Lonely Planet Listesi’nden Dünyanın Bütçe Dostu 10 Seyahat Rotası

17 Kasım 2023

ABD merkezli seyahat devi Lonely Planet yayımladığı son kitabında 2024 yılında mutlaka görülmesi gereken dünyanın en iyi bölge, ülke, şehir, sürdürülebilir ve bütçe dostu destinasyonlarını açıkladı. Lonely Planet’in “Best in Travel 2024” içeriklerinden ilham alarak yeni yılda dünyayı keşfetmeye ne dersiniz? Bir sonraki maceranıza ilham verecek, uzmanlar tarafından seçilmiş dünyanın en iyi 10 ülke, şehir, bölge, sürdürülebilir ve bütçe dostu listesi ile seyahat planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Orta Avrupa’nın hazinesi Polonya’dan Amerika’nın kalbi olarak kabul edilen The Midwest’e; Orta Amerika’nın en büyüleyici seyahat destinasyonlarından biri olan Nikaragua’dan Tuna Limes’a; Normandiya’dan Orta Doğu’nun en büyük ve tarihi ile en zengin ülkelerinden Mısır’a; adını Yunan mitolojisinin önemli figürlerinden biri olan Ikarus’tan alan Ikaria’dan Afrika’nın en büyük ülkesi Cezayir’e; Güney Gölleri ve Orta Otago’dan Gece Trenleri’ne kadar uzanan dünya üzerinde görülmesi gereken bütçe dostu 10 seyahat rotası…

Polonya

Avrupa’nın en uygun fiyatlı destinasyonlarından biri olarak öne çıkan Polonya; Baltık Denizi kıyısındaki uzun sahil şeridiyle birlikte Belarus, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Litvanya, Rusya, Slovanya ve Ukrayna ile komşu. Zengin tarihi ve kültürü ile göz kamaştıran ülkenin en önemli şehri ise UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan başkent Varşova. Krakow ise ülkenin kültürel başkenti olmasının yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Sit alanı olan tarihi kent merkezindeki kilise ve anıtlarıyla Avrupa’nın en büyük Pazar meydanını barındırıyor.

Normandiya, Fransa

Fransa’nın en ünlü turistik yerlerinden Mont-Saint-Michel’in yanı sıra etkileyici kaleler, görkemli kiliseler ve Rouen gibi pitoresk antik kentlerden birine sahip olan Normandiya, doğal güzellikleri ile başlı başına bir cazibe merkezi. Paris’e olan yakınlığı göz önüne alındığında, kırsal Normandiya’nın çalılarla kesilmiş çayırları, peynirle dolu çiftlikleri ve hoş kokulu elma bahçeleri, Fransa’nın başkentindeki 2024 Olimpiyatları ziyaretçilerinin kalabalığına uygun fiyatlı bir panzehir vaat ediyor.

Mısır

Orta Doğu’nun en büyük ve tarihi ile en zengin ülkelerinden biri olan Mısır; Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasında köprü vazifesi gören, kadim gizemleri günümüzde dahi araştırılan ülkelerden bir tanesi. Mısır’daki Nil Nehri yalnızca Afrika’da kıvrılarak akan uzun su kütlesiyle değil; aynı zamanda gizemleri, tarihi ve coğrafi anlamlarıyla da oldukça popüler. Mısır; Kahire’den dünyanın en köklü hazinelerine ev sahipliği yapan Luksor’a; Krallar Vadisi’nden Nil Nehri – Nasser Gölü rotalarının en popüler durağı Aswan’a kadar uzanan pek çok noktası ile gerçekten büyüleyici.

Ikaria, Yunanistan

Adını, Yunan mitolojisinin önemli figürlerinden biri olan Ikarus’tan alan Ikaria Adası, Samos’un hemen yanı başında yer alıyor. Kuşadası’ndan Samos aktarmalı ulaşabileceğiniz Ikaria Adası için “insanın ömrünü uzatan ada” benzetmesi pek de haksız sayılmaz. Radyumlu kaplıcaları, Fanari bölgesindeki muhteşem doğa manzaraları ve sayısız plaj ve koylarıyla gezilecekler listesine mutlaka eklenmeli.

Cezayir

Avrupa’nın çoğundan üç saatlik veya daha kısa bir uçuş mesafesinde bulunan Cezayir, maceracı gezginler için en heyecan verici kısa mesafeli destinasyonlardan biri. Buraya geldiğinizde iyi korunmuş Roma bölgeleri ve en sıra dışı olanların M’Zab Vadisi’nin pastel renkli tepe kaleleri üzerinde olduğunu görebilirsiniz.

Nikaragua

Orta Amerika’nın en büyüleyici ve uygun fiyatlı seyahat destinasyonlarından biri olan Nikaragua; Ometepe Adası, Apoyo Gölü ve Masaya Yanardağı gibi doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Sıcak ve nemli iklime sahip bir ülke olan Nikaragua, Karayip Denizi etrafında bulunan ülkelerden biri olma özelliği taşıması açısından da oldukça önemli.

Tuna Limes, Bulgaristan

Roma İmparatorluğu’nun antik sınırı boyunca uzanan etkileyici kaleler ve yerleşimler dizisi Tuna Limes (sınır hattı), 2024 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmek üzere aday gösterildi. Her ne kadar dünya örgütünün koruması 4 ülkeyi kapsayacak olsa da Bulgaristan bölümü belki de en etkileyici olanlarından biri. Çünkü pek çok yere bisikletle ya da Tuna Nehri’nin seyrini takip eden bir patika üzerinden ulaşılabiliyor. Tuna Nehri kıyısındaki bu bölgenin özellikle tarih ve doğa tutkunları için oldukça ideal bir seçenek olduğunu ayrıca belirtelim.

Güney Gölleri ve Orta Otago, Yeni Zelanda

Golf sahaları, kış sporları ve şarap imalathaneleri ile tanınan bir bölgede bisiklete binme  ve yürüyüş yapma gibi aktiviteler, Queenstown ve Wanaka’nın popüler Güney Gölleri tatil beldelerinin yanı sıra Orta Otago’da tüm gezginler için ücretsiz ve erişilebilir nitelikte. Bisiklet söz konusu olduğunda bölgede yeni yollar açılarak daha fazlası inşa ediliyor. Birkaç yıl içerisinde bisikletçiler Queenstown’dan doğu kıyısındaki Dunedin’e bisikletle gidebilecekler.

Gece Trenleri, Avrupa

Hem nostaljik hem de konforlu yönleriyle seyahat etmeyi keyifli hale getiren gece trenleri, Avrupa’nun dört bir yanına yayılan genişletilmiş seferleri ile yepyeni maceraları da beraberinde getiriyor. Karbon emisyonu konusundaki bilincin artmasıyla birlikte tren yolculukları pek çok seyahatseverin de yakın markajında.

The Midwest, ABD

Büyüleyici bir bölgeye sahip olan Amerika’nın kalbi olarak kabul edilen The Midwest, ülkenin dört büyük gölü çevresinde yer alıyor. Bu göller, bölgenin aynı zamanda en belirgin doğal özelliklerinden de biri. Doğal güzellikleri ve kültürel deneyimleri ile bütçe dostu olan bu bölge gezginler için de oldukça cazip destinasyonlardan biri. Siz de The Midwest’i ziyaret ederek uygun bütçeli bir seyahatin tadını çıkarabilir ve bu büyüleyici bölgeyi keşfedebilirsiniz.

 

Lonely Planet “Best in Travel 2024” orijinal içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Seyahat Rotalarında Size Özel Seyahat Programı İçin:
travel@julesverne.com.tr 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.