Dünyanın En Güzel Yürüyüş Yolları!

26 Temmuz 2021

Farklı coğrafyalarda, şehrin gürültüsünden ve keşmekeşinden uzaklaşıp, doğayla vakit geçirirken spor yapmanın en güzel yöntemlerinden biri yürüyüş. Yürüyüş yaparak nefes kesen yerler keşfetmek ve doğal güzelliklere şahit olmak kadar büyülü bir şey olmasa gerek.

Hafta sonları ufak ufak gezinti niyetine başladığınız doğa yürüyüşleri zamanla daha uzun ve daha dik parkurlara kaymaya başladıysa sizin de bu heybetli yerlerin hayalini kurma vaktiniz gelmiş demektir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Inka Yolu’ndan; Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’ya; doğa tutkunlarına unutamayacakları bir yürüyüş rotası vaad eden Annapurna’dan; Fiordland Ulusal Parkı’nın içinde yer alan Routeburn’a; dünyanın en yüksek dağının olağan üstü manzaraları ile Everest Kamp Alanı’ndan, El Camino de Santiago, John Muir, K2 Ana Kampı ve GR20’nin yemyeşil tepelerine kadar uzanan en iyi yürüyüş parkurları sizleri bekliyor. Üstelik listede Türkiye’den Likya Yolu gibi muhteşem bir yer de var.

İşte dünyanın çeşitli yerlerinden keşfedilmeyi bekleyen görkemli yürüyüş yolları!

Inca Trail (Peru) 45 km

Harika mimari ve matematik bilgileri sayesinde tamamen havada asılı gibi görünen merdivenleri inşa eden Inkalar’ın ayak izlerini takip edip, Peru’nun ciğerlerinde oksijene doymaya ne dersiniz? Dünyanın en popüler trekking rotaları arasında birinci sırada yer alan Inca Yolu yürüyüşü size hem Kutsal Vadi’nin harabelerini keşfetme, hem de geleneksel yaşamı gözlemleme imkanı sunar. 45 km uzunluğunda olan Inca Yolu yürüyüşü yaklaşık 4 gün sürmekte.

Annapurna Base Camp (Nepal) 300 km

Dünyanın çatısı Himalayalar’ın en çok ilgi gören parkurlarından biri olan Annapurna Ana Kampı, 300 km’lik zorlu parkuruyla, dünyanın en yüksek dağları arasındaki zorlu parkurları ile doğa tutkunlarına unutamayacakları bir yürüyüş rotası vaad ediyor. Dünyanın en yüksek 10. zirvesi tam 8 bin 91 metre.

Mount Kilimanjaro (Tanzania) 45 Km

Dünyanın en yüksek bağımsız dağı olan Kilimanjaro, uyuyan bir yanardağ. Küçülen buzulları ve kaybolan buz alanları nedeniyle birçok bilimsel araştırmaya konu olan Kilimanjaro, çeşitli ekosistemleri nedeniyle benzersiz bir yürüyüş yolu. En yüksek noktası deniz seviyesinden yaklaşık 6.000 metre yükseklikte bulunan dağda düşük sıcaklıklar ve yüksek irtifadan dolayı yürüyüş bazen zorlu olabiliyor.

GR20 (Fransa) 168 km

Fransa’ya bağlı Korsika Adası’nda; Calenzana ile Conca’yı birbirine bağlayan GR20 rotası 168 km uzunluğa sahip. Yaklaşık 14 gün süren bu yürüyüş için en uygun dönem Mayıs – Haziran ve Eylül – Ekim ayları. GR20 rotası geçtiği manzaraların çeşitliliği açısından da göz kamaştırıcı.

El Camino de Santiago (İspanya) 800 km

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Avrupa’nın en popular ve tarihsel yürüyüş rotaları arasında yer alan El Camino de Santiago rotası yaklaşık 800 km uzunluğunda. Camino de Santiago doğa ve tarih meraklılarını ağırlayan dünyaca ünlü bir kültür rotası. Hristiyanlar için kutsal bir hac yolu olarak ünlenen rota artık kültürel ve turistik bir yürüyüş yoluna dönüşmüş. Birçok farklı noktadan başlamanın mümkün olduğu bu rotada yazar Paulo Coelho da bu yolun 700 km’lik etabını yürümüş ve izlenimleri Hac kitabının temellerini oluşturmuş.

Routeburn (Yeni Zelanda) 32 km

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki dudak uçuklatan Fiordland Ulusal Parkı’nın içinde yer alan Routeburn, birçok kişinin favorisi. Fiordland Ulusal Parkı’nı Mount Aspiring Ulusal Parkı’na bağlayan Routeburn, 32 km’lik uzun ve büyüleyici yürüyüş parkuruyla Yeni Zelanda’nın dillere destan güzelliğini gözler önüne seriyor. 3 günde tamamlanabilen parkurda seçeceğiniz rota ne olursa olsun, Fiordland’ın sunduğu o mistik havayı hissedebilirsiniz.

John Muir Trail (Amerika) 340 km

Dünyanın en iyi korunmuş bölgelerinden biri olan John Muir Yolu, 340 km’lik zorlu parkuruyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler parkurlardan. California’nın Sierra Nevadası’ndaki bu parkur; orta uzunlukta bir yürüyüş yolu olup, üç haftalık bir sürede kolaylıkla yürünebilmekte. Altı dağ geçidi bulunan yürüyüş parkuru üzerindeki güzergahların çoğu 3000 metrenin üzerinde.

Everest Base Camp (Nepal) 130 km

En çok tercih edilen rotalar içerisinde yer alan Everest Base Kampı, dünyanın en yüksek dağında unutamayacağınız bir yürüyüş aktivitesi sunuyor. Orta düzeyde yorucu olarak derecelendirilen parkur, 5.500 metre yüksekliğe erişen 3 haftalık yürüyüşün ardından sona eriyor. İyi bir kondisyon seviyesi gerektiren Everest Base Kampı, dünyanın en yüksek dağının olağanüstü manzaraları eşliğinde hayatınızın en iyileri arasında olmayı vadediyor.

K2 Base Camp (Pakistan) 90 Km

Nefes kesici manzarası ile dünyanın en büyük yürüyüş alanlarından biri olarak kabul edilen K2 rotası yaklaşık 20 günde tamamlanıyor. Baltoro Buzulu’nun önünde uzanan 90 km’lik bu büyüleyici parkur dünyanın aynı zamanda en ilginç rotalarından da biri olarak kabul ediliyor. Baltoro Buzulu ve K2 için en az 20 günlük bir süreyi gözden çıkarabilirseniz, 6 bin 610 metrelik Paiju ve Uli Biaho’yu da ziyaret edebilirsiniz.

Likya Yolu/ Türkiye

Akdeniz manzaraları, antik kentleri, dağ yerleşkeleri ile dünyanın en uzun mesafeli yürüyüş yollarından biri kabul edilen Likya Yolu sahip olduğu kültürel, doğal ve tarihi unsurlarıyla bir yürüyüş rotasından çok daha fazlasını temsil ediyor. Likya Yolu; yaşayan bir tarih, hem bir açık hava müzesi hem de doğa ve muhteşem deniz manzaralarının sihirli bir karışımı aslında. Ölüdeniz‘den GeyikbayırıAntalya‘ya uzanan 540 km uzunluğundaki Likya Yolu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Size Özel Seyahat Programı İçin:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.