Bahar Çiçeklerini Görebileceğiniz Dünyanın En Keyifli Rotaları

06 Nisan 2023

Kuzey yarımkürede kış sona ererken, rengarenk açan çiçekler tarlaları, kıyı şeritlerini ve şehir sokaklarını gökkuşağı renkleriyle kaplamaya başladı. Dünya genelinde en iyi çiçek çeşitlerini sergileyen birçok destinasyon, botanik bahçelerinden kusursuz peyzajlı arazi ve çarpıcı mekanlara kadar uzanan pek çok seçeneği ile göz kamaştırıcı. Doğanın en güzel gösterilerinden bahar çiçeklerinin ihtişamını görmek için gidebileceğiniz en keyifli 7 destinasyon…

Norfolk, Devon ve Hertfordshire, BİRLEŞİK KRALLIK

Dünyadaki çan çiçeklerinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olan Britanya Adaları, nisan ve mayıs aylarında açan eflatun ve mavi renklere sahip birbirinden güzel çan çiçekleriyle göz kamaştırıcı. Ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Hertfordshire‘daki Ashridge Malikanesi, Norfolk‘taki Blicking Hall ve Devon‘daki Buckland Abbey muhteşem çiçekleri ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Lisse, HOLLANDA

Dünyanın en büyük çiçek bahçesi olarak kabul edilen Hollanda’daki Keukenhof, çiçek meraklıları için adeta bir rüya gibi. Dünyanın en büyük çiçek üreticisi olan ülke, kilometrelerce uzanan çiçek tarlalarıyla göz kamaştırıcı. Siz de hayallerinizin ötesinde bir bahara tanıklık edebilmek için Hollanda’nın en güzel zamanı olan Nisan ve Mayıs aylarını tercih edebilirsiniz.Bu dönemde bütün tarlalar rengarenk çiçek açıp, muhteşem bir görünüme kavuşuyor. Özellikle Hollanda lalesi ve diğer pek çok çiçek türüne ev sahipliği yapan Lisse, nisan ortasından itibaren açmaya başlayan rengarenk çiçekleri ile kesinlikle görülmeye değer.

Tokyo, Osaka ve Kyoto, JAPONYA

Kiraz çiçeği ağacı olarak da bilinen sakuralar kuşkusuz baharın en güzel habercilerinden. Bu seneki planlarınız arasında Japonya’nın ünlü sakura manzaralarını görmek varsa kesinlikle acele etmelisiniz. Tokyo, Osaka ve Kyoto‘daki sakura mevsimi, pembe yaprakların büyüleyici görünümünü onurlandıran kutlama festivalleri ile ülke için adeta anıtsal olaylardan biri niteliğinde. Optimizmi ve yenilenmeyi sembolize eden muhteşem manzaraları görmek için en doğru zaman ise nisan ayının sonundan mayıs ortasına kadarki dönem.

Western Cape, GÜNEY AFRİKA

Doğal güzelliği ve zengin flora ve faunasıyla ünlü Western Cape’de çok sayıda vahşi yaşam koruma alanı, doğa koruma alanı ve milli park var. İnanılmaz kaya oluşumları, bir göl bölgesi, tarihi sahil balıkçı köyleri, buğday tarlaları ve yerel ormanlarla nefes kesen güzellikteki dağ geçitleri görülmeyye değer. Güney Afrika’da bahar, Western Cape’in dünyanın en çeşitli çiçek krallığı olan fynbos biyomunun çiçek açtığı Ağustos – Eylül aylarında başlıyor. Şamdan zambakları, buz bitkileri ve protealar açısından zengin olan fynbos, üçte ikisi bölgeye özgü olan yaklaşık 9 bin çiçek türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Güney Afrika’nın Şarap Rotalarının %99’unu Western Cape’te sahilden Little Karoo ovalarına kadar uzanırken bulabilirsiniz. The Breede River Valley, The Little Karoo, Coastal ve Olifants River olmak üzere dört ana bölge kesinlikle görülmeye değer.

The Burren, İrlanda

İrlanda, yanı başındaki İngiltere ile aralarında bulunan kopmaz tarihsel bağlara rağmen, oradan tamamen ayrışan mitolojisi, özgürlük mücadelesi, müziği, kültürü hatta futbolu ile keşfedilmeyi hak eden ‘özgün’ bir destinasyon. Tarih öncesi ve İlkçağ döneminde Avrupa’da yaşayan ve günümüzde altı ulustan oluşan Keltler’in gizemli bir tarih bıraktığı İrlanda, yüzölçümü küçük zenginliği büyük bir rota. İrlanda’nın rüzgarlı batı kıyısında yer alan Burren, nadir yetişen kır çiçeklerini görmek için mükemmel yerlerden biri. Buradaki tarla ve bahçelerde Alp, Kuzey Kutbu ve Akdeniz çeşitleri dahil olmak üzere pek çok kır çiçeklerini görebilirsiniz. Özellikle Mayıs ayı bu sarp bölgenin güzellikleri ile tanışmak için oldukça uygun bir zaman.

Oxford, Birleşik Krallık

Bal rengi taş evleri, kırsal güzellikleri, dolambaçlı sokakları, asırlık kiliseleri, lüks ve doğayı buluşturan kır otelleri, kendi stillerini oluşturan tasarım mağazaları ve lokal dükkanları ile özellikle hafta sonu kaçamaklarının en sevilen adresi Cotswolds bahar aylarında bir başka güzel oluyor. Büyük bir bölgeyi kapsayan Cotswolds her biri tablo gibi görünen kasabalara sahip. Londra’dan tren ve araba ile kolaylıkla ulaşılabilen Cotswolds Bölgesi yine de özgün yapısını korumaya devam ediyor. Nergis, çuha çiçeği ve yılan başı fritilleri… İngiltere denildiğinde akla ilk gelen bu çiçekler, baharın gelişiyle birlikte rengarenk bir görünüme kavuşuyor. Özellikle yılan başı fritillerini görmek için Oxford‘daki Magdalen College’daki The Meadow’a gidebilirsiniz.

Washington DC, US

Japonya, kesinlikle kiraz çiçeklerini görebileceğiniz tek yer değil. Washington DC, 1912’de ağaçların şehre hediye edilmesinden bu yana kendi sakura mevsimini kutluyor. Güneyin verimliliğine, kuzeyin çekiciliğine” sahip olan Washington’da baharda kiraz çiçeklerinin şehri güzelleştirmesine tanık olabilir, parkların, müzelerin, art arda açılan hip restoranların ve barların tadını çıkarabilirsiniz…⁠ Bu yıl Kiraz Çiçeği Festivali’nin 20 Mart – 16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşeceğini de ayrıca hatırlatalım. ”

Maui, Hawaii

Condé Nast Traveler okuyucuları tarafından uzun yıllardır “ABD’deki En İyi Ada” seçilen,”Vadi Adası” olarak da bilinen Maui, Hawaii’nin en büyük ikinci adası. Dünyaca ünlü plajları, kutsal ʻĪao Vadisi, göç eden kambur balinaların manzarası (kış aylarında), çiftlikten sofraya mutfağı ve Haleakalā’dan muhteşem gün doğumu ve gün batımı ile sevilen ada ilkbaharda bir başka güzel oluyor. Hawaii’nin kutsal bitkisi, ada ormanlarının yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan çiçekli bir ağaç olan endemik “ohia lehua” ilkbaharda, gür yeşil yaprakların arasında kırmızı çiçekleri patladığında büyüleyici bir tablo gibi görünüyor. Baharda Maui‘nin Hana Otoyolu boyunca çiçekler arasında yolculuk yapmak kesinlikle çok keyifli.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.