Avrupa’nın En İyi Şehirleri : İstanbul Avrupa’nın Bir Numaralı Şehri!

20 Temmuz 2023

Travel + Leisure tarafından düzenlenen “Dünyanın En İyileri” anketine katılan seyahatseverler; şehirleri görülecek yerlerine, önemli rotalarına, kültürüne, mutfağına, insanlarının güleryüzlü iletişimine ve alışveriş olanaklarına göre derecelendirerek “Avrupa’nın En İyi Şehirleri’ listesini belirledi.

Avrupa’nın en iyi şehirleri ödüllerinde İstanbul bu yıl zirveyi kimseye bırakmayarak listenin 1. sırasında yer alırken, Avrupa’nın popüler şehirleri Floransa, Roma ve Lizbon’u geride bırakarak “Dünyanın En İyi Şehirleri” listesinde 8. sırada yer aldı.

İstanbul‘dan Floransa‘ya, Roma‘dan Lizbon‘a, Porto‘dan Sevilla‘ya, Ljubljana‘dan San Sebastian‘a, Prag‘dan Barselona‘ya, Salzburg‘dan Edinburgh‘a, Madrid‘den Bordeaux ve Viyana‘ya kadar uzanan içimizde seyahat etme arzusu uyandıracak Avrupa’nın En İyi Şehirleri…

1. İstanbul, Türkiye (Skor: 90.23)

3 imparatorluk görmüş, devlet gücünü mimarisine, kültürüne, geleneklerine yansıtmış bir şehir İstanbul! Binlerce yıllık tarihi, birçok uygarlığa ev sahipliği yapması, savaşlara, buluşlara, dönüm noktalarına şahit olması bu şehri her zaman cazip kılarak, yüzyıllar boyunca her göreni kendine aşık etmiş. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren İstanbul’un tarihi alanları arasında Sultanahmet Arkeolojik Park, Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan “Süleymaniye Koruma Alanı”, Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan “Zeyrek Koruma Alanı” ile İstanbul Kara Surları yer alıyor. Travel + Leisure okuyucuları arasında en favori yerler ise Kapalıçarşı, Four Seasons‘ın bu yıl “Dünyanın En İyi Oteli” ünvanını aldığı Sultanahmet Meydanı ve tabii ki İstanbul denince ilk akla gelen İstanbul Boğazı.

2. Floransa, İtalya (Skor: 89.48)

Dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olan Floransa; sanat galerileri, müzeleri, Arno kıyısındaki romantik yürüyüş yolu, şık butikleri, lezzetleriyle dudak uçuklatan restoranları ve kafeleriyle mimariden gastronomiye, tasarımdan alışverişe gerçek bir cennet. Tarihi ve kültürel dokusu kadar yumuşak coğrafi özellikleriyle de insanı sarıp sarmalayan Floransa’yı doyasıya yaşamak için Duomo Katedrali’nin görkemli mimarisini dolaşmalı, Uffizi Galerisi’ndeki eserleri incelemeli, Rönesans heykelleriyle dolu San Miniato al Monte Kilisesi’ne tırmanmalı ve Santa Croce’nin dar ve tarihi sokaklarında yürüyüşler yapmalısınız.

3. Roma, İtalya (Skor: 88.91)

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden birisinin kurulduğu İtalya’nın başkenti Roma, tarihin şekillendiği en önemli şehirler arasında yer alıyor. Roma İmparatorluğu’nun merkezi olduğu günden beri ihtişamından ödün vermeyen Roma şehir planlaması ve manzarasıyla tartışmasız Avrupa’nın seyre doyulmayan en güzel kentlerinden biri. Ortaçağ, Barok ve Rönesans’ın izleri tüm meydanlarında ve sokaklarında hissediliyor. Çeşmeleri, sokakları, kiliseleri ve hemen her sokakta bulunan tarih kokan yapılarıyla göz kamaştıran Roma’da tarihe tanıklık edebileceğiniz başlıca yapılar arasında Kolezyum, Roma Forumu, İspanyol Merdivenleri, Vatikan ve Trevi Çeşmesi yer alıyor.

4. Lizbon, Portekiz (Skor: 88.62)

İlk görüşte değil de biraz zaman geçirdikten sonra “Neden burada yaşamıyorum” dedirtecek kadar sıcakkanlı bir şehirden bahsetmek, birkaç cümleyle anlatmak zor. 13. Yüzyılda kurulan Lizbon’un Portekiz’in yükselişte olan en popüler şehri olduğu da artık bir sır değil. Kendine özgü kodlarını koruyan semtleri, bir sembol haline gelen tramvayları, yenilikçi ve yaratıcı yeme içme mekanları ile şehir kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden.

5. Porto, Portekiz (Skor: 88.09)

Portekiz’in Lizbon’dan sonra ikinci büyük kenti olan Porto, ülkenin kuzeyindeki Douro Nehri’nin Atlas okyanusuna açılan kıyısında yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Porto; boğazı andıran Rio Douro Nehri, martı sesleri ve bol yokuşlu, dar sokakları ile Türk misafirlerine İstanbul’u anımsatıyor. Renkleriyle gözleri üzerine çeken desenli vitraylarla süslenen taş binaları, Porto şarabı ve tarihi binalarıyla Porto; tarih ve sanat derslerinin canlı bir örneği. Tarihi eserleri, kulağınızı okşayan çan sesleri ve pitoresk nehir manzarasıyla romantizmi yaşatıyor.

6. Sevilla, İspanya (Skor: 87.83)

Hayatın sokaklarda yaşandığı, havanın hep güzel olduğu Sevilla’nın her yerinden adeta tarih, sanat ve kültür fışkırıyor. Burası hem güzel hem de ruhu olan bir şehir. Eski ama bakımlı, yaşlı ama kıpır kıpır, otantik ama bildik, hem kendine özgü hem de insana kendini çok rahat hissettiren bir kültürün, Endülüs’ün başkenti! Christopher Columb’un gömülü olduğuna inanılan Sevilla Katedrali gibi önemli yapılara sahip olan şehirde görülmesi gereken bir diğer yer ise lüks bahçeleri ile bir Mağribi sarayı olan Real Alzacar. Gotik, Barok ve Rönesans stillerinin karışımı bu etkileyici sarayın bahçesi ise harika! Her yanı birbirinden ihtişamlı binalarla dolu tarih kokan sokaklarda dolaşıp, Flamenko’nun kalbinin attığı Sevilla’nın tadını çıkarmaya ne dersiniz?

7. Ljubljana, Slovenya (Skor: 87.82)

Slovenya’nın başkenti Ljubljana, Avrupa’nın en şirin kentlerinden biri. Orta Avrupa’da bulunan kent Fransa, İsviçre ve Avusturya boyunca uzanan Alp Dağları’nın da yanı başında yer alıyor. Roma, Paris, Londra gibi rüştünü ispat eden Avrupa şehirleri arasında kendine yer bulan, son yılların en popüler şehirlerinden biri Ljubljana “minyatür Avrupa” olarak anılıyor. Doğu Avrupa, Alp ve Akdeniz mutfaklarının bir sentezini oluşturan Slovenya mutfağının en iyi örneklerini bu sempatik kentte bulabilirsiniz. Ayrıca unutmadan, Ljubljana manzarasının hakkını vermek için sıcak balona binmeli ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

8. San Sebastian, İspanya (Skor: 87.79)

San Sebastian, Bilbao’dan kolayca ulaşılabilen küçücük ama bir o kadar da güzel ve etkiyici bir Bask şehri. Baskça adı Donostia olan San Sebastian, İspanya’nın Atlantik Okyanusu kıyısında ve hemen kuzeydeki Fransa sınırına çok yakın. Son dönemin gözde gurme seyahat noktalarından biri olan San Sebastian, İspanya’nın kuzeyinde yılın her dönemi keyifli bir ambiyans sunuyor. Huzur veren doğası, altın renkli kumsalları, lezzet şöleni yaşatan birbirinden güzel yemekleriyle İspanya’nın tatil cenneti San Sebastian, masmavi deniziyle rüya gibi bir tatil vadediyor. Yüz yıllık tarihi füniküler ile Monte Igueldo tepesine çıkıp manzarayı izlerken, şehrin merkezindeki Playa de la Concha ve Playa de Ondarreta plajlarının keyfini sürerken, San Sebastian Akvaryumu’nda sualtı yaşamını incelerken, leziz tapasların tadına bakarken şehrin neden bu kadar çekici olduğunu anlayacaksınız.

prag anneler günü

9. Prag, Çekya (Skor: 87.79)

Tarihi ve kültürel cazibesini çağlar boyunca koruyan Bin Kuleler Şehri Prag, çeşitliliğin harika bir uyum içinde yükselebileceğini eşsiz mimari yeteneğiyle gösteriyor. Bir tarafınızda Romanesk ve Gotik binalar yükselirken, başınızı başka bir yöne çevirdiğinizde modernizm ve kübizmin en yeni örnekleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu kadar çok farklı stilin kusursuz bir bütün oluşturduğu Prag’ın caddelerinde yürürken, kulaklarınızda Mozart’ın 29. Senfoni’sini duyar gibi oluyorsunuz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ni taçlandıran Prag’da Prag Kalesi ve Küçük Kasaba; Eski Şehir, Yahudi Mahallesi ve Yeni Şehir mutlaka görülmeli. Tabi ki Prag bu kadarıyla sınırlı değil; Old Town Meydanı, Astronomik Saat Kulesi, St. Vitus Katedrali, Kafka Müzesi ve Petrin Tepesi şehrin size hazırladığı diğer sürprizler…

10. Barselona, İspanya (Skor: 87.66)

2000 yıllık tarihi ile birçok anıt ve sembole ev sahipliği yapan Barselona, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle İspanya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri. Modernizmin öncüsü ve Art Nouveau tarzının çılgın uygulayıcısı Gaudi’ye ait yapıtlarıyla Katalan kültürünün harikalar diyarı Barselona; rengarenk sokakları, muhteşem yapıları ve enfes lezzetleriyle kesinlikle keşfe değer! Mimar Gaudi’nin eserlerinin yer aldığı Barselona sokaklarında dolaşırken, yüzünüze çarpan Akdeniz esintileriyle bu şehre bir kez daha hayran kalacaksınız.

11. Salzburg, Avusturya (Skor: 87.53)

Masalların gerçek olmadığına dair düşüncenizi değiştirecek şehirlerden biri olan Salzburg, dört mevsim büründüğü farklı ambiyansı, yüzyıllardır Avrupa’nın kültür merkezlerinden biri olması, romantizm kokan sokaklarıyla adeta ayrı bir yere sahip. Ancak, Salzburg’u bu kadar kıymetli kılan en önemli şeylerden biri de şüphesiz Klasik Batı Müziği’nde klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biri olan Mozart’ın doğum yeri olması. Altstadt’ın karakteristik sokaklarında dolaşan bugünün ziyaretçileri Salzburg’u aşağı yukarı Mozart’ın birkaç yüzyıl önce gördüğü gibi görüyor. Özellikle festival sezonu klasik konserler ve opera performansları görülmeye değer.

12. Edinburgh, İskoçya (Skor: 87.32)

Tarihin modernizm ile birleştiği Avrupa şehirlerinden bir diğeri de Edinburgh. Şaşırtıcı mimarileri, doğa güzellikleri ve birçok ücretsiz gezi noktasıyla seyahat sever dostu olan şehirde; Kelt kültürünü keşfetmenin tadını İskoçya mutfağının sırlarını ve ilham verici yeni sanatsal noktaların tadını çıkartabilirsiniz. Unutmayın ki bu büyüleyici şehirde her daim keşfedilecek pek çok şey var.

13. Madrid, İspanya (Skor: 87.28)

Avrupa’nın kozmopolit kentlerinden biri olan Madrid, aynı zamanda İspanya’nın başkenti. Zarif bulvarları ve bakımlı parklarıyla ünlü şehir, İspanyol sanatçıların eserleri de dahil olmak üzere Avrupa sanatının zenginlikleriyle dolu. Barok mimarinin güzellemelerini sunan bulvarlarından lüks Salamanca semtine, yaratıcılığıyla fark yaratan Malasaña semtinden çarpıcı mimarilerine kadar Madrid her sayfasını heyecanla okuyacağınız bir roman gibi. Evet, belki Gaudi’nin ünlü mimari yapıları yok ama burada Juan de Villanueva’nın temellerini attığı Plaza Mayor; Jules ve Raymond Février’in tasarımı ikonik Métropolis, Alonso Carbonell imzalı Buen Retiro Palace gibi görkemli yapılar dolu. Tapas barları, gurme restoranları, gece hayatında beklentileri yükselten kulüpleri ve özel partileri ile 24 saat yaşayan Madrid’e hoş geldiniz!

 

14. Bordeaux, Fransa (Skor: 86.96)

Orta Çağ ve 18.yüzyıl dönemine ait ihtişamı mimarisinde, sanatında, yaşam kültüründe göreceğiniz şehirlerden biri de Bordeaux. Yumuşak iklimi, konumu, hayattan zevk almasını bilen mekânları ve bu mekânların keyfini sonuna kadar süren insanlarıyla “daha önce neden buraya gelmedim” dedirtecek bir misafirperverliğe sahip olan şehirde rotanızı biraz genişlettiğinizde Bordeaux Şarap Bölgesi’nin hazineleriyle de tanışabilirsiniz. Kaliteli şaraplar, Orta Çağ köyleri, şatolar ile zenginleşecek şarap yolculuğunuzda St. Emilion ve Médoc şarap bölgelerini gezmeyi de unutmayın.

15. Viyana, Avusturya (Skor: 86.74)

Mozart, Beethoven, Brahms, Strauss ve Chopin gibi pek çok önemli müzisyene kucak açan Viyana adeta bir müzik şehri. Zengin bir müzik mirasına sahip olan bu şehre geldiğinizde dünyanın en iyi senfonik müzik topluluğu Viyana Filarmoni Orkestrası’nın büyüleyici performansını mutlaka izlemelisiniz.

 

Travel + Leisure tarafından yayınlanan “Avrupa’nın En İyi Şehirleri” içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Size özel seyahat tasarımı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.