Kış Mevsiminin En Çok Yakıştığı Şehirler

27 Aralık 2022

Gri gökyüzü ve soğuk havalar kış mevsiminin bir yüzü ama gözden kaçan ise bu mevsimin bazı şehirlere ne kadar çok yakıştığı! Bu yazımızda kar yağışıyla masalsı bir görünüm kazanan şehirlerden bahsedelim. Kış aylarında, Avrupa’nın tarihi şehirlerinin ayrı bir sihri olduğunu düşünüyoruz. Soğuk havaları masalsı görünümleriyle ısıtan, kış mevsiminin en çok yakıştığı şehirleri sizler için hazırladık. Prag’dan Reykjavik’e, Tallinn’den Delft’e, Salzburg’dan Varşova’ya, Grenoble’dan Bergen’e kış mevsiminin en çok yakıştığı şehirler…

Bergen, Norveç

Masallarda anlatılan hikâyelerden birini yaşamak istiyorsanız rotanızı Norveç’in sevimli şehri Bergen’e çevirmelisiniz. İskandinav yaşam kültürünün benzersiz bir örneği ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyerek bu şehri anlatmaya başlayalım. Yaklaşık 300.000 nüfusuyla Norveç’in ikinci büyük şehri Bergen küçük balıkçı kasabası ruhunu koruyor. Renk renk boyanan liman kıyısındaki evleriyle çizgi romanları aratmıyor. Kendinizi en güzel doğa manzaraları arasında bulacağınız Bergen, Kuzey Işıkları için de uygun konum ve iklimi sunuyor.

Salzburg, Avusturya 

Bir kar küresi içerisinde gezmek istiyorsanız sizi, Avusturya’nın sanat kokan şehri Salzburg’a davet ediyoruz. Mozart’ın doğum yeri olmasıyla sokaklarında müzik tınılarını duyumsadığınız Salzburg’da dolaşırken kraliyet ruhunu, zarafeti hissetmemek imkânsız. Germen mimarisiyle işlenmiş sokaklarında dolaşırken tarihte bir zaman yolculuğuna çıkarıyor sizleri. Mozart’ın evleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tepeye kurulmuş kalesi, mağazalar ve restoranlarla çevrili Getreidegasse Caddesi ile Salzburg’u bir de beyazlar altındayken gezmelisiniz. Zamanınız varsa kış mevsiminde bambaşka bir güzelliğe bürünen Hallstatt’a günübirlik bir gezi yapabilirsiniz.

Delft, Hollanda

Mavi desenli çömlekleriyle özdeşleşen Hollanda’nın sürpriz şehri Delft aslında bozulmayan Rönesans mimarisi, dünyaca ünlü Vermeer’in evi olmasıyla bir başyapıt. Kanal manzaraları ile Amsterdam’ı anımsatan şehir tarihi, kültürü, sanatsal zenginliğiyle başkenti aratmıyor. Komşusu olduğu Rotterdam, Lahey şehirlerinin bir adım geride kalması size turist yoğunluğundan uzak bir şehri keşfetme avantajı sağlıyor. Küçük bir kasaba düzeninde olmasına rağmen mağazaları, butikleri, müzeleri ve restoranlarıyla canlı bir şehir olduğunu her fırsatta anımsatıyor. Rönesans yapılarını ve kanal manzaralarını bir de kar yağdığında görmelisiniz!

Tallinn, Estonya

G öz alıcı surlarla ve kulelerle çevrili bir Orta Çağ kenti olan Estonya’nın başkenti Tallin tam bir kış masalı yaşatıyor. Tarihi şehir meydanının kuleleri, Arnavut kaldırımlı sokakları beyazlar içerisinde harika bir manzara oluşturuyor. Orta Çağ’dan Sovyet Dönemi’ne uzanan tarihi sayesinde kültürel, sanatsal ve mimari olarak şehir farklı birçok güzelliğe kavuşmuş.  Unesco tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiş olan Tallin özellikle kışın karlar altında size yüzlerce fotoğraf çektirecek kadar güzelleşiyor. Şehir panoraması için Toompea Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşması, tarih kokan evlerini tek tek incelemesi pek keyifli. Karın keyfini parklarında çıkarabilir ve Vana Tallinn likörünü deneyip, ısınabilirsiniz.

Lofoten Adaları, Norveç

Norveç’te, arktik dairenin üzerinde yer alan Lofoten Adaları yılın her mevsiminde başka bir güzel! Kış aylarında ise bu adalar bir harikalar diyarına dönüşüyor ve keşfedilmeye bekleyen adalar sakinliğiyle size huzur veriyor. Tünel ve köprülerle birbirine bağlı adalar zincirinden oluşan Lofoten Adaları’nı kış mevsiminde ziyaret ettiğinizde sizi derin fiyortlar, karlarla kaplı sert tepeler, sevimli balıkçı kasabalarını örten beyaz manzara karşılayacak. Tabi bir de şehir hayatından uzak olmanın avantajıyla gökyüzünü tüm netliğiyle görecek ve Kuzey Işıklarını seyretme şansını yakalayacaksınız.

prag

Prag, Çek Cumhuriyeti

Soğuğa aldırış etmeden gerçek bir masalın içinde olmak istiyorsanız Prag bu listenin başında olmalı. Kış mevsiminde turist yoğunluğunun da yaşanmadığı Prag’ın tarihi sokaklarını keşfetmenin tam zamanı! Tarihi binalarıyla ünlü olan Prag’ın kırmızı kiremitli çatıları beyaza büründüğünde tablo gibi bir manzara çıkıyor ortaya. Tarihi şehir merkezini renklendiren Noel ışıkları, kurulan Noel pazarları ile soğukta içinizi ısıtan görüntüler sunuyor. Prag’da en güzel kış panoramasını seyretmek için Prag Kalesi’ne veya Letná Beer Bahçeleri’ne gitmenizi öneririz.

Varşova, Polonya

II. Dünya Savaşı sırasında % 85’i yıkılan ancak sonraki yıllarda aynı tarzda yeniden inşa edilerek tarihi dokusunu yaşatmayı başaran Varşova… Son yıllarda adını daha sık duyduğumuz bu kültür odaklı şehir beklentilerinizin üzerinde bir seyahat deneyimiyle donatıyor sizi. Dünyanın en önemli eğitim destinasyonlarından biri olan Polonya’nın başkenti de tabi ki bu gücüyle genç nüfusa ev sahipliği yapıyor. Gökdelenlerden Sovyet dönemini yansıtan kale ve saat kulelerine kadar tüm manzaraları barındıran Varşova’da her detay bir yapbozun parçası gibi.

Reykjavík, İzlanda

Bir balıkçı köyü olarak kurulan; saflığını kaybetmeden hızla Avrupa’nın modern şehirler listesine giren Reykjavik! Avrupa’nın en soğuk noktalarından biri olsa da kış mevsiminde Reykjavik’e gitmek için sebebiniz çok… Öncelikle kar yağdığında tam bir kartpostala dönüşen şehir manzarası için bu yolculuğa değer. İkinci olarak az yerleşimi sayesinde kış gecelerinde fazla ışığın olmaması Kuzey Işıklarını görebilmeniz için harika bir ortam hazırlıyor. Hava soğuk olsa da sizi ısıtacak kaplıcaları ise karla kaplı manzarada sıcacık sularda keyif yapma şansı veriyor. Şubat ayında gerçekleşen Işık Festivali ise karlar ülkesine çok yakışıyor.

Grenoble, Fransa

Fransa’nın güneydoğusuna denk gelen Grenoble ismini yazarken heybetli Alp dağları ile çevrili olan iki bin yıllık bir şehirden bahsediyoruz. Mimari yapıları ve dağların görüntüleri ile harika bir kontrast oluşturan şehir siluetine bir de güzel parkları, kayak merkezlerine yakın konumunu ekleyin! Geleneksel sanata, modern sanata, arkeolojiye, bilime adanan müzeleriyle bir sanat şehri olma yolunda güvenli adımlar atan Grenoble, hem doğa hem şehir hayatını yaşamak isteyen gezginlere önerimizdir!

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.