Asya’yı Vizesiz Keşfedebileceğiniz En Keyifli Destinasyonlar!

28 Haziran 2022

Asya, diğer kıtalarla karşılaştırıldığında Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerin sayıca daha fazla olduğu bir coğrafya. Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Moğolistan’dan Hint Okyanusu’na kadar çok geniş bir alanı kaplayan Asya kıtasında vizesiz gidilebilen çok sayıda ülke var.

Vize süreçleri ile uğraşmak ve beklemek zorunda kalmadan seyahat edebilme özgürlüğünü yaşamak isteyen gezginler için Maldivler’den Endonezya’ya; Sri Lanka’dan Ürdün’e; Tayland’dan Singapur’a; Kırgızistan’dan Kazakistan’a; İran’dan Lübnan’a; Katar’dan Filipinler’e; Hong Kong’dan Güney Kore’ye; Özbekistan’tan Moğolistan’a kadar Türkiye’den vizesiz seyahat edebileceğiniz birbirinden güzel 16 muhteşem Asya ülkesi var.

İşte vizesiz seyahatin kapısını açan birbirinden güzel Asya ülkeleri…

Maldivler

Hint Okyanusu’nun turkuaz sularıyla çevrili geniş adalar ülkesi Maldivler irili ufaklı 1200 adası ve 30 mercan adası ile cenneti yeryüzüne getiren eşsiz yerlerden biri. Su üstü villaları, dünya standartlarındaki dalış noktaları, lüks otelleri, eşsiz gün batımları, 300’den fazla tropikal balık türünün yaşadığı sığ lagünleriyle Maldivler; hem aileler, hem arkadaş grupları hem de çiftler için harika bir destinasyon! Berrak denizi, bembeyaz kumsalları, dekorasyon dergilerinden fırlayan otelleri ile romantik kaçamakların ve balayı tatillerinin en gözde destinasyonu olan bu büyüleyici “Sular Ülkesi”, hayatta bir kez yaşanması gereken deneyimler listemizde hep var.

Maldivler’de her bir otel “Atoll” denilen adacıkta bulunuyor ve bu adacıklar ülke yüzölçümünün yalnızca %4‘ünü oluşturuyor. Hint Okyanusu’nun “uçuk mavi” rengine ve bembeyaz kumlarına sahip adalar ülkesinde bu yaz balayı, romantik bir tatil veya çocuklarınızla keyifli bir tropik tatil yapmak istiyorsanız Maldivler otel önerilerimize bakmadan programınızı yapmayın!

Ürdün

Antik çağlara dek uzanan köklü geçmişi, görkemli tapınakları ve tarihi yapıları ile Ürdün yeni maceralar yaşayabileceğiniz harika bir seyahat rotası. Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Petra, Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında bulunan antik bir kent. Yüzyıllar boyunca unutulan ve 19. Yüzyılda İsviçre asıllı gezgin Johann Ludwig Burckhardt tarafından keşfedilen bu antik şehir, 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikası Listesi’ne seçildi. Bu büyüleyici antik şehir dar bir kanyon içerisinde, kayaların oyulması sonucunda inşa edilen yapılarıyla adeta gerçeküstü bir deneyime sahip. Bedevi müzikleri eşliğinde, geleneksel Bedevi nane çayı ikramıyla Petra ve Nebatiler hakkında detaylı bilgiler edineceğiniz Petra by Night‘a katılarak burayı bir de yıldızların altında görmelisiniz.

Lübnan

Lübnan; tarihi geçmişi, farklı medeniyetin harmanlandığı, doğal güzellikleri ve harika yemekleriyle kuşkusuz en etkileyici ülkelerden biri. İçinde hem Akdeniz, hem Arap hem de Avrupa kültüründen hoş tatlar barındıran bu güzel ülkede; bir parça eğlence, bir parça lezzet, bir parça tarih, bir parça huzur ve çokça misafirperverlik var. Sıcak havası, modern yaşamı, eğlenceli gece hayatı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren antik şehirleri ile Lübnan her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor..180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Türk vatandaşları Lübnan’a vizesiz olarak seyahat edebiliyor. Lübnan Mutfağı kelimenin tam anlamıyla efsane! Saf zeytinyağı ve Doğu Akdeniz’e özgü baharatlarla hazırlanan geleneksel Lübnan yemekleri, Antakya Mutfağından aşina olduğumuz lezzet şölenini aratmıyor.

Ortadoğu’nun Paris’i, Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz etkisinin hissedildiği zamansız bir şehir. “Corniche” adlı upuzun yürüyüşlerin merkezi olan kordonu, renkli ve daima neşeli kafe- restoranları ve kültürel çeşitliliğini hemen ele veren cıvıl cıvıl sokaklarıyla Beyrut kesinlikle görülmeye değer. Beyrut’ta mutlaka görmeniz gereken diğer yerlerden olan ve Rouche Bölgesi’nde bulunan Güvercin Kayaları ise Beyrut’a ait en gizemli mitlerden birini öğrenmenizi sağlayacak, bizden söylemesi! Beyrut’a yarım saat uzaklıkta bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 7000 yıllık antik kent Baalbek (Byblos), tarih meraklıları için unutulmaz bir mekan.

İran

Orta Doğu’nun en etkileyici ülkelerinden biri olan İran; köklü medeniyeti, birbirinden güzel şehirleri ve göz kamaştırıcı doğal güzellikleriyle gezginler için kuşkusuz önemli rotalardan bir tanesi. Zamanda bir yolculuk için fazlasıyla imkan tanıyan İran topraklarında başkent Tahran, Tebriz, Şiraz, İsfahan ve imparatorluklara başkentlik yapan Persepolis Antik Kenti kesinlikle görülmeye değer yerlerden.

Endonezya

Birbirinden güzel plajları ve farklı inançları temsil eden tapınaklarıyla Asya’nın kuşkusuz en güzel ülkelerinden biri olan Endonezya iç içe geçen tarihi mekanları ve benzersiz doğal güzellikleriyle kesinlikle görülmeye değer! Sınır kapısından vize alarak gidebileceğiniz Endonezya; kuzeyde Malezya, doğuda ise Doğu Timor ve Papua Yeni Gine ile komşu. Dünyanın en kısa boylu insanlarının yaşadığı, dünyanın en kalabalık 4. nüfusuna sahip, 127’si aktif olmak üzere 150’den fazla volkana ev sahipliği yapan ülkede gezip görecek çok şey, keşfedecek çok yer var. Güneydoğu Asya’nın kendine has sükûneti ve dinginliği ile kalbimizi fetheden Endonezya son derece ilginç bir coğrafyaya sahip. 17.500’e yakın minik adacıktan oluşan ülke, bu anlamda benzersiz bir örnek. Ekvatoral iklim kuşağında yer alan Endonezya’da hava her daim sıcak.

Endonezya deyince akla ilk gelen yerlerden biri hiç şüphesiz Bali! Pudrayı andıran incecik ve bembeyaz kumlarla kaplı plajlar ve masmavi denizinden fırlayan küçük sönmüş volkanları ile gerçek dışı bir güzelliğe sahip olan Bali, aynı zamanda mistik anlamda da keşfedilmeyi hak eden bir bölge. Bali’nin muhteşem doğası ve filmlerde görüp “görüntü yönetmeninin hüneri” sandığımız masmavi suları özellikle doğa tutkunlarının aklını başından alacak cinsten. Ancak Bali’de tüm bunlardan fazlası da var. Gizemli ve dingin Güneydoğu Asya geleneğinin yaşatıldığı adada birçok tapınak ve sunak bulunuyor.

Sri Lanka

Hindistan’ın güneyinde yer alan; tapınakların, çay tarlalarının, baharatların ve fillerin diyarı olan Sri Lanka ziyaretçilerine büyüleyici bir dünyanın kapılarını açıyor. İsmi Sinhala dilinde “Görkemli Ada” anlamına gelen Sri Lanka; köklü geçmişi, pek çok dini ve etnik kültürü barındıran yapısı ve benzersiz doğasıyla unutulmaz seyahat duraklarından bir tanesi. Ülke, Budist ve Hindu tapınaklarının büyüsüne dalıp, antik kentlerini keşfedebileceğiniz dünyanın en etkileyici destinasyonlarından. Binlerce bitki ve hayvan türü arasında harika zaman geçirebileceğiniz ülkede bölgenin köklü tarihi ve kültürel dokusunu keşfedebileceğiniz çok sayıda tarihi mekan ve yerleşim yeri bulunuyor.

Tayland

Filmlere konu olan tropikal iklimli adaları, turistlerin akın ettiği Budist tapınakları ve benzersiz doğasıyla ünlü Tayland keyifli bir tatil için sizleri bekliyor! Tayland’ın uzaktan kaotik, içine girdiğinizde kendi cennetinizi yaratmaya imkan veren cenneti Phuket “deniz-kum-güneş” güzelliğine indirgenmeyecek egzotik kültürü ve tropik bitki örtüsüyle “rüya ada” olmaya devam ediyor. Renkli yaşamı, el değmemiş plajları, kristal görünümündeki deniz suları, kireçtaşından küçük kayalıklarını eklediğinizde bu fantastik manzaralar ortaya çıkıyor. Birbirinden güzel plajları, renkli ve yeni tatlar keşfedeceğiniz restoranları, lüks ve gözlerden uzak butik otelleri ile görülmeye değer.

Filipinler

7 binden fazla adadan oluşan Hint Okyanusu’nun tatil cenneti Filipinler’de gezilecek birçok destinasyon var. Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkenin birbirinden güzel ada ve adacıklarının hemen hepsine THY endirekt uçuşları ile başkent Manila’dan kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Kendinizi turkuaz rengi denizi, inci gibi parıldayan kumsalı ve renkli gece hayatı ile Boracay Adası’na bırakabilir ya da 1700’den fazla adadan oluşan Palawan Adası’na gidebilirsiniz. Lüks oteller, şahane plajlar, vahşi yaşam, el değmemiş ormanlar ve milli parklar ile Filipinler kesinlikle göz alıcı bir rota. Dilerseniz Visayas bölgesindeki Chocolate Hills (Çikolata Tepeleri) ve yağmur ormanları ile bir doğa harikası olan Bohol Adası’na da Manila’dan kolayca ulaşabilirsiniz.

Singapur

Hem bağımsız bir devlet, hem de bir metropol şehir olarak ziyaretçilerine eşsiz ve güneşe doyacakları bir macera serisi sunan Singapur, gezilecek yerler bakımından Uzak Doğu’nun kuşkusuz en zengin yerlerinden bir tanesi. Çin, Malay ve Hint halkının sorunsuz bir şekilde beraber yaşadığı bu tek şehirli ülke, bu özelliği sayesinde, tüm zevklere hitap eden renkli bir cazibe merkezi olmayı başarmış. Singapur, son derece temiz, düzenli ve en önemlisi gelişmiş bir ülke. Ülkenin özellikle turistler açısından güvenli sayıldığını da belirtmekte fayda var.  Ekvatoral iklim kuşağında bulunan Singapur yılın 12 ayı sıcak ve nemli. Ancak Kasım-Ocak ayları arasında yaşanan Muson Dönemi’ne hazırlıklı olmak gerekiyor.

Katar 

Orta Doğu‘nun hızla gelişen ve büyüyen ülkelerinden biri olan Katar, ülkeye ismini veren yarımada üzerinde kurulu. Katar’ın büyük bir bölümü çöllerden oluşuyor. Katar’a 90 gün süreli vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Hong Kong

Uzak Doğu’nun batılısı olarak anılan Hong Kong, dünya ticaretinde önemli bir paya sahip olan özel bir yönetim bölgesi. Batı ile doğu kültürlerinin karmasının görüldüğü şehirde Victoria Zirvesi, Ocean Park, Hong Kong Tarih Müzesi, Büyük Buda, Nan Lian Bahçesi, Hong Kong Bilim Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Yıldızlar Caddesi görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde Hong Kong’a vizesiz giriş yapabiliyor.

Güney Kore

Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde büyük bir ilgiyle karşılaşabileceğiniz Güney Kore’de, Başkent Seul’un ortasından akan Han nehri şehri ikiye bölüyor. Görkemli binaları, tarihi yapıları ve manzarasıyla turistler tarafından çokça ziyaret edilen şehirler arasında. Güney Kore’ye yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Kırgızistan

Dağlarıyla, ovalarıyla, gezilecek yerleri ve şehir planlamasıyla gezginleri şaşırtan Kırgızistan, klasik tatil yerlerinden kopup heyecan verici yerlere gitmek isteyen gezginlerin yakın markajında. Orta Asya’da denize kıyısı bulunmayan küçük ve yeşil bir ülke olan Kırgızistan; kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan, güneydoğuda ise Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve renkli gece hayatıyla adından söz ettiren ülkede görülmesi gereken sayısız çekici yer bulunuyor. Buraya geldiğinizde Sovyet döneminden kalma binalarıyla dikkat çeken başkent Bişkek’e gidebilir, turistik geziler için biçilmiş bir kaftan olan Fairy Tale Kanyonu’nu görebilir veya ruhani merkez olan Chopol Ata’yı gezebilirsiniz.

Kazakistan

Türk vatandaşlarının 30 gün süre şartıyla vizesiz seyahat edebildiği Kazakistan, dünyadaki dokuzuncu büyük ülke. Buna rağmen, Kazakistan sık seyahat eden pek çok kişi için bile hâlâ bilinmeyen ve esrarengiz bir destinasyon. Zirveleri karla kaplı dağlar, geniş ovalar, derin nehirler, kavrulmuş çöller, çiçeklerle bezenmiş göz alabildiğine uzanan düzlükler ve el değmemiş ormanlarla Kazakistan eşsiz doğal güzelliklere sahip.

Özbekistan

Çin ile Akdeniz arasındaki antik ticaret yolu olan İpek Yolu ile bağlantılı yapıları ile ünlenen, eski Sovyet Cumhuriyeti’nden Özbekistan; Semerkant, Registan gibi ilgi gören şehir ve mimarileri barındıran bir Orta Asya ülkesi. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahipleri Özbekistan vizesinden 90 gün boyunca muaf tutulmaktadır.

Moğolistan

Türk tarihi açısından önemli izlere sahip olan Moğolistan, Asya’nın en bakir coğrafyalarından birinde kurulmuş, denize kıyısı olmayan bir ülke. Nüfusun 3’te birinden fazlasının yaşadığı başkent Ulan Bator, ülkenin en hareketli ve gelişmiş noktası. Yerel kültürün korunduğu ve dünyadaki gelişmelerden görece uzak olan ülkede farklı bir deneyim yaşamanın garantisi var. Türk vatandaşları Moğolistan’a yapacakları ziyaretlerde 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

Size Özel Seyahat Programı, Detaylı Bilgi ve Rezervasyon:
Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.