2023’ün En Güzel Noel Pazarları

06 Aralık 2023

Soğuyan havaya rağmen içimizi ısıtan ve seyahatlerimizi keyifli bir kış rotasına dönüştüren en güzel döneme girdik… Avrupa’nın en renkli, en ışıltılı zamanları başladı! Kasım ayından itibaren açılmaya başlayan Noel Pazarları (Christmas Markets) süslü ahşap dağ kulübeleri, ışıl ışıl Noel ağaçları, yeni yıl şarkıları, kokuları birbirine karışan lezzetli Noel tatları ile bulunduğu meydan ve caddeleri bambaşka bir karaktere büründürüyor.

Noel pazarları, Avrupa’da olmak için yılın şüphesiz en büyülü zamanlarından. Renkli tezgâhlar arasında dolaşıp Noel’in gelenekselleşen lezzetlerini tatmanın tam zamanı! Yan yana dizilen ahşap stantlarda sevdiklerinize hediyeler almak, sıcak şarap ve waffle eşliğinde dolaşmak, renkli gösterilere tanık olmak için bu kış rotanızı Avrupa’nın güzel şehirlerine çevirin!

Fransa’dan Almanya’ya; Belçika’dan İskoçya’ya; İsviçre’den Danimarka’ya; Almanya’dan Avusturya’ya; Estonya’dan Çek Cumhuriyeti’ne; Macaristan’dan Polonya’ya; İspanya’dan Birleşik Krallık ve Hollanda’ya kadar uzanan unutulmaz anılarla dolu bir yılbaşı tatili geçirmek için geleneklerin en renkli halini  yaşatan Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarını sizler için yazdık.

İşte Avrupa’nın ışıltısıyla göz kamaştıran, en güzel Noel pazarları…

Strasbourg Noel Pazarı – Fransa

Filmlerdeki gibi bir Noel pazarı deneyimi yaşamak istiyorsanız, gitmeniz gereken sayılı yerlerden biri de “Noel’in Başkenti” ünvanına sahip Strasbourg olmalı. Özellikle rengarenk süslemeleriyle Noel zamanında bir peri masalına dönüşen şehir, Kleber Meydanı’nda kurulan devasa çam ağacı ile ziyaretçilerine görülmeye değer bir görsel şölen sunuyor. Klasik yiyecek ve içeceklerin yanı sıra tarte flambee ve şekerli bredele bisküvileri gibi Fransız kış lezzetlerin bulabileceğiniz bu Noel pazarı, Fransız Noel mutfağının tadını çıkarmak için oldukça keyifli.

Ne Zaman: 24 Kasım – 24 Aralık 2023

Viyana Noel Pazarı – Viyana, Avusturya

Avrupa’da Noel pazarı gezmek gibi bir hayaliniz varsa Viyana kesinlikle öncelikli olmalı. Şehir sanki Noel’i kutlamak için yaratılmış gibi… Noel öncesi büyüleyici bir atmosfere bürünen şehir, Kasım ortasından Noel’e kadar devam eden ışıl ışıl pazarlarıyla adeta göz kamaştırıyor. Sürprizlerle dolu bir keşif rotası olan Viyana; yılbaşı hediyeleri, şehri saran sıcacık kestane ve Noel kurabiye kokularının yanı sıra çocuklar için atlıkarınca ve Noel atölyeleriyle de sadece çocuklu ailelerin değil, herkesin deneyimlemek isteyeceği bir atmosfere sahip. Viyana’da Noel pazarı stantlarının en güzel manzaralarından birini de Schönbrunn Sarayı’nın önünden görmek mümkün. Neo-klasik yapıdaki bu mimarinin manzarasının eşlik ettiği Noel pazarı insanı bir masalın içinde hissettirmeye yetiyor da artıyor.

Ne Zaman: 19 Kasım – 26 Aralık 2023

Dresden Noel Pazarı – Almanya

Almanya’nın ihtişamlı barok mimarisiyle başlı başına merak uyandıran seyahat rotası Dresden, Elbe Nehri’nin kıyısında kurulan bir cennet. Noel pazarları konusunda dünya çapında haklı bir üne sahip olan bu şehir; ışıl ışıl sokakları, sıcak şarap ve zencefilli kurabiye kokusu ile özellikle Noel zamanı geldiğinde adeta bir masal şehrine dönüşüyor. Almanya’nın en eski Noel pazarı Striezelmarkt başta olmak üzere Weihnachtsmarkt, Frauenkirche ve Augustusmark’ın ihtişamını görmeden Dresden’den ayrılmamalısınız.

Ne Zaman: 29 Kasım – 24 Aralık 2023

Salzburg Noel Pazarı – Salzburg, Avusturya

Geçmişi 15. Yüzyıla dayanan tarihi bir Noel pazarı gezmek istiyorsanız rotanızı kesinlikle Salzburg’a çevirmelisiniz. Kökenleri 1491 yılına kadar uzanan bu pazar, Salzburg’un en eski pazarlarından biri. Özellikle Noel zamanını besteleriyle ruhumuza dokunan Mozart’ın şehrinde geçirmek bir başka güzel oluyor. Meydanda kurulan Noel standlarını gezerken sokakları saran taze zencefilli kurabiye kokusu ile kendinizden geçebilir, her köşebaşından yükselen canlı müzik ile kendinizi sokağın ritmine bırakabilirsiniz.

Ne Zaman: 23 Kasım 2023 – 1 Ocak 2024

Prag Noel Pazarı – Çek Cumhuriyeti

Kartpostal görünümlü şehir Prag’ın tarihi geçmişiyle ve gotik mimarisiyle gören herkesi büyüleyen meydanı Old Town Square, 02 Aralık 2023’den 06 Ocak 2024’e kadar göz kamaştırıcı bir Noel pazarına dönüşüyor. Parlak ışıklarıyla Noel zamanı bambaşka bir havaya bürünen şehir; kocaman bir yılbaşı ağacı, yerel içkiler ve soğuk havasına rağmen içinizi ısıtan sıcacık yeni yıl ruhu ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil deneyimi vadediyor. Meydandaki 12 saat dilimiyle 12 burcun sembolünü taşıyan Astronomik Saat Kulesi’nin tepesine çıktığınızda şehir tam anlamıyla ayaklarınızın altında kalırken, küçük  dükkanlarla süslenmiş ışıklı meydanın büyüsü de birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Birbirinden süslü ve benzersiz hediyelik eşyayı, geleneksel Prag kurabiyelerini, el yapımı oyuncakları bulabileceğiniz bu pazarı hem gündüz hem de gece ziyaret edebilirsiniz.

Ne Zaman: 02 Aralık 2023 – 06 Ocak 2024

Brüksel Noel Pazarı – Belçika

Her yıl Aralık ayında, 200’den fazla ahşap eviyle harikalar diyarına dönüşen Brüksel Noel Pazarı ya da diğer adıyla Winter Wonders’ın en görkemlisinin Brüksel’deki Grand Place’de gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Ghent, Antwerpen, Bruges ve Liege’de kurulan Noel pazarlarından her zaman bir adım öne çıkan bu pazar, 2 km’lik uzunluğuyla şehrin en dikkat çekici noktalarından. Çikolata Müzesi’nin bulunduğu meydanda kurulan Noel pazarı, bu sene 24 Kasım’dan 07 Ocak 2024’e kadar ziyaret edilebilecek. Bu büyüleyici pazarda Grand Place’e yansıyan ışık ve ses gösterisinden, ışıklarla süslenmiş kocaman bir ağaç, buz pisti, dönme dolap ve atlı karıncalara kadar uzanan her detay mevcut. Alanda yapılan geçit töreni boyunca Noel Baba’yla ren geyiklerini görebilir, lokal tatları deneyimleyebilir, Brüksel’in hem tarihsel hem de modern dokusunu keşfederken, çikolata kokuları eşliğinde mest olabilirsiniz.

Ne Zaman: 24 Kasım 2023 – 07 Ocak 2024

Manchester Noel Pazarı – Birleşik Krallık

İngiltere’nin futbol takımıyla ünlü şehri Manchester, Noel pazarıyla da bir hayli iddialı. Tüm dünyadan el sanatları ve lezzetler sunan 300’den fazla tezgaha sahip Manchester Noel pazarları, şehrin pek çok farklı yerinde kuruluyor olmasına rağmen merkezinde Albert Meydanı yer alıyor. Tüm bir kentin Noel ruhuna ve ışıltısına büründüğü bu dönemde şehir adeta harikalar diyarına dönüşüyor. En büyüğü Albert Square’de olmak üzere şehrin değişik bölgelerinde kurulan Noel pazarı, hem alışveriş yapmak hem de İngiltere havasını koklamak isteyenler için birebir. Pazarda mücevherden oyuncağa her türlü hediyelik eşyayı bulabileceğiniz gibi pek çok Avrupa lezzetini de yine burada bir arada görebilirsiniz.

Ne Zaman: 11 Kasım – 22 Aralık 2023

Edinburgh Noel Pazarı – İskoçya

Noel coşkusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz yerlerden biri de İskoçya’nın başkenti Edinburgh. Kendine has küçük ama sevimli Noel pazarlarının kurulduğu şehrin kendisi her ne kadar soğuk olsa da Noel zamanında cıvıl cıvıl sokakları ve pazarları ile sıcacık. Her yıl Kasım ayı sonundan Ocak ayının ilk haftasına kadar ışıl ışıl olan Edinburgh sokakları ziyaretçilerine Noel ruhunu yaşatırken bu dönemi gerçek bir peri masalına dönüştürüyor.

Ne Zaman: 17 Kasım 2023 – 06 Ocak 2024

Zürih Noel Pazarı – İsviçre

Her yıl Noel yaklaştığında, İsviçre’nin en büyülü şehirlerinden biri olan Zürih, bir başka büyülü döneme dönüşüyor. Şehrin tarihi merkezi Sechselautenplatz’da kurulan Noel Pazarı, şehrin güzelliklerini ve tarihini keşfetmek isteyen herkes için mükemmel fırsatlar sunuyor. Parlak ışıklarıyla Noel zamanı bambaşka bir havaya bürünen şehir; kocaman bir yılbaşı ağacı, yerel içkiler ve soğuk havasına rağmen içinizi ısıtan sıcacık yeni yıl ruhu ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil deneyimi vadediyor. Eğer büyülü bir tatil deneyimi arıyorsanız, Zürih Noel Pazarı’nı listenizi eklemeyi unutmayın.

Kopenhag  Noel Pazarı – Danimarka

03 Kasım – 21 Aralık 2023 tarihleri arasında Kongens Nytorv’da kurulacak muhteşem bir Noel pazarı sizleri bekliyor. Parıldayan Noel ışıkları ve muhteşem dekorasyonları ile özellikle Noel zamanında görsel bir şölene dönüşen bu pazar, kesinlikle görülmesi gereken adreslerden. Viking kültürünün izlerini taşıyan, mimari zenginliği ve kültürel aktiviteleri ile Avrupa’nın gözde şehirlerinden olan Kopenhag, Christmas zamanı da farkını yine ortaya koyuyor.

Ne Zaman: 03 Kasım – 21 Aralık 2023

Rothenburg Noel Pazarı – Almanya

Orta Çağ’dan kalma binaları, kaldırım taşı döşemeli meydanları, pitoresk kanalları ile Rothenburg ob der Tauber, belki de Noel pazarı için keyifli şehirlerden biri. Tarihi meydanda kurulan Noel pazarından hediyelik eşya olarak elişi takılar, ahşap oyuncaklar, yün şapkalar ve eşarpların yanı sıra deri ürünler satın alabilir; ayrıca enfes kokusu sokağa yayılan yerel lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz.

Ne Zaman: 01 Aralık – 23 Aralık 2023

Tallinn Noel Pazarı – Estonya

Avrupa’da Noel pazarlarının en meşhurlarından bir diğeri de Estonya’nın başkenti Tallinn’deki Noel pazarı. 2019 yılında “Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı” ödülünü alan Tallinn Noel Pazarı, bir Noel pazarından beklediklerinizin çok daha fazlasını vadediyor. İlk defa 1441’de Town Hall Square’de kurulan Noel ağacı, Avrupa’da sergilenen ilk Noel ağacı olduğu için Estonya, Noel pazarlarının yıldızı sayılabilir. Klasik yiyecek ve içeceklerin yanı sıra Estonya’ya özel ekşi lahaba, zencefilli ve sıcak alkol gibi geleneksel yiyecek ve içeceklerin bulunduğu bu Noel pazarı, Estonya Noel mutfağının tadının çıkarmak için oldukça ideal. Noel pazarının kurulduğu tarihler olan 1 Aralık 2023 – 07 Ocak 2024 arası günler, Estonya’da kış tatili yapmak için iyi bir seçim olabilir.

Ne Zaman: 01 Aralık 2023 – 07 Ocak 2024

Gdansk Noel Pazarı – Polonya

Noel tatili için Avrupa’nın En İyi Destinasyonlarından biri haline dönüştüren eşsiz rotalardan biri de Polonya’nın en güzel pazarlarından birine sahip olan Gdansk Noel Pazarı. Yüzyılı aşkın bir süredir tarihi şehir meydanında kurulan Noel pazarında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. El yapımı hediyelikler ve Noel’e has Polonya lezzetlerini bulabileceğiniz Pazar, göz kamaştırıcı stantlarıyla da hem eğlenmenin hem de coşkuyu paylaşmanın tadına varacağınız yerlerden.

Ne Zaman: 24 Kasım – 23 Aralık 2023

Montbeliard Noel Pazarı – Montbeliard, Fransa

Aydınlatmalarının güzelliği ile dünyaca ünlü olan Montbeliard özellikle Noel zamanında bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Fransa’nın şüphesiz en güzel Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapan bu sihirli kasaba, Noel’e birkaç hafta kala adeta saf bir büyüye dönüşmekte. Württemberg geleneğini canlandırarak, otantik ve kaliteli ürünlerle dolu 140’dan fazla tezgahın arasında dolaşırken yılbaşı ruhunu hissetmemek mümkün değil. Işıklı ağaçları ve eğlence alanlarıyla göz kamaştıran Montbeliard’da, Fransa’nın leziz gastronomi ürünlerinin tadına bakabilir, sanat ve zanaat çeşitliliğine hayran kalabilir, müzik ve koro şarkıları eşliğinde dans ederek, Noel coşkusunu doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ne Zaman: 25 Kasım – 24 Aralık 2023

Trier Noel Pazarı – Almanya

Trier Katedrali’nin heybetli fonunun önünde kurulan, seyahat organizatörleri tarafından genellikle “büyüleyici ambiyansa sahip romantik” bir Advent olarak tanımlanan Trier Noel Pazarı, Avrupa’nın en iyi Noel pazarı listesinde her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Dünya çapındaki en romantik Noel pazarlarından biri olan Trier’deki bu pazar için hazırlıklara ise aylar öncesinden başlanıyor. Orta Çağ kasabasındaki romantik ve pastoral bu pazarda Noel ağacı, kukla tiyatrosu gibi çeşitli eğlenceler de yer alıyor. Birbirinden süslü ve benzersiz hediyelik eşyayı, geleneksel Alman kurabiyeleri ve el yapımı oyuncakları bulabileceğiniz bu pazarı hem gündüz hem de gece ziyaret edebilirsiniz.

Ne Zaman: 24 Kasım – 22 Aralık 2023

Valkenburg Noel Pazarı – Hollanda

Bir rivayete göre Noel Baba aslında güney Hollanda’da bulunan valkenburg aan de Geul’dan gelmektedir. Zuid Limburg’daki Geul Nehri üzerinde yer alan küçük Valkenburg kasabasında kurulan Noel pazarı, büyüleyici atmosferiyle de göz kamaştırır. Özellikle Noel zamanı adeta masallardan çıkmış gibi bir manzaraya bürünen bu sevimli kasaba, ışıl ışıl görüntüsüyle hem yetişkinleri hem de çocukları büyüleyici bir deneyime davet eder. Titizlikle hazırlanan ahşap tezgahlarda birbirinden farklı Noel süsleri, yılbaşı ağaçları için dekorlar ve ahşap figürler gibi hediyelik eşyaları görebilirsiniz.

Ne Zaman: 17 Kasım 2023 – 07 Ocak 2024

Basilica Noel Pazarı – Budapeşte, Macaristan

Budapeşte’nin büyük ve görkemli kilisesi St. Stephen Bazilikası önünde kurulan, “2020 – 2021 ve 2022 Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı” ödülünün de sahibi olan Basilica Noel Pazarı, ödülünün hakkını veren büyüleyici atmosferiyle Noel ruhunu Budapeşte’nin tarih kokan sokaklarına taşıyarak, büyüleyici bir rota oluşturuyor. Bazilika üstüne lazer projeksiyonların yansıtıldığı bu Pazar, aynı zamanda doğa dostu bardak ve tabaklarıyla Avrupa’nın en sürdürülebilir pazarlarından da biri olma özelliğine sahip. Çigan müzikleri eşliğinde yöresel yemekler ve leziz kurabiyeler tadabileceğiniz pazarda, Macar geleneklerini yansıtan hediyelik eşyaların dışında, kokularıyla mest olacağınız Macar mutfağının spesiyalleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Ne Zaman: 24 Kasım – 31 Aralık 2023

Riga Noel Pazarı – Litvanya

Dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olan Litvanya’nın Eski Kenti’nin tam kalbinde Doma Meydanı’nda kurulan Riga, Noel pazarlarını görmek ve o muhteşem coşkuyu hissetmek için gidilebilecek en doğru adreslerden. Köklü bir Noel geleneğine sahip olan şehir, süslemeleriyle de her yıl ziyareti hak ediyor. Noel pazarları bir yana şehrin dükkanları ve binaları öyle güzel süsleniyor ki sokaklardan ayrılmak istemiyorsunuz. Farklı Letonya masallarını deneyimleyip öğrenebileceğiniz Opera Meydanı, Bastejkalns ve Kronvalda Parkı’nda yürüyüşe çıkabilir, sıcak şarap, tarçın, zencefil ve kavrulmuş badem aromalarının şehri saran büyüleyici kokusunun izini takip edip, keyfini çıkarabilirsiniz.

Ne Zaman: 03 Aralık 2023 – 07 Ocak 2024

Madrid Noel Pazarı – İspanya

Antikaların, sanat eserlerinin ve koleksiyon parçalarının bir araya geldiği Madrid Noel Pazarı, 12 binden fazla ürünü ile şüphesiz yılın en güzel zamanını görsel bir şölene dönüştürürken, ziyaretçilerine de çok keyifli bir Noel tatili vadediyor.

Ne Zaman: 25 Kasım 2023 – 31 Aralık 2023

 

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.