Türkiye’nin Gözlerden Uzak Sahil Kasabaları

07 Haziran 2021

kalkan

Biraz da sakin, gözlerden uzak kıyı kasabalarına gidelim mi? Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamızın en büyük ödülü de gezmekle bitmeyecek sahil kasabalarına sahip olmak. Bodrum, Çeşme, Marmaris, Kuşadası rotalarında bu kez daha az bilinen, daha bakir kalabilmiş kasabaları sizin için derledik. Bazen, bilinmeyeni keşfetmenin heyecanı bile varılacak durak için yapılan yolculuğa değer.*

Mazıköy

Mazıköy

Bodrum’a 1 saat uzaklıkta, Gökova Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alan Mazıköy’ün tarihi Kayralılara uzanıyor. Yukarı ve Aşağı Mazı olarak iki bölümden oluşan kasabanın Yukarı bölümü zamanında korsanlardan korunmak amacıyla kurulmuş. Aşağı Mazı ise ağaçlarla çevrili sahili, balık lokantaları, pansiyonlarıyla daha hareketli. Mazıköy Kissebükü, Hurma, Ilgın ve Sedef koylarıyla mavi yolculuk rotalarının da sevilen durakları. Kara yolu ile bağlantısı olan koyların yürüyüş parkurları doğa tutkunları için heyecan verici.

Karaburun

Karaburun

Bol virajlı yolu yüzünden midir bilinmez, Çeşme’ye gidilirken gözden kaçan Karaburun Yarımadası el değmemiş doğası, kendi halindeki köyleri, keşif merakınız derinleştikçe sizi şaşırtan bakir koyları, mis gibi havasıyla keşfedilmemişi keşfetmek isteyen gezginlerin sığınağı. Ziyaret edenlerin kendine saklamak istedikleri Karaburun Yarımadası’nın da merkezi olan Karaburun tam olarak Foça’nın karşı kıyısına denk geliyor. Ege sahil kasabalarında geçen, ruha dokunan eski Türk filmlerini anımsatan Karaburun hayat tarzıyla da “zamanı unutun” mesajı veriyor.

Kalkan

Yabancı turistlerin gönülden bağlı olduğu Kalkan, Kaş rotasında “günübirlik” ziyaret edilecek bir yer gibi görünse de öyle güzel koyları var ki en azından birkaç gün geçirmeye değer. Akvaryum gibi benzetmesinin karşılığını bulan koylarında güneş batana kalmak istiyor insan. Patara Antik Kenti’nin büyüsünü de eklediğinizde Kalkan’ın hikâyesi tamamlanıyor. Kalkan ve çevresi arkeolojik açıdan oldukça zengin bir yer. Bölgedeki Likya Harabeleri, Xanthos, Sydima, Pinara, Myra, Batık Şehir Kekova, Saklıkent Gorge ve Patara gibi tarihi ve arkeolojik alanları gezip görmenizi öneririz.

Güzelçamlı

Güzelçamlı

Biyo çeşitliliği, endemik türlerin varlığı ile doğal açık hava müzesi gibi olan Dilek Yarımadası sadece Kuşadası’nın değil Türkiye’nin en etkileyici doğal bölgelerinden biri. Berraklığı, yemyeşil bir doğayla çevrili saklı koylarıyla göreni kendine âşık etmeyi başarıyor. Dilek Yarımadası Tabiat Parkı’nın hemen kıyısında yer alan Güzelçamlı ise tipik bir sahil kasabası. Yazlık sitelerin olduğu, sakin bir yaşamın hâkim olduğu Güzelçamlı’ya temiz bir nefes, temiz bir deniz keyfi için gidilmeli.

Ildır

Ildır

Çeşme Yarımadası’nın en bakir sahil köyü Ildır, Erythrai Antik Kenti’nin eteklerine kurulan bir hazine. Hareketli yaşamı 24 saat süren Alaçatı, Ilıca gibi semtlerine inat sakinliğini ve sadeliğini koruyan Ildır kalabalık sevmeyen, eski Ege köylerinin doğallığını arayanlar için tatlı bir durak. Gün batımı manzaraları ile efsane olan Ildır’ın lokantaları, antik kenti, kafeleri, dondurmacısından lokmacısına sıralanan yerel dükkânları buradan güzel duygularla ayrılmanızın en büyük motivasyonları oluyor.

Kaleköy 

Kaleköy

Karayolu ile ulaşımın olmaması Kaleköy’ü erişilmez gibi gösterse de sihri de aslında burada saklı. İlk günkü duruluğunu koruyan Kaleköy’ün bozulmamış hali her ziyaret edişte sizi mutlu ediyor. Üçağız’dan teknelerle ulaşabildiğiniz Kaleköy 30 haneli küçücük bir dünya. Kekova Adası manzarasına bakan Kaleköy egzoz dumanı olmadan, korna sesi duymadan, sade ve sakin bir hayatın mümkün olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Özdere

Özdere

İzmir’in sahne ışıklarıyla parlayan tatil ve parti destinasyonları arasında geçmişin yazlık tatil anlayışına bir gönderme niteliğinde olan Özdere 1800 metre uzunluğunda sahili, koyları, yazlık siteleriyle sakinliğe davet ediyor. Yaz aylarında yoğunlaşan Özdere civarındaki saklı koyları keşfederek masmavi Ege Denizi’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Çiftlik

Çiftlik

Marmaris’in güneybatısına denk gelen Çiftlik’e gelirken size harika bir doğa eşlik ediyor. Özellikle mavi yolculukların uğrak noktası olan korunaklı koyu turkuaz mavi suları ve iri taneli kumlu sahiliyle “işte bu” dedirtiyor. Çok az yerleşimin olduğu Çiftlik; deniz-kum-güneş bana yeter diyenlere sessiz bir liman oluyor.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

    *Doldurulması zorunlu alanlar

    Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Aydınlatma Metni için Tıklayınız.