Daha İyi Bir Dünya İçin Bilinçli Seyahat

18 Nisan 2019

15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan Dünya Turizm Haftası vesilesiyle gezginler arasında giderek artan bilinçli seyahat deneyimlerini kaleme almak istedik. Yerel çevrelerin korunması, kalkınması ve ekonomiye katkı sağlaması açısından son yıllarda gezginler arasında daha da önem kazandı. İşte, arkanızda doğaya zarar vermeden nasıl seyahat edebileceğiniz hakkında bazı ipuçları:

Doğa ve lokal kültürlerin korunması için ne yapabilirim diyen bir gezginseniz birçok seçenek var, ancak tüm bu sürdürülebilir seyahat terimleri aslında ne anlama geliyor?

Peki, size uygun olan dünya dostu seyahat tercihi hangisi?

Yeşil Turizm

Yeşil turizm her zaman kulağa hoş gelse de, çoğunlukla otel markaları bu terimin altını dolduramıyor. Herhangi bir sürdürülebilirlik çalışması olmadan çevre dostu bir otel olmak elbette imkânsız… Yeşil turizm, otel odalarında gördüğümüz “çevreye duyarlı olmak için havlularınız tekrar kullanabilirsiniz” uyarısından çok daha fazlası.

İlk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıkan “yeşil turizm”, çevresel etkileri en aza indirerek, doğal alanların ziyaretini kapsayan küçük ölçekli turizm olarak açıklanıyordu. Yeşil turizmi, eko turizm ve sürdürülebilir turizm kavramlarının genel çatısı olarak düşünebiliriz.

Birbirini destekleseler de “ekoturizm” ve “sürdürülebilir turizm” arasındaki farklılıklardan da bahsedelim.

Ekoturizm

İlk kez 1992 Rio Çevre Zirvesi’nde sürdürülebilir bir dünya ve çevre için konan kriterler 2002 yılında yapılan zirve ile güncel halini aldı. Uluslararası Ekoturizm Derneği’ne göre eko turizm; “yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olurken, sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşım ya da tavır” olarak açıklanıyor. Ekoturizm, vahşi yaşam alanlarının korunmasına ve doğal kaynaklarının doğru kullanımına odaklanıyor.

Sürdürülebilir Turizm

Uluslararası Ekoturizm Derneği’ne göre sürdürülebilir turizm “mevcut ve gelecekteki ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri hakkında sorumluluk alan, sadece müşterilerine değil, doğaya ve topluma da fayda sağlayan turizm” olarak ifade ediliyor. Sadece geleceği değil geçmişi de koruma bilincine odaklanan sürdürülebilir turizm kavramı tarihsel, kültürel ve doğal mirasın korunmasını da kapsıyor.

Sürdürülebilir Turizmi Destekleyen Stil Sahibi Oteller

Tanzanya’dan ABD’ye, Avustralya’dan İsviçre’ye, Peru’dan Seyşeller’e sürdürülebilir turizmi benimseyen çarpıcı oteller…

Yazının devamı için tıklayın!

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.