Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk’ten İzler Taşıyan Balkanlar’dayız!

16 Mayıs 2019

25 Ekim – 31 Ekim

Kavala – Selanik – Manastır – Ohrid – Üsküp – Sofya – Filibe

Bu yıl, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda büyük bir coşku ile Atatürk’ün izinde, kendisinin ve ailesinin köklerine doğru Balkanlar’da tarihsel bir yolculuğa çıkıyoruz. Atatürk‘ü, Osmanlı’nın son zamanlarındaki Balkanlar’ın siyasal ve kültürel atmosferinde anarken birbirinden etkileyici hikâye ve anıyı profesyonel turist rehberi Serhan Güngör‘den dinliyoruz.

Atatürk’ün lise yıllarının geçtiği, günümüzde bir Makedonya şehri olan Manastır’dan 1915 yılında Çanakkale’de göreve başlamadan önce, 15 ay boyunca kaldığı Sofya’ya; kılık kıyafet devrimi düşüncesinin tohumunun atıldığı Filibe’den ona hayat veren, köklerinin bulunduğu Selanik’e,  uzanan 6 gece 7 günlük tarih, özlem ve gurur dolu bu geziyi kaçırmayın! 

Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.”

İstanbul’dan çıktığımız yolda ilk durağımız Kavala oluyor. 1912 yılına kadar Osmanlı Devleti’ne bağlı bir şehir olan Kavala’da Osmanlı Dönemi’ne ait mimari yapılar arasında dolaşırken sahile indiğinizde kendinizi İzmir esintisine kapılmış gibi hissediyorsunuz.

Kavala’dan sonra durağımız komşunun en bizden şehri Selanik… Yüzyıllarca Osmanlı yönetimi altındaki Selanik, ülkemizin en önemli değerleri Nazım Hikmet ve Atatürk’ün doğdukları şehir! 

Selanik’ten sonra Atatürk’ün lise yıllarını ve ilk gençlik zamanlarını geçirdiği, günümüzde Makedonya sınırları içerisinde olan Manastır şehrini geziyoruz.

Aynı adı taşıyan göl kıyısında kurulan ve UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ohrid (Ohri), Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden biri hiç kuşkusuz. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bile leziz balıklarından bahsettiği Makedonya’nın kıymetlisi Ohri’de Osmanlı Dönemi’ne ait mimari yapılar tüm güzelliğiyle bugün de büyülemeye devam ediyor.

Osmanlı izlerini taşıyan Kalkandelen’e uğradıktan sonra Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geliyoruz. Ege Denizi’ne doğru akan Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulan, binlerce yıllık tarihin izleriyle yaşayan Üsküp ise bir tarih belgeselinden farksız.

Üsküp’ten sonra Balkan Muharebesi’nin kanlı mücadelelerine tanıklık eden Kumanova topraklarını ziyaret edip Bulgaristan sınırlarına giriş yapıyoruz.

Bizans, Roma imparatorluklarının yönetiminde yüzyıllar geçirdikten sonra tam 500 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan, kültürel ve tarihsel zenginliği ile Sofya kusursuz bir tarih belgesini yaşamak gibi.

Osmanlı Dönemi’nde her zaman önemli olan, bugün Bulgaristan’ın en büyük şehirlerinden olan Filibe’de tarihin izlerini sürüyoruz. 1914 yılında Filibe Garı’na indiğinde tezahüratlar eşliğinde karşılanan Atatürk, 1925 yılında yürürlüğe girecek kılık kıyafet devriminin tohumlarını da burada atacaktı…

Biz, bu Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk’ü bir kez daha anlamak ve yakından hissetmek için Balkanlar’dayız! Ya siz?

25 – 31 Ekim 2019

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın!
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.