia bizi şaşırtmaya devam ediyor. Eski ile yeninin, klasik ile modernin bir karışımını oluşturan şehir kendi Rönesansı’nı yaşıyor diyebiliriz. Sadece etkileyici tarihi mirasıyla değil aynı zamanda sömürge döneminden kalan tuğla evleri, nehir kenarında yükselen gökdelenleri, köprü manzaraları, iddialı müzeleri ve heyecan yeren yeme – içme mekanları ile en iyiler listesine girmeye hak kazanıyor.

Manaus, Brezilya

Amazon ormanlarına açılan bir kapı olması nedeniyle Manaus, Brezilya’nın en çok ziyaretçi çeken noktalarından bir tanesi. Modern şekilde tasarlanmış şehir yapısının içerisinde Amazonas Opera Evi ve Rio Negro Sarayı gibi tarihi mimari yapılarıyla da bir hayli ilgi çekmekte.

Jakarta, Endonezya

Endonezya’nın başkenti ve Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehri Jakarta; eğlenceli ve heyecan dolu ışıl ışıl sokaklarından yemyeşil parklarına, tarihi mekanlarından alışveriş merkezlerine uzanan duraklarıyla muhteşem destinasyonlardan biri. Tarih boyunca iki defa isim değiştirerek “Batavia” ve “Djakarta” isimlerini alan Jakarta, Java denizinin yanında kurulu olmasından dolayı pek çok kültürü ve tarihi içerisinde barındırıyor.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Tarihi ve kültürel cazibesini çağlar boyunca koruyan “Bin Kuleler Şehri” Prag, çeşitliliğin harika bir uyum içinde yükselebileceğini eşsiz mimari yeteneğiyle gösteriyor. Bir tarafınızda Romanesk ve Gotik binalar yükselirken, başınızı başka bir yöne çevirdiğinizde modernizm ve kübizmin en yeni örnekleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu kadar çok farklı stilin kusursuz bir bütün oluşturduğu Prag’ın caddelerinde yürürken, kulaklarınızda Mozart’ın 29. Senfoni’sini duyar gibi oluyorsunuz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ni taçlandıran Prag’da Prag Kalesi ve Küçük Kasaba; Eski Şehir, Yahudi Mahallesi ve Yeni Şehir mutlaka görülmeli. Tabi ki Prag bu kadarıyla sınırlı değil; Old Town Meydanı, Astronomik Saat Kulesi, St. Vitus Katedrali, Kafka Müzesi ve Petrin Tepesi şehrin size hazırladığı diğer sürprizler…

izmir

İzmir, Türkiye

Türkiye’nin en modern şehirlerinden biri olan İzmir; kendine has kültürü, muhteşem doğası ve ilgi çekici turistik merkezleriyle birçok gezginin rotasında kendine yer buluyor. Ülkemizin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir, aynı zamanda köklü tarihiyle de göz kamaştırıyor. Günün her saati hareketli meydanlara ev sahipliği yapan İzmir; sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, klasik Ege evleriyle süslü tarihi sokakları, birbirinden zengin müzeleri ve gezi alanlarıyla pek çok farklı güzelliğe sahip.

Kansas City, Missouri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortabatı bölgesinde yer alan eyaletlerden biri olan Kansas City; kuzeyde Nebraska, doğuda Missouri, güneyde Oklahoma, batıda ise Colorado ile sınır komşusu.  Şehrin gelişmesinde Kızılderili kültürleri, erken dönem Avrupalı kaşifler ve Amerikan eski batısının katkısı ise bir hayli fazladır. Buraya geldiğinizde Talggrass Prairie Ulusal Parkı’nda doğa yürüyüşleri yapabilir, Fort Scott ve Fort Larned gibi tarihi bölgelerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Lonely Planet “Best in Travel 2024” orijinal içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Seyahat Rotalarında Size Özel Seyahat Programı İçin:
travel@julesverne.com.tr 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.