Avrupa’nın Seyahat Engeli Olmayan En Güzel Noel Pazarları

10 Kasım 2021

Soğuyan havaya rağmen içimizi ısıtan ve seyahatlerimizi keyifli bir kış rotasına dönüştüren en güzel döneme giriyoruz… Avrupa’nın en renkli, en ışıltılı zamanları başlıyor! Yeni yıl gelmeden haftalar öncesinde kurulan, Avrupa’nın şehir ve kasabalarını birer kış karnavalına çeviren, pandemi sebebi ile geçtiğimiz sene kurulamayan Noel pazarları bu yıl yeniden göz kamaştıracak.

Kasım ayından itibaren açılmaya başlayacak Noel Pazarları (Christmas Markets) süslü ahşap dağ kulübeleri, ışıl ışıl Noel ağaçları, yeni yıl şarkıları, kokuları birbirine karışan lezzetli Noel tatları ile bulunduğu meydan ve caddeleri bambaşka bir karaktere büründürüyor. Renkli tezgâhlar arasında dolaşıp Noel’in gelenekselleşen lezzetlerini tatmanın tam zamanı! Yan yana dizilen ahşap stantlarda sevdiklerinize hediyeler almak, sıcak şarap ve waffle eşliğinde dolaşmak, renkli gösterilere tanık olmak için bu kış rotanızı Avrupa’nın güzel şehirlerine çevirin!

İsveç’ten İngiltere’ye, Avusturya’dan İskoçya’ya, İsviçre’den Litvanya’ya, Fransa’dan Almanya’ya, Estonya’dan Belçika’ya, Çek Cumhuriyeti’nden Macaristan’a geleneklerin en renkli halini yaşatan, seyahat engeli olmadan yeni yıl ruhunu yaşayabileceğiniz birbirinden özel Noel pazarlarını sizler için derledik.

İşte Avrupa’nın ışıltısıyla göz kamaştıran, en güzel Noel pazarları…

Colmar ve Strasbourg, Fransa

Filmlerdeki gibi bir Noel pazarı deneyimi yaşamak istiyorsanız gitmeniz gereken sayılı yerler arasında Strasbourg ve Colmar. Bu şehirlerin tarihi dokusu sanki yılın bu özel dönemiyle uyumlu olsun diye inşa edilmiş gibi… 1570 yılından beri devam eden Noel pazarı geleneği gerek Colmar’ın gerekse de Strasbourg’un kodlarına işlenmiş. Katedral çevresine kurulan pazar 300’ün üzerinde ahşap kulübeyle ışıl ışıl parlıyor. Yeni yıl kutlamaları için hazırlanan özel kartpostal görüntülerini aratmayan Colmar tüm dünyada bir marka haline gelen Noel geleneğine sahip. 500 yıllık bir gelenekle 5 farklı noktada kurulan pazarlar sayesinde sokaklar cıvıl cıvıl oluyor.

Ne Zaman: 26 Kasım – 29 Aralık 2021

Viyana, Avusturya

Sanatın ve aşkın şehri Viyana’da Noel dönemi kesinlikle bir başka güzel. Şehir adeta Noel’i kutlamak için yaratılmış gibi… Şehrin pek çok meydanında yayılan Noel renkleri ve coşkusunun en keyifli adreslerinden biri ise Rathausplatz yani City Hall Meydanı. Süslenmiş ağaçlar, Noel’e özel yiyecek ve içeceklerin, hediyeliklerin satıldığı stantlar; karlarla kaplı meydanın ışıklar içindeki büyülü görüntüsüne enfes bir tat katıyor. Viyana’da Noel pazarı stantlarının en güzel manzaralarından birini de Schönbrunn Sarayı’nın önünde görmek mümkün. Neo-klasik yapıdaki bu mimarinin manzarasının eşlik ettiği Noel pazarı insanı bir masalın içinde hissettirmeye yetiyor da artıyor. Schloss Schönbrunn, Christkindlmarkt Rathausplatz, Weihnachtsmarkt Karlsplatz ve Altwiener Christkindlmarkt, Viyana Noel pazarları listenizde kesinlikle olması gereken yerlerden.

Ne zaman: 17 Kasım – 26 Aralık 2021

Dresden, Almanya

Almanya’nın ihtişamlı barok mimarisiyle başlı başına merak uyandıran seyahat rotası Dresden, Noel pazarları konusunda dünya çapında haklı bir üne sahip. Bu ünün sebeplerinden biri kuşkusuz meydanın tarih kokan asil görüntüsüne eklenen ışıltılı pazar yeri ve burada kurulan ilk Noel pazarının 1434 yılına uzanan derin tarihi. Mimarisi ile büyüleyen şehir, özellikle Noel zamanı adeta bir masal şehrine dönüşüyor. Almanya’nın en eski Noel pazarı Striezelmarkt başta olmak üzere Weihnachtsmarkt, Frauenkirche ve Augustusmark’ın ihtişamını görmeden, Dresden’den ayrılmamalısınız.

Ne zaman: 26 Kasım – 24 Aralık 2021

Berlin, Almanya

Noel pazarları en ünlü ve sevilen Alman tatil geleneklerinden biri olduğundan Berlin’de her türden ziyaretçiye hitap eden, farklı ambiyansları ile şehrin farklı yerlerinde  kurulan, sayısı neredeyse 100’ü bulan Noel pazarı var. Mutlaka görülmesi gerekenler Charlottenburg Sarayı ve Gendarmenmarkt‘taki Noel pazarları.  Charlottenburg Palace City West’teki Noel pazarı için görkemli bir fon oluşturuyor. Pazarın can alıcı noktası, sarayın ana girişinin önündeki piramit. Tamamen doğal malzemelerle dekore edilmiş ahşap kulübeler ve çadırlar çok çeşitli el sanatları ürünleri ve etkileyici yiyecek seçenekleri sunuyor. Sıcak kestane, krep veya Macar langosu satan geleneksel Noel pazarı tezgahlarına ek olarak, Berlin ve Brandenburg’daki birçok otel ve restoran ısıtmalı çadırlarda yemek hizmeti de veriyor. Küçük portakal bahçesinin önündeki Winterwald’da (kış ormanı) çocuklar için nostaljik bir atlıkarınca, bir hava salıncağı ve küçük bir demiryolu da dahil olmak üzere keyifli bir alan var. Stiftung Stadtmuseum Berlin’in düzenlediği Märchenzelt’te (masal çadırı) minikler sanat ve el sanatlarını deneyebilirler. Gendarmenmarkt’taki Noel pazarının ise müzikal, tiyatro ve dans gösterilerini içeren geniş bir programı oluyor.

Ne zaman: 22 Kasım 2021 -1 Ocak 2022

Rothenburg ob der Tauber, Almanya

Orta Çağ’dan kalma binaları, kaldırım taşı döşemeli meydanları, pitoresk kanalları ile Rothenburg ob der Tauber, belki de Noel pazarı için keyifli şehirlerden bir tanesi. Tarihi meydanda kurulan Noel pazarından hediyelik eşya olarak elişi takılar, ahşap oyuncaklar, yün şapkalar ve eşarplar, deri ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca enfes kokusu sokağa yayılan yerel lezzetlerinin de tadına bakmalısınız.

Ne zaman: 26 Kasım – 23 Aralık 2021

Bruges, Belçika

Tüm Avrupa şehirleri gibi Bruges de Noel döneminde ışıl ışıl. Bruges’deki ünlü Noel pazarı, tarihi atmosferi ile gerçek bir kış masalı yaşatıyor. Çikolata kokulu sokakları, hareketli meydanları ve ışıklı pazarları ile bu dönemi Bruges’de geçirmek kesinlikle çok keyifli. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Orta Çağ şehrinin ana meydanı Grote Mark’taki Noel pazarından tüm sokağa yayılan mis gibi tarçın ve waffle kokularına karşı koyamayacaksınız. Kasım ayının sonundan itibaren dev bir Noel pazarına dönüşen Bruges’in tarihi şehir merkezinde Belçika’nın yerel lezzetlerini tadabilir, sevdikleriniz ve kendiniz için küçük hediyeler alabilirsiniz.

Ne zaman: 26 Kasım – 02 Ocak 2022

Basel, İsviçre

Dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olan İsviçre’nin üçüncü büyük kenti Basel, Noel pazarlarını görmek ve o muhteşem coşkusunu hissetmek için gidilebilecek en doğru adreslerden. Köklü bir Noel geleneğine sahip olan şehir, süslemeleriyle her yıl ziyareti hak ediyor. Noel pazarları bir yana şehrin dükkanları ve binaları öyle güzel süsleniyor ki sokaklardan ayrılmak istemiyorsunuz. Hem romantik hem de eğlenceli bir durak olan Basel’de özellikle Barfüsserplatz ve Münsterplatz meydanlarında kurulan Noel pazarları Avrupa’nın en güzel Noel pazarları listesinde. Ünlü dekoratör Johann Wanner dokunuşlarını taşıyan Münsterplatz’daki büyüleyici Noel ağacı ise ziyaretçilerine görülmeye değer bir görsel şölen yaşatıyor.

Ne zaman: 25 Kasım – 23 Aralık 2021

Manchester, İngiltere  

Tüm dünyadan el sanatları ve lezzetler sunan 300’den fazla tezgaha sahip Manchester Noel pazarları şehrin pek çok farklı yerinde kuruluyor olmasına rağmen merkezinde Albert Meydanı yer alıyor. Tüm bir kentin Noel ruhuna ve ışıltısına büründüğü bu dönemde şehir adeta harikalar diyarına dönüşüyor. Tarihi şehir merkezinin zarif mimarisiyle birlikte ana meydana kurulan ahşap tezgahlar, soğuk havaya rağmen Noel’in sıcaklığını  sonuna kadar yaşatıyor.

Ne Zaman: 12 Kasım – 22 Aralık 2021

Bath, İngiltere

Pitoresk ve tarihi caddeleriyle göz kamaştıran Bath, şehir merkezini kış masalına çeviren ödüllü Noel pazarı ile büyüleyici bir tatil vadediyor. Dekoratif objeler, sanat eserleri ve el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı ahşap stantları ile bu pazar, her sene turist akınına uğruyor. Dar çatılı evler ve ışıklandırılmış caddeleriyle Bath, Noel heyecanı için en keyifli adreslerden birisi.

Ne zaman: 28 Kasım – 15 Aralık  2021

Prag, Çek Cumhuriyeti

Dünyanın en güzel şehirleri arasında bulunan Prag, Noel dönemi bir başka güzel oluyor! “Avrupa’nın en güzel Noel pazarları” listesinde yer alan şehir, tarihi atmosferiyle  Noel zamanını gerçek bir peri masalına dönüştürüyor. Eski şehir meydanı başta olmak üzere Republic Square, Wenceslas Square ve Peace Square gibi şehrin önemli meydanlarında kurulan her Noel pazarı geleneksel şekilde dekore ediliyor. Pazar alanlarındaki stantlarda Bohemya kristallerinden porselenlere, kehribarlardan cam biblolara ve işli giysilere kadar pek çok ürün bulabilirsiniz.

Ne zaman: 27 Kasım – 06 Ocak 2022

Tallinn, Estonya

Avrupa’da Noel pazarlarının en meşhurlarından bir diğeri de Estonya’nın başkenti Tallinn’deki Noel pazarı.  Masalsı dokunuşlarla, Tallinn Town Hall Meydanı’nda kurulan Noel pazarı, şehri bir peri masalına dönüştürürken, rüya gibi bir tatil vadediyor. Tüm kentin Noel ruhuna ve ışıltısına büründüğü dönemde Tallinn Noel pazarının en etkileyici öznesi ise meydandaki Noel ağacı oluyor. İlk defa 1441 yılında belediye binasının önünde kurulan Noel ağacı, Avrupa’nın meydanda kurulan ilk Noel ağacı olma özelliğini taşıyor. Tallinn Noel Pazarı’nda  7’den 70’e herkes için bir eğlence olduğunu göreceksiniz.

Ne zaman: 26 Kasım – 02 Ocak 2022

Budapeşte, Macaristan

Noel ruhu Budapeşte’nin tarihi bölgesini etkisi altına alıyor. Budapeşte’nin büyük ve görkemli kilisesi St Stephen’s Basilica önünde kurulan Noel pazarı ve 10 dakika mesafedeki Vörösmarty Noel pazarı şehri festival havasına sokuyor. Macar geleneklerini yansıtan hediyelik eşyaların arasında Macar mutfağının spesiyalleri olan Flodni keki, burger çeşitleri, silindiri andıran baca keki kokuları sizi mest edecek. Vörösmarty tér’deki Noel pazarında, Çigan müziği eşliğinde yöresel yemekleri tadabilir, geleneksel içkileri Palinka’yı test ederek, Noel ruhunu doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ne zaman:29 Kasım – 02 Ocak  2022

Stockholm, İsveç

14 adadan ve adaları birbirine bağlayan 50 köprüden oluşan Stockholm, Noel pazarları konusunda tüm şehri bir kutlama alanına dönüştüren eşsiz rotalardan biri. Yüz yılı aşkın bir süredir tarihi Stortorget Meydanı’nda kurulan Noel pazarında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. El yapımı hediyelikler ve Noel’e has İsveç lezzetlerini bulabileceğiniz pazar, göz kamaştırıcı stantlarıyla hem eğlenmenin hem de coşkuyu paylaşmanın tadına varacağınız yerlerden.

Ne zaman: 11 Kasım – 23 Aralık 2021

Edinburgh, İskoçya

Noel coşkusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz yerlerden biri de İskoçya’nın başkenti Edinburgh. Kendine has küçük ama sevimli Noel pazarlarının kurulduğu şehrin kendisi her ne kadar soğuk olsa da Noel zamanında cıvıl cıvıl sokakları ve pazarları ile sıcacık. Her yıl Kasım ayı sonundan Ocak ayının ilk haftasına kadar ışıl ışıl olan Edinburgh sokakları ziyaretçilerine Noel ruhunu yaşatırken, bu dönemi gerçek bir peri masalına dönüştürüyor.

Ne zaman: 19 Kasım – 2 Ocak 2022

Madeira, Portekiz

Mutfağından kültürüne, şarabından doğasına kadar cazibe merkezi olan Portekiz’in, Atlas Okyanusu’nda yer alan, egzotik adası Madeira Noel döneminde de çok keyifli. Dünyanın dört bir yanından gelen zanaatkarların sattığı birbirinden renkli el işi objeleri ve yılbaşı süslerini bulabileceğiniz göz kamaştırıcı Noel pazarları oldukça ilgi çekici. Meydanda kurulan Noel stantlarını gezerken sokakları saran taze zencefilli kurabiye kokusu ile kendinizden geçebilir, her köşe başından yükselen canlı müzik ile kendinizi sokağın ritmine bırakabilirsiniz.

Ne zaman: 01 Aralık – 9 Ocak 2022

Vilnius, Litvanya

Sokakları, caddeleri ve kendine özgü görünümüyle adeta bir masal şehri olan Vilnius, genellikle bahar ve yaz aylarının favori rotalarından olsa da kış aylarında, özellikle de Noel’de görülmeye değer. Dünyanın en güzel Noel pazarlarına sahip olan şehirde aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Üstelik bu dönemde şehrin sokakları da bir o kadar hareketli oluyor. Bir asırdan daha uzun süredir kurulan bu pazar, meydandaki ahşap kulübelerin ve tezgahların ön raflarını süsleyen İsa’nın doğuşu biblolarıyla ünlü.

Ne Zaman: 25 Kasım – 14 Ocak 2022

 

Avrupa’nın ışıltısıyla göz kamaştıran, en güzel Noel pazarlarında size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 179

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.