Doğa Harikası Kuzey Işıkları Bu Yıl En İyi Ne Zaman ve Nerede İzlenir?

20 Aralık 2022

Kuzey Işıkları

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis veya bilinen diğer adıyla Kuzey Işıkları şüphesiz doğanın en göz kamaştırıcı ışık şovlarından biri. Dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda gökyüzünde ortaya çıkan bu doğal ışımalar, harikulade renk geçişleri ile gökyüzünü görsel bir şölene çevirirken, ziyaretçilerine unutamayacakları bir tatil deneyimi vadediyor.

Gecenin karanlığında gökyüzünde gerçekleşen bu büyüleyici ışık dansının gerçek olduğuna inanabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey doğru zamanda doğru yerde olmak. Biraz da şanslıysanız değmeyin keyfinize. O halde gelin, bu yıl Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi zaman ve ülkeler hakkındaki bilgilere birlikte bakalım.

Kuzey Işıkları En Güzel Ne Zaman Görülür?

Kış aylarında gecelerin uzun olması Kuzey ışıklarını görme ihtimalini artırsa da en iyi görülebildiği zaman 23 Eylül ve 21 Mart ekinoksları arasındaki dönem olarak kabul ediliyor. Özellikle bu aylarda ışıkların görülmesi için en uygun zaman ise 22.00 – 03.00 aralığındaki saat dilimi.

Kuzey Işıkları’nın En İyi İzlendiği Yerler

Tromsø, Norveç

Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri listesinde her daim ilk sıralarda yer alan Norveç’in en kuzeyindeki şehirlerinden Tromsø, şüphesiz Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Her sene gökyüzünün muhteşem ışık gösterilerine sahne olan bu büyüleyici şehir, yazın “Gece Yarısı Güneşi”, kışınsa “Polar Geceleri” ile oldukça göz kamaştırıcı. Tromsø’da Kuzey ışıklarını görmek için en iyi zamanlar ise uzun ve karanlık gecelerin olduğu Eylül – Nisan ayları arasındaki dönem.

İsveç Laponyası

İskandinavya’nın önemli parçalarından biri olan İsveç’in kuzeyinde bulunan Kiruna kasabası, Tromsø’ye göre daha küçük bir şehir olmasına rağmen Kuzey Işıklarını görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Buz otelleri ve sunduğu muhteşem Aurora Borealis gösterileri ile oldukça eğlenceli yerlerden biri olan Kiruna’ya 20 dakika uzaklıkta bulunan Jukkasjärvi’deki ünlü Ice Hotel’de konaklayarak bu muhteşem gösteriye tanıklık edebilir, tatilinizi unutulmaz anılara dönüştürebilirsiniz.

Ekim’den Mart ayına kadar ki süreç içerisinde Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz İsveç Laponyası‘ndaki bir başka mükemmel yer ise Luleå takımadasıdır. Işık kirliliğinin olmaması ve izleme deneyimini tamamlaması açısından açık havada eşsiz bir kamp deneyimi yaşatan adada; Husky köpek kızağı ve buzda balık tutma gibi kış etkinliklerinden yararlanarak, rüya gibi bir kış tatili yaşayabilirsiniz. Kuzey Kutup Dairesi’nin 150 km kuzeyinde yer alan İsveç Laponyası, bir ömür boyu fotoğraf çekmek için gerçekten de rüya gibi yerlerden bir tanesi.

Reykjavik, İzlanda

Buzulları, sıcak su kaynakları ve volkanik dağlarıyla doğal güzelliklerine doyulmayan İzlanda’nın başkenti Reykjavik birçok gezgin için uygun bir seçim olmaya devam ediyor. Kuzey Işıklarını izlemek isteyenlere önerilebilecek yerlerden biri olan Reykjavik’de Aurora Borealis’i görmek için en doğru zaman ise Eylül’den Nisan’a kadar olan dönem. Kesintisiz izleme deneyimi için İzlanda’nın güneyindeki Vik  yakınlarında bulunan Hofdabrekka’da bu muhteşem ışık gösterisini izleyebileceğiniz adreslerden bir diğeri.

Yukon, Kanada

Özellikle Kuzey Kanada bölgesi, ülkenin el değmemiş doğası eşliğinde Kuzey ışıklarını keyifle izleyebilmeniz için birçok yere sahip. Günümüzün modern yaşamının karmaşasından kopmak isteyen maceraperest Kuzey ışıkları avcılarına kapılarını açan Yukon da bu büyüleyici ışık şovunu izleyebilmeniz için mükemmel yerlerden biri. Yukon’da şehrin biraz dışında bulunan herhangi bir yerde konaklayarak bu eşsiz manzaraya tanık olabilirsiniz. Bu muhteşem ışık şovunu kış aylarından ilkbaharın başlarına kadar devam eden aylarda görebilirsiniz.

Rovaniemi, Finlandiya Laponyası

Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz bir diğer ülkeyse Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan Rovaniemi. Hossa Ulusal Parkı yakınında bulunan Doğu Finlandiya, hevesli ışık avcıları için büyüleyici bir parkur sunarken, ülkede Aurora’yı izleyebileceğiniz en iyi yerlerden de biri olarak gösteriliyor. Gündüzleri Husky  kızağına binerek, buzda balık tutarak yada kar aracıyla safariye çıkarak Laponya’daki destansı Kuzey Işıkları gecesine hazırlanabilirsiniz. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı da uğrayabileceğiniz başlıca yerler arasında.

Ilulissat, Grönland

Grönland’ın üçüncü büyük şehri Ilulissat’ın sadece 5 bin kişiye ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Aurora kuşağının kalbinde yer alan Grönland’ı ziyaret etmek için en iyi zaman Eylül – Nisan ayları arasındaki dönem. Bu güzel bozulmamış ülkede Kuzey Işıklarını yakaladığınızda, Grönland’ın turkuaz, yeşil ve puslu altın sarısının tonlarıyla aydınlatılmış gökyüzünü görebilirsiniz. Çoğunlukla geniş buz düzlükleriyle kaplı olan bu yerleşim alanı son derece tenhadır. Bu da onu normal yaşamdan uzakta, gerçekten eşsiz bir konum haline getirir. Sadece güneyinde küçük bir yerleşim bulunan bu bölgede gece gökyüzünü izlemek ise kesinlikle bir ayrıcalık.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.