Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

13 Mart 2020

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Corona virüs (COVID-19) salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edildikten sonra tüm devletler önlemlerini alarak virüsle mücadele ediyor. Uzmanlar ve yetkililerin sözlerinin ışığında panik yapmadan ihtiyatlı olmamız gerekiyor.

Bu süreçte bireysel olarak üzerimize düşen korumaları yapmamızda fayda var. Hijyen kurallarına uymak, temastan kaçınmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak en önemli ve vazgeçilmez adımlar. Uzmanların güçlü bir bağışıklık sistemine destek olacak sağlıklı beslenme önerilerini sizler için derledik:

İyileştiren Baharatlar

Gurme, sağlıklı baharatlar artık her yerde ve önemi her geçen gün artıyor. İyileştirici baharatlar bağışıklık sistemini güçlü tutmak için büyük destek. Özellikle zerdeçal, zencefil gibi yüzyıllar boyunca doğal ilaç olarak kullanılan baharatların güçlü bağışıklık sistemi için önemi uzmanlar tarafından da vurgulanıyor.

Baharat ve Bitkilerle Bağışıklık Güçlendirici Tarifler

 • Kahve tüketimini azaltarak bunun yerine bal ve limon eklenmiş ıhlamur çayı tüketebilirsiniz.
 • Zencefil, karabiber ve balı karıştırıp macun elde ederek sabah-akşam birer tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.
 • Zerdeçal, karabiber ve zeytinyağını keyif ile karıştırıp günde 1 kez içebilirsiniz.

*Herhangi bir kronik rahatsızlığınız, alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

C Vitamini Kaynakları

Bağışıklığınızı güçlendirmek için temel ihtiyaçlardan biri de C Vitamini. günlük C vitanimi ihtiyacımızın 60-75 mg olduğunu söyleyen sağlık uzmanları salgın durumlarında günde 100-120 mg C vitamini alımının faydalı olacağını belirtiyor. Yemeklerde yeşil biber, brokoli tüketmek, salatalara limon sıkmak, ara öğünlerde kivi, portakal, mandalina yemek faydalı olacaktır.

*Herhangi bir kronik rahatsızlığınız, alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

Uyku Veren Gıdalar

Uzmanlar güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli uykunun öneminin altını özellikle çiziyor. Günlük 7-8 saatlik bir uyku bağışıklığınızı güçlendiriyor. Son yıllarda iş stresi, şehir hayatı hepimizi daha çok yoruyor ve bazılarımızda uykusuzluğa neden oluyor. Bu uykusuzluğa çözüm olabilecek uyku giderici bitkiler, ürünler marketlerde yerini almaya başladı. Henüz bilimselliği kanıtlanmasa da uykuya geçişi hızlandıran ürünleri deneyebilirsiniz.

Probiyotik Her Şeydir

Yoğurt ve fermente gıdalar bağırsaklara iyi gelen canlı kültürleri ile çoktan onay almış durumda, ancak probiyotikler başka besinlerde de bulunuyor. Örneğin, fermente edilmiş kombuchanın içinde; sirke, B vitaminleri, enzimler, probiyotikler, asetik – glukronik ve laktik asit gibi faydalı içerikler bulunuyor. Tüm bu bakterilere “selüloz üreten bakteriler” denir. Ev yoğurdu, sadeyağ, kefir gibi ürünler tüketebilirsiniz. Tabi, probiyotiği öne çıkarılan bu ürünleri alırken içinde bulunan diğer maddelere bakmayı da ihmal etmeyin.

*Herhangi bir kronik rahatsızlığınız, alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

Bakliyat Tüketimi

Protein zengini, tok tutan ve sağlıklı… Bizim de aradığımız tam da bu değil mi? Bakliyat kullanımı hiçbir zaman önemini yitirmiyor. Bu sürdürülebilir ve sağlıklı ürünleri geleneksel tariflerle kullanabileceğimiz gibi atıştırmalık şeklinde kullanıp yeni tatlar elde edebilirsiniz. Eminiz, Youtube birçok eğlenceli ve pratik tarifle dolu!

Şimdilik #EvdeKalTürkiyem #EvdenKeşfet #ŞimdiHayalEtSonraSeyahatEt
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.