Avrupa’nın En Güzel Şarap Bağlarına Yolculuk

05 Eylül 2018

 

Binlerce yıllık bir tarihin, köklü bir geleneğin habercisi olan bağcılık, kadehinize doldurulan şaraba kadar uzun bir serüven aslında. İklimi, toprağı, yetiştiği bölgenin hikâyeleriyle farklı anlamlar kazanan şarabın yolculuğuna dahil olmak isteyenler için hem Avrupa’dan hem Türkiye’den en keyifli bağ rotalarını ve şarap evlerini sizler için seçtik. Fransa’dan Gürcistan’a; İtalya’dan Macaristan’a manzaralarla dolu bir şarap yolculuğu…

Weingut Willi Schaefer, Almanya

Weingut Willi Schaefer

Romalıların bir bildiği muhakkak vardır diyerek söze başlamak gerek. Kayın yüklü toprak ve Almanya’nın Mosel bölgesinin ikliminin üzüm yetiştirmek için mükemmel olduğunu ön gören Romalıların ektiği tohumlar bugün Moselle Nehri kıyısında butik ve leziz şarapların varlığına imkan tanıyor. Grakas köyünde, hareketli Bernkastel-Kues turizm merkezinin yakınında yer alan Willi Schaefer’s, 1121 yılına uzanan uzun bir geçmişi olan bir aile işletmesi. Önceden rezervasyon yaparak gidebileceğiniz şarap evinde ziyaretler çoğunlukla hasat zamanını kapsayan Ağustos-Ekim ayları dışında kabul ediliyor.

Trakya Bağ Rotası, Türkiye

Trakya Bağ Rotası

Şarabın doğduğu topraklar olan Tekirdağ Bölgesi, yüzyıllar boyu süren sessizliğin ardından yeniden doğuyor. Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerinde faaliyet gösteren butik şarap üreticilerinin desteği ile oluşturulmuş Trakya Bağ Rotası ile binlerce yıllık kültürün izini takip ediyorsunuz. Türkiye’nin ilk bağ rotası olan Trakya Bağ Rotası Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerinde faaliyet gösteren butik şarap üreticilerini buluşturuyor. Bağ rotası üzerinde ziyaret edebileceğiniz butik şarap evleri: Vino Dessera, Arcadia Vineyards, Chateau Nuzun, Barel Bağları, Barbare Bağları, Umurbey Vineyards, Melen Winery, Gülor Bağları, Chateau Kalpak, Gali Bağları, Suvla, Porta Caeli

Pheasant’s Tears, Gürcistan

Pheasant’s Tears

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 32 kilometre güneyinde yer alan Gadachrili Gora yerleşiminde, 8.000 yıllık tarihiyle şimdiye kadar bilinen en eski şarap üretimine dair kalıntılar bulunduğunu biliyor muydunuz? Dünya şarap üretiminde ilk 20 arasında olan ülke şarap tutkunları için keşfedilmesi gereken bir hazine. Ülkedeki şarap üretiminin merkezi ise başkentten kolayca ulaşabileceğiniz Sighnagi kasabası. Kasabadaki gözde şaraphane ise Pheasant’s Tears. Geleneksel şekilde üretilen şaraplarıyla ünlü bağ evini ziyaret edip hem bağ turuna katılıp hem tadım yapabilirsiniz.

Chateau la Villatade, Fransa

Chateau la Villatade

Kayalık bir tepenin üzerine tüneyen Carcassonne, yüksek duvarlar ve kulelerle çevrili tarihi şehir görünümüyle fantastik bir hikâyeden fırlamış gibi. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Ortaçağ Kalesi ile sizi zamanda kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Böyle özgün bir şehre yakın şarap evini keşfetmek de heyecan verici! Languedoc-Roussillon bölgesinin hazinesi Chateau la Villatade ile tanışın. Minervois ovasının panoramik manzaralarına sahip samimi bir bağ deneyimi yaşatan şarap evi hem tadımları, hem atmosferi hem de sunduğu görüntülerle ruhunuza iyi gelecek.

La Rioja, İspanya

La Rioja

Bilbao’dan 90 km uzaklıktaki İspanya’nın ‘Şarap Kralı’ La Rioja, Alta, Baja ve Alavesa olmak üzere üç bölgeye ayrılıyor. İspanya’nın en büyük ve en eski şarap bölgesi Ortaçağ köyleri, şarap bağları, tasarım şarap otelleriyle biliniyor. Üretiminin %90’ınının kırmızı şarap olduğu bölgede beyaz şarap üretiminde ise “viura” üzümü ağırlıkta. 1890 yılında beş aile tarafından, La Rioja’nın en yüksek noktasında kurulan La Rioja Alta bağları ise bölgenin en cazip rotası. Geleneksel üretim ve meşe fıçılarda dinlendiren şarapları tatmak için nereye gitmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz!

Marchesi di Barolo, İtalya

Marchesi di Barolo

“Şarapların kralı, kralın şarabı” benzetmelerinin sahibi Barolo şarabı, İtalya’nın Piemonte bölgesini dünyaya tanıtan mihenk taşlarından.  Barolo’da yetişen eşsiz ‘Nebbiolo’ kırmızı üzümlerinden üretilen şaraplar özellikle Barolo ve Barbaresco kasabaları ve civarında bulunuyor. Barolo şarabının kalesi ise Marquis Falletti manzaralarına bakan, tarihi mahzenleri ile bilinen Marchesi di Barolo. 1807 yılından beri üretim yapılan bağ evinin yönetimi 5 kuşak sonra Abbona Ailesi’ne geçmiş. Özetlemek gerekirse, Marchesi di Barolo’ya geldiğinizde sizi tarih ve şarap yolculuğu bekliyor.

Urla Bağ Yolu, Türkiye

Urla Bağ Yolu

Antik dönemlerde başlayan şarap hikâyelerinin merkezi Urla, İzmir’in en verimli yarımadasının üzerinde ikliminin ve toprağının bereketini şarap üretimiyle ödüllendirmiş. Asırlar içerisinde kaybolan şarap üretim geleneği ise son 10 yılda yeniden yükselişte. Urla Bağ Yolu projesi butik şarap evleriyle İzmir’in arka bahçesi olarak bilinen Urla’da yepyeni mucizeler yaşatıyor. Urla Şarapçılık, Urlice, USCA, MMG, Mozaik bağ evlerini gezdikten sonra biraz rotanızın dışına çıkıp Seferihisar’daki Ayda Bağları‘nı da ziyaret edebilirsiniz.

Moët & Chandon, Fransa

Moët & Chandon

Özel koşullar altında üretilen köpüklü şarapların anavatanı Fransa’nın Champagne Bölgesi… Şampanya üretiminde kutsal sayılan Champgane Bölgesi’nde gidilecek adres tabi ki Moët & Chandon… Dünyanın en büyük şampanya evi olan Moët & Chandon’un üzüm bağları ve mahzenlerini ziyaret etmek ve en iyi vintage şampanyalarını tatmak “yaşam boyu unutulmayacak deneyimler” arasında. Şampanya evinin en büyük özelliği bağları ve kaliteli üretimi kadar bölgenin en büyük yeraltı mahzenlerine sahip olması. Kilometrelerce uzunluktaki tüneller sizi dünyanın en iyi şampanyalarına götürecek.

Tinwood Estate, İngiltere

Tinwood Estate

İngiliz şarap endüstrisindeki gelişmeler artık kendi sınırlarını aşıyor. İngiliz bağcılığına dair fikir edinmek ve İngiltere seyahatinize farklı bir boyut kazandırmak için West Sussex rotası en doğru seçenek olacak. İlk olarak marul tarlaları ekmeye başlayan The Tinwood Estate’in kaderi çiftliğin 2.kuşak sahibinin atılımıyla değişiyor. Farklı bir bakış açısı ve öngörüyle tarlaları üzüm asmalarıyla doldurmasıyla şarap üretiminin ayak sesleri duyulmaya başlanmış.  Tinwood Estate sizi, hem bağlarıyla hem de konforlu odalarıyla farklı bir deneyim yaşamaya davet diyor.

Rákóczi, Macaristan

Rákóczi

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Macaristan’ın Tokaj Şarap Bölgesi özellikle tatlı şaraplarıyla meşhur. Fransa’nın Champagne Bölgesi’ni andıran Tokaj Hárslevelű, Kövérszőlő, Zéta ve Sárgamuskotály üzüm çeşitlerinin yetiştiği bağlara sahip. Bölgenin en ünlü mahzeni ise Rákóczi. Tarihi 15.yüzyıla dayanan tesis bölgenin en büyük tadım salonuna ev sahipliği yapıyor.

Size özel bağ rotaları programı hazırlamamızı isterseniz bizi arayabilirsiniz:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.