İstanbul ve Çevresindeki En İyi 5 Trekking Rotası

11 Ekim 2021

Doğanın sunduğu sonsuz güzellik, dünyanın her coğrafyasında farklı renk ve manzaralara bürünerek, görenleri kendisine hayran bırakıyor. İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşayanlar için en pratik doğaya kaçma etkinliklerinden biri olan trekking; hem yeni insanlar tanıyıp hem de spor yapmak için mükemmel bir seçenek.

Haftanın stresini ve sıkıntısını atıp, temiz hava depolayabileceğiniz İstanbul ve çevresindeki en iyi trekking rotalarını sizler için derledik.

Usta bir ressam fırçasından tuvale dökülmüş hissi yaratan birbirinden güzel trekking rotaları eşliğinde yola çıkıp, doğanın güzelliklerine şahit olmaya ne dersiniz?

Belgrad Ormanı – Sarıyer/İstanbul

İstanbul Avrupa Yakası’nın gözde yeşil alanı Belgrad Ormanı; meşe, kayın ve kestane ağaçlarıyla dolu muhteşem güzelliğe sahip. Yaklaşık 5440 hektarlık bir alanı kaplayan Belgrad Ormanı adı; 1521 yılındaki Belgrad Kuşatması sonrasında binlerce Sırp esirin Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul’a getirilmesi ve bu bölgedeki Ayvat Köyü yakınındaki ormanlık alana yerleştirmesi sürecine dayanıyor. 6 km uzunluğunda çok güzel bir yürüyüş parkuruna sahip olan Belgrad Ormanı hem ulaşımın hem de parkurlarının kolaylığı sebebiyle çocuklu aileler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Polonezköy

Başlangıç için mükemmel bir rota olan Polonezköy Yürüyüş Parkuru ve Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’da şehrin karmaşasından ve gürültüsünden kaçmak için Anadolu yakasındaki en güzel mekanlardan biri. Parkta bulunan toplamda 5 km’lik yürüyüş parkurunda; kuş sesleri ve doğanın hışırtıları içinde en azından bir süreliğine de olsa kent yaşamından uzaklaşabilirsiniz.

Maşukiye – Kartepe / Kocaeli

Özellikle kış aylarında kayak tatili için tercih edilen Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye, birden çok yürüyüş parkuruna sahip. Sapanca’ya oldukça yakın olan Maşukiye’nin yemyeşil doğası ve tertemiz orman havasıyla yenilenmenizi sağlayacak keyifli bir doğa yürüyüşü ile siz de tüm bu güzelliklere yakından şahit olabilirsiniz.

Erikli Yaylası – Çınarcık / Yalova

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yer alan Erikli Yaylası’nda yeşile ve oksijene doyarak hem kamp hem de trekking yapabilirsiniz. Amatör ya da profesyonel dağcılar tarafından tercih edilen Erikli Yaylası, yorucu yokuşları ile yaklaşık 5 saat sürüyor.

İğneada Longoz Ormanları – Kırklareli

İstanbul’a yakın olan rotaların sonuncusu ise İğneada Longoz Ormanları. İstanbul’dan çıkıp 4 saatlik bir yolculuk sonrasında varacağınız rota, unutamayacağınız bir gün yaşamanızı sağlayabilir. Denizi, ormanları, sahili ve tarihi ile Trakya’nın saklı cenneti olarak nitelendirilen İğneada Longoz Ormanları, özellikle sakin ve sessiz bir ortamda yürüyüş yapıp, doğa ile başbaşa zaman geçirmek isteyenler için oldukça ideal. Siz de İğneada Longoz Ormanları’nda gerçekleştireceğiniz trekking gezisi ile ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Ya da arabayla geçerken göremeyeceğiniz; tarihi, mimari ve doğal güzellikleri ile sizi heyecanlandıracak yürüyüş rotaları ile tanışın!

Türkiye’nin Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

Hitit Yolu

Türkiye’nin dört bir yanından sizi heyecanlandıracak yürüyüş yolları ile tarihi, mimari, doğal güzellikleriyle tanışma zamanı. Kimi zaman antik kentleri ziyaret edecek, kimi zaman masmavi suların kenarında yürüyerek manzaraya dalacak, kimi zaman yemyeşil patikalardan geçecek kimi zaman eski uygarlıkların izini süreceksiniz. Frig Yolu’ndan Kaz Dağları Rotası’na; Çamlıhemşin Yayla Rotası’ndan Likya Yolu’na Türkiye’nin doğayla bütünleşen paha biçilemez yürüyüş rotalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

 

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.