Başarılı İş İnsanları Öneriyor: En İlham Veren TED Konuşmaları

31 Mart 2020

Birçoğumuzun evden çalıştığı bu dönemde, yaşanan zorlukları bir kenara bırakıp motive olmak biraz zorlayıcı olabilir. Biz de iş dünyasının başarılı isimlerinden motivasyon, liderlik, ilham ve hayata tutunmaya dair TED konuşma önerilerini aldık. Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu’dan Axa Sigorta’nın CEO’su Yavuz Ölken’e,  Allergan Türkiye’nin Genel Müdür’ü Kaniye Onat’tan Beşiktaş Kültür Merkezi CEO’su Zümrüt Arol Bekçe’ye kadar birçok başarılı isimin önerdiği TED konuşmalarını şimdi keşfedin.

En Çok Önerilen TED Konuşması: Bill Gates

Kendi sektörlerinde büyük başarılara imza atmış isimlerden derlediğimiz TED konuşmalarının ortak noktası Bill Gates’in Bi’ Sonraki Salgın mı? Hazır Değiliz! Konuşması oldu. İçinde olduğumuz gündemle de alakalı olabilecek bu konuşmada 2o14 senesinde yaşanan korkunç Ebola salgını ile nasıl başa çıktık, bir daha böyle bir salgın senaryosu yaşanmaması için neler yapmamız gerektiği anlatılıyor.

Barış Öney – CEO, Globalturk Capital

Gregg Braden – We’ve Found It, Our Creator Left Us One Huge Clue 

Yazar Gregg Braden, ilk olarak dünyanın manyetik alanında DNA’mızı etkileyecek büyüklükte bir değişim olacağı iddiasıyla dikkatleri üzerine çekti. Şimdi ise, insanoğlunun 200.000 yıl önce birden ortaya çıkmasının arkasında yatan sebepleri incelerken başka bir gizemin kapılarını açıyor. İnsanlığın ortaya çıkışını açıklamak için kullanılan Evrim ve Yaratılış görüşlerine bir yenisini ekleyen Braden, DNA’mızda gizlenmiş bir mesaj olduğunu savunuyor.

Cengiz Eroldu – CEO, Tofaş

Andrew McAfee – Geleceğin Meslekleri Neye Benzeyecek

MIT Digital’in Kurucu Ortağı ve Ortak Direktörü Andrew McAfee, aynı zamanda MIT Sloan Yönetim Okulu’nda Baş Araştırma bilim adamıdır. Dijital teknolojilerin dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatan McAfee’nin TED konuşmalarının başlıkları da bunu anlatır. Zaman değiştikçe gelişen teknolojiler doğrultusunda mesleklerin de değiştiğine ışık tutan McAfee, gelecek mesleklerin neye benzeyeceğini ve gelecek nesilleri bu meslekleri nasıl koruması gerektiğine dair eğitilmesiyle ilgili ilham verici bir konuşma yapar.

Guy Kawasaki – Art of Innovation

Bugün herkesin 5 dakikada harika tasarımlar yapmasını sağlayan, online tasarım programı Canva’nın baş evanjelisti Guy Kawasaki, TED’de yaptığı ilham veren konuşmalarıyla ünlü. Eskiden de Apple’ın evanjelisti olan Kawasaki, Motorola’nın da danışmanıydı. En çok bilinen ve ilham veren TED konuşması ¨Art of Innovation¨da, yeniliklerin ve gelişimin sanatına odaklanıyor. Kendisi için bu gelişmelerin sanatı olarak düşündüğü 10 maddeyi ise konuşmasında birer birer anlatıyor.

Çiğdem Kayalı – Pazarlama Ülke Grup Müdürü, Microsoft Office  

Elizabeth Dunn – Helping Others Makes Us Happier – But It Matter How We Do It

Başkasına yardım etmek bizi mutlu ediyor. Hele bunun tadını alınca daha çok yardım etmek istiyorsun. Evlerimize kapandığımız bu günlerde sürekli kaygılanmak yerine, enerjimizi “başkalarına nasıl destek olabiliriz” diyerek harcayalım. Arkadaşlarımıza ulaşıp nasılsın, kendine dikkat et, istediğin zaman bana ulaşabilirsin diyelim. Kötü haberleri yaymak yerine insanları gülümseten, rahatlatan içerikleri paylaşalım. Evdekilere güler yüzle bakalım, enerji seviyemizi yükseltelim.

Didem Duru – Genel Müdür, Cisco Türkiye

Brené Brown – The Power of Vulnerability

Akademisyen ve yazar Brené Brown, TED’in sayfasında 46 milyondan fazla kez izlenen konuşmasında kırılganlığın gücünü keşfetmesiyle değişen hayatını anlatıyor. Hayat amacımızın başka insanlarla bağ kurmak olduğunu ifade eden Brown, bunun sırrının ise kendimize kırılgan olmak için izin vermek olduğuna inanıyor. Bunun büyük cesaret gerektirdiğini de açıkça söyleyen Brown, sizi kendiniz olmaya davet ediyor.

Emine Erdem – Dernek Başkanı, KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği)

Casey Brown – Değerinizi Bilin ve İsteyin

Casey Brown, bir ücretlendirme danışmanı. Uzmanlık alanı ‘ücretlendirme’ olmasına rağmen, özellikle şirketini ilk kurduğu yıllarda kendisiyle aynı hizmeti veren erkeklere kıyasla daha düşük ücretlere çalışmış… Ta ki kendi ‘değer’ini kendinden başkasının belirleyemeyeceğini anlayıp, müşteri kaybetme korkusunu yenerek, daha yüksek fiyatlı teklif dosyaları göndermeye başlayıncaya kadar. Brown, “eşit işe eşit ücret” ilkesinden hareketle hak ettiklerimize ilişkin daha açık bir iletişim kurmamızı salık veren ilham verici hikâyeler paylaşıyor.

Dana Kanze – Kadın Girişimcilerin Daha Az Fon Elde Etmesinin Gerçek Sebebi

Dana Kanze, London Business School’da girişimcilere yönelik örtülü ayrımcılığa dair araştırmalar yürütüyor. Bu konuşmasında kadın girişimcilerin ülkedeki işletmelerinin %39’una sahip olmalarına rağmen, girişimcilik fonlarının sadece %2’sinden yararlanabildiği ABD örneğinden yola çıkarak, fon farkının gerçek sebebini irdeliyor. Bu duruma sunum esnasında start-up kurucularına yöneltilen soru tipleri sebep olmuş olabilir mi?

İster yeni bir şirket kuruyor olun, isterseniz sadece bir diyalog içerisinde bulunun, size sorulan soru tiplerini fark etmenize ve bu sorulara daha etkili cevap vermenize yardımcı olacak bir konuşma.

Michael Kimmel – Cinsiyet Eşitliği Neden Herkes İçin İyidir

Cinsiyet eşitliği olan ülkelerin mutluluk sıralamasında üst sıralarda olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, cinsiyet eşitliği sağlanan şirketlerde daha az iş firesi, daha çok üretim ve daha yüksek müşteri tutma oranları olduğunu?

“Angry White Men” kitabının yazarı, cinsiyet sosyolojisi dersleri veren Michael Kimmel; cinsiyet eşitliğinin başta erkekler olmak üzere, ülkeler, toplumlar, şirketler ve ekonomi için kuşkusuz faydalarını çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.”

Emre Alaman – Genel Müdür, HP Türkiye 

Neslican Tay – Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim, Çok Daha Fazlasıyım 

21 yıllık yaşamı boyunca kanserle mücadele eden Neslican Tay, sosyal medyada yayınladığı videolar ile birçok insana yaşam sevinci aşıladı ve aynen o şekilde; ilham perisi olarak aramızdan ayrıldı. Geride ise hayata tutunmayı ve yaşamı sevmeyi muhteşem bir şekilde anlatan, öyle hepimiz için hem ilham hem ders hem de umut taşıyan bir konuşma bıraktı. Neslican Tay, asla kendisine acımıyor. Kimsenin de acımasını istemiyor! “Bacağımın kesilmiş olmasının hayatımı etkilemesine izin vermeyeceğim. Ben bir bacaktan ibaret değilim ki… Çok daha fazlasıyım!” diyor.

Jessica Cox – What Are Your Fake Arms?   

Jessica Cox, dünyanın ilk lisanslı kolsuz pilotu. Doğuştan bu yana iki kolu olmadan hayatına devam eden Jessica Cox uçak uçuruyor, araba sürüyor ve başkaları ellerini kullanırken ayaklarını kullanarak normal bir hayat yaşar. Havacılık tarihinde lisanslı tek pilot olan ilk kolsuz kişi olduğu için Guinness Dünya Rekoruna sahiptir. Bu TED Konuşmasında ise yaşam öyküsü ve sıra dışı hayatın gücünü anlatıyor.

Emre Hantaloğlu – Genel Müdür, Lenovo

Prof. Dr. Acar Baltaş  Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, “Hayalini Yorganına Göre Uzat” adlı konuşmasında, başarılı ve mutlu bir hayat için kişinin, istemenin ötesinde kendi gerçeklerini fark etmesi ve onların peşinden gitmesi gerektiğini anlatıyor. İstek ve başarı arasındaki ilişki ile “yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin” önemine vurgu yapıyor. Özellikle gençler için son derece ilham veren bir konuşma.

Emin Çapa  Kendine Düşman Bir Tür

Gazeteci ve Ekonomi Müdürü olarak CNN Türk’te çok uzun seneler çalışan Emin Çapa, insanlığın çok kritik ve sınır bir yerde durduğunu dile getiriyor. Yaşamın birçok kere yok oluş dalgaları ile karşılaşmış olduğunu ve bunlardan beşinin canlı türlerinin çoğunu silip götürdüğünü dile getiren Emin Çapa, bu yok oluşları başkalarının sorunu ve sorumluluğuymuş gibi göstermektense, hepimizin harekete geçmesi gerektiğini savunuyor.

Fuat Pamukçu – Yönetim Kurulu Başkanı, Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD) 

Sheryl Sandberg – Neden Çok Az Sayıda Kadın Lider Var

İş hayatında kadınların vermek zorunda kaldığı eşitlik mücadelesine dikkat çeken Facebook COO’su Sheryl Sandberg iş hayatında kadınlar verdiği eşitlik mücadelesine, ilham veren TED konuşmasıyla destek oluyor. Kadınların üst düzey yönetici olmaya aday olduğunu ve bunu gerektiren önemli notları anlatıyor.

Greta Thunberg – İklim Değişikliğine Yönelik Harekete Geçiren Uzlaştırıcı Çözüm

17 yaşında 2020 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen İsveçli iklim koruma aktivisti Greta Thunberg, ilk kez “İklim için okul grevi” ile medyanın dikkatini çekmiş ve ardından tüm dünya tarafından takip edilmeye başlandı. Bu tutkulu aktivistin TED Konuşmasında 2018 Ağustos’unda okula neden gitmediğini ve küresel ısınma farkındalığını artırmaya yönelik, dünyanın dikkatini çekmek için, İsveç parlamentosunun dışında protesto yaparak nasıl grev düzenlediğini açıklıyor.

Yves Morieux – İşler Daha Karmaşık Hale Geldikçe Sadeleştirmek İçin 6 Kural

Yönetim konusunda geliştirdiği Akıllı sadelik” (Smart Simplicity) tekniği ile iş hayatında birçok firmanın başarısında büyük rol oynayan Yves Morieux’ün 2015 yılında yayınlanan TED Konuşmasında bugünün karmaşık dünyasını yönetmek için, farklı bir bakış açısına ihtiyaç olduğuna değinirken, geleneksel yönetim kurallarının dışında yeni dünya düzeninde yükselmek için 6 kural açıklıyor.

Gamze Yüceland – Ülke Başkanı, Takeda Kanada

Simon Sinek – How Great Leaders Inspire Action

Yazar ve Colombia Üniversitesi’nin öğretmenlerinden Simon Sinek, ilham veren liderlerin ve kuruluşların nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve iletişim kurduklarını dinleyicilere aktarıyor. Apple ya da Martin Luther King gibi ilham verici liderler ve organizasyonların “nasıl” ve “neye” geçmeden önce “nedenle” başladığını anlatıyor.

Brené Brown – The Power of Vulnerability

Akademisyen ve yazar Brené Brown, TED’in sayfasında 46 milyondan fazla kez izlenen konuşmasında kırılganlığın gücünü keşfetmesiyle değişen hayatını anlatıyor. Hayat amacımızın başka insanlarla bağ kurmak olduğunu ifade eden Brown, bunun sırrının ise kendimize kırılgan olmak için izin vermek olduğuna inanıyor. Bunun büyük cesaret gerektirdiğini de açıkça söyleyen Brown, sizi kendiniz olmaya davet ediyor.

Shawn Achor – The Happy Secret to Better Work

Amerikalı yazar, psikolog ve konuşmacı Shawn Anchor, mutlu olmak için çalışmamız gerektiğine ve aynı zamanda mutluluğun üretkenliği de arttırdığını ileri sürüyor. Mutluluk üzerine yaptığı psikolojik araştırmalarını ve eğitimlerini CEO’su olduğu Goodthink Inc. şirketi üzerinden sürdüren Shawn Anchor’un, bu sürükleyici ve keyifli konuşması mutlu olmanın aslında bizi ne kadar çok etkilediğinin ve nasıl kapılar açabileceğinin de bir örneği.

Gülşah Gürkan – Kurucu, Gülsha & 2019 Yılın Kadın Girişimcisi

Sadhguru 

Gerçek ismi Jaggi Vasudev olan Hintli yogi ve yazar olan Sadhguru, Hindistan’ın maneviyat ve spiritüel alanda en öne çıkan isimlerinden biri. 2017 senesinde ülkesine yaptığı katkılar dolayısı ile hükümet tarafından Padma Vibhushana ödülüne layık görülen Sadhguru, 2009 yılında gerçekleştirdiği Ted konuşmasında, kendi hayat hikayesini ve içselliğine olan yolculuğunu anlatıyor. Dıştan farklı görünen insanların, içlerinde aslında aynı olduğu konuşmada vurgulanıyor.

Alain de Botton – Daha Nazik ve Daha Kibar Bir Başarı Felsefesi

İngiliz filozof ve yazar Alain de Botton, 2 milyon satan Essays in Love başta olmak üzere How Proust Can Change Your Life (1997), Status Anxiety (2004) and The Architecture of Happiness gibi kitapların yazarı. Oldukça fazla izlenen Ted konuşmasında, başarı ve başarısızlık kavramlarını ele alan Botton, fikirlerimizi inceleyerek, bu iki zıt yargının altında yatan varsayımları sorguluyor. Başarı her zaman kazanılan bir şey mi? gibi sorulara yanıt arayan Botton, yaptığımız işte gerçek keyfi bulmamız için ilham oluyor.

BONUS: 

Ben Greenfield – Biyolojik Yaşı Yenmek Mümkün mü?

Kion Supplements şirketinin CEO’su olan, aynı zamanda triathlon sevdası ile dikkat çeken Ben Greenfield, uzun ve kaliteli yaşama konusunda oldukça donanımlı ve dikkat çekici bir isim. Bu konuda NY Times’ın en çok satanlar listesine giren kitapları olan Greenfield, Mindvalley Talks için hazırladığı ilham verici konuşmada, beyninizi ve vücudunuzu nasıl yanıltabileceğinizi ve biyolojik saatinizde oynamalar yapabileceğinizi anlatıyor.

Hakan Kodal – Kurucu & Yönetici, Optylon Krea & Tomtom Designhood’un yaratıcısı 

Kai-Fu Lee – How AI Can Save Our Humanity

Yapay zeka dünyamızı büyük ölçüde değiştiriyor ancak dokunamayacağı bir şey var, o da aşk… Bilgisayar bilimcisi Kai-Fu Lee, ABD ve Çin’in nasıl derin bir öğrenme devrimini sürdürdüğünü detaylandırıyor ve insanların AI çağında şefkat ve yaratıcılığı kullanarak nasıl gelişebileceğine dair bir planı paylaşıyor.

Simon Sinek – Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler

Yazar ve Colombia Üniversitesi’nin öğretmenlerinden Simon Sinek, ilham veren liderlerin ve kuruluşların nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve iletişim kurduklarını dinleyicilere aktarıyor. Apple ya da Martin Luther King gibi ilham verici liderler ve organizasyonların “nasıl” ve “neye” geçmeden önce “nedenle” başladığını anlatıyor.

Julie Lythcott-Haims – Aşırı Ebeveynlik Yapmadan Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir

“How To Raise Successful Kids”, doğru çocuk yetiştirme konusunda önemli bir kaynak. Yazar Julie Lythcott-Haims, özellikle yüksek beklentisi olan çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğinin üzerinde duruyor. Ebeveynlerin, çocuklarını notlar ve test puanları ile tanımlamayı bırakıp onları koşulsuz sevgiyle büyütmeleri gerektiğini söylüyor.

Adam Grant – The Surprising Habits of Original Thinkers

Yaratıcı insanlar nasıl harika fikir bulurlar? Psikolog Adam Grant, bu konuşmasında “orijinalleri” (yeni fikirleri hayal eden ve bunları dünyaya getirmek için harekete geçen düşünürler) inceler. Başarısızlığı kucaklamak da dahil olmak üzere, orijinallerin beklenmedik alışkanlıklarını öğreneceksiniz.

Hüsnü Dinçsoy – Danışmanlık Hizmetleri Lideri, PWC Türkiye

Hans Rosling – The Best Stats You’ve Ever Seen

Geçtiğimiz senelerde vefat eden Hans Rosling, İsveçli bir hekim, akademisyen ve istatik uzmanıydı. Verileri kullanarak, “gelişmekte olan” ülkelere bambaşka bir bakış açısıyla bakılması gerektiğini gösteren Rosling’in konuşması, bu ülkelere dair bildiğimiz her şeyi unutmamızı söylüyor. Sayılarla adeta şiir yazan Rosling, Bill Gates’in de favori TED konuşmacıları arasında yer alıyor.

David Christian – The History of Our World in 18 Minutes

Ünlü tarihçi David Christian, bu konuşmasında zoru başarıyor ve evrenin tarihini sadece 18 dakikada anlatmayı başarıyor. Big Bang ile başlayıp günümüze kadar uzanan süreci sıra dışı illüstrasyonların yardımıyla anlatan Christian, kendi zamanımızdan uzaklaşıp büyük resmi görmemizi sağlıyor.  Bu “Büyük Tarih”i anlatırken sosyal bilimler ile fen bilimlerini bir araya getiren bir yaklaşım kullanan Christian’ın konuşması çok ilham verici.

Chimamanda Ngozi Adichie – The Danger of a Single Story

Chimamanda Ngozi Adichie, Nijeryalı bir yazar ve aktivist. Özellikle kadın hakları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Adichie, bu konuşmasında ise herhangi bir bireyi, toplumu, ırkı ya da cinsiyeti tek bir hikaye üzerinden tanımlamaya çalışmanın doğurduğu problemlerden bahsediyor. Stereotiplerin bu yolla ortaya çıktığını savunan yazar, ufkunuzu açacak bir konuşma yapıyor.

Işıl Arıdağ – Yürütme Kurulu Başkanı, Ünite İletişim 

Elon Musk – İnşa Ettiğimiz Ve Kazdığımız Gelecek 

Yaratıcı ve ilham veren beyinlerin yeteri kadar değer görülmediği düşüncesiyle ürettiği her fikri hayata geçirmesiyle ünlü Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, İnşa Ettiğimiz Ve Kazdığımız Gelecek Ted Konuşmasında, daha sürdürelebilir bir gelecek için yaptığı çalışmaları, ABD’deki Los Angeles şehrinin altına tüneller kazarak trafiği ortadan kaldırma projesini, Tesla ve SpaceX’ten son haberleri ve Mars’ta bir gelecek kurmasının ardındaki motivasyonu anlatıyor.

Simon Sinek – Neden İyi Liderler Sizi Güvende Hissettirir?

Neden ile Başla ve Kendini Nedenini Bul gibi ABD’de üst üste BestSeller olmuş kitapların yazarı Simon Sinek, sunduğu iş modelleriyle tüm dünyaya liderlik ve lider olma yolunda yapılması gerekenler üzerine ilham oluyor. Parlak bir geleceğin “birlikte” inşa etme yeteneği ile olabileceğini savunan Simon Sinek’in 2014 yılında yaptığı “Neden İyi Liderler Sizi Güvende Hissettirir?” TED konuşmasında iyi bir liderin, personelini emniyette hissettiren, çalışanlarını güven çemberi içine alan biri olduğunu iddia ediyor.

Derek Sivers – Nasıl Bir Akım Başlatılır?

90’lı yılların sonunda şimdilerin Youtube, Spotify, iTunes gibi müzik platformlarına öncü olan CD Baby’nin kurucusu Derek Sivers, müzik endüstrisinin yönünü sadece bir akım başlatarak değiştirdi. 2010 yılında yaptığı “Nasıl Bir Akım Başlatılır” Ted Konuşmasında Bir lider eşliğinde bir akım nasıl başlar? Liderlik nedir ve insanlar bir liderin peşinde nasıl sürüklenir? gibi soruları cevaplarken, yaratıcı video içeriklerle akımların nasıl başladığını anlatıyor.

Sir Ken Robinson – Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor

Profesör, eğitimci, danışman, yazar, konuşmacı Sir Ken Robinson etkileyici konuşmasının yanı sıra esprili tavrıyla da tüm dünyadan büyük bir takipçi kitlesine sahip. Özellikle de 2006 yılında yaptığı ve herkesin “efsane” olarak nitelendirdiği “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor” Ted Konuşmasından sonra herkesin takip ettiği kişiler arasına girdi. Sir Ken Robinson’un bu Ted Konuşmasında öğrencilerin yaratıcılığını; baltalamaktan ziyade, onları besleyen bir eğitim sistemi yaratma ülküsünü eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla paylaşıyor.

Michelle Obama – Michelle Obama’nın Eğitim İsteği

Avukat, yazar, ABD’nin eski First Lady’si Michelle Obama dünyanın her yerindeki kız çocuklarına bakan, onlar için çalışan tüm ebeveynlerin ve eğitimin savunucusu olarak görülmektedir. Londra’da 2009 yılında yaptığı Ted Konuşmasında, Her bir öğrencinin eğitimini ciddiye alması gerektiğini, Dünyanın daha iyi bir gelecek inşa etmesi için kadınlara ihtiyaç olduğuna ve bu yüzden de tarihin sayfalarının yeniden kadınlarla yazılacağını anlatıyor.

Pelin Kocaalp – Genel Müdür, Hill + Knowton Strategies

Adam Kucharski – Koronavirüs Pandemesini Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

COVID-19 tehdidi sürerken enfeksiyon hastalıkları uzmanı Adam Kucharski, yeni tip coronavirüs hakkında beş önemli soruyu yanıtlıyor. Virüsün aktarımına ilişkin gerekli bakış açısıyla birlikte, hükûmetlerin nasıl tepki verdiğini, bu pandemiği sonlandırmak için sosyal davranışlarımızı ne ölçüde değiştirmemiz gerektiğini anlatıyor.

Kaniye Onat – Genel Müdür, Allergan Türkiye

Prof. Dr. Acar Baltaş – Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, “Hayalini Yorganına Göre Uzat” adlı konuşmasında, başarılı ve mutlu bir hayat için kişinin, istemenin ötesinde kendi gerçeklerini fark etmesi ve onların peşinden gitmesi gerektiğini anlatıyor. İstek ve başarı arasındaki ilişki ile “yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin” önemine vurgu yapıyor. Özellikle gençler için son derece ilham veren bir konuşma.

Şerif Kaynar – Başarının 12 Sihirli Anahtarı

Şerif Kaynar, “Başarının 12 Sihirli Anahtarı” konuşmasında iş dünyasındaki başarılı liderlerin 12 ortak özelliğini örneklerle anlatıyor. Bu liderlerin ortak özelliklerinin ana teması ise güven… Güven vermenin ve güven duymanın iş dünyasındaki öneminin üzerinde duran Şerif Kaynar, iş yaşamında size iyi bir rehber olacak.

Iskra Lawrence – Ending the Pursuit of Perfection

Gençlerin mutlaka dinlemesi gereken konuşmalardan biri de “Ending the Pursuit of Perfection.” Bu ilham verici konuşmada, model Iskra Lawrence zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak kendinize nasıl bakacağınıza dair ipuçları veriyor. Kendinize ne kadar iyi davranırsanız, karşınızdakilerle de o kadar güçlü bir iletişim kurabileceğinizi anlatıyor.

Dr. Terry Wahls – Minding Your Mitochondria

“Minding your mitochondria”, sağlıklı yaş almak isteyen herkesin dinlemesi gereken bir konuşma. Dr.Terry Wahls, hücresel düzeyde öğrendiği bilgiler ile MS hastalığını iyileştirdi ve tekerlekli sandalyesinden yaptığı bir diyet ile kurtuldu… Yaşadığı bu deneyimi anlatan Dr.Terry Wahls, vücudunuz için yapabileceklerinizin ne kadar geniş olduğunu anlatıyor.

Angela Duckworth – Grit: The Power of Passion and Perseverance

Akademisyen, yazar ve psikolog olan Angela Duckworth, “metanet” ve “otokontrol” gibi kavramların akademik ve profesyonel başarı üzerindeki etkisini araştırıyor. Duckworth’un bu konuya olan ilgisi 20‘li yaşlarının sonunda, prestijli bir firmadaki işini bırakıp New York’da bir devlet okulunda öğretmen olarak işe girmesiyle başlamış. Buradaki gözlemlerine ve ileriki yıllarda yaptığı araştırmalara dayanarak geliştirdiği teoriye göre “metanet”, başarı için IQ ve gelir gibi değişkenlerden daha önemli.

Matt Walker – Sleep Is Your Superpower

Bilim insanı ve yazar Matt Walker, uykunun ve rüyaların arkasındaki gizemi çözmeye çalışıyor. “Neden uyuruz?” sorusunu başlangıç noktası olarak kabul eden Walker, uykuyu bir yaşam destek ünitesi olarak görüyor ve ölümsüzlüğe giden yolda en büyük şansımız olduğunu düşünüyor. Uykunun öğrenme ve hafıza gibi yetilerimizdeki etkisini mercek altına alan Walker, düzensiz uykunun niçin hayati tehlikeye neden olabileceğini örneklerle açıklıyor.

Myra Eskes – Asya Pasifik Ülke Başkanı, Smith & Nephew

Amy Cuddy – Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Harvard’da liderlik dersleri veren sosyal psikolog Amy Cuddy  güç, mevcudiyet ve önyargı davranışsal bilimi alanında uzman. “Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor“ konuşmasında, vücut dilinin insanlar arasındaki etkileşimin yanı sıra, kendimizi nasıl etkilediğine odaklandığı bir konuşma yapıyor.  “Güç duruşu” nun herhangi birini baskı ve stres altında olduğu bir anda bile, testosteron ve kortizol hormonlarını etkileyerek başarılı olma şansını belirgin düzeyde etkileyebileceğini anlatıyor.

Simon Sinek – Why Good Leaders Make You Feel Safe

Yönetim kuramcısı Simon Sinek, liderliğin bir rütbe değil, seçim olduğunu vurguladığı konuşmasında, iyi liderlerin insanları neden ve nasıl güvende hissettirdiğini anlatıyor. Güven ve dayanışma içindeki çalışma ortamlarında ulaşılan başarıları örneklendirerek anlatan Simon Sinek, değindiği her bir noktayla “İyi bir lider nasıl olunur?” sorusuna yanıt veriyor.

Selçuk Tümay – CEO, Pernord Ricard

Simon Sinek – Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler

Yazar ve Colombia Üniversitesi’nin öğretmenlerinden Simon Sinek, ilham veren liderlerin ve kuruluşların nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve iletişim kurduklarını dinleyicilere aktarıyor. Apple ya da Martin Luther King gibi ilham verici liderler ve organizasyonların “nasıl” ve “neye” geçmeden önce “nedenle” başladığını anlatıyor.

Amy Cuddy – Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Harvard İşletme Okulu’nda profesör ve araştırmacı olarak görev yapan Amy Cuddy, vücut dili üzerine yaptığı araştırma sonucunda, kullandığımız vücut dilinin, insanların algısına ve hatta kendi bedenimize de etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Amy Cuddy, araştırmalarına değindiği bu konuşmasında, vücut dilimizin, hem bireysel başarı, hem de insan ilişkileri için oldukça önemli olduğunu dile getiriyor.

Şerif Kaynar – Başarının 12 Sihirli Anahtarı

Şerif Kaynar, “Başarının 12 Sihirli Anahtarı” konuşmasında iş dünyasındaki başarılı liderlerin 12 ortak özelliğini örneklerle anlatıyor. Bu liderlerin ortak özelliklerinin ana teması ise güven… Güven vermenin ve güven duymanın iş dünyasındaki öneminin üzerinde duran Şerif Kaynar, iş yaşamında size iyi bir rehber olacak.

Tolga Yücel – Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı, Megawatt Ajans

Tshering Tobgay – Bu Ülke Sadece Karbon Nötr Değil – O, Eksi Karbon

Küresel ısınmanın kol gezdiği bir dünyada karbon nötr olmak mümkün mü? Bhutan’da mümkün! 2013 – 2018 yılları arasında Bhutan Başbakanı olan Tshering Tobgay’ın ülkesi hakkında anlattıkları, birçok ülke veya kişi için ilham verici nitelikte. Dünyadaki popülasyonu en büyük iki dev Çin ve Hindistan’ın arasına sıkışmış bu ülke hayatta kalma mücadelesi veriyor. Peki, ama bu mücadeleyi nasıl veriyor? Tüm ülke 2,2 milyon karbondioksit üretiyor, ancak ormanlar bu miktarın üç katından daha fazlasını emiyor. “Nasıl karbon eksi bir ülke olunur?” un cevabını, tüm ayrıntıları ve samimiyetiyle anlatıyor Tshering Tobgay.

Kelly McGonigal – Stresle Nasıl Arkadaş Olunur?

Stres, artık sizin düşmanınız değil arkadaşınız. Psikolog Kelly McGonical, her psikolog gibi çoğu şeyin stresten kaynaklı olduğunu savunuyor ve onu adeta düşmana çeviriyordu. Şimdi ise stres hakkındaki düşüncelerini değiştirdi ve bizim de değiştirmeniz için çaba harcıyor. Aslında bizi hasta eden veya ölüme götüren stres değil, stresin zararlı olduğuna inanmamız. Stresle arkadaş olup iyi geçinmenin yollarını bize tüm detaylarıyla anlattı. Belki de stressiz bir yaşam mümkün!

Volkan Biçer – Genel Müdür, AdColony EMEA & LATAM

Denzel Washington – Diploma Töreni Konuşması

University of Pennsylvania’nın diploma töreninde yaptığı konuşmasında Denzel Washington, başarıya giden yolda gerekli eğitim ve yeteneklere sahip olmanın yanı sıra; kişiyi daha ileriye götüren ve en öğretici şey olacağı için başarısızlığın önemini etkileyici bir mesajla anlatıyor.

William McRaven – Dünyayı Değiştirmek İsterseniz Yatağınızı Yaparak Başlayın

ABD Deniz Kuvvetleri Amirali William H. McRaven, yatağınızı toplamak gibi küçük şeylerin öneminden yola çıkarak, yaşam korkularını kucaklamak ve gelecek nesiller için dünyayı değiştirmeyi anlatan bir konuşma yapıyor. Ne zaman yapacağınız küçük işler için üşendiğinizi hissetseniz, bu konuşma aklınıza getirin!

Yiğit Gürçay –  Yönetim Kurulu Başkanı & CEO, Loomis

Elon Musk – İnşa Ettiğimiz ve Kazdığımız Gelecek

Kurucusu olduğu SpaceX ile kurucu ortağı olduğu Tesla Motors’da CEO ve ürün baş tasarımcı, aynı zamanda da SolarCity’nin başkanı olan Elon Musk; mucit, yatırımcı ve girişimci. Katıldığı TED konuşmalarında planladığı ve gerçekleştirdiği işlere odaklanan Elon Musk yaptığı her şeyde ikili bir motivasyona sahip, biri insanlığın uzun dönemli iyiliği için çalışma isteği diğeri ise heyecan verici bir şeyler yapma tutkusu. Kimsenin cesaret edemeyeceği şeyleri hayal edip kayda değer sonuçlara ulaşan Elon Musk bu konuşmasında Tesla ve SpaceX’in Los Angeles tünel projesi ve Mars’ta gelecek inşa etme gibi gelecek planlarını anlatıyor.

Yavuz Ölken – CEO, Axa Sigorta

Denzel Washington – Diploma Töreni Konuşması

University of Pennsylvania’nın diploma töreninde yaptığı konuşmasında Denzel Washington, başarıya giden yolda gerekli eğitim ve yeteneklere sahip olmanın yanı sıra; kişiyi daha ileriye götüren ve en öğretici şey olacağı için başarısızlığın önemini etkileyici bir mesajla anlatıyor.

Zehra Öney – Kurucu & CEO, 360+ Media Interactive ve Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı 

Dr. Şeyda Ertekin – Yapay Zeka Çağı

MIT ve ODTU’de yapay zeka üzerine çalışmalar yapan Dr. Şeyda Ertekin’ın yapay zeka hakkında yaptığı bu konuşma, konuya uzak insanlar için bile oldukça aydınlatıcı. “Yapay zeka hızlanarak büyüyen ve önü kesilmeyecek bir dalga; yapmamız gereken bu dalgada sörf yapmayı öğrenmek.” diyen Dr. Şeyda Ertekin, yapay zekanın geleceği nasıl şekillendireceğini anlatıyor.

Zümrüt Arol Bekçe – CEO, Beşiktaş Kültür Merkezi

Elon Musk – İnşa Ettiğimiz ve Kazdığımız Gelecek

Tesla Motors ve PayPal’ın kurucu ortağı ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, geleceğe yönelik planlarını anlatıyor. “İnşa Ettiğimiz ve Kazdığımız Gelecek” konuşmasında, Los Angeles’ın altına tünel kazma projesini, SpaceX ve Tesla ile ilgili gelecekte yapılmasını planladığı birçok projeye karşı olan motivasyonunu paylaşıyor.

Simon Sinek – How Great Leaders Inspire Action

Yazar ve Colombia Üniversitesi’nin öğretmenlerinden Simon Sinek, ilham veren liderlerin ve kuruluşların nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve iletişim kurduklarını dinleyicilere aktarıyor. Apple ya da Martin Luther King gibi ilham verici liderler ve organizasyonların “nasıl” ve “neye” geçmeden önce “nedenle” başladığını anlatıyor.

“Bu konu OGGUSTO tarafından hazırlanmıştır.” #OGGUSTOGETHER
İçeriğin orijinal haline ve diğer keyifli konulara buradan ulaşabilirsiniz!

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.