Dünyanın “En İyileri” Belirlendi: En İyi Destinasyonlar & Şehirler

22 Eylül 2021

Dünyada keşfedecek yüzlerce rota, tarihi şehir ve inanılmaz dedirten doğal güzellikler var. Dünyaca ünlü seyahat dergisi Travel + Leisure tarafından koronavirüs salgını sonrasında ilk kez düzenlenen “Dünyanın En İyileri” anketine katılan seyahatseverler; gezginleri şehirlere çeken sebepler, kültürel miraslar, destinasyonların dünyanın doğal harikalarına olan yakınlığı, tesisler ve restoranlar gibi konu başlıkları üzerinden değerlendirmelerde bulundular. “Dünyanın En İyileri” anketi ile katılımcıların seyahat deneyimlerini değerlendirmeleri ve en iyi şehirler, adalar, yolcu gemileri, kaplıcalar, havayolları gibi daha pek çok başlıkta görüşlerini paylaşmaları istendi.

Koronavirüs salgını sonrası ilk kez düzenlenen “Dünyanın En İyileri” anketinde şehirlerin görülecek yerlerine, önemli rotalarına, kültürüne, mutfağına, insanlarının güler yüzlü iletişimine ve alışveriş olanaklarına göre derecelendirilerek “Dünyanın En İyi Şehirleri” belirlendi. Dünyanın en iyisi ödüllerinde bu yıl İstanbul 3. sırada, Bodrum ise 16. sırada yer aldı. Ayrıca  İstanbul, Avrupa’nın popüler şehirleri Roma, Floransa, Porto, Seville’yı geride bırakarak Avrupa’nın En İyi Şehri seçildi.

İçimizde Seyahat Etme Arzusu Uyandıracak Dünyanın En İyi Şehirleri…

1. San Miguel de Allende, Meksika (Skor: 93.54)

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, rengarenk kemerli mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla çok şirin bir köy görüntüsü taşıyan San Miguel de Allende büyük sanatçı nüfusu, sanat ve gastronomi etkinlikleri ile de bambaşka bir dünya sunuyor. Neo-Gotik mimarisiyle göz kamaştıran bu dünya mirası şehir, Arnavut kaldırımlı sokakları ve sanat galerilerine dönüştürülmüş kolonyel evleri ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil vadediyor.

2. Udaipur, Hindistan (Skor: 91.63)

Picola Nehri kenarında yer alan Udaipur, Doğu’nun Venedik’i ve Hindistan’ın “Göller Şehri” olarak biliniyor. Masmavi gölü Pichola kıyısında yeşil tepelerin ortasında yer alan Udaipur, göl üzerindeki küçük adacıkları ve üzerlerinde yükselen mermer saraylarıyla belki de Hindistan’ın en romantik, Ortaçağ şövalyelerinin efsaneleriyle yaşayan şehri. Dağların ortasında, dört suni gölün etrafına kurulmuş bu masalsı kent; romantik ve büyülü havasıyla ziyaretçilerini unutamayacakları bir yolculuğa davet ediyor. Otantik bir karaktere sahip olan Bijay Niwas Palace, Udaipur City Palace ve Crystal Gallery, Jagdish Tapınağı, Pichola Gölü’nde yapacağınız tekne turu, gölün üzerinde yer alan mimari eser Jag Mandir, Udaipur’un başlıca simgeleri.

3. İstanbul, Türkiye (Skor: 91.32)

Binlerce yıllık tarih, kültür ve medeniyetler buluşması… Doğu ve Batı’nın kesişim noktası… Herkesin sahip olmayı istediği gizli elmas İstanbul! Binlerce yıllık tarihi, birçok uygarlığa ev sahipliği yapması, savaşlara, buluşlara, dönüm noktalarına şahit olması bu şehrin değerini anlatmaya yetersiz kılıyor. İstanbul Tarihi Yarımadası barındırdığı mimari, dini ve kültürel değerlerle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan “Arkeolojik Park”, Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan “Süleymaniye Koruma Alanı”, Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan “Zeyrek Koruma Alanı” ve “Tarihi Surlar Koruma Alanı” ile listede.

4. Ubud, Endonezya (Skor: 91.25)

Spiritüalizme bulanmış, renk renk bungalovların ormanların arasından sürpriz bir şekilde karşınıza çıktığı, tütsü kokusunun eksik olmadığı, hayranlık uyandıran tapınakları ile Bali Adası “ne ararsan O’sun” öğretisinin yeryüzündeki adası. Romantizm, içe dönüş, meditasyon, inanç, doğa, sanat, spor, kültür, eğlence hepsi bu adada mevcut. Adanın mistik, yemyeşil tarlalarla bezenmiş kasabası Ubud ise gerçek olamayacak kadar güzel bir doğaya sahip. Pirinç tarlaları ile görsel şöleni en üst seviyeye taşıyan kasaba gökkuşağına bulanmış gibi. Bali’nin diğer bölgelerine göre daha bohem, daha sakin, daha yeşil ve çok daha etkileyici olan Ubud, yemyeşil ormanların arasında içinden nehirler geçen cennetten bir parça görünümünde.

5. Kyoto, Japonya (Skor: 90.94) – Dünyanın En İyisi Ödülleri Onur Ödülü 

Muhteşem tapınaklarıyla binlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Kyoto, toplamda 8 bölgeden oluşuyor. Kyoto; Tokyo ve Osaka’nın tam tersine gelenek ve kültürle dolu. Parkları, bahçeleri, geyikleri, geyşaları ve tapınaklarıyla dikkat çeken bu şehir, Japon kültürünün en yoğun yaşandığı yer olarak biliniyor. Kyoto; geleneksel Japon mimarisi evleri ve fotoğraf karesini andıran bahçeleriyle bir tanıtım belgeselini andırıyor. Yüzden fazla tarihi eseri ile UNESCO Dünya Mirası Alanı olan şehir Budist tapınaklarından kraliyet ailesine ait villalara, anıtlardan mabetlere kadar ülke tarihinin ilham kaynağı olmuş. Altın Köşk olarak da bilinen Kinkaku-ji; Gümüş Köşk “ Gingaku-ji”; Kraliyet Sarayı; Sannenzaka’daki geleneksel kasaba evleri; Sanjusangendo Tapınağı görülmesi gereken mimari eserlerin başında geliyor.

6. Floransa (Skor: 90.48) Dünyanın En İyisi Ödülleri Onur Ödülü 

Dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olan Floransa; sanat galerileri, müzeleri, Arno kıyısındaki romantik yürüyüş yolu, şık butikleri, lezzetleriyle dudak uçuklatan restoranları ve kafeleriyle mimariden gastronomiye, tasarımdan alışverişe gerçek bir cennet. Tarihi ve kültürel dokusu kadar yumuşak coğrafi özellikleriyle de insanı sarıp sarmalayan Floransa’yı doyasıya yaşamak için Duomo Katedrali’nin görkemli mimarisini dolaşmalı, Uffizi Galerisi’ndeki eserleri incelemeli, Rönenans heykelleriyle dolu San Miniato al Monte Kilisesi’ne tırmanmalı ve Santa Croce’nin dar ve tarihi sokaklarında yürüyüşler yapmalısınız.

7. Mexico City, Meksika (Skor: 90.23)

Muhteşem plajları ve gelişmiş turizm olanaklarının yanı sıra binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de milyonlarca insanı kendine çeken Mexico City; Aztekler, Mayalar, Olmekler, Zapotekler ve Toltekler gibi birçok gizemli medeniyete ev sahipliği yapmış. Yazar David Lida’nın da dediği gibi “Mexico City, 21. yüzyılın başkenti.”  Dünyanın en büyük, en yoğun nüfuslu metropollerinden biri olan Mexico City hep çok şaşırtıcı. Kültürel karşıtlıkları benimseme ve önemli bir çatışma olmadan bir arada yaşamalarını sağlama yeteneğine sahip olan bu şehirde eski ve yeni uyum içerisinde varlıklarını sürdürüyor. Buraya geldiğinizde ülkenin her köşesinde devasa Aztek tapınakları, Maya mabetleri ve Teotihuacan piramitleri ile karşılaşabilir, uluslararası müzik festivalleri ve binlerce kişilik sahil partilerinde doyasıya eğlenebilirsiniz.

8. Oaxaca, Meksika (Skor: 90.22)

Meksika’nın güneybatısında bulunan Oaxaca bölgesi, tarihi ve kültürel zenginlikleri, mutfağı ve doğasıyla her açıdan görülmeye ve deneyimlemeye değer bolca seçenek sunuyor. Oaxaca; rengarenk sokakları, dopdolu çarşıları, görkemli barok kiliseleri ve Old Town bölgesiyle de oldukça etkileyici.

9. Chiang Mai, Tayland (Skor: 90.22)

⁠Tayland’ın kültür başkenti olan Chiang Mai, ülkenin kuzeyinin en büyük şehri. Antik Lanna Krallığı’nın eski başkenti olan, 1296 yılında kurulan Chiang Mai; 300’den fazla tapınağın sunduğu mimari şöleni, her bir toprak parçasından can bulan bitkileri, tüm dünyaya rüştünü ispat eden mutfağı ve son yıllarda sayısı artan lüks otelleriyle  bambaşka bir deneyim vadediyor!⁠ Kendilerine Karen-Padung denen uzun boyunlu kabilesi, Thai mutfağının bütün yemeklerini öğreten aşçılık kursları, alışveriş ve eğlence mekânı olan gece pazarı ile her yıl ortalama 1 milyon turisti kendine çekiyor. Orkide ve kelebek bahçeleri, bambu rafting aktiviteleri, fil safarileri ile oldukça zengin aktiviteler sunan 700 yıllık şehir; kültürel zenginliği, sıcak havası, zengin yemekleri, sıcak kanlı halkı ile kesinlikle keşfe değer!

10. Bangkok, Tayland (Skor: 89.81)

Tay dilinde “Melekler Şehri” anlamına gelen Bangkok; renkli yaşantısı, kültürel durakları ve eğlence merkezleri ile turistik cazibesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Tayland’ın başkentliğini yapan bu Uzakdoğu şehrinin her köşesi, tapınaklarla ve ilginç yapıdaki tarihi eserlerle dolu. Sanatı ve eğlenceyi bir arada yaşatan ve günün 24 saati ritmini korumayı başaran Bangkok gizemli bir nehrin kenarına dizilmiş yükselen gökdelenleri, her köşe başında karşınıza çıkan görkemli tapınakları, rengarenk tropik çiçekleri ve her kesimden insanın doldurduğu “uyumayan” sokakları ile kesinlikle keşfe değer.

11. Taipei, Tayvan (Skor: 89.62)

Tayvan’ın kuzeyi anlamına gelen Taipei, özellikle Uzakdoğu kültürünü keşfetmek isteyenler için güzel bir seçenek. Kökenleri eski İspanyol, Japon ve Çin dönemlerine kadar uzanan şehir, zengin kültürü ve benzersiz doğal manzaralarıyla ziyaretçilerine büyüleyici bir tatilin kapısını açıyor. Taipei Güneydoğu Asya, Japon ve Amerikan etkileriyle yoğrulan bir Çin kültürüyle yaşıyor. 300 yıllık bir şehir olan Taipei yaşayan bir müzeden farksız. Doğu Asya’nın en iyi restoranları ve otelleriyle dinamik bir dönüşüm içerisinde olan Taipei; tapınakları, müzeleri, elektronik pazarları, alışveriş seçenekleriyle Asya’nın iddialı şehirleri arasında yer alıyor.

12. Krakov, Polonya (Skor: 89.39)

Köklü geçmişinin mirasını canlı tutmayı başaran Krakov, Doğu Avrupa’nın en önemli ve popüler kentlerinden biri. Muhteşem mimarisi ile caddelerinde ve meydanlarında dolaşmaktan asla bıkmayacağınız bu şehir “ilk görüşte aşk” ın karşılığına dönüşüyor. Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz Krakow’da,  UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi şehir bölümü, Rönesans mimarisi ve sanat müzesiyle büyüleyen The Cloth Hall, çağdaş sanat müzesi MOCAK, St. Mary Katedrali, Âşıklar Köprüsü ve daha fazlası sizi bekliyor.

13. Luang Prabang, Laos (Skor: 89.29)

Güneydoğu Asya’nın en etkileyici şehirlerinden birisi olan Luang Prabang, Laos’taki en popüler turistik yerlerden. Güneydoğu Asya’nın karayla çevrili tek ülkesi olsa da şaşırtıcı bir şekilde su hayatın vazgeçilmez bir parçası. Laos’un en büyük su kaynağı olan Mekong Nehri etrafında kurulan hayatlar bunun en güzel örneği. Nehir kıyısına kurulan köy ve kasabaları, ülkeye yadigâr kalan Fransız sömürge mimarisinin izlerini taşıyan saray ve tapınakları öyle kendine özgü ki. Mekong Nehri ve Nam Khan arasındaki yarımadada bulunan Luang Prabang, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Luang Prabang’da gezilecek yerler listesinin başında 1560 yılından günümüze gelen ve en önemli tapınaklarından biri olan Wat Xieng Thog bulunuyor.

14. Roma, İtalya (Skor: 89.39) – Dünyanın En İyisi Ödülleri Onur Ödülü

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden birisinin kurulduğu İtalya’nın başkenti Roma, tarihin şekillendiği en önemli şehirler arasında yer alıyor. Roma İmparatorluğu’nun merkezi olduğu günden beri ihtişamından ödün vermeyen Roma şehir planlaması ve manzarasıyla tartışmasız Avrupa’nın seyre doyulmayan en güzel kentlerinden. Ortaçağ, Barok ve Rönesans’ın izleri tüm meydanlarında ve sokaklarında hissediliyor. Çeşmeleri, sokakları, kiliseleri ve hemen her sokakta bulunan tarih kokan yapılarıyla göz kamaştıran Roma’da tarihe tanıklık edebileceğiniz başlıca yapılar arasında Kolezyum, Roma Forumu, İspanyol Merdivenleri, Vatikan ve Trevi Çeşmesi yer alıyor.  Yerel Roma hayatını yaşamak için Campo de’ Fiori’ye gitmeli; dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’ı ziyaret ederek San Pietro Kilisesi’ni ve Malta Şövalyeleri Bahçesini görmelisiniz.

15. San Sebastian, İspanya (Skor: 88.87)

San Sebastian, Bilbao’dan kolayca ulaşılabilen küçücük ama bir o kadar da güzel ve etkiyici bir Bask şehri. Baskça adı Donostia olan San Sebastian, İspanya’nın Atlantik Okyanusu kıyısında ve hemen kuzeydeki Fransa sınırına çok yakın. Son dönemin gözde gurme seyahat noktalarından biri olan San Sebastian, İspanya’nın kuzeyinde yılın her dönemi keyifli bir ambiyans sunuyor. Huzur veren doğası, altın renkli kumsalları, lezzet şöleni yaşatan birbirinden güzel yemekleriyle İspanya’nın tatil cenneti San Sebastian, masmavi deniziyle rüya gibi bir tatil vadediyor. Yüz yıllık tarihi füniküler ile Monte Igueldo tepesine çıkıp manzarayı izlerken, şehrin merkezindeki Playa de la Concha ve Playa de Ondarreta plajlarının keyfini sürerken, San Sebastian Akvaryumu’nda sualtı yaşamını incelerken, leziz tapasların tadına bakarken şehrin neden bu kadar çekici olduğunu anlayacaksınız.

16. Bodrum, Türkiye (Skor: 88.82)

Muhteşem doğal güzellikleri, masmavi denizi, bembeyaz evleri, yeşil ormanları, seyir keyfine doyum olmayan Bodrum Kalesi ve çok sayıda tarihi eseri ile Bodrum her zaman çok keyifli. Her koyunda farklı maceraları barındıran Bodrum; tarihin babası Heredot’un evi, pek çok hikayenin başrol oyuncusu. Göz alıcı plajları ve sahil şeridi boyunca görsel ziyafet sunan evleriyle Bodrum, bir tatilden ne beklerseniz bekleyin karşılığını fazlasıyla verebilecek özelliklere sahip bir tatil cenneti.

17. Jaipur, Hindistan (Skor: 88.68)

Tüm duyularınızı harekete geçirecek bir seyahat arzuluyorsanız Hindistan’ın Rajasthan Bölgesi‘nde hayatınızın en güzel günlerini geçirebilirsiniz. Pembe taştan inşa edilen görkemli binaları, saray binalarından dönüştürülen ışıltılı otelleriyle Rajasthan’ın başkenti Jaipur size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak.⁠ “Zafer Şehri” veya “Pembe Şehir” olarak da bilinen Jaipur’un mimarisi, sonbaharda günbatımını andıran renklerle inşa edilmiş. Eski şehrin içindeki bütün binalar pembe renkli. Burada Hint – Moğol mimarisinin tipik kubbeli yapılarını da görmeniz mümkün. Jaipur’daki ilk durağınız muhteşem mimarisiyle Amber Kalesi olmalı; kaleyi çevreleyen Charbagh Bahçesi, bal peteğine benzeyen Hawa Mahal Sarayı, astronomik gözlemevi olan Jantar Mantar, Man Sagar Gölü ortasında konumlanan Jal Mahal Sarayı, 17. Yüzyılda inşa edilen City Palace Hindistan yolculuğunuzun en değerli anları olacak!

18. Charleston, Güney Karolina (Skor: 88.61)

Güney Karolina’nın mücevheri Charleston, Atlas Okyanusu’na dökülen dört nehrin birleştiği yarımadaların üstünde yer alıyor. Charleston; güzel bir şekilde restore edilmiş evleri, kiliseleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve gizli bahçeleri ile güneyin en iyi korunmuş şehirlerinden biri.

19. Tokyo, Japonya (Skor: 88.59)

Japonya’nın başkenti ve kültür merkezi olan Tokyo, sayısız modern ve modaya uygun mağazaya, her türden harika gurme restoranlarına ve sayısız turistik yerlere ev sahipliği yapan eşsiz bir şehir. Japonya’nın başkenti olmasının ve kalabalık nüfusunun yanında ekonomi ve kültür merkezi olarak da anılan Tokyo aynı zamanda Japonya tarihinin ve geleneksel Japonya sanatlarının doğum yeri.  İmparatorluk Sarayı’ndan Sensoji Tapınağı ve Ulusal Müze’ye kadar şehirde gezilecek çok yer, keşfedilecek çok şey var. Tokyo Uluslararası Akvaryumu, Ueno Parkı ve Hama Rikyu Bahçeleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

20. Cape Town, Afrika (Skor: 88.55)

Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alan konumuyla çarpıcı plajları, yemyeşil tarım arazileri ve nefis üzüm bağlarıyla çevrili Cape Town, Afrika’nın en canlı şehirlerinden bir tanesi. Afrika, Asya ve Avrupa kültürlerinin değişik bir karışımından oluşan popülasyonu şehrin müziğine, mimarisine ve mutfağına yansıdığı için Cape Town’da yapılacak, görülecek çok şey var. Pırıl pırıl güneş, uçsuz bucaksız okyanus, taptaze bir hava ve Masa Dağı’nın tanımladığı Cape Town, hafızalarınıza kazınacak bir seyahat deneyimi vadediyor. CapeTown’un eşsiz şehir manzarasına ve günbatımına tanıklık etmek için teleferik ile Masa Dağı’na çıkmalı; Güney Afrikalı sanatçıların resim ve heykellerine ev sahipliği yapan Güney Afrika Ulusal Müzesi’ni dolaşmalı; Cape Town’a esir ticareti ile gelen Malezyalı Müslümanların rengarenk boyanmış şirin evleri ile yarattıkları şen mahallesi Bo Kaap gezilmeli; Camps Bay, Llandudno Plajlarında denizin ve Afrika güneşinin tadını çıkarmalı.

21. Trieste, İtalya (Skor: 88.54)

Tarih boyunca birçok kültür ve medeniyetin hüküm sürdüğü Trieste; Slovenya, Hırvatistan ve Adriyatik Denizi ile çevrili, geçmişindeki Avusturya-Macaristan izlerini hala taşıyan bir İtalyan şehri. Deniz kıyısında olmanın getirdiği doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi yapıları ve mimarisiyle de ilgi çekiyor. İtalya’daki tüm kahvelerin üçte birinin limanına gelip burada kavrulması nedeniyle “Kahve Şehri” olarak anılıyor. Kent İrlandalı ünlü yazar James Joyce’un da bir süre yaşadığı şehir olarak biliniyor.

22. Ljubljana, Slovenya (Skor: 88.47)

Slovenya’nın başkenti Ljubljana, Avrupa’nın en şirin kentlerinden biri. Orta Avrupa’da bulunan kent Fransa, İsviçre ve Avusturya boyunca uzanan Alp Dağları’nın da yanı başında yer alıyor. Roma, Paris, Londra gibi rüştünü ispat eden Avrupa şehirleri arasında kendine yer bulan, son yılların en popüler şehirlerinden biri Ljubljana “minyatür Avrupa” olarak anılıyor. Doğu Avrupa, Alp ve Akdeniz mutfaklarının bir sentezini oluşturan Slovenya mutfağının en iyi örneklerini bu sempatik kentte bulabilirsiniz. Küçük olmasına rağmen son derece renkli bir şehir olan Ljubljana’nın Rönesans ve Barok mimarideki tarihi yapıları, kalesinden seyrine doyulmayan şehir manzarası arasında size her an yemyeşil ağaçlar ve parklar eşlik ediyor.  Ayrıca unutmadan, Ljubljana manzarasının hakkını vermek için sıcak balona binmeli ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

23. Seul, Güney Kore (Skor: 88.47)

Güney Kore’nin başkenti Seul; kalabalık nüfusu, dünyaca ünlü firmaların yönetim ofislerinin bulunduğu gökdelenleri ve gökdelenlerinin hemen dibinde, geleneksel mimariyi yansıtan iyi korunmuş ve bakımlı tapınak, saray ve bahçeleriyle Uzakdoğu’nun yükselen yıldızı olarak ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor. Kore Savaşı’nda yerle bir olan ve daha sonra âdeta küllerinden doğan Seul, günümüzde ziyaretçilerine modern yaşamın, tarihi mirasla hayranlık uyandıran birlikteliğini sunmayı da ihmal etmiyor.

24. Antigua Guatemala, Guatemala (Skor: 87.97)

Bir ülkenin yıllarca başkentliğini yapacak kadar önemli bir yere sahipken çevresindeki yanardağ lavlarından ve art arda gelen depremlerden yok olan bir şehir Guatemala’nın Antigua şehri. Şehir, restore edilerek günümüze taşınmış İspanyol mimarisi binaları, Arnavut kaldırımları ve volkanik dağlarının ürkütücü sesleriyle, hem huzuru hem de doğanın gücünü hissetmenizi sağlayacak ilginç bir seyahat rotası…

25. Porto, Portekiz (Skor: 87.79)

Portekiz’in Lizbon’dan sonra ikinci büyük kenti olan Porto, ülkenin kuzeyindeki Douro Nehri’nin Atlas okyanusuna açılan kıyısında yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Porto; boğazı andıran Rio Douro Nehri, martı sesleri ve bol yokuşlu, dar sokakları ile Türk misafirlerine İstanbul’u anımsatıyor. Renkleriyle gözleri üzerine çeken desenli vitraylarla süslenen taş binaları, Porto şarabı ve tarihi binalarıyla Porto; tarih ve sanat derslerinin canlı bir örneği. Tarihi eserleri, kulağınızı okşayan çan sesleri ve pitoresk nehir manzarasıyla romantizmi yaşatıyor.

Travel + Leisure tarafından yayınlanan “Dünya’nın En İyi 25 Şehri” içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En İyi 10 Oteli

Dünyaca ünlü seyahat dergisi Travel + Leisure tarafından koronavirüs salgını sonrası ilk kez düzenlenen “Dünyanın En İyileri” anketine katılan seyahatseverler; otelleri konumları, sunmuş oldukları hizmetler, yemekler, servis kaliteleri ve genel değerlendirmeler gibi konu başlıkları üzerinden değerlendirerek, “Dünya’nın En İyi Otelleri” listesini belirledi.

Travel + Leisure dergisi tarafından yayınlanan “Dünyanın En İyi Otelleri” listesinde bu yıl Türkiye’nin incisi İstanbul’dan 3 otel yer aldı. Kalite odaklı hizmet anlayışı, ambiyansı ve sunduğu servis çeşitliliği ile birçok ödüle layık görülen Four Seasons Hotel at Sultanahmet dünyanın en iyi 25, Avrupa’nın en iyi 4. oteli; The St. Regis İstanbul dünyanın en iyi 40, Avrupa’nın en iyi 5.oteli; Raffles İstanbul ise dünyanın en İyi 47, Avrupa’nın en iyi 7. oteli oldu.

Kenya’dan Kosta Rika’ya, Beijing’den Bangkok’a, Bali’den Santorini’ye, Bahamalar’dan Udaipur, Chengdu ve Yeni Delhi’ye uzanan “Dünyanın En İyi Otelleri”ne buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa’nın En İyi Otelleri

Travel + Leisure dergisi tarafından yayınlanan “Avrupa’nın En İyi Otelleri” listesinde bu yıl Türkiye’nin incisi İstanbul’dan 3 otel yer aldı. Kalite odaklı hizmet anlayışı, ambiyansı ve sunduğu servis çeşitliliği ile birçok ödüle layık görülen Four Seasons Hotel at Sultanahmet Avrupa’nın en iyi 4. oteli; tarih, sanat, lüks, alışveriş, gurme deneyimler ve gece hayatının peşinde koşan rafine gezginler için ideal bir adres olma özelliği taşıyan St. Regis İstanbul Avrupa’nın en iyi 5.oteli; şehrin tarihi yarımadasının nefes kesen manzaralarını konuklarına sunan Raffles İstanbul iseAvrupa’nın en iyi 7. oteli oldu.

Milano’dan Paris’e, Londra’dan İstanbul ve Floransa’ya uzanan Avrupa’nın En İyi Otelleri Listesi‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat planlaması ve sorularınız için:
Travel@julesverne.com.tr

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.