Lonely Planet Listesi’nden Dünyanın 10 Eşsiz Ülkesi

13 Ocak 2022

ABD merkezli seyahat devi Lonely Planet yayımladığı son kitabında 2022 yılında mutlaka görülmesi gereken dünyanın en iyi bölge, ülke ve şehirlerini açıkladı. Lonely Planet’in “Best In Travel 2022” içeriklerinden ilham alarak yeni yılda dünyayı keşfetmeye ne dersiniz? Bir sonraki maceranıza ilham verecek, uzmanlar tarafından seçilmiş dünyanın en iyi 10 ülke, şehir ve bölgesi listesi ile seyahat planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

El değmemiş ormanları ve berrak sulara sahip plajları ile Cook Adaları’ndan Belize’nin muhteşem doğasına; göz kamaştıran fiyortları ile Norveç’ten Hint Okyanusu’nun incisi Mauritius’a; Avrupa’nın en yeşil ülkesi Slovenya’dan çevre dostu Anguilla adasına; insanlık tarihinin en eski yerleşim yeri Umman’dan Nepal, Mısır ve Malawi’ye kadar uzanan dünya üzerinde görülmesi gereken 10 eşsiz ülke…

Cook Adaları

Yeni Zelanda yönetimine bağlı 15 takımadadan oluşan Cook Adaları; sahip olduğu güzellikleri ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakırken, masalları aratmayacak ambiyansıyla da rüya gibi bir tatilin kapısını açıyor. 18. yüzyıl sonlarında James Cook tarafından keşfedilen bu büyüleyici takım ada; büyüleyici manzaralar oluşturan doğal güzellikleri, el değmemiş ormanları ve berrak sulara sahip plajlarıyla hikayelerde geçen ıssız adaların adeta etkileyici bir yansıması gibi…

Norveç

Dünyanın en yaşanılır ve güvenli ülkelerinden biri olan Norveç, dört mevsim sunduğu güzelliklerle ziyaretçilerine unutamayacakları bir tatil vadediyor. Masallardan fırlamış gibi duran üçgen çatılı tuğla evleri, doğal güzellikleri, kuzey ışıkları, yaşam standartları ve baş döndüren fiyortları ile göz kamaştıran Norveç; bin yıllık tarihi ile ziyaretçilerine büyüleyici bir deneyim yaşatıyor.

Mauritius

Hint Okyanusu üzerinde yer alan Mauritius; birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyası ile ziyaretçilerine büyüleyici bir dünyanın kapılarını açıyor.  Volkanik bir patlama sonucunda meydana gelen Hint Okyanusu’nun incisi Mauritius, keşfedilmemiş koyları ve tropik lagünleri ile cenneti yeryüzüne getiren eşsiz yerlerden biri. Keşfedilmemiş koyları, kirlenmemiş denizi, doğal ortamı bozulmamış plajları, tropik lagünleri, nostaljik sokakları ile Mauritius’ta gezip görecek çok yer, keşfedecek çok şey var. Hint Okyanusu üzerinde yer alan bu cennet adada ömrünüz boyunca ilk kez karşılaşacağınız bitki ve hayvan türlerine rastlamanız da mümkün.

Belize

Kuzey Amerika’nın popüler turizm destinasyonları arasında bulunan Belize; doğuda Karayip Denizi, batı ve güneyde ise Meksika ile komşu. Dev bir açık hava müzesini andıran bu büyüleyici ülke; göz kamaştırıcı güzellikteki doğası, turkuaz renkli sulara sahip sahilleri ve Mayalara uzanan köklü tarihi ile ziyaretçilerini unutulmaz bir tatile davet ediyor.

Slovenya

20 bin kilometrelik yüzölçümü ile Avrupa’da görebileceğiniz en yeşil ülkelerden biri olan Slovenya; gölleri, nehirleri, şelaleleri, dağları, ormanları, mağaraları ve birçok doğal güzelliği ile göz kamaştırıcı. 2016 yılında aldığı yeşil destinasyon sertifikası ile dünyada bu ünvana sahip ilk ülke olan Slovenya’nın yüzde 60’ı ise belki de daha önce hiç görmediğiniz yemyeşil güzelliklerle dolu. Pitoresk doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitliliği ile masalsı bir dokuya sahip olan bu büyüleyici ülkeyi keşfederken fotoğraf makinenizin yanınızda bulunmasına dikkat edin, zira göreceğiniz her bir kareyi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Anguilla

Adını yılan balığı Anguilla’dan alan çevre dostu ada, Karayip Adaları’nın bir parçası olup, plajları ile göz kamaştıran saklı bir cennet gibi. Turkuaz renkli sularında yüzmenin ve sualtı yaşamının göz kamaştıran zenginliği karşısında hayran kalacağınız bu büyüleyici ada; doğuda Porto Riko ve Virgin Adaları, kuzeyde ise St. Martin ile komşu. Doğa tutkunları için muhteşem bir destinasyon olan Anguilla’nın her mevsimi ise başka bir güzelliğe sahip.

Umman

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Umman, on binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile günümüzde hala ayakta kalmayı başaran eşsiz yerlerden bir tanesi. Topraklarının büyük bir kısmı volkanik patlamalar sonucunda meydana gelmesinden dolayı “Ateşin Anası” olarak da bilinen bu gizemli ülke; eşsiz kıyı güzellikleri ve tarihi yapıları ile adeta çölün ortasındaki bir cennet olarak ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor. Heybetli dağlarından rüzgarlı çöllerine, bozulmamış kıyı şeridinden geleneksel cazibesini ve Bedevi kültürünü koruyan kasabalarına kadar uzanan Umman keşfi, size Arabistan’ın modern yüzünü gösterecek.  İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Umman’ın uçsuz bucaksız çöllerinde kamp kurup develer ile seyahat edebilir, muhteşem kanyonlarını keşfedip bembeyaz kumsallara sahip denizinin keyfini çıkarabilirsiniz. Tropikal çöl ikliminin hakim olduğu Umman’da kış aylarında bile sıcaklık 25 °C’nin altına düşmüyor.

Nepal

Tarih, doğa ve kültür turizminin yanında dünyanın her yerinden iç sesine kulak verip farkındalığını arttırmak isteyen gezginlerin uğrak noktası olan Nepal, güleryüzlü insanları ve her yerde dolaşan inekleri ile tam bir keşif diyarı… Hinduizm ve Budizm’in barış içinde harmanlandığı ülkedeki pek çok tapınağı ziyaret ederek, kendinizi bambaşka bir dünyanın içinde bulabilirsiniz.

Malawi

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak bilinen Malawi;  zengin kültürel dokusu, farklı etnik grupları ve göz kamaştıran doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir coğrafya. Afrika’nın güneyinde yer alan Malawi’nin kuzeybatısında Zambiya, kuzeydoğusunda Tanzanya, doğusunda ise Mozambik yer alıyor. Kendi adını taşıyan gölü, Reggae seven sahil kasabaları, dağın tepesindeki misyon istasyonları, yürüyüş parkurları ve üç büyük vahşi yaşam rezervi ile bu küçük Afrika ülkesinde gezilecek çok yer, keşfedilecek pek çok şey var.

Mısır

Orta Doğu’nun en büyük ve tarihi ile en zengin ülkelerinden biri olan Mısır; Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasında köprü vazifesi gören, kadim gizemleri günümüzde dahi araştırılan ülkelerden bir tanesi. 7000 yıllık tarihi, mitolojisi ve efsaneleri ile insanlığa ilham olmaya devam eden ülke, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Mısır yalnızca Firavunlar döneminde inşa edilen ve dünyanın yedi harikasından ilki olan Keops piramitleriyle değil sanatı, tarihi ve kültürüyle de kendine hayran bırakıyor. Ülkede bu yıl en bilinen Mısır Firavunlarından biri olan Tutankhamun’a ait mezarın keşfinin ise yüzüncü yılı anılacak.

 

Gelecek seyahat programlarınız için:
travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.