İrlanda’nın En Güzel Rotaları

03 Mayıs 2023

Yemyeşil ovaları, göz alıcı yamaçları, muhteşem sahili ve temiz havası ile kuzeyin yükselen yıldızı İrlanda çarpıcı doğal güzelliği, zengin tarihi, kültür ve gelenekleriyle Kuzey Avrupa’nın en sempatik ülkelerinden biri. Tarih öncesi ve ilkçağ döneminde Avrupa’da yaşayan ve günümüzde altı ulustan oluşan Keltler’in gizemli bir tarih bıraktığı İrlanda, yüzölçümü küçük zenginliği büyük bir rota. Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen görkemli tarihi, doğal güzellikleri, canlı kültürü ve tabii ki eğlence dolu olmasıyla şaşırtan İrlanda, sıcak yaz günlerinde serin bir tatilin de en cazip adreslerinden biri.

Kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz İrlanda, lokal ruhunu koruması, doğallığı ve huzur veriyor olması ile Avrupa’nın en büyük kasabası hissiyatını veriyor. Vahşi Atlantik Yolu’nun dramatik uçurumları ve atmosferik kasabalarından eski Doğu’nun peri masalı şatolarına, sarp dağlarından sakin göllerine kadar uzanan pek çok güzelliği ile göz kamaştıran İrlanda, rüya gibi bir seyahat için sizleri bekliyor. Dramatik manzaralar sunan kayalıkları, bakir koyları, Dublin’in içinizi kaynatan yaşamı, masallardan fırlamış gibi duran şatolarıyla siz de bu hikâyeye ortak olun.

Dublin

1000 yıllık zenginliğini tarihi binaları, müzeleri ve kiliseleriyle gözler önüne seren Dublin aynı zamanda tasarım otelleri ve iddialı restoranlarıyla da keşfe değer! Özellikle pubları ve kahve dükkanları birbiriyle yarışacak güzellikte  Temple Bar bölgesindeki sevimli, küçük publarda İrlandalıların çokça tükettikleri ‘siyah bira’ içebilir, geleneksel ‘İrlanda Kahvaltısı’ deneyimleyebilirsiniz. Dünyaca ünlü Guinness birasının Dublin’deki merkez binasında, nasıl yapıldığını görüp, tadarak muhteşem Dublin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.
Sadece Guinness değil Dublin’in yüzlerce çeşit birası var. Bira, balık, patates üçlüsü için en güzel şehir de yine Dublin! Sanat, tarih ve elbette pub kültürüyle yaşayan bu şehirde müzelere, kiliselere, lokal tatlara, tasarım butiklere doyacaksınız.

Galway

İrlanda’nın batı kıyısındaki bu renkli liman şehri, İrlanda geleneğini günümüzde dahi yaşatmayı başaran ender yerlerden biri. Ülkenin bohem çocuğu olarak bilinen Galway tasarımcı ve sanatçıların beslendiği, ilham aldığı bir hazine. Küçük bir şehir olmasına rağmen her zaman yeni bir şey sunabilen Galway’in dar sokaklarında dolaşırken tarihi binalar, küçük dükkânlar, keyifli kafeler ve kitapçılar ilginizi çekecek. Batı İrlanda’nın en büyük şehirlerinden birini oluşturan Galway,  Orta Çağ görünümlü yolları ve parke taşlarından oluşan sokakları boyunca uzanan sanat galerileri ve mağazaları ile de oldukça popüler. Unutmadan, Galway’in gurme şehirler arasında hızla yükseldiğini duymayan kaldı mı? Galway’in samimi atmosferli geleneği koruyan barlarında ve çeşit çeşit butik biraları mutlaka denemelisiniz.

Kylemore Manastırı, Galway

Connemara’daki bir tepenin eteğinde suya kayıyor gibi görünen bu neo-Gotik Viktorya dönemine ait manastır, 1920’lerden beri burayı evleri haline getiren Benedictine rahibelerine ev sahipliği yapıyor. Duvarlarla çevrili olan bu bahçe, Viktorya döneminde İrlanda’da inşa edilen en büyük bahçelerden biri olup, Cardoon ve Scorzonera gibi ender görünen Victorya dönemi bitkileri ile adeta bir miras bahçesi niteliğinde.

Cobh

Dramatik doğa manzaraları, romantik kale ve şatoları ile Cobh İrlanda’nın en güzel kasabalarından biri! Cobh Limanı Sydney’den sonra dünyanın ikinci büyük doğal limanı. Muhteşem sahili, göz alıcı yamaçları, yemyeşil doğası ve tertemiz havası ile kesinlikle keşfe değer! Cobh, deniz boyunca sıralanmış rengarenk evleri ve liman üzerinde nöbet tutan katedrali ile kesinlikle görülmeye değer.  Titanik’in trajediden önceki son uğrak limanı olan bu şirin kasaba, gemiyi çevreleyen birçok tarihe de ev sahipliği yapıyor.

Kinsale, Cork

İrlanda’nın ikinci büyük şehri Cork şehrine 30 km uzaklıkta, rengarenk, cıvıl cıvıl bir sahil kasabası olan Kinsale gurme lezzetleri tadabileceğiniz restoranları, şekerci dükkanları, kitapçıları ve pubları ile keşfedilecek birbirinden renkli ve sevimli mekanlara dolu. Burada balıkçıların avlarını boşaltmalarını izleyebilir, Orta Çağ’dan kalma dar sokaklarda dolaşabilir ve yerel barlarda geleneksel müzik dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Glendalough, Wicklow

Dublin’in sadece birkaç kilometre güneyinde yer alan Glendalough; sarp tepeleri, buzul vadileri içerisinde saklayan doğal harikalar diyarı Wicklow Dağları Ulusal Parkı’nın en  güzel noktalarından biri. Dünyaca ünlü Harry Potter filminin çekildiği Glendalough bölgesinin yağmurun ve yeşilin ülkesi İrlanda’nın en gözde duraklarından biri olduğunu da ayrıca hatırlatalım. Katoliklerin popüler hac yerlerinden, yedinci yüzyıldan kalma bir manastır olan Glendalough, dünyanın dört bir yanından gelen seyahat severleri büyüleyici bir seyahate davet ediyor.

Moher Kayalıkları, Clare

Ülkenin batısındaki Clare bölgesinde yer alan Moher Kayalıkları, deniz ve gökyüzünden oluşan sonsuz maviliği ile dünyanın neredeyse son noktasına geldiğinizi hissettiren büyüleyici yerlerden biri. Bu kayalıklar 350 milyon yıldır Atlantik Okyanusu ile yüz yüze bakıyor. Atlantik kıyısında 8 km boyunca uzanan 121 metre yüksekliğindeki bu kayalıklar, İrlanda’nın en akıl almaz manzaralarını ziyaretçileri ile buluşturuyor.

Killarney Ulusal Parkı, Kerry

İrlanda’nın güneybatısındaki County Kerry’nin kalbinde yer alan Killarney Ulusal Parkı; İrlanda’nın tek kırmızı doğal geyik sürüsü ile karşılabileceğiniz eşsiz yerlerden biri. Buz Devri’nden beri İrlanda’da yaşayan ancak şimdilerde sadece Killarney’de hayatta kalmayı başaran bu vahşi kızıl geyik popülasyonu, şüphesiz parkın en büyük hazinelerinden.

Kilkenny

İrlanda’nın en küçük şehirlerinden biri olan Kilkenny, aynı zamanda ülkenin en güzel ve en yaratıcı şehirlerinden bir tanesi. Orta Çağ binaları zanaatkar dükkanlarına ev sahipliği yaparken, sanatçı ve yapımcılar bu canlı tasarım ortamından keyif almak için şehre akın ediyorlar. Ahırlardan dönüştürülmüş bir kalede yer alan Kilkenny, gelecek vadeden yıldızların el yapımı ürünlerini satın almak için de İrlanda’daki en iyi yerlerden biri.

Rock of Cashel, Tipperary

İrlanda’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Rock of Cashel tarihi 12. yüzyıla dayanan bir Orta Çağ binası. Romanesk Cormac Şapeli’ni veya orijinal St. Patrick Haçı gibi birçok Kelt kalıntısına ev sahipliği yapan Hall of The Vicars da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri.

Aran Island

Galway kıyılarındaki Inishmore, Inishmaan ve Inisheer adaları, Kelt ve Hristiyan tarihi açısından oldukça zengin yerlerden. Yüzyıllardır ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkaran Aran adaları İrlanda’nın diğer bölgelerine oranla daha geleneksel bir yaşam tarzı sürmesiyle de oldukça ilgi çekici.

Dingle Yarımadası, Kerry

Atlantik’e dev bir parmak gibi uzanan Dingle Yarımadası; kıyı kayalıkları, harabe kale ve engebeli tepeleri ile inanılmaz bir doğal güzellik alanı. Yarımadada; kayalık koylardan görkemli kumlu koylara kadar çok sayıda plaj bulunmakta. Ziyaretçilerine yakındaki bir şehrin kolaylığı ve uzak bir varış noktasının cazibesini bir arada sunan İrlanda’nın en batı ucunda bulunan bu yarımada; rüzgar sörfü yapmak için de oldukça ideal.

Bru na Boyne, Meath

Bru na Boyne şüphesiz İrlanda’nın kaçırılmaması gereken yerlerinden bir diğeri. Mısır piramitlerinden veya Stonehenge’den daha eski bir site olan Bru na Boyne; üç büyük Neolitik geçiş mezarı, Knowth, Newgrange ve Dowth ile oldukça zengin bir arkeolojik geçmişe sahip. 5000 yıllık mezar höyüğünden üçü tamamen kazılmış olup, ziyaretçilere açık.

Fanad Head Deniz Feneri, Co. Donegal

Gemilerin ve denizcilerin güvenli bir şekilde kıyıya çıkmasına yardımcı olmak için 1818’de inşa edilen Fanad Head Deniz Feneri, şüphesiz dünyanın en güzel fenerlerinden biri. 79 basamağa sahip olan fener, denizden yaklaşık 36 metre yükseklikte bulunmakta olup, Vahşi Atlantik Yolu üzerindeki en önemli duraklardan biri olarak kabul edilir. Engebeli kıyı şeridinin balina ve yunuslar tarafından düzenli olarak ziyaret edildiğini de ayrıca belirtelim.

Achill Adası, Mayo

İrlanda’nın batı kıyısındaki en büyük adalardan biri olan Achill, Vahşi Atlantik Yolu üzerindeki en dramatik noktalarından bazılarına ev sahipliği yapıor. Burada yollara ve uçurum tepelerine dağılmış koyunları, beyaz kumlu plajları, turbalıkları ve sizi adanın her yerine götüren 26 km’lik bir bisiklet yolu olan Great Western Greenway’i bulabilirsiniz.

Bunratty Kalesi, Clare

1425 yılında inşa edilen Bunratty Kalesi, ülkenin en iyi korunmuş Orta Çağ kalelerinden biri. Kale, insanların 15. yüzyıl mobilyaları ve sanat eserleriyle dolu odalarının keyfini çıkarırken, çevredeki bahçe ve köylerinde dolaşabilecekleri ender yerlerden.

 

Size Özel Seyahat Programı, Detaylı Bilgi ve Rezervasyon:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.