Avrupa’nın Görülmeye Değer Gizli Adaları

01 Haziran 2023

Paxos

Avrupa’nın bugüne kadar adı az duyulan, popüler turistik noktaları dışında kalan birbirinden güzel adalarını keşfe çıkıyoruz. Bakir Yunan Adaları’ndan Hırvatistan’ın inci gibi parlayan adalarına, doğallığıyla büyüleyen Portekiz Adaları’ndan yaşamın inceliklerini gösteren İtalyan Adaları’na görülmeye değer Avrupa’nın gizli adaları!

Yunanistan

Amorgos

Amorgos Adası

Kiklad Adaları grubuna bağlı olan ve takımadanın güneydoğusuna denk düşen Amorgos; 2000 nüfuslu sakin yaşamı, tarih meraklıları için kalp çarptıran arkeolojik eserleri ve coğrafi yapısının sunduğu harika koyları ile şiir gibi dersek abartmış olmayız. Bir uçtan diğer uca 30 km uzunluğunda olan adanın en yüksek noktası 800 metre olsa da keskin eğimleri dramatik manzaralar doğuruyor. Kayalar arasında görünen masmavi berrak sulara sahip koyları, yamaçlara kurulan köyleri huzurlu bir tebessüm oluşturuyor yüzünüzde. Üç antik kenti, sayısız yürüyüş patikaları, bakir plajları, Yunan lezzetleriyle “kafa dinlemelik” Yunan adalarından.

Paxos

Paxos Adası

İyon Adaları arasında karaya yakın olmasına rağmen yoğun turist ziyaretlerinden korunmayı başaran Paxos Adası hızlı, kalabalık, çok sesli günümüz hayatında tam bir mola noktası – bize göre bir cennet. İyonya Denizi’nin mavi ve yeşil tonlarındaki suları her zaman “en iyiler” arasında gösterilirken Paxos Adası’nın kumsalları, gizli koyları kesinlikle ilk sırada olmayı hak ediyor. Yunan adalarının “kurak” coğrafyasını yerle bir eden zeytin ağaçları tepeleri dolduruyor. Uydu adacığı Anti-Paxos ile birlikte zamanı durdurmak isteyeceğiniz bir Yunan adası.

Kimolos

Kimolos Adası

Adını Antik Yunan dilinde “beyaz taş” anlamına gelen kimolostan alan Kimolos Adası tipik bir Kiklad Adası olsa da farklı bir karakteri olduğunu daha adaya yaklaşırken hissediyorsunuz. Milos ile Sifnos adaları arasında yer almasına rağmen daha bakir ve sessiz kalabilen adalardan olması, bizi buraya daha çok bağlıyor. Plajları, denizinin berraklığı, pitoresk mimarisi, sempatik köyleri, kayalarla bütünleşen balıkçı kasabalarındaki evleri ile farkını ortaya koyuyor. Ada sakinleri öyle huzurlu ve birbirine güveniyor ki kapıların çoğunu kilitleme ihtiyacı bile duymuyorlar. Oya gibi işlenmiş evleri, yerel dükkânları ve taptaze ürünler bulacağınız tavernaları ile Milos ve Sifnos gezilerinize birkaç günlük bir Kimolos seyahati eklemelisiniz.

İspanya

Formentera

Formentera Adası

Balear Adaları’nın en küçüğü olan Formentera için İbiza’nın sessiz  kardeşi, Mallorca’nın az turistik adresi desek sizi yanıltmış olmayız. 1960’lı yıllardan beri gözlerden uzak, büyük ve gösterişli tatil rotaları yerine bohem ve doğal yerleri tercih edenlerin hep bildiği ve sevdiği Formentera şimdilerde “seyahat zevki” olan her gezginin listesinde. Akdeniz’in parlayan gizli adasında bu ruhu arayan herkese yer var! Turkuaz rengi koyları, beyaz kumlu plajları, rustik köyleri, tasarım otelleri ve gurme restoranlarıyla Akdeniz ruhunu birebir yaşatıyor.

Lanzarote

Lanzarote Adası

Kanarya Adaları’nın volkanik adası Lanzarote’ye ilk adım attığınızda sanki farklı bir gezegene ayak basmış gibi hissetmeniz çok normal! Birbirinden zengin doğal manzaraları, siyah kumlu plajı, bir anda yükselen palmiye ağaçları, volkanik milli parkı, çekici kasabaları ile doğaya, doğa yürüyüşlerine, tırmanışlara meraklı gezginler için keşif dolu! Bozulmamış kıyı şeridi, dört mevsim ziyaret edilebilen iklimiyle farklı bir destinasyon.

Islas Cies

Islas Cies

Galiçya’da yer alan ve üç adadan oluşan Illas Cies takımadası “doğanın güzelliğine hayran olmak istiyorum” diyen gezginlere yepyeni bir bakış açısı sunuyor. Üzerinde herhangi bir otelin bulunmadığı, sınırlı ziyaretçinin kabul edildiği, motorlu aracın yer almadığı bu doğal adalarda göreceğiniz manzaralar fotoğraflardaki kadar canlı! İspanya’nın Vigo şehrinden feribotla ulaşabileceğiniz adalar güneşin altında miskinleşmek, denizin keyfini çıkarmak, doğayla baş başa kalmak için harika bir kaçamak. Kalmak için kamp yapmanız gerekse de Vigo’dan günübirlik bir gezi yapmak da buranın ruhunu hissetmek için yeterli olacaktır.

Fransa

Port Cros

Île Port Cros 

Güney Fransa kıyılarının tam karşısına denk düşen altın adalar Les Iles d’Hyères sınırlarında olan Port Cros, Côte d’Azur’ün tüm ışıltısına tezat bir doğallığa sahip. Özel mülk olan ada, ekolojiye meraklı bir aileye ait. Nefes kesen kayalık manzaraları, kristal renkteki suları ile büyüleyen koyları ve kumlu plajları ile milli parka dönüştürülerek koruma altına alınması ise en güzel haber! Günübirlik bir ziyaret yaparak bu huzur tapınağına adım atmalısınız!

Belle Ile en mer

Belle-Île-en-mer

Fransa’nın Britanya Bölgesi’nde, Biskay Körfezi ortasında yer alan Belle-Île-en-mer “denizdeki güzel ada” anlamına geliyor. Basit yaşam kodları ile hayatın sizi zorlamadığı Belle Île’e ulaşım aşina olduğumuz büyük Fransız şehirlerinden değil Quiberon kasabasından feribotla sağlanıyor. Parıltılı destinasyonlardan bir milyon ışık yılı uzağa gitmek isteyen ve doğallıktan hoşlanan seyahat tutkunları bu adayı çok seviyor.  Ilıman iklimi, Akdeniz’i aratmayan koyları, lokal dükkanları ve marketleri hep hayalini kurduğumuz sahil kasabası hayatının bir özeti.

Portekiz

Madeira

Madeira Adası

Fas’ın tam karşısına denk düşen ancak Portekiz’e bağlı olan Madeira Takımadaları aslında 8 adadan oluşsa da sadece Madeira ve Porto Santo ziyaret edilebiliyor. Kuzey Atlas Okyanusu’ndaki konumu ile suptropikal iklime sahip Madeira Adası hem iklimi, hem mimarisiyle Avrupa ve Afrika’nın özelliklerini paylaşıyor. Volkanik toprak yapısının zenginliği burada neredeyse her şeyin yetişebileceğini ve hatta yetişebildiğini gösteriyor. Botanik bahçeleri buna en güzel örnek! Bugüne kadar Winston Churchill, Charlie Chaplin ve Gregory Peck gibi ünlü isimlerin zihinlerini dinlendirdiği, doğayla bütünleştiği ada farklılıklara açık doğa sevdalısı gezginleri bekliyor.

Flores Adası

Flores Adası

Atlas Okyanusu’ndaki ıssız konumu ve çevre bilinci sayesinde tüm doğal görkemini koruyan Azores (Azor) Takımadaları gerçeküstü bir tabiatla kutsanmış. Avrupa kıtasının ve takımadaların en batı kıyısında yer alan Flores Adası da derin vadileri, yüksek tepeleri, lagünleri, mağaralarla oyulmuş kayalıkları, volkan kalıntıları ile doğa müzesi gibi. Adını da zengin çiçek çeşitliliğinden alan ada stresten arınıp doğayla temas etmek, uzun yürüyüşler yapmak isteyen her gezginin keşfetmesi gereken bir ada.

İtalya

Salina Adası

Salina Adası

Sicilya’nın batı kıyılarının hemen dışında, Tiren Denizi üzerinde yer alan Aeolian Adaları UNESCO koruması altında. Takımadaların ikinci büyük adası Salina’ya olan ilgimiz ise sadeliğinde saklı. Gerçek dünyadan saklanmak ve kısa süreliğine de olsa hayatınızı basitleştirmek istiyorsanız Sicilya rotanıza siz de bu adayı eklemelisiniz. Az, özdür felsefesini yaşatan adanın taşlı kumsalları sakin ve temiz, sayısı az olan restoranları özenli ve leziz!

Monte Isola

Monte Isola

Lombardiya Bölgesi’nin incisi olarak bilinen Iseo Gölü doğal güzelliği ile İtalya’nın en özel yerlerinden. Yemyeşil dağlarla çevrili gölün üzerine tüneyen Monte Isola bölgenin zenginliğini zarif stiliyle birleştiriyor. Montisola olarak da bilinen ada Güney Avrupa’da yer alan ve yerleşimin olduğu en büyük göl adası! Yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı ada sakinlik, huzur arayanlara mutluluğun kapılarını aralıyor.

Giglio

Giglio Adası

Toskana’nın, Tiren Denizi ile çevrili gizli hazinesi Giglio Adası! Kristal berraklığı ile büyüleyen suları ve harika plajları ile tam bir yaz sığınağı olan ada küçük yüzölçümü, yaklaşık 1500 kişilik nüfusu ile günlerini sakince, hızla tüketmeden yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Büyük bölümü el değmemiş bir doğayla kaplı ada zengin Akdeniz bitki örtüsü ile çevrili. Gün batımları, sevimli köyleri, güzel plajları, lokal lezzetleri, dalış noktaları ile huzurun anahtarını size teslim etmeye hazır!

Hırvatistan

Sipan

Sipan Adası

Elaphiti Adaları’nın en büyüğü olan  Šipan Adası (Otok Šipan) çok zamanınız yoksa Dubrovnik’ten günübirlik gidebileceğiniz en güzel adalardan biri. 15. yüzyılda zengin Dubrovnikli ailelerin yaz aylarını geçirmek için inşa ettirdiği sarayları ile tanınan ada elbette plajları ile bilinse de şarabı da oldukça ünlü!

Solta

Solta Adası

Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındaki ünlü Split şehrinin hemen karşısında yer alan Šolta Adası (Otok Šolta) son yıllardaki gelişmeleri ile popüler yaz adaları Hvar ve Brač’tan yol çalıyor. Küçük yerli nüfusu yaz aylarında Splitlilerin buradaki yazlıklarına gelmesiyle hareketleniyor. Sempatik köyleri, hepsi birbirinden güzel plajları ve manzaraları ile güzel seyirler sunan restoranları ile “neden bu adayı keşfetmeyelim?” sorusunu sorduruyor.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.