Dünyanın En Ünlü Sanat Etkinliklerini Keşfedeceğiniz Dopdolu Bir Keşif Rehberi!

13 Aralık 2022

2023 yılının ilk yarısı sanat dünyası için oldukça hareketli geçecek gibi görünüyor. Sanatın amacının; ruhumuzu, gündelik hayatın tozlarından temizlemek olduğunu söyleyen Pablo Picasso‘nun sesine kulak verip, dünyanın dört bir yanına gerek sergilenen eserleri ve bünyesinde barındırdığı müzeleri, gerekse sahnede devleşen sanatçıların çok konuşulacak oyun ve dans performanslarıyla büyüleneceğiniz keşif dolu bir sanat yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

Dünyanın dört bir yanından mutlaka görülmesi gereken yeni sanat sergilerinden New York ve Londra’daki en iyi tiyatrolara, oda müziği turlarından New York kültür sanat gündemine dopdolu bir keşif rehberi hazırladık!

Mutlaka Görülmesi Gereken Yeni Sanat Sergileri

Amsterdam, Hollanda

Zengin sanat ve tarih koleksiyonu ile Hollanda’nın en büyük değerlerini görebileceğiniz Rijksmuseum; 10 Şubat – 04 Haziran 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Vermeer Sergisi ile Dresden, Dublin ve Washington D.C’deki koleksiyonlardan ödünç alınan eserlerin yanı sıra Vermeer’in başyapıtlarından biri olan İnci Küpeli Kız da dahil olmak üzere yaklaşık 35 eserine yer verecek. Eşi görülmemiş bir ışık kullanımıyla sanatseverleri ağırlayacak olan sergi, izleyicilerine hayatta bir kez karşılaşabilecekleri eşsiz bir fırsat sunacak.

Berlin, Almanya

Rönesans döneminin heykel ustalarından Donatello’nun eserlerinin sergileneceği “Donatello Inventor of the Renaissance” sergisi 01 Ağustos 2023‘e kadar Berlin’deki Gemäldegalerie Sanat Müzesi‘nde ziyaretçilerini bekliyor. Londra’daki Victoria&Albert Müzesi’nin yanı sıra Floransa’daki Bargolla Müzesi ve Palazzo Strozzi işbirliğiyle düzenlenen sergi; Padua’daki St. Anthony Bazilikası’ndan ilk kez ödünç alınan bronz figürler de dahil olmak üzere 90’dan fazla esere yer veriyor.

Bern, İsviçre

Bern‘deki Paul klee Zentrum‘da 21 Mayıs 2023‘e kadar ziyaret edilebilecek olan sergi, üretken tasarımcı Isamu Noguchi‘nin sanat pratiklerindeki örtüşmesine odaklanıyor. Sanatçının çalışmaları; George Balanchine’in Orpheus Balesi için hazırladığı ikonik lir tasarımı da dahil olmak üzere cam tavanlı masalardan modernist kağıt fenerlere, peyzajlı bahçelerden set tasarımlarına, aksesuarlardan geometrik ve biyomorfik formların heykellerine kadar uzanıyor. Londra, Köln, Lille ve Fransa’daki koleksiyonların yanı sıra New York’taki Isamu Noguchi Vakfı’ndaki koleksiyonlardan da yararlanan geniş sergide sanatçının 130’dan fazla çalışması yer alıyor.

Charleston, ABD

21 Ocak 2023‘te Charleston’da  açılacak Uluslararası Afro – Amerikan Sanat Müzesi ABD’deki köleliğin M.Ö 300’e kadar uzanan öyküsünü ziyaretçilerle paylaşacak. Henry Cobb tarafından tasarlanan müzede dokuz sergi galerisi ve zemin katta okyanusun net şekilde görülebildiği bir Afrika Ataları Anıt Bahçesi yer alıyor.

Floransa, İtalya

Danimarkalı çağdaş sanatçı Olafur Eliasson‘ın ışık ve su gibi materyallerle oluşturduğu işlerinde, yenilebilir enerji ve iklim değişikliğine dikkat çektiği “In Your Time” adlı sergisi, 22 Ocak 2023‘e kadar Floransa’daki Rönesans mimarisinin eşsiz şaheseri Palazzo Strozzi‘deki enstalasyonlarda izlenebilecek.

Fort Worth, Teksas, ABD

Amerikalı mimar Louis Kahn tarafından tasarlanarak 1972’de açılan Kimbell Sanat Müzesi, 20. yüzyıl mimarisinin kuşkusuz en önemli simgelerinden biri. Ekim ayında sanatseverlere kapılarını açan “Kimbell at 50” sergisi ile orijinal binasının çığır açan tasarımını ve Renzo Piano tarafından yakın zamanda genişletilmesini odağına alıyor.

İspanyol Altın Çağı’nın önde gelen ressamlarından Bartolomé Esteban Murillo‘nun 50 tablosunu Seville’deki dünyevi konular ve 17. yüzyıl gündelik yaşamı üzerine aydınlatıcı bir araştırmada bir araya getiren “Murillo: From Heaven to Earth” sergisi 29 Ocak 2023‘e kadar gezilebilecek.

Efsanevi sanat patronu Anne Marion, aralarında Agnes Martin, Sean Scully ve Carrie Mae Weems’in de aralarında bulunduğu modern ve çağdaş sanatçıların 150’den fazla eserini Fort Worth Modern Sanat Müzesi‘ne bağışladı. Arshile Gorky, Willem de Kooning, Mark Rothko, Ellsworth Kelly’e ait tabloların yanı sıra David Smith’in heykeliyle birlikte 75 eserin yer aldığı “Modern Masters: A Tribute to Anne Windfohr Marion” adlı sergi, 08 Ocak 2023‘e kadar ziyaret edilebilecek.

Londra, İngiltere

2021’de Birleşik Krallık tarafından bir antika kaçakçılığı planının parçası olarak keşfedilen Ukrayna Ortaçağ Metal İşleri ve Ukrayna kültürüne ait eski objelerden oluşan iki özel koleksiyon, Ukrayna adına Londra’da tutularak British Museum‘da sergileniyor. Eserler daha sonra Kiev’deki Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi’ne gönderilecek.

Los Angeles, ABD

The Los Angeles County Museum of Art (LACMA) daki  “The Space Between: The Modern in Korean Art” adlı sergi 1897’den 1965’e kadar olan dönemi Kore’de modern sanatın ortaya çıkışının anahtarı olarak inceliyor. Resimden fotoğrafa 130’dan fazla esere ev sahipliği yapan sergi; sömürge dönemini, Kore savaşı sırasında ve sonrasında Amerikan etkilerini ve ardından yeni ortaya çıkan çağdaş ifadeyi ele almakta. Sergi, 23 Şubat 2023‘e kadar görülebilecek.

São Paulo, Brezilya

Brezilya’nın 1822’de bağımsızlığını ilan ettiği yerde inşa edilen Ipiranga Müzesi, yaklaşık 10 yıl süren bir tadilattan sonra yeniden açıldı. Müzenin güçlendirme çalışmaları sırasında tamamı ülkenin imparatorluk dönemine ait 3 binden fazla sanat eseri ve obje de restore edildi. Geçtiğimiz haziran ayında açılan Yerli Kültürleri Müzesi‘nde ise yerli sanatçıların eserlerinin yanı sıra yerinden edilme ve sömürgecilik temaları sergileniyor.

Paris, Fransa

Paris’teki Palais Galliera, “Frida Kahlo, Beyond Appearances” adlı sergi; ilk kez Fransa’da Meksikalı sanatçıya ait 200’den fazla nesneyi ziyaretçilerle buluşturacak. Palais Galliera Moda Müzesi’ndeki bu sergi; 05 Mart 2023‘e kadar Kahlo’nun Paris ziyaretini, Sürrealistlerle olan ilişkisini ve ölümünden sonra çağdaş moda üzerindeki etkisine odaklanarak sanatseverlere unutamayacakları bir ambiyans yaşatacak.

Washington DC, ABD

Kennedy Gösteri Sanatları Merkezi‘ndeki yeni kalıcı sergilerden biri de “Art and Ideals: President John F. Kennedy”. Sergi; John F. Kennedy’nin başkanlık öyküsünü sanatın merceğinden anlatarak, Kennedy Center’ın bu mirası nasıl sürdürdüğüne odaklanıyor.

Londra’daki En İyi Tiyatrolar

 • Paul Hilton ve Giles Terera’nın yer aldığı oyuncu kadrosuyla Shakespeare’in en kalıcı trajedilerinden Othello, 21 Ocak 2023 tarihine kadar Londra Ulusal Tiyatrosu‘nda,
 • James Graham’ın Jeremy Herrin tarafından yönetilen yeni oyunu Best of Enemies; 18 Şubat 2023‘e kadar Noël Coward Tiyatrosu‘nda,
 • Mentalist ve psikolojik illüzyon ustası Derren Brown‘un seyircileri hayrete düşüreceği büyüleyici şovu 09 Aralık 2022 – 18 Mart 2023 tarihleri arasında Londra West End‘de izlenebilir.

Spot Işığı: Dmytro Choni, Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması (Bronz Madalya Sahibi)

Dört yılda bir Fort Worth’da genç piyanistlerin katılımıyla gerçekleştirilen Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması bu sene 60. yıldönümünü kutladı. Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenmek durumunda kalan yarışmada öne çıkan, bronz madalya sahibi 28 yaşındaki Ukraynalı Dmytro Choni ise Cliburn bünyesinde konserlere başladı.. Genç virtüöz Kasım’da Hamburg, Aralık’ta Paris konserlerinden sonra 2023 Ocak’ta Viyana, Şubat’ta Seattle ve Sarasota konserleri ile yeteneğini bir kez daha gözler önüne serecek.

Oda Müziği Turları

 • Her ne kadar gösterişli bir İskandinav Rock grubu gibi görünseler de Danish Quartet, Haydn’dan Shostakovich’e, İskandinav halk müziğinden çağdaş müziğe uzanan zengin repertuarlarıyla, neslinin önde gelen oda müziği toplulukları arasında yer alıyor. Bu yıl 20. yılını kutlayan müzisyenler, 29 Ocak 2023‘e kadar Kuzey Amerika turnesinde olacak.
 • 1976’da New York’da kurulan Emerson String Quartet ise dağılmadan önce son turnelerine çıkmaya hazırlanıyor. Emerson String Quartet; Kasım ayında Viyana, Londra, Hamburg ve Köln‘deki kapsamlı programlarının ardından Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Houston, Boston, Palm Beach ve Seattle‘da sahne alacak.

New York Kültür Sanat Gündemi

Metropolitan Sanat Müzesi

 • Metropolitan Sanat Müzesi; duvar halıları, zırh takımları ve kraliyet kostümlerinin yanı sıra “The Tudors: Art and Majesty in Renaissance England” sergisi ile hükümdarların kozmopolit zevklerini 08 Ocak 2023‘e kadar ziyaretçileriyle buluşturacak.
 • Kasım ayında açılan “Lives of the Gods: Divinity in Maya Art” sergisi ise Mezo-Amerikan kültürünün ve onun tanrılarının bebeklikten yetişkinliğe ve bazı durumlarda da yeniden doğuşa kadar olan seyrini gözler önüne serecek. Sergilenen 120 parça ise yakın zamanda keşfedilen eserlerin yanı sıra MS 250 ile 9000 yıllarını işaret etmekte. Sergi, 02 Nisan 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Guggenheim Müzesi

 • Retrospektif “Alex Katz: Gathering” sergisi, sanatçının tüm hayatı boyunca çalıştığı New York City’deki 80 yıllık olağanüstü kariyerini Guggenheim Müzesi‘nde kutluyor. Sergideki 154 sanat eserinden 75’i genellikle büyük tuvallerden, 79’u ise küçük kolajlar, yağlı boya çalışmaları, baskılar, çizimler ve boyalı alüminyum figüratif kesiklerden oluşmakta. 21 Ekim‘de kapılarını açan sergi, 20 Şubat 2023 tarihine kadar açık olacak.

Whitney Müzesi

 • Amerikalı realist ressam Edward Hopper’ın New York‘unu anlatan sergi sanatçının yükselen modern metropollere olan hayranlığını odağına alıyor. Müzenin önde gelen koleksiyonlarında resimler, sulu boyalar, baskı ve çizimlerle, sokak manzarası boyunca sabah sessizliği, şehir çatılarının ve köprülerinin panoramaları gibi tanınabilir görüntüler içeriyor. 19 Ekim‘de kapılarını açan sergi, 05 Mart 2023 tarihine kadar görülebilir.

Lincoln Center

 • Metropolitan Operası sopranoları Renée Fleming, Kelli O’Hara ve Joyce DiDonato, 2022 – 23 sezonunun bir parçası olarak librettosunu Greg Pierce’ın yazdığı The Hours‘un dünya prömiyerini 22 Kasım‘da gerçekleştirdi. 15 Aralık 2022 tarihine kadar seyirciyle buluşacak olan opera, Michael Cunningham’ın çok beğenilen romanından uyarlandı.

New York Tiyatrolarının En İyileri

 • August Wilson’un Pulitzer Ödüllü oyunu Piyano Dersi, Samuel L. Jackson, Danielle Brooks ve John David Washington’un başrollerini paylaştığı bir yapımla geri dönüyor. Bu büyüleyici oyun, 15 Ocak’a kadar seyredilebilir.
 • Victoria Clark, Kimberly Akimbo‘da 72 yaşında bir hanımefendi gibi görünen zeki, esprili bir New Jersey genci rolüne aldatıcı bir karakterizasyon getiriyor. Şimdilerde oynayan bu oyunu fırsatınız varsa kaçırmamanızı öneririz.
 • Richard Greenberg’in yeni beyzbol oyunu Take Me Out‘un bu yılki yeni prodüksiyonunu kaçırdıysanız üzülmeyin. Jesse Tyler Ferguson ve Jesse Williams, 14 haftalık sınırlı bir çalışma için Broadway’e geri dönüyor. 05 Şubat’a kadar seyredilebilir.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.