Şimdi trend “yavaş seyahat”

16 Ağustos 2018

nil nehri

Seyahat etmek kadar gidilen destinasyonu ve gittiğiniz lokasyondaki her detayı rahat bir tempoda yaşamayı seven bir gezginseniz “yavaş seyahat” trendi tam da sizi özetliyor demektir.

Özellikle son dönemde “yavaş seyahat”in bu kadar popülerleşmesinin asıl sebebi; aslında günlük yaşamda sürekli bir şeylere yetişme telaşımız, her günün dolu dolu ve hızla geçmesi. En azından artık seyahatlerimizde “bizim zamana değil zamanın bize uymasını” umut ediyoruz.

kenya horseback safari

Londra merkezli tur şirketi olan Original Travel’ın da dile getirdiği“Yavaş kavramını benimsiyoruz” mottosu aslında bu seyahat trendinin oldukça popüler olduğunun göstergesi. Daha fazla kanıt istiyorsanız o zaman Lonely Planet’e verdikleri bir datayı da paylaşalım:  “Tekne turları ve yürüyüş odaklı seyahatlerle ilgili sorular 2017 yılına göre %40 artış gösterdi.”

“Yavaş seyahat” sadece tekne veya yürüyüş rotalarından ibaret değil elbette. Seyahatler artık, yolcuların nefes almalarına olanak tanırken, deneyim odaklı, zamanı koşturarak değil de özümseyerek harcamaları yönünde şekilleniyor.

lake biwa

Peki bu trendin popüler destinasyonları neler?

Mısır‘da Luksor’dan Asvan’a, Nil Nehri üzerinde yapılan nehir yolculuğu veya Galapagos Adaları‘nda yelkenli yolculuğu da “yavaş seyahat” trendlerinden.

nil nehri

Sri Lanka‘da Kandy’den Ella’ya giden bir sömürge dönemi treninde gezintiye çıkmak, Londra’dan Venedik’e lüks Simplon-Venice Orient Express ile yolculuk yapmak da yine son dönemin yükselen seyahat trendlerinden. Kenya‘da at sırtında safari de kulağa oldukça ilgi çekici geliyor değil mi?

sri lanka tren yolculuğu

Eğer bisiklet binmek hobiden çok tutkunuz haline geldiyse ve “yavaş seyahat” akımıyla bağdaştırmak istiyorsanız Japonya‘da Biwa Gölü kıyısındaki bisiklet rotası, Avusturalya‘daki Uluru rotası cezbedici olabilir.

bhutan

Yürüyüş parkurlarını sevenler için Yunanistan‘da Epiros ve Meteora rotaları veya Bhutan‘da Dagala Thousand Lakes son dönemin popüler rotalarından.

“Dünyanın En Güzel Yavaş Şehirleri”ni Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Size özel yavaş seyahat programı hazırlamamızı isterseniz bizi arayabilirsiniz:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

    *Doldurulması zorunlu alanlar

    Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Aydınlatma Metni için Tıklayınız.