Dünyanın En Keyifli Balon Gezisi Rotaları

13 Nisan 2023

Sıcak hava balonu gezilerinin dünyadaki en nefes kesici manzaralara tanıklık edebileceğiniz, dünyayı farklı bir perspektiften görme imkanı sunan unutulmaz bir deneyim olduğu aşikar. Sadece mavi gökyüzü ile çevrili yeryüzü üzerinde huzur içinde süzülmenin gerçekten büyülü bir yanı var. Üzerinde uçulabilecek pek çok harika rota var: ister Kapadokya’da güneşin doğuşuna, ister Tanzanya’daki Serengeti ovalarında göç eden zebra ve antiloplara tanık oluyor olun bunu sıcak bir hava balonunun sepetinde yaşamak kesinlikle unutulmaz deneyimlerden biri.

Siz de bir kartal gibi yeryüzünün üzerinde uçarken çevreyi görüp, rüzgarı yüzünüzde hissetmeyi hayal ediyorsanız sizin için derlediğimiz sıcak hava balonu gezilerine mutlaka göz atmalısınız.

Serengeti, Tanzanya

Afrika’nın en popüler rotalarından biri olan Serengeti sıcak hava balonu üzerinden bir başka güzel oluyor. UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Serengeti Milli Parkı’nda yaklaşık 1 saat süren balon yolculuğu yapmak bir rüya gibi… Burası 14 bin 763 metrekarelik bir alan.  Afrika’nın büyük beşlisi dahil olmak üzere binlerce hayvana ev sahipliği yapan Serengeti’ye  Mayıs ve Temmuz ayları arasında gittiğinizde, antilop sürülerinin Masai Mara’ya göçüne yakından şahit olabilirsiniz. Hızla bir tarafa koşan antilopları, çocuklarıyla ilgilenen zebraları ve şaşkın gözlerle etrafa bakınan ceylanları bir arada görmek için rotanızı mutlaka Serengeti’ye çevirmelisiniz.

Luxor, Mısır

Nil’in doğu kıyısında, dört bin yıllık antik Thebes Kenti’nin karşısında yer alan Luxor, sıcak hava balonu uçuşu yapmak için dünyanın en iyi destinasyonlarından biri. Nil Nehri fonunda yer alan antik tapınakları ile ünlü şehir, üzerinde süzüldüğünüzde adeta yeniden hayat buluyor. Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak anılan Luxor’da Memnon Dev Heykeli ve Krallar Vadisi gibi arkeolojik konumların üzerinde uçmanın keyfini çıkarıp, tek bir yolculukta kuru çöller ve gür yeşilliklerden oluşan zıt manzaraları keşfetme ayrıcalığını yaşayabilecek olmanız da çabası. Bu nedenle Luxor’da yapılacak benzersiz ve harika bir şey arıyorsanız, listenize sıcak hava balonu gezisini eklediğinizden kesinlikle emin olmalısınız!

Kapadokya, Türkiye

Yüzyıllar boyu pek çok farklı inanca, topluluğa ve geleneğe ev sahipliği yapan Kapadokya, her ruha dokunabilen kucaklayıcı ve sevgi dolu karakteri ile kuşkusuz her mevsim ayrı güzel. Hele bir de gün doğumunda pembe vadinin üzerinde süzülebileceğiniz romantik bir balon turuna çıktıysanız, değmeyin keyfinize! Dünyanın en iyi balon gezileri arasında ilk sırayı alan bu büyüleyici rota, ev sahipliği yaptığı birbirinden güzel peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Hemen her mevsimi ile adeta bir masal şehrini andıran bu bölgede rüya gibi bir balon turuna katılmak için en iyi zaman ise Nisan’dan Kasım’a kadar olan dönem.

Bagan, Myanmar

Dünyadaki çeşitli sıcak hava balonu gezilerinden bir diğeri ise sunduğu çeşitlilik nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tapınaklar ve stupalar şehri Bagan olmalı. Dünyanın en güzel balon gezilerinden birine ev sahipliği yapan bu büyüleyici şehir; 11 ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilmiş binlerce Asya tapınağı, pagoda ve manastırı ile göz kamaştırıyor. Yılın hemen hemen her günü Bagan’ın üzerinde uçan sıcak hava balonlarının keyfini çıkarmak için en ideal zamanın Ekim’den Mart ayına kadar ki dönem olduğunu ayrıca hatırlatalım.

Reims, Fransa

Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki üzüm bağları ile ünlü Champagne bölgesinin tam kalbinde yer alan Reims, pitoresk manzaraları ile göz kamaştırıcı. Çok uzun olmayan ama yol boyunca size türlü güzellikler sunacak olan bu rota ile Fransa’nın büyüleyici görüntüsüne yeniden aşık olabilirsiniz. Günün erken saatlerinde çıkacağınız sıcak hava balon gezisi ile Fransız kırsalını içinize çekip, üzüm bağları ve inişli çıkışlı tepelerin üzerinde süzülmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Şüphesiz  şehrin tarihle dolu olması onu balon yolculuğunun önce ve sonrasında keşfetmek için daha da ilginç bir yer haline getiriyor. Öyleyse neden siz de gökyüzüne çıkıp, Fransa’nın Reims kentinde unutulmaz bir sıcak hava balonu yolculuğunun tadını çıkarmıyorsunuz?

Wadi Rum, Ürdün

Ay’a asla uçamayabilirsiniz ama Wadi Rum çölü üzerinde uçan bir sıcak hava balonuyla ay manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Genellikle Ay Vadisi olarak adlandırılan Wadi Rum, garip kaya oluşumları ve zarif kum tepeleri ile benzersiz koşullara sahip. Sıcak hava balonlarından bakıldığında, Wadi Rum’un büyüleyici manzarası neredeyse manevi bir deneyime dönüşüyor. Bölgenin tüm doğal harikalarının panoramik manzarasını ziyaretçilerinin beğenisine sunan Wadi Rum’da kumtaşı kayalıklarının üzerinde süzülürken, çöl ve dağ zirvelerini bir kez de gökyüzünden görmeye hazır olun.

Jaipur, Hindistan

Pembe taştan inşa edilen görkemli binaları, saray binalarından dönüştürülen ışıltılı otelleriyle Rajasthan’ın başkenti Jaipur size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak.⁠ “Zafer Şehri” veya “Pembe Şehir” olarak da bilinen Jaipur’un mimarisi, sonbaharda günbatımını andıran renklerle inşa edilmiş. Eski şehrin içindeki bütün binalar pembe renkli. Burada Hint – Moğol mimarisinin tipik kubbeli yapılarını da görmeniz mümkün. Kaleleri ve sarayları ile oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan Jaipur’u bir kez de balondan süzülürken görmeye ne dersiniz? Çölün ıssızlığında karşınıza çıkan dev kaleler, kente tepeden bakan saraylar, Müslüman ve Hindu motifleri ile bezenmiş anıtlar, büyüleyici tapınaklar ve sürekli değişen coğrafyası ile Rajasthan’da unutulmayacak bir nostaljik yolculuk sizi bekliyor. Kırsal köyler ve taş tapınaklar üzerinde süzülmeden önce Hawa Mahal, Amber Kalesi ve Şehir Sarayı’nı keşfetmeyi unutmayın.

Sossusvlei, Namibia

Hala keşfedilmemiş Namibya’daki Sossuvlei çevresindeki Namib Çölü’nün değişen kırmızı ve turuncu kumları yerden bakıldığında harika, yukarıdan bakıldığında ise gerçekten bu dünyanın dışında gibi… Bulutsuz, mavi bir Afrika göğünün altındaki kum tepelerinin sürekli değişen tasarımlarının üzerinde sürüklenmek asla unutamayacağınız, ruhunuzu yatıştıran ve hayatta bir kez yaşanması gereken deneyimlerden.

Napa Valley, Kaliforniya

Kaliforniya’nın en popüler şarap bölgelerinden biri olan Napa Vadisi’ndeki pitoresk üzüm bağları yürüyerek ziyaret edildiğinde bile en çarpıcı manzaralardan birine sahip. Kaliforniya’nın bu büyüleyici şarap ülkesini deneyimlemenin benzersiz bir yolunu arıyorsanız kesinlikle  Napa Vadisi’nde bir sıcak hava balonu uçuşuna katılmalısınız. Burada yapacağınız balon gezileri  muhteşem dağ manzaraları ve asmalarla dolu yemyeşil vadiler üzerinde süzülmenizi sağlayacak.

Atacama Desert, Şili

Şili’deki Atacama Çölü şüphesiz dünyadaki en eşsiz ve etkileyici yerlerden biri. Geniş kum tarlalarının, yüksek dağların ve hatta kaynayan gayzerlerin üzerinde süzülürken çölün kırmızı ve turuncu tonlarına hayran kalacaksınız.

Toskana, İtalya

Altın ve yeşil tepelerden oluşan büyüleyici manzarası ile İtalya’nın Toskana bölgesinde sıcak bir hava balonuyla uçmak kesinlikle burada yapabileceğiniz en romantik şeylerden biri. Toskana’nın eşsiz manzarasını bir kez de gün doğumu eşliğinde izleyebilmek için kesinlikle şafaktan önce uyanmaya değer.

Albuquerque, New Mexico

Güzel bir çöl manzarasının ortasında yer alan Albuquerque, sıcak hava balonu gezintisi yapmak için harika bir yer. Dünyanın en büyük sıcak hava balonları ve balon tutkunları topluluğuna ev sahipliği yapan New Mexico’nun en büyük şehri, berrak Midwest havasında süzülen yüzlerce balonun hayranlık uyandıran güzelliğine tanık olmak için de oldukça ideal. Dünyanın en büyük sıcak hava balonu festivallerinden biri olan Albuquergue Uluslararası Balon Festivali’ne de ev sahipliği yapan şehir, rengarenk balonları ile kesinlikle keşfedilmeye değer.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.