İtalya’nın En Güzel Kasabaları

16 Mayıs 2023

İtalya, her zaman iyi bir fikirdir! Her seyahatinizden daha zengin, daha bilgili döndüğünüz İtalya; coğrafi konumu itibariyle her bölgesinde farklı temalar, farklı deneyimler vadeden gezmekten hiç sıkılmayacağınız bir ülke.  Ülkenin kuzeyinde –özellikle dillere destan Toskana Bölgesi’nde- yemyeşil bir Orta Avrupa deneyimi yaşarken, güneyinde Sicilya ve Napoli gibi kentlerde Akdeniz’in tadını çıkarabiliyorsunuz. İtalya’nın birbirinden güzel pitoresk kasaba ve köylerine doğru yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

İşte İtalya’nın En Güzel Kasabaları…

Ligurya Bölgesi

Kuzey Batı İtalya’da yer alan Ligurya, alan bakımından ülkede bulunan üçüncü en küçük bölge. Ligurya Denizi ile dağlar arasında kalan dar bir kıyı şeridiyle İtalya’nın kuzeyine doğru uzanan Ligurya bölgesinin doğal güzellikleri yanında çok güçlü bir yemek kültürü de var. Ilık Akdeniz ikliminde yetişen zeytin, üzüm, nohut, pembemsi çam fıstığı ve özellikle de fesleğenle muhteşem deniz ürünü yemekleri kesinlikle keşfe değer!

Cinque Terre

İtalya’nın kuzeybatı sahillerinde dağlar ve deniz arasındaki yamaç ve vadilere kurulan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Cinque Terre yani “5 Toprak”; beş pitoresk köye verilen ad. Ligurya sahillerinde, dağ eteklerine kurulan bu 5 köy sizi gerçek dünyadan alıp bir masal dünyasına götürüyor. La Spezia’dan sola doğru Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare olarak sıralanan köyler kesinlikle keşfe değer! Coğrafik yapısı sebebiyle ulaşımın zor olduğu köyleri denize yakın bir konumdan geçen tren yolculuğu ile keşfetmek en güzeli. Dar sokakları, yeşil panjurlu evleri ile günün her saati farklı bir manzara sunan köyler kartpostal gibi…

Manarola

İtalya’nın en tanınmış kasabalarından biri olan Manarola, Cinque Terre’deki kasabaların belki de en küçüğü. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenen bu kasaba, dev bir kayanın tepesinde kurulu pembe sarı tonlarındaki evler ve hemen altında uzanan masmavi denizi ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatilin kapılarını açıyor. İtalyan kasabaları listelerinde mutlaka başı çeken bu şirin kasaba; eşsiz manzaraya karşı içkinizden yudumlayıp fotoğraf çekmenin keyfini yaşayabileceğiniz en ideal lokasyonlardan da bir tanesi.

Portofino

Güzelliğiyle, sıcaklığıyla, limon kokulu mis gibi havasıyla, şiirlere ve şarkılara konu olan, romantizmin ve aşkın limanı Portofino! Rengarenk evlerin sıralandığı küçük bir körfezin içerisinde yer alan Portofino, zümrüt yeşili kıyı şeridi, Orta Çağ kiliseleri, Akdeniz lezzetlerinin sunulduğu konsept restoranları ve kafeleri ile Akdeniz sıcaklığını sonuna kadar hissedebileceğiniz bir güzellikte. Akdeniz sahil şeridinin en kusursuz ve fotojenik balıkçı limanlarından biri olan Portofino, 1400’lü yıllara uzanan zengin tarihi ve kartpostallardaki gibi eşsiz manzarası ile hayranlık uyandırıyor. Küçük bir Orta Çağ kasabasını andıran Portofino, hediyelik eşya ve şarap satış dükkanlarının bulunduğu pazar meydanı, restore edilmiş evleri, kiliseleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile keşfe değer!

Golfo Paradiso

İtalyan Rivierası’nda Cenova ile Portofino arasında yer alan Golfo Paradiso 5 kasabasıyla Cinque Terre’nin yeni rakibi olmaya aday! Bogliasco, Pieve Ligure, Sori, Recco ve Camogli kasabaları rengarenk evleri, pitoresk manzaraları ve yerel mutfak lezzetleriyle kesinlikle keşfe değer! Camogli, masmavi suların üzerinde renkli teknelerin bulunduğu küçük bir limana sahip harika bir balıkçı kasabası. Pastel renkli evlerin arkasında tepelerin oluşturduğu nefis bir manzaraya sahip bu küçük İtalyan kasabası yalnızca güzel olmakla kalmıyor aynı zamanda pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

amalfi

Amalfi Kıyıları

Falez kayalıkları üzerine kurulmuş limon çiçeği kokan enfes bir yer Amalfi. Güney İtalya’nın en el değmemiş, en dinlendirici bölgelerinden olan Amalfi, ziyaretçileri bir masalın içine çekiyor. Limon kokulu teraslarda; harika manzaralara ve denize karşı gerçek bir “Akdeniz Rüyası“ yaşamak isteyenlerin tercihi olan Amalfi, Avrupa’nın en turistik destinasyonları arasında yer alıyor.

Sorrento

Güney İtalya’nın en el değmemiş, en dinlendirici bölgelerinden Sorrento ziyaretçilerine tam bir yaz masalı vaat ediyor! Parmak arası terlikleriniz ve uçuşan elbiseleriniz hazırsa, limon kokulu teraslarda; Napoli Körfezi’nin harika manzarasına karşı gerçek bir “Akdeniz Rüyası“ yaşamak için rotanızı Sorrento’ya çevirmelisiniz! Piazza Tasso meydanı ve Corso Italia’da turlayıp Sorrento’nun nabzını tutmak, freskolar ile süslü Sedile Dominova terasında manzarayı seyretmek, Duomo Katedrali ve Basilica di Sant’Antonino’nun çarpıcı mimarisini incelemek, Sorrento Peninsula Arkeoloji Müzesi ve Bottega Della Tarsia Lignea Müzesi’yle tarih ve kültür turunu tamamlamak gerek.

Ravello

İtalya’nın Campania özerk bölgesinin Salerno ilinin Amalfi Körfezi’nde yer alan Ravello, Amalfi’nin en meşhur kasabası. Tarih boyunca Hunlar ve Vizigotlardan kaçan Romalılar için bir sığınak yeri olan Ravello, bugün hem mütevazi hem de lüks seyahatlerin vazgeçilmez adresi. Denizden 350 metre yükseklikte konumlanan kasabaya doğru yol alırken mis gibi çiçek ve deniz kokusu burnunuza geliyor. Limon bahçeleriyle ünlü kasabada limon kokuları bir an olsun sizi bırakmıyor. Tepede yer almasının en güzel avantajını sunduğu manzaralarla kazanan Ravello 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine girmiş.

Positano

Amalfi Sahili’nde kalbinizi çalacak bir kasaba varsa eğer o da kesinlikle Positano’da bir yerde saklıdır.  Mağribi tarzındaki mimarisi ile Amalfi kıyılarının en ünlü kasabası olan Positano, Sirenuse Adaları’na bakan dik yamaçlar üzerine uzanan görüntüsüyle gizli kalmış bir cenneti andırıyor. Kasabanın dik kayalıklarında bulunan rengarenk evler ve sonsuz görünümlü turkuaz renkli denizi ile Positano’da İtalyan esintisini her adımda hissetmeniz mümkün.

Puglia Bölgesi

Çizmenin güney ucu Puglia bugüne kadar İtalya’ya dair bildiğiniz tüm güzelliklerin çok daha fazlasını size sunuyor. İtalya’nın popüler yerlerine göre el değmemiş saklı bir bahçeyi andıran Puglia Bölgesi’nde sizi doğanın iltimas geçtiği bir hayat bekliyor. Beyaz taş binalar, zeytin ağaçları, sebze meyve tarlaları, turkuaz bir deniz ve dokusunu kaybetmemiş tarihi küçük kasaba ve köyler. İşte Puglia nın görüntüsünün özeti.

Alberobello

Beyaz boyalı, gri taş kubbeli evleriyle kendinizi bir masalın içinde hissedeceğiniz Alberobello sokaklarında keyifli bir yolculuğa hazır mısınız? Tarihi 16. yüzyıla dayanan Alberobello, İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alan küçük bir kasaba. Önemli bir liman şehri olan Bari’ye sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunan bu kasaba “Trulli” olarak bilinen ikonik binalarıyla kesinlikle görülmeye değer. Açık hava müzesini andıran görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken bu şirin kasaba, ikonik yapılarından dolayı 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

Ostuni

Brindisi şehrinin kuzeybatısında kurulan Ostuni, ‘geçmiş’i hüzne dönüştürmeden yaşatan mutlu bir dünya. Puglia’nın Adriyatik kıyılarından yükselen bir tepenin üstünde bir araya kümelenmiş beyaz taş binalarıyla Ostuni, henüz keşfetmediğiniz birçok güzelliği sizinle paylaşmaya hazır. Ostuni; Puglia’nın merkezinde sanki. 45 dakika uzaklıkta U şeklindeki koyun yüksek sert kayalıklarına üstüste yapılmış beyaz binaları ile Polignano A Mare, surlarla çevrili eski bir şehir olan Martina Franca Ostuni görülmesi gereken başlıca adresler.

Matera

Puglia’nın hazine şehri Matera mağara evleri ve kültürel yapıları ile yaşayan bir tarih müzesi gibi! İtalya’nın güneyinde Basilicata Bölgesi’nde yer alan Matera kentinden, “İtalya’nın Mardin’i” ya da ” İtalya’nın Kapadokya’sı” olarak bahsedersek, sizi nasıl bir mimari güzelliğin beklediğini anlatabiliriz. Matera 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak, “Akdeniz Bölgesi’nde arazisine ve ekosistemine mükemmel olarak uyarlanmış bir ilkel yerleşim yeri örneği” olarak kabul edildikten sonra daha popüler hale geldi. 2019 Avrupa Kültür Başkenti olan Matera’nın tarihi Yontma Taş Devri’ne uzanıyor. Mel Gibson’un “The Passion of the Christ” Mesih’in Tutkusu filmine de ev sahipliği yapan Matera kesinlikle keşfe değer!

Toskana Bölgesi

Bir manzaraya veya bölgeye güzel demenin yeterli olmadığı durumlar vardır. İşte İtalya’nın rüya bölgesi Toskana size, bir manzaranın, yeşilin, gökyüzünde parlayan güneşin başka bir güzelliği olabileceğini kanıtlıyor. Özenle korunan Ortaçağ kentleri, ayçiçeği tarlaları, üzüm bağları ve leziz mutfağıyla Toskana, sürprizlerin asla tükenmediği bir kır masalı. Selvi ağaçları ve yemyeşil tepeleriyle akıllara kazınan Toskana; yeşil kepenkli, kiremit renkli taş binaları, uçsuz bucaksız gelen üzüm bağları ve zeytinlikleriyle doğa harikası bir coğrafya.

Siena

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde, kusursuz bir şekilde korunarak tüm görkemini yaşatan Siena üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili tarihi bir Etrüsk kasabası aslında. Her taşını ve yüzyıllık geleneklerini bugün aynı özenle yaşatmaya devam eden şehrin ambiyansı sizi büyülü bir dünyaya davet ediyor. Şehirle bütünleşen, kafe ve restoranlarıyla cıvıl cıvıl bir hayatı olan Piazza del Campo’dan etkilenmemek imkansız. Haç şeklinde 13.yüzyılda inşa edilen Il Duomo, Palazzo Pubblico, Torre del Mangia’yı gördükten sonra Siena’nın tarihi dolambaçlı sokaklarında kaybolmalısınız.

San Gimignano

İtalya’nın üzüm bağları ve şaraplarıyla meşhur Toskana Bölgesi’nde yer alan Siena’ya bağlı kasabalardan biri olan San Gimignano, tüm İtalya’daki en iyi korunmuş Orta Çağ mimarisine sahip kasabalardan bir tanesi! İtalya’nın en cazip yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen kasaba, Orta Çağ’ın Manhattan’ı olarak adllandırılmakta. Dar sokakları, yüzyıllar öncesinden kalma evleri, nefes kesen manzaraları ve Orta Çağ’dan günümüze ulaşan kuleleri ile kesinlikle keşfe değer!

Grosseto

Zeytin ağaçları ve üzüm bağlarıyla ödüllendirilen Grosseto  Toskana’nın güneyinde, doğal manzaralarıyla nefes kesen bir dolce vita! Toskana’nın mistik havası ve Akdeniz’in mis kokan tuzlu kokusunu duyumsayacağınız Castiglione della Pescaia yemyeşil bir kasaba. Üzüm bağları ile ünlü bu bölgede Petra’ya gidip şarap tadımı yapmadan; bir saat uzaklıktaki Pienza’yı ve Montalchino’yu görmeden bu seyahatiniz tamamlanmış sayılmaz.

Pienza

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Pienza Toskana’daki favori kasabalarımızdan! Rönesans’ın en iyi planlanmış şehirlerinden biri olan Pienza canlı müze gibi. Pencere önlerinden çiçekler taşan evleri, dar sokakları, küçük sempatik meydanları ve şiir yazdıracak kadar romantik duran gün batımları gitmeniz için yeterli olacaktır. Bu manzarayı canlı gözlerle görmek istemez misiniz?

Sicilya

Kendi coğrafyasına sığmayan bir tarihe sahip olan Akdeniz’in en büyük adası Sicilya… Antik Yunan’dan Araplara, Fenikelilerden Fransız ve İspanyollara kadar birçok farklı medeniyet ve kültürle yoğrulan Sicilya her taşın altında bir hazineyle sizi buluşturacak kadar derin ve zengin! Büyüleyici tarihi kalıntıların arasında zamanda yolculuğa çıkmak, zengin ve farklı kültürlerin ortaya çıkardığı Sicilya mutfağını deneyimlemek, bakir doğasında Akdeniz tabiatıyla kucaklaşmak özetle köklü bir tarihe tanıklık etmek…

Taormina

Yüksek tepenin yamacında kurulmuş tablo güzelliğindeki Orta Çağ kasabalarından biri olan Taormina, Sicilya’nın belki de en güzeli. Goethe, Lawrence, Evelyn Waugh, Woody Allen ve Sophia Loren gibi pek çok ünlünün de favori kaçış noktalarından biri. Siz de masalsı güzelliği ile göz kamaştıran Orta Çağ kasabası Taormina’da zamanı durdurarak, unutamayacağınız bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Cefalù

Palermo’dan sadece bir saatlik sürüş mesafesinde bulunan Orta Çağ kasabası Cefalù, kendinizi bir masalın içinde gibi hissedebileceğiniz rüya gibi yerlerden biri! Mozaik süslemeli birçok katedrali, pitoresk yapıları ve gün batımının keyfini yaşayabileceğiniz La Locca’sı ile Cefalù kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

İtalya’da size özel seyahat programı için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.