Avrupa’nın “Sizi Şaşırtacak”, Bilinmeyen Noel Pazarları

15 Kasım 2017

Soğuyan havalara rağmen içimizi ısıtan ve seyahatlerimizi keyifli bir kış rotasına dönüştüren en güzel döneme giriyoruz… Evet, Noel pazarları Avrupa’nın tüm şehir ve kasabalarında kurulmaya başlandı. Sıcak şarap, waffle, hediyelik eşya kadar Noel pazarlarının dekorasyonu, ışıklandırması bulunduğu meydan ve caddeleri bambaşka bir karaktere büründürüyor.

Bu sene, bilinen Noel pazarları yerine daha önce duyulmamış, Avrupa’nın gizli kalmış pazarlarını sizinle keşfetmek istedik. Biz de, bu yıl “mutlaka ziyaret etmeliyim” diyeceğiniz “Avrupa’nın en keyifli 10 Noel Pazarı”nı seçtik.

Kopenhag, Danimarka

Viking kültürünün izlerini taşıyan, mimari zenginliği ve kültürel aktiviteleri ile Avrupa’nın gözde şehirlerinden olan Kopenhag, Christmas zamanı da farkını yine ortaya koyuyor. Şehrin sembol yerlerinden olan ve Vesterbro Caddesi’nde bulunan Tivoli Bahçeleri yıl boyu peyzajı ve ışıklandırmalarıyla popüler olsa da yılın bu zamanı bambaşka bir karaktere bürünüyor.  Eğlence çadırları, konser alanları, restoranları ile ünlü park Noel pazarı için özel süsleniyor. Buz pateni alanı, ahşap kulübeleri, sıcak şarap kokusunun yükseldiği pazarın en özel anlarını oluşturuyor. Noel pazarı bu sene 18 Kasım-31 Aralık 2017 tarihlerinde açık.

Lindau, Almanya

Bavyera eyaletinin kartpostalı andıran kasabalarından biri olan Lindau Konstanz Gölü’nün kıyısında kurulmuş. Avusturya sınırındaki bu kasaba, Almanya’nın en büyük gölü olan Konstanz Gölü sınırlarında kurulmasını güzel manzaralarıyla kutluyor. Liman civarında kurulan Noel pazarı ise göl, kar ve ışıklandırmalarla masalları andırıyor. Çevredeki ormanlık alan binlerce ampulle aydınlatılıyor. Dilerseniz, bu alanı özel turlara katılarak gece bekçileri ile gezebilirsiniz. Christmas Market, 23 Kasım-17 Aralık 2017 tarihleri arasında açık.

Tallinn, Estonya

Avrupa’nın asırlık gelenekleri olan Noel pazarları arasında oldukça genç ve yeni olsa da Tallinn Ortaçağ’da inşa edilen eski şehir merkezindeki ambiyansıyla aradaki zaman farkını kapatıyor. Gotik mimarideki Belediye Binası Meydanı’nda kurulan pazarların geçmişi 2000’in başına uzansa da ilk Noel ağacı 1441 yılında bu meydana kurulmuş! Meydana kurulan ahşap kulübeler, eski şehir mimarisi ve ışıklandırmalar birleştiğinde ortaya gerçek bir kartpostal görüntüsü çıkıyor. Noel pazarını bu sene 17 Kasım 2017 – 6 Ocak 2018 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bruges,Belçika

Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapan Bruges, yılın her dönemi tarihi ve romantik ambiyansıyla görülmeye değer. Ancak Arnavut kaldırımlı sokaklarından yükselen tarçın ve waffle kokuları, ahşap kulübelerden taşan leziz Belçika biraları ve çikolataları Noel süslemeleriyle daha cazip bir hal alıyor. Tarihi binalarla çevrili Grote Markt’ta kurulan Noel pazarının ve buz pistinin keyfini çıkarın. Bu sene 24 Kasım 2017-2 Ocak 2018 tarihlerinde açık.

Krakow, Polonya

19. yüzyılda Krakow yerlilerinin şehrin merkez meydanına giderek, kendi Noel ağaçlarını toparlamalarından başlayan gelenek bugün tarihi şehir merkezinin görkemli meydanına Noel pazarı organizasyona dönüşmüş. Ortaçağ mimarisindeki tarihi şehir meydanı Ryne Glowny, her yıl bu dönemde daha cazip bir hale bürünüyor. Ahşap kulübelerde geleneksel atıştırmalıklar ve hediyelik eşyalar arasında elle boyanan cam boncuklardan satın almayı ihmal etmeyin. Noel pazarı bu yıl 24 Kasım-26 Aralık 2017 tarihlerinde ziyaret edilebilir.

Zagreb, Hırvatistan

Listede Hırvatistan’dan bir şehri görmek sizi şaşırtmış olabilir ancak Hırvatistan sadece yaz aylarında hareketlenen sahil kıyı ve şehirleriyle ünlü değil! Kış mevsiminde dağılan dikkati Noel Pazarı ile tek bir yere toplamayı başarıyor. Yılın bu döneminde, King Tomislav Meydanı adeta bir şölen yerine dönüşüyor. Buz pateni pistinde gerçekleşen artistik buz balesi gösterileri, meydanı saran ağaçların ve tarihi binaların ışıklandırılmasıyla bambaşka bir karaktere bürünüyor. Şehrin ana meydanı olan Ban Jelačić’de kurulan pazara gidip, geleneksel Hırvat tatlarını da deneyimlemeyi unutmayın. 2 Aralık 2017-7 Ocak 2018 tarihleri arasında Zagreb’in ışıltısına şahit olun!

Colmar, Fransa

Alsace Şarap Yolu’nun merkezi olarak tanınan Colmar, Fransa’nın en karakteristik kasabalarından biri. Kendinizi masal karakteri gibi hissedeceğiniz büyülü zaman ise Colmar’a Noel dönemi yapacağınız ziyaretlerde gizli! Her yıl kasabanın 5 farklı noktasında kurulan Noel pazarlarının her biri kendi esnaflarından oluşan kulübeleri ve özel ürünleriyle bir festival havası oluşturuyor. Noel pazarlarının kurulduğu her meydan kendi mimari özelliklerini yansıtıyor. Rengârenk pazarları 24 Kasım-31 Aralık 2017 tarihleri arasında gezebilirsiniz.

Edinburgh, İskoçya

Edinburgh’ta yılın en büyülü zamanları başlıyor! Keyifli bir gece yarısı alışverişi yapmak, otantik bir Alman pazarı deneyimi yaşamak, buz pateni pistinde kaymak… Hepsi İskoçya’nın tarihi başkentinde buluşuyor ve Edinburgh renkli Noel ışıkları altında parıldıyor. George Street ve East Princes Street Gardens’da kurulan 2 Noel pazarı da süslenen kulübeleri ve ışıklandırmalarıyla harikalar diyarında gibi hissettiriyor. Bu dönemde şehirde dolaşırken, Edinburgh’un Noel için yaratılmış olduğunu düşünebilirsiniz. George Street Noel Pazarı 17 Kasım-24 Aralık 2017; Princes Street Gardens Noel Pazarı 18 Kasım 2017-6 Ocak 2018 tarihlerinde ziyarete açık.

Bolzano, İtalya

Güney Tirol’un başkenti olan Bolzano, Lindau gibi romantik kış kaçamağı için harika bir destinasyon. Dolomites dağ eteklerine açılan bir geçit olarak da tanımlayabileceğimiz Bolzano, yaz aylarında canlanan üzüm bağları ve kış aylarında beyaza bürünen yamaçlarla çevrili bir Ortaçağ şehri. Şehrin renkli parke taşı sokaklarını gezerken ve mavi gözlü Almanca konuşanlardan oluşan canlı bir kalabalık arasında yürürken l İtalya’da olduğunuzu hatırlamak zor olabilir. Işıl ışıl dekore edilen Piazza Walther’da hediyelik eşyalar kadar geleneksel Tirol yemeklerini bulacağınız durakları es geçmeyin. Noel pazarı bu sene 24 Kasım 2017-6 Ocak 2018 tarihlerinde ziyaret edilebilir.

Bath, İngiltere

Tarihi spa kasabası olarak bilinen Bath, ünlü Roma yerleşkesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 18.yüzyıl mimarisiyle çevrili olan kasaba 19.yüzyılda parıltısını kaybetse de bugün Jane Austen’in tasvir ettiği ışıltısını koruyor. İngiltere’nin en yaşanılabilir şehirlerinden biri seçilen Bath, Georgian mimarisindeki meydanına kurulan Noel pazarıyla yılın son günlerinde ışıl ışıl parlıyor. 200’ün üzerinde ahşap kulübede geleneksel Noel coşkusunu yaşayabilirsiniz. Bu sene, 23 Kasım-10 Aralık 2017 tarihlerinde açık.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.