Evde Kendinizi Motive Etmenin Yolları

21 Nisan 2020

Evde zaman geçirmemiz gereken bu süreçte gün içerisinde kendimizi motive etmekte zorlanabildiğimiz zamanlar olabilir. Eğer siz de bazen kendinizi kaybettiğiniz motivasyonunuzu ararken buluyorsanız derin bir nefes alın, yalnız değilsiniz! Yapılacaklar listeniz günlerdir olduğu gibi duruyorsa, gün içerisinde canınız hiçbir şey yapmak istiyorsa küçük tüyolarla enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Evde kendinizi motive etmenin yollarını arıyorsanız basit adımlardan oluşan önerileri sizler için derledik.

Sadece başlayın ve motivasyonun sizi bulmasına izin verin.

Başlamak için motivasyonun gelmesini beklemenize gerek yok. Her gün düzenli bir şekilde çalışmak, üretmek veya bir şeye yoğunlaşmak istiyorsanız o ilk adımı atmanız yeterli. Emin olun, bir süre sonra motivasyonunuz yükselecek ve işe koyulmak daha kolay ve keyifli hale gelecek.

Büyük işler ve hedefler sizi engellemesin, küçük adımlarla başlayın!

Bir iş gözünüzü korkutuyorsa sizi uzaklaştırmasına izin vermeyin. Bunun yerine küçük hedeflerle işi tamamlamaya çalışın. Örneğin odanızı temizlemeniz gerekiyorsa buna sadece kitaplığınızı düzenleyerek başlayabilirsiniz.

 Arkadaşlarınızdan ve ailenizden sizi kontrol etmelerini rica edin.

Yakınlarınızla plan ve hedeflerinizi paylaşın ve onlardan ilerleminizi kontrol etmelerini rica edin. Günlük veya haftalık görüşmeler sayesinde yapılacaklar listenizin maddelerine odaklanmaya devam edebilirsiniz.

Hayatınızdaki insanlardan motive olun!

Hayatınızda pozitif enerjisi olan, hayattan keyif almayı bilen insanlar olsun. Sizi aşağı çeken, sürekli şikâyet eden ve bahaneler bulan insanlarla iletişiminizi azaltın. Motive arkadaşlarınızla daha çok konuşun ve onların enerjisinden faydalanın.

Başka insanların hikâyelerinden ilham alın.

Motivasyon için kendinizi aileniz ve arkadaşlarınızla sınırlandırmayın elbette. Dünyada sizi motive edecek binlerce hikâye var. Podcast yayınlarından, başarı hikâyelerinden, blog yazılarından, motive eden sözlerden kendinize bir motivasyon aracı yaratabilirsiniz.

Size enerji veren müzikleri dinleyin.

“Müzik ruhun gıdasıdır.” sözü ne kadar doğru! Enerjiniz, motivasyonunuz düştüyse en basit adım sevdiğiniz müziği son ses açmak olacaktır. Birkaç şarkı sonra modunuzun değiştiğini, enerjinizin yükseldiğini göreceksiniz.

Motivasyonunuz düşse bile kendinize iyi davranın!

Konsantre olamadığınızda, başarısız hissettiğinizde kendini suçlama hatasına düşmeyin. Kendinize karşı nazik olun, kısa bir mola verin ve yeniden deneyin.

Kendinize neden bu konuda çalıştığınızı hatırlatın.

Hiç motive değilseniz, neden bu işi yapmanız gerektiğini kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Bu yüzden işe koyulmadan işe 2 dakikanızı ayırın ve neden “bunu” yapmanız gerektiğini hatırlatan 3 nedeninizi yazın. Bu 3 maddeyi her gün göreceğiniz bir yere asarsanız ne zaman motivasyona ihtiyacınız olduğunda nota bakıp, amacınızı hatırlayabilirsiniz.

Sahip olduklarınız için teşekkür edin.

Motivasyonunuzu kaybettiğinizde hayatınızın negatif yönlerini görmek olağan olsa da kendinize haksızlık yaptığınızı hemen hatırlayın ve sahip olduklarınızı düşünün! Hayatınızda minnet duyduğunuz ilk 3 şey nedir? Bunu düşünün. Hayatınızdaki güzel şeyler güzel enerjiyi getirir.

Yapılacaklar listenizi sadeleştirin.

Madde madde sıralanan yapılacaklar listesi gerçekten motivasyonunuzu düşürebilir. Sayfalarca devam eden yapılacaklar listesi yerine sizin için öncelikli ve önemli olan birkaç maddeyi belirleyerek bu işlere yoğunlaşabilirsiniz. Böylece, bitmeyecek gibi görünen yapılacaklar listesini adım adım tamamlayabilirsiniz.

Egzersiz yapın!

Düzenli egzersiz ve spor yapmanın hem beden hem de ruh sağlığımız için gerekli olduğuna hemfikiriz değil mi? Günde sadece 20 dakika ayırarak yapacağınız düzenli esneme hareketleri bile iç gerilim ve stresinizi azaltmaya, enerjinizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Kendinizi ödüllendirin.

Eğer hedeflediğiniz işi tamamladıysanız veya hedeflediğiniz işte ilerleme kaydettiyseniz biraz durun ve kendinizi kutlayın! Kendi yaptıklarınızı takdir etmek de motivasyonun ayrılmaz bir parçası.

Şimdilik #EvdeKalTürkiyem #EvdenKeşfet #ŞimdiHayalEtSonraSeyahatEt
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.