Fas’ın Görülmeye Değer Şehirleri

20 Haziran 2022

MARAKEŞ

Fas dendiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri Marakeş oluyor. Mimari, sanatsal ve kültürel mirası nedeniyle 2020 Afrika Kültür başkenti seçilen, bina cephelerinden kaldırımlarına, duvarlarından toprağına kadar kızıl rengiyle bir ateş topunu andıran şehrin “Kızıl Şehir” unvanını alan Marakeş, Kuzey Afrika’nın en egzotik şehirlerinden biri. Son yıllarda yeniden gezginlerin radarına girmesindeki asıl sebep ise bu labirenti andıran şehrin otantikliğini ve kendine has renklerini kaybetmiyor olması. Yüzyıllardır sanatçıların, yazarların ilham almak için tercih ettiği bu gizemli dünya surlar içerisinde kalan, eski şehir Medina ve modern binalardan oluşan Guéliz bölümlerinden oluşuyor.

 • Gerçek bir Marakeş deneyimi yaşamak için, eski şehir Medina’da, arabaların giremediği dar sokaklara gizlenen riad tipi otellerden birinde kalmalısınız. Lüks tasarımları ve büyülü avlularıyla her biri baş döndürücü!
 • Her ne kadar keşmekeşi, sizi bir kolunuzdan çekip bir şeyler satmaya çalışan yerlileriyle kaotik görünse de Cema el Fna Meydanı’nı görmelisiniz.
 • Jacques Majorelle’in evi, Yves Saint Laurent’ın gönül bağı olan ve bugün rengârenk tasarımı ve bitkilerle fantastik bir dünya sunan Majorel Bahçeleri’ni görmeden Marakeş seyahatiniz tamamlanmış sayılmaz.
 • Ünlü tasarımcı Yves Saint Laurent’ın 40 senelik kariyerini sergileyen Musée Yves Saint Laurent hem bina tasarımı hem de koleksiyonuyla çok etkileyici.

RABAT

Atlantik kıyısında yer alan, Fas’ın başkenti, aynı zamanda ülkenin finans merkezi Rabat şimdiye kadar geri planda kalmış gibi görünse de kesinlikle keşfe değer! Unesco Dünya Mirası listesindeki, 2019 yılında gerçekleşen Rabat Bienali sayesinde dünyanın ilgisini çeken Rabat belirgin bir şekilde Avrupa etkisinde kalmış renkli bir şehir. Arapça, İngilizce ve Fransızca dillerinin hâkim olduğu yerel yaşamı, temiz sokakları, hareketli yaşamı ile görülmeye değer! Canlı sosyal hayatı, kartpostallarda gördüğümüz mavi boyalı evleri ve Endülüs Bahçeleri ile Rabat Fas’ın en güzel şehirlerinden biri.

CHEFCHAOUEN 

Fas’ın mavi boyalı evleriyle ünlü büyüleyici kenti Chefchaouen tarih boyunca hem Müslüman Arapların, hem Musevilerin hem de Katolik İspanyolların yaşadığı çok kültürlü bir merkez olmuş.⁠ Bizdeki Mardin misali bir yamacın üzerine kurulmuş dik, dar ve iç içe sokaklarla çevrili olan bu büyülü kentin en büyük özelliği karakteristik kapıları, kapalı çarşısı ve masmavi duvarları.

FEZ

9. yüzyılda kurulmuş surlarla çevrili bir orta çağ şehri olan Fez dünyada orta çağ ruhunu en iyi korumuş, Afrika, Arap ve Akdeniz kültür mozaiğini en iyi gözlemleyebileceğiniz destinasyonlardan biri! Aynı zamanda otantik çekicilik dediğinizde Marakeş’le yarışacak bir ambiyansa sahip. Olağanüstü bir restorasyon projesi ile eski binalara yeniden hayat verildiğinden beri bu sofistik şehri keşfetmek çok daha keyifli.⁠ Fas’ın kültürel ve el sanatları merkezi Fez Kuzey Afrika’daki en eski ve en büyük Medina’ya sahip. Marakeş ve Kazablanka şehirlerine kıyasla gerçek Fas hayatını görmek, lokal deneyimler yaşamak isteyenler için Fez daha iyi bir seçim!⁠

KAZABLANKA

Atlas Okyanusu kıyısında kurulmuş, egzotikliği ile herkesi cezbeden Kazablanka ilk bakışta gökdelenlerin yükselmeye başladığı, Fransız etkisi altında bir metropolü andırsa da Kazablanka aslında detaylarda gizli. Dünyanın en büyük camisi olarak kabul edilen 2. Hasan Camii, geniş caddeleri, Casablanca filminden hatırladığımız Rick’s Café’si, gökdelenlerin ardında gizlenen tarihi Medina bölgesi ve baharat kokan yerel halk pazarları şehrin gerçek yüzünü yansıtıyor.

ESSAOUIRA

Fas’ın başka bir gözde destinasyonu ise Atlantik kıyılarına yayılan Essaouira! Kartpostal gibi bir görüntüye sahip şehir Marakeş’le yarışacak ambiyansı ve otantik yaşam tarzıyla birlikte Atlantik kıyısının avantajlarından faydalanan sörfçülerin de gözde rotası.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.