Görüntülü Konuşmalarınız İçin 7 Profesyonel Öneri

20 Nisan 2020

Headshot fotoğrafçılığın Türkiye’deki öncü isimlerinden Ege İşlek, artan görüntülü görüşme trafiğinde çok daha güzel görünmenizi sağlayacak önerilerini paylaştı.

Üniversitede başlayan fotoğraf merakı, iş hayatına başladığı ilk yıllarda da devam eden ve çeşitli dergilerde içerik ve moda editörlüğü yaptıktan sonra, moda fotoğrafçılığı yapmaya başlayan Ege İşlek, fotoğrafçılık kariyerine oyuncu portreleri çekerek devam ediyor. Bugüne kadar sektörün önde gelen birçok oyuncusunu fotoğraflayan İşlek, İstanbul’da profesyonel headshot fotoğrafçılığı yapan ilk isim. Fotoğrafçılığın yanı sıra birçok projede görsel ve yaratıcı danışmanlık yapıyor.

Gün ışığını karşıdan almaya dikkat edin

“Gündüz vakti yaptığınız görüşmelerde, gün ışığını karşıdan almaya dikkat edin. Yüzünüz pencereye dönük bir şekilde oturursanız, yüzünüzdeki kırışıklıkların görünmesini egelleyebilir ve sert gölgelerden kurtulbilirsiniz. Eğer güneş ışığı odanıza direkt olarak giriyorsa, gölgede bir yer seçerek güneş ışığının direkt olarak yüzünüze gelmesini engelleyin. Genelde, öğleden sonra doğuya bakan odaların ışığı daha güzeldir. Görüşme yaptığınız masanın üzerine beyaz bir karton koyarak, yüzünüzü daha aydınlık gösterebilirsiniz”.

Kamerayı göz hizanızda veya yukarısında konumlandırın

“Tablet ve telefonlar ön kameralarında geniş açı lens kullanırlar, bu nedenle de olduğunuzdan daha yuvarlak veya kilolu gösterirler. Kamerayı yüzünüzden uzak konumlandırarak bunu engelleyebilirsiniz. Özellikle göz hizanızda, hatta mümkünse birkaç cm yukarısında konumlandırabilirseniz, çok daha guzel görünürsünüz”.

Makyajdan yardım alın

“Doğal görünümlü, ten renginize uygun bir kapatıcı, BB krem, allık, dudak nemlendiricisi ve biraz da kontür beşlisi doğru kullanıldığında size fotoşoplu bir görünüm kazandırabilir.

 • İlk olarak BB kremle cildinizin rengini eşitleyin.
 • Çene ve dudak üzerini, göz ve kaşınızın altındaki bölgeleri, alnınızı ve jawline dediğimiz çene kemiğinizin üzerindeki alanı, fondöteninizden 2 ton daha açık bir kapatıcı ile aydınlatın.
 • Aşırı parlama olan böglerin üzerinden transparan pudra ile geçin.
 • Kocaman gülümseyin ve yanaklarınıza allığınızı sürün.
 • Dudaklarinizin kuruluğunu nemlendirin.
 • Yüzünüzde daha fazla alan derinliği istiyorsanız bronzer ile kontür yapabilirsiniz.
 • Son olarak biraz maskara sürebilirsiniz, ancak abartmamaya dikkat edin, aksi takdirde çok makyajlı görünebilirsiniz”.

Gün ışığı yeterli değilse doğru bir ışık kurulumu yapın

“Hava karanlıksa ve gün ışığınız yeterli değilse, evde kendinize bir ışık kurulumu yapmanız gerekebilir. Bunun için yüzünüze direkt gelen ışıklardan kaçının. Masa lambanızı duvara doğru cevirin ve ışığın duvara yansıtın. Duvara çarpıp dönen ışık, yüzünüzün homojen bir biçimde aydınlanmasını sağlayacaktır.

Tavan ışığınızı açmaktan çekinmeyin, ancak asıl ışığın kameranın arkasından gelen ışık olmasına özen gösterin.  Ters ışığa dikkat edin! Işık arkanızdan gelmesin, yüzünüz her zaman ışığın geldiği yöne dönük olsun. Bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız, kendinize bir ring light edinebilirsiniz”.

Fondaki objelerden kurtulun

“Dikkatin sizden başka yöne kaymaması için, fondaki dikkat dağıtıcak objelerden kurtulun. Beyaz  bir duvarın önünde, arkada bir iki bitki olacak şekilde sade fonlar seçebilirsiniz”.

Kameranız yeterli gelmiyorsa bir webcam edinin

“Bilgisayarınızın kamerası yeterli gelmiyorsa kendinize harici bir webcam almayı düşünebilirsiniz. Otofokus ve yüksek çözününürlüklü bir kamerayla çok daha iyi bir görüntü kalitesi yakalarsınız. Ayrıca görüntü kalitesinde düşme ve kopmalar olmasını istemiyorsanız, arka planda açık olan sayfa ve programların kapalı olduğuna emin olun. Wi-Fi’dan kaynaklı sorunlardan kurtulmak için bilgisayarınızı ethernet kablosu ile internete bağlayabilirsiniz. Dahili mikrofonu olan bir kulaklık kullanın. Hem daha iyi anlaşılmanızı sağlar, hem de sesinizin eco yapmasını engellemiş olursunuz”.

Son olarak arka fondan ayrışan renkler tercih edin ve dik oturun

“Kıyafetlerinizin desensiz ve arka fonun renginden ayrışan renklerde olmasına özen gösterin. Dik oturun, arkanıza yaslanmayın ve çok fazla hareket etmemeye çalışın!”

“Bu konu OGGUSTO tarafından hazırlanmıştır.”  #OGGUSTOGETHER
İçeriğin orijinal haline ve diğer keyifli konulara buradan ulaşabilirsiniz!

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.