Aralık Ayının En Keyifili Destinasyonları

28 Kasım 2018

prag

Yılın son ayını seyahatle sonlandırmak ister misiniz? Yeni yıl coşkusu yaklaşmışken yılbaşı dekorları ile renklenen şehirlerden, egzotik adalara kadar farklı önerilerle karşınızdayız. Viyana’nın Noel pazarlarından Londra’nın görkemli caddelerine; Dubai’nin sıcak kumsallarından Laos’un sömürge mimarisi izlerini taşıyan şehirlerine; Norveç’te Kuzey Işıkları deneyiminden Hindistan’ın bohem ruhu Goa’ya uzanan “Aralık Ayı Rotaları”…

Edinburgh, İskoçya

edinburgh

Yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için büyüleyici, tarihi bir şehir olan Edinburgh, Aralık ayında özellikle daha şenlikli bir hal alıyor. Şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken sanki Ortaçağ günlerine gidiyorsunuz. Mağazalar, kafeler ve müzelerle çevrili Royal Mile, 12. yüzyılda inşa edilen ve şehre bakan dramatik siluetiyle Edinburg Kalesi Edinbrugh’u sevmeniz için yeterli aslında. Ama bu şehirde daha fazlası var! Yeni yıl ruhunu yakalamak isteyen gezginler için Aralık ayı Edinburgh için festival zamanı diyebiliriz. Bina ve ağaç ışıklandırmalarıyla masalsı bir görünüm kazanan Royal Botanic Garden, Princes Street Gardens ve George Street’te kurulan Noel pazarları yeni yıl coşkusunu yaşatıyor. Noel pazarları arasında ve renkli sokaklarında dolaşırken “ale” biraları, fish&cips’i, sebze çorbası “Haggis”i, sebzeli et yemeği “Shepherd’s pie”ı, talaş böreğini andıran “Cornish Pasty”ı yemeyi ihmal etmeyin.

Viyana, Avusturya

viyana

Soğuğa aldırış etmeden Aralık ayında yapacağınız bir Viyana seyahati, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyime dönüşebilir. Büyülü Noel pazarları, klasik konserler, büyülü ve süslü saraylarla gerçeküstü bir atmosfer sunuyor. Yeni yıl coşkusu ile daha da görkemli hal alan Viyana, yılın bu döneminde havalı filmleri andırıyor.

Tüm şehri saran Noel pazarları arasından keyfinize göre seçip, gezme lüksünüz var. Tabi bizim önerimiz hepsini gezip, Noel ruhunu yaşamanız! Özellikle City Hall önüne kurulan devasa yılbaşı ağacı etrafında kurulan Noel pazarı buz pateni, ahşap kulübeleri, atlıkarıncasıyla Santa’nın evinden farksız! Barlara, restoranlara ve galerilere ev sahipliği yapan dar sokaklar arasında yer alan Spittelberg’deki pazar, şampanyanızı yudumlayıp vitrin gezmek için çok cazip. Christmas Village at Belvedere Palace ise Barok mimarisinin görkemiyle gözleri kamaştırıyor.

Tromso, Norveç

tromso

Kuzey Kutup Dairesi’nin 200 mil kuzeyinde yer alan Norveç kıyı kenti Tromso, Aralık ayında harikalar diyarına dönüşüyor. Güneşin kendini göstermediği kutup günlerinde Kuzey Işıklarını görme şansının yüksek olduğu Tromso’de rotanızı fiyort manzaralı dağlara doğru çevirmek en iyisi. Peki, Kuzey Işıkları dışında Tromso’de ne yapılır? Küçük bir şehir olan Tromso’de caddeler genelde birbirine bağlantılı, yani kaybolma ihtimaliniz yok diyebiliriz. Modern mimarisi ile Arctic Cathedral, kuzey ışıkları belgeseli ve küresel ısınma gibi konulara değinen, mimarisi ile dikkat çeken The Polaria Arctic Experience Center and Aquarium, Kuzey Norveç hakkında ilgi çekici bilgiler veren, insana odaklanan Polar Museum, ikonik mimarisiyle Tromsø Public Library, Kuzeyli sanatçılara odaklanan Nordnorsk Kunstmuseum, şehrin en popüler caddesi Storgata ve liman bölgesi göreceğiniz yerler arasında.

Goa, Hindistan

Aralık’ta Goa, bir başkadır! Hem tatil hem eğlence düşkünü olanların vazgeçilmezi Goa, kış ortasında yazı yaşamak isteyenler için bir cennet. Özellikle hippilerin yeryüzündeki sığınağı olarak bilinen Goa, Portekiz sömürgesi altında geçirdiği uzun yıllar sonunda da harika bir sömürge mimarisine sahip. Hint dilinde “uzun çimen” anlamına gelen Goa zengin bitki örtüsüyle adının hakkını veriyor. Kuzey ve Güney Goa olarak ikiye ayrılan eyalette Kuzey Goa, Aralık ve Ocak aylarında düzenlenen partileriyle; Güney Goa ise bembeyaz kumsalları ve deniziyle meşhur. Tabi, Aralık’ta güzel bir havada yeni yıl ruhu nasıl olur diyorsanız plajlardaki partiler, Noel ağaçları ve süslemeler size cevap olacaktır.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Tarihi köprüleri, kale manzarası, tarihi sokaklar ve yüzlerce yıllık tarihe sahip binalar… Bu hikâyeye bir de kar manzarası eklediğimizde sonuç: Prag! Kış aylarının en romantik şehirlerinden biri olan Prag özellikle kar yağdığında bir masala dönüşüyor. Old Town Square ve Wenceslas Square‘de kurulan gösterişli iki ana Noel pazarı kadar Republic Square,  Havel’s Market, Kampa Island, St. George’s Basilica önünde kurulan küçük Noel pazarlarını gezmeyi ihmal etmeyin. Aralık ayında hava soğuk olunca Prag’ın gösterişli mekânları daha da öne çıkıyor. Yemeğinizi yiyip, içkinizi yudumlarken bu havalı ortamların da tadını çıkarın.

Kamboçya & Laos

kamboçya

Güneydoğu Asya seyahati için hava durumuna bakacak olursak Aralık, en güzel ay! Tatil sezonunun başlamasıyla daha da hareketlenen Kamboçya ve Laos ülkelerini birleştirerek harika bir rota oluşturabilirsiniz. Laos, 19.yüzyılda Fransız sömürgesi olup, Amerika bombardımanlarına maruz kalan yorgun bir ülke olsa da gülümsemesini yitirmemiş. Tapınakları, sömürge şehirleri, mutlu bir telaşın olduğu caddeleriyle başka bir dünyanın kapılarını aralamış gibi.

Kamboçya için Güneydoğu Asya’nın sıra dışı ve gizemli ülkesi diyebiliriz. Tapınaklar şehri Siem Reap, heybeti ve büyüklüğüyle meşhur Angkor Vat Tapınağı,  Kımer İmparatorluğu’nun son başkenti Angkor Thom, turkuaz mavi deniziyle Koh Rong Samloem bu ülkeyi sevmek için yeterli aslında. 

Zermatt, İsviçre

zetmatt

İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Zermatt aynı zamanda bahar ve yaz aylarında sunduğu doğa manzaralarının da kalbi. Cenevre, Milano ve Zürih’ten yaklaşık 250 km mesafede yer alan Zermatt, Mattehorn dağı yamacında nefes kesen manzaraları ile ünlü. Hem spor aktiviteleri hem de kayak dışı aktiviteleriyle herkesi mutlu eden Zermatt, Noel zamanı ise kış masallarından fırlamış gibi duruyor. Kasaba merkezinde kurulan Noel ağacı, ışıklı atlı kızakları, mağaza süslemeleriyle gerçek mi hayal mi ayırt etmek zor! Eğer başlangıç seviyesi değilseniz Zermatt’ta her seviyeye uygun pist mevcut, tek sorun derin bir vadide yer alan Zermatt’ta pistlere ulaşımın biraz zahmetli olması.

Dubai, BAE

dubai

Kış mevsimi ve sıcak destinasyon yan yana geldiğinde akla ilk gelen rota elbette Dubai… Çöl üzerine kurulan gösterişli ve zengin yaşamı her gideni etkisi altına almayı başarırken aşırı sıcakların yerini 20-25 ºC’lere bıraktığı Aralık-Ocak ayları daha da cazip oluyor. 6 şeritli geniş yolları, gökyüzünün sonsuzluğu ile yarışan havalı gökdelenleri, lüks tanımını yeniden düşündürten otelleri, gece hayatı, gurme restoranları, içerisinde bile araca ihtiyaç duyacağınız büyüklükteki çılgın alışveriş merkezleri, aktivite parklarıyla bilgisayar oyunlarındaki dev eğlence parklarını andırıyor. Aralık’ta deniz keyfi yapıp, güneşin altında dinlenmek isteyenlerin de çocuklarıyla eğlenceli ve bol aktiviteli zaman geçirmek isteyenlerin de ortak adresi hep aynı…

Londra, İngiltere

londra

Londra her zaman baştan çıkarıcı olsa da Aralık ayı bu kozmopolit şehir için en büyülü dönemin başlangıcı… Tüm meydanların, sokakların Noel ışıklandırmaları ve süsleriyle renklendiği Londra’da sokak etkinlikleri, gösteriler ve korolar da eksik olmuyor. Hyde Park’ta her yıl kurulan Winter Wonderland, hem dev bir lunaparkı andırıyor hem de kulübeleriyle Noel pazarı ruhunu yaşatıyor. Eski bir meyve sebze pazarından lüks çekim merkezine dönüşen Covent Garden, Christmas ile birlikte ışıltılı bir görünüm kazanıyor. Her zaman hareketli ve ilgi çekici olan Carnaby Street, Christmas zamanı daha da coşuyor. Bu yıl, karnaval temasıyla dekore edilen caddede neon ışıklı Hindistan cevizi ağaçları, tropikal çiçekler, tüylü papağanlar, flamingolar göze çarpıyor. Hyde Park’ın küçük versiyonu Winterville ve tipik bir Noel pazarı olan Southbank mutlaka listenizde olsun.

Phuket, Tayland

phuket

Andaman Denizi’nin tüm güzelliğini alan, Tayland’ın popüler cenneti Phuket Adası cazibesini her daim koruyor. Yağmur ormanları, beyaz kumlu plajları, gece hayatı, gizli kumsalları ve lüks otelleriyle her zaman cezbedici olan Phuket, kış soğuğunda bile sıcak hava isteyen uslanmaz yaz gezginlerinin vazgeçilmezi.  Leonardo Di Caprio’nun “The Beach” filminin çekilmesiyle birlikte ünlenen Maya Beach‘e erken saatlerde yapacağınız bir geziyi sakın eksik etmeyin. Çin ve Koloniyal mimarinin hâkim olduğu bu eski yerleşim alanı olan Old Phuket Town‘da tapınakları, müzeleri, mağazaları keşfedin. 29 Budist tapınağı bulunan Phuket’te hem ruhani hem mimari bir yolculuğa çıkmayı ihmal etmeyin. Kalabalıklardan kaçmak için Bamboo Island‘a rotayı çevirip, şnorkelle mercan resiflerini de görebilirsiniz.

Bonus: Quebec City, Kanada

Montréal, Kanada’nın kozmopolit ve global şehri olarak öne çıksa da Quebec City’nin kesinlikle bambaşka bir ruhu var. Fransız-Kanadalı kimliği ile çok kültürlü, çok renkli bir yaşam alışkanlığının hüküm sürdüğü Quebec City aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Town, bu köklü tarihin ve çok kültürlü geçmişin bir tablosu gibi karşımıza çıkıyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, 17. ve 18.yüzyılda inşa edilen evleri ve evler arasında yükselen kilise kuleleriyle kartpostallardan farksız. Hele bir de bu sevimli sokaklar karlarla kaplanıp, Noel için süslenince çocukluğumuzda dinlemekten hiç sıkılmadığımız masalları anımsatıyor.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.