İş Seyahatlerini Keyfe Dönüştüren Yeni Trend: Bleisure

09 Şubat 2022

“İş için mi yoksa tatil için mi seyahat ediyorsunuz?”

Seyahat ederken dünyanın hemen her yerinde sıkça duyduğumuz “İş mi yoksa tatil amaçlı mı seyahat ediyorsunuz? Eğlence mi, iş mi?” sorularına verebileceğimiz artık yepyeni bir cevap var: Bleisure

“Business” ve “Leisure” sözcüklerinin birleşiminden oluşan, klasik iş seyahatlerini boş vakitle birleştirerek kaliteli ve eğlenceli vakit geçirme imkânı sunan, son zamanların en popüler seyahat trendi “Bleisure” iş gezisi ile boş zamanın birleştirilmesi anlamına geliyor.

“Bleisure” Trendi Neden Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

Artık çalışanlar iş seyahatlerinde sadece işini yapmaktan daha fazlasını istiyor.

Bleisure trendinin popülerleşmesinin birkaç nedeni var: Birincisi “daha iyi bir iş-yaşam dengesi” kurma ihtiyacı. İkincisi “iş gücünün gençleşmesi” Y kuşağına mensup çalışan ve yöneticilerin artması. Yapılan araştırmalar Y kuşağının geçmiş nesillere göre daha fazla iş seyahatine çıktığını, yılda ortalama 7,4 seyahat yaptığını ve iş seyahatlerinde artık işini yapmaktan çok daha fazlasını deneyimlemek istediğini gösteriyor.

Araştırmalara göre iş amaçlı seyahat edenlerin % 87’si seyahatlerine keyif amaçlı bileşenleri ekleyerek veya seyahatlerini uzatarak tatil ve iş seyahatini birlikte gerçekleştirmek istiyor. İş amaçlı seyahat edenlerin % 56’sı yanlarına eşlerini ve çocuklarını alarak iş ile tatili birleştirmeyi tercih ediyor.

Son aylarda Omicron varyantının yayılması ile özellikle büyük kurumlarda, ofislere dönüşün gecikmesi ile bleisure gezilerin de arttığı gözlemleniyor. Küresel kurumsal seyahat platformu TripActions Inc.’e göre, hafta sonlarının da dahil edildiği iş seyahatlerinin payı 2019’dan bu yana 23 puan artarak %38’e yükselmiş.

Tüm bunlar Pandemi sonrası Kurumsal Seyahatlerde bleisure trendinin daha da gelişeceğini gösteriyor.

Bleisure pratikte nasıl çalışır?

İş seyahatlerine ekstra birkaç gün eklemek tabi ki çalışanlar için ekstra bir maliyet oluşturuyor. Ama özellikle uluslararası seyahatlerde zaten uçak biletinin çalıştıkları kurum tarafından karşılanıyor olması, kurumlarına sağlanan indirimli konaklama vb. imkanlardan faydalanabiliyor olmak aslında maddi olarak da avantaj sağlıyor.

İş seyahatleri nasıl “Bleisure” seyahatlere dönüşüyor?

Bleisure’ı benimseyen kurumlar sadece genç insanlarla dolu yeni kurulan şirketler de değil. Artık Expedia gibi seyahat devleri, AMEX Global Business Travel gibi kurumsal seyahat pazarında etkili büyük şirketler faydalarını ve kapsamını göstermek için bleisure trendi ile ilgili çalışmalar yürütüyor, blog yazıları, araştırmalar, makaleler paylaşıyor. Çalışanların seyahat edecekleri yerlerde daha fazla zaman geçirmesi teşvik edilerek, gittikleri yerlerin kültürü ve geleneklerini keşfetmelerinin sağlayacağı faydalar anlatılıyor.

Bleisure Seyahatin Avantajları       

Bleisure trendi çalışanların iş seyahatlerine yükledikleri kavramı değiştirerek, iş ve eğlenceyi birleştirme ve dinlenme imkanı sağlayıp, streslerinin azalmasına yardımcı oluyor. Böylece ofise döndüklerinde işlerinde daha verimli olmalarına, iş kalitesinin artmasına, daha üretken olmalarına yardımcı oluyor.

Bleisure trendini benimseyip çalışanlarını bu konuda teşvik edip, destekleyen kurumlar için de; çalışanlarına verdikleri değeri göstermenin yanı sıra,  onları daha iyi iş adamları, daha iyi gezginler ve en önemlisi daha iyi insanlar yapacak olan dünya görüşlerini geliştirmeleri için harika bir fırsat olarak görülüyor.

 

Size özel seyahat programı ve detaylı bilgi için: travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.