Evde Olsanız da Etkinliklerden Uzak Kalmayın: Dijital Etkinlik Rehberi

23 Mart 2020

Evlerimize bolca vakit geçirdiğimiz şu günlerde tüm alışkanlıklarımızı değiştiren zorunluluklarla baş etmeye çalışıyoruz. Sağlığımız yerindeyse ve evdeki düzenimizde bir sıkıntı yoksa özgürce yapamadığımız her şey içimizi daraltıyor. Biletini haftalar önce aldığınız ama iptal olan konser, katılamadığınız yoga dersi, gezemediğiniz bir müze, gidip de dinleyemediğiniz söyleşi derken uzayıp giden bir liste…

Bu karanlığın içerisinde ise içimizi aydınlatacak gelişmeler yaşanıyor birer birer. Kapılarını kapatmak zorunda kalan irili ufaklı mekanlar, sanat kuruluşları ve atölyeler ile farklı alanlardan sanatçı ve sporcular, tüm insanlığa moral olacak bir hediye gibi herkese açık dijital etkinlikler karşımıza çıkıyor. Ruhumuza ilaç gibi gelecek ve bizi kalben bir araya getirecek bu etkinlikleri sizin için bir araya getirdik.

Takip Etmeniz Gereken İnternet Siteleri

Berliner Philharmoniker (The Berlin Philharmonic Orchestra)

Dünyanın dört bir tarafındaki konser salonlarının bir bir kapanmasının ardından, bu konuya çözüm üretmeye dair ilk adım Berlin Filarmoni Orkestrası’ndan geldi. Salonun kapatılması kararının alındığı gün  yapılması planlanan konseri, seyircisiz salondan canlı olarak yayınlayan orkestra, tüm dijital arşivini de internetten ücretsiz erişime açtığını açıkladı. Dünyanın en prestijli orkestralarından biri olan Berlin Filarmoni Orkestrası’nın attığı bu adımın sanat dünyasındaki etkisi ise büyük oldu. Berlin Filarmoni Orkestrası’nın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

The Metropolitan Opera

Yaşadığımız küresel salgın yüzünden dünyanın dört bir yanında kapatılan sanat kuruluşlarından biri olan Metropolitan Operası, izleyicileri ile buluşmaya devam etmekte kararlı. Geniş arşivini internet üzerinden açan Metropolitan Operası, her gün farklı bir eseri 24 saat boyunca erişime sunuyor.  Önümüzdeki günlerin programında ise Verdi’den Tchaikovsky’ye operanın pek çok efsane ismi yer alıyor. Opera tutkunları için de operaya şans vermek isteyenler için de eşsiz bir fırsat olan bu yayınları kaçırmayın. Metropolitan Operası’nın programına ve arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Budapest Festival Orchestra

Mart ve nisan ayındaki bütün konserlerini iptal eden Budapeşte Festival Orkestrası, “QUARANTINE SOIREES” (Karantina Suareleri) ile klasik müzik tutkunları ile buluşmaya devam ediyor. Budapeşte saati ile her gün 19.45’de başlayan konserler, orkestranın Budapeşte’deki merkezinden canlı olarak yayınlanıyor. Mozart, Bach ve Schubert gibi isimlerin başyapıtlarının seslendirildiği konserleri mutlaka izleyin; ruhunuza çok iyi gelecek. Budapeşte Festival Operası’nın canlı yayınlarına ve kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Vienna State Opera

Dünyanın en köklü sanat kuruluşlarından biri olan Viyana Devlet Operası da dijital arşivini ücretsiz erişime açan kurumlar arasında yer alıyor. Normal programından şaşmayan Viyana Devlet Operası, Die Walkure, Siegfried ve Götterdämmerung gibi eserleri her zamanki gün ve saatlerinde internetten üzerinden yayınlıyor ve bu kayıtlar 24 saat boyunca ulaşıma açık oluyor. Viyana Devlet Operası’nın programına buradan ulaşabilirsiniz.

Evden Ziyaret Edebileceğiniz Sanal Müzeler

Art Basel

Her yıl Basel, Hong Kong ve Miami Beach’de düzenlediği gösterimlerle dünyanın en büyük sanat fuarı olarak görülen Art Basel, 20 Mart 2020 itibariyle, bu noktalara bir yenisini daha ekledi: Online Viewing Rooms (Online Görüntüleme Odaları). Dünyanın dört bir yanından 223 galerinin eserlerini sergilediği dijital platform olan Online Viewing Rooms, bütün sanatseverlere bu prestijli festivale eşi benzeri görmemiş bir erişim olanağı sunuyor. Art Basel’in dijital platformunda sergilenen binlerce esere buradan ulaşabilirsiniz.

MasterArt VR

Sanat simsarları, galeriler, müzeler ve diğer sanat kuruluşları için sanal turlar hazırlayıp sunan bir platform olan MasterArt VR, insanları evde kalmaya teşvik etmek amacıyla sitesini ücretsiz erişime açtı. Dünyanın en prestijli art fuarlarından olan TEFAF Maastricht 2020’de yer alan birbirinden değerli eserlerden bir seçkiyi de dünyanın dört bir yanındaki sanat tutkunlarıyla paylaşan MasterArt VR, sizi de sanatın büyülü dünyasına bekliyor. MasterArt VR’nin çok özel seçkisine buradan uluşabilirsiniz.

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali 

Cannes Film Fesivali gibi mart ve nisan aylarında yapılması gereken film festivalleri birer birer iptal olurken, 1988’den beri Amsterdam’da düzenlenen Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali, sanatseverleri çok mutlu eden bir karar aldı. Arşivinde yer alan 300 belgesel filmi ücretsiz erişime açan festival, dünyanın en büyük belgesel festivali olarak tanınıyor. Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nin arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Takip Etmeniz Gereken YouTube Kanalları

Kumbaracı 50

Yıllardır Kumbaracı Yokuşu’ndaki sahnelerinde tiyatroseverleri misafir eden Kumbaracı50, şu günlerde ise Youtube kanalları üzerinden izleyicilerin evine konuk oluyor. Yiğirt Sertdemir moderatörlüğünde, Kumbaracı50 sahnesinde her akşam gerçekleşen canlı sohbetlerde; tiyatro üzerine tartışmalar, soru-cevap köşesi, oyun okumaları, tiyatro şarkıları gibi etkinlikler yer alıyor. Kumbaracı50’nin canlı sohbetlerini Youtube’ da hafta içi her gün 20:30-22:00 arasında izleyebilirsiniz.

Jarrett Krosoczka

Ünlü çocuk kitabı illüstratörü Jarrett Krosoczka, dünyanın dört bir yanında yaşanan gelişmelerin ardından Youtube kanalında günlük bir seriye başladı. Çocukları gündemin yoğunluğundan uzaklaştırıp sanatla bir araya getirmeyi amaçlayan Krosoczka, her gün Türkiye saatiyle 21:00’de canlı illüstrasyon dersleri veriyor. Kaçıranların üzülmesine ise hiç gerek yok çünkü derslerin hepsi kaydedilip 20 dakikalık bölümler halinde kanala yükleniyor. Jarrett Krosoczka’nın derslerine buradan ulaşabilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok sanat kuruluşu gibi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Opera ve Balesi’nin bütün branşları da kapılarını kapadı ve gelecek aylarda yapılması planlanan tüm etkinlikleri iptal etti. Fakat Berlin Filarmoni Orkestrası ve Viyana Devlet Operası gibi örneklerin peşinden giden bakanlık, tüm dijital arşivini bakanlığın Youtube kanalına taşımaya başladı. Biletleri günler öncesinden tükendiği için üzüldüğünüz; Carmen, Giselle ve La Traviata gibi başyapıtlar şimdi bir tık uzağınızda! Devlet Opera ve Balesi’nin arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Takip Etmeniz Gereken Instagram Hesapları

Ayşe Tolga

Titreşimsel Şifa terapisti Ayşe Tolga, haftanın belli günlerinde enerjimizi korumak ve güçlendirmek için hem zihnimize hem de bedenimize şifa olacak meditasyon çalışmaları yaptırıyor. Böylece, titreşimsel olarak çok düşük boyutların içindeyken, var olan enerjiyi terk edip, daha yüksek bir frekansta kalmamızı amaçlıyor. Evlerinizde, belki de tek başınıza katıldığınız bu deneyim, canlı bağlantı yoluyla binlerce insanın dahil olduğu ve titreşimi çoğalttığı şifalı bir çalışmaya dönüşüyor. Bu eşsiz çalışmayı mutlaka deneyimlemelisiniz. Ayşe Tolga’nın çalışmalarına siz de Instagram hesabı üzerinden katılabilirsiniz.

Yekta Kopan

Kıymetli bir yazar, kültür-sanat programları yapımcı ve sunucusu ve harika bir seslendirme sanatçısı olan Yekta Kopan huzur veren sesiyle kendi evinden gerçekleştirdiği canlı yayınlarda “hayat devam ediyor ve ben sizin yanınızdayım” der gibi kendi kitaplarından hikayeler okuyor. İlk okumasını 16 Mart akşamı yapan Kopan yeni okumalar ile hayatımıza dokunmaya devam edecek. Yekta Kopan’ın hikayelerini Instagram hesabı üzerinden dinleyebilirsiniz.

Evde İzlenebilecek YouTube Fitness Kanalları

SWEATers

Kendini, “Birbirlerini harekete geçiren ve motive edenlerin buluşma noktası” olarak tanımlayan SWEATers, Bebek’teki mekanlarını geçici olarak kapatmak durumunda kalmış olsa da aynı motto’yu Instagram üzerinden yaşatmaya devam ediyor. Instagram’ın canlı yayın özelliğinden yararlanarak gün içerisinde pek çok atölye düzenleyen SWEATers, badem sütü yapmadan ses terapisine, fonksiyonel antrenmandan sirke yapımına birbirinden çok farklı alanları işliyor bu atölyelerde. SWEATers’ın atölyelerden bir gün önce yayınladıkları programlarına ve canlı yayınlara buradan ulaşabilirsiniz.

Ertaç Kayaoğlu

Yıllarını spora vermiş deneyimli spor eğitmeni pilates ve fonksiyonel eğitim konusunda uzman bir sporcu olan Ertaç Kayaoğlu, sabahları sizin için hazırladığı programıyla evlerinize misafir oluyor. Bu süreci sizler ile birlikte sağlıklı ve aktif geçirmek isteyen Kayaoğlu, canlı yayınlarıyla herkesi “fonksiyonel antrenman” yapmaya davet ediyor. Ertaç Kayaoğlu’nun antrenmanlarına Instagram hesabı üzerinden eşlik edebilirsiniz.

Cenk Erdoğan

Ülkemizin en kıymetli perdesiz gitar virtüözü ülkesine ve müziğe olan tutkusu ile her zaman birleştirici, iyileştirici ve sahiplenen canlı yayınlar yapar bizleri müziği ile şifalandırır. Yaptığı canlı yayınlar ile de kalplerimize dokunmaya devam ediyor. Cenk Erdoğan’ın canlı yayın konserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Zuhal Özyurt

2 seneyi aşkın süredir online Kundalini Yoga dersleri veren ve İtalya’dan Kanada’ya, Trabzon’dan Gaziantep’e pek çok ülke ve şehirden öğrencileriyle buluşan Zuhal Özyurt, içinde bulunduğumuz dönemi atlatana kadar derslerinin ücretsiz olacağını açıkladı. 17 Mart 2020 tarihi itibariyle bu uygulamaya başlayan Özyurt’un dersleri; bağışıklık sistemi güçlendirici, sindirim sistemi dengeleyici ve solunum yolları güçlendirici olan denge, meditasyon, nefes ve şifa meditasyonlarından oluşuyor. Zuhal Özyurt’un online dersleri hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

“Bu konu OGGUSTO tarafından hazırlanmıştır.”  #OGGUSTOGETHER
İçeriğin orijinal haline ve diğer keyifli konulara buradan ulaşabilirsiniz!

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.