Almanya’nın En Güzel Kasabaları

16 Mayıs 2023

Sahip olduğu zengin tarihi ile her zaman bir adım öne çıkan Almanya, doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Tarih, doğa, kültür, sanat, tasarım dolu özel bir ruha sahip olan ülke, binlerce yıllık inanılmaz geçmişi ile görülmesi gereken yerlerden biri.

Özenle korunmuş tarihi yapıları, göz alıcı katedralleri, Orta Çağ döneminden izler taşıyan Gotik kasabaları, geleneksel kent pazarları, müzeleri, eğlenceli festivalleri ve büyük fuarları ile yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Almanya’da gezecek görecek çok yer, keşfedecek çok şey var.

Almanya’nın birbirinden güzel köy ve kasabaları ile bugüne kadar aşina olduğumuz gezi rotalarının dışına çıkıp, pitoresk kasaba ve köylerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Özenle korunan Orta Çağ surlarıyla çevrili kasabaları, yemyeşil tepelere inşa edilen şatoları, şirin kiliseleri ve gösterişli katedralleriyle hiç sıkılmadan zaman geçirebileceğiniz Romantik Yol; muhteşem bir Orta Çağ kasabası olan Rothenburg ob der Tauber; Bavyera eyâletinin mutlaka görülmesi gereken duraklarından Würzburg; UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yapılarıyla tanınan Bamberg; Konstanz Gölü’nün kıyısındaki kartpostalları aratmayacak güzelliğe sahip Lindau; Mosel nehrinin en güzel kasabalarından biri Alken; bin yıllık tarihe sahip görkemli Reichsburg Kalesi ve kartpostallardaki gibi eşsiz manzarası ile hayranlık uyandıran Cochem; zamanda geriye doğru yolculuğa çıkabileceğiniz masal şehri Lübeck; kendinizi bir masalın içinde gibi hissedeceğiniz rüya gibi Franconia; ülkenin en yeşil şehirlerinden Baden – Baden ve Almanya’nın yüzlerce yıldır geçmişini koruyarak bugüne ulaşan tarihi kasabası Freiburg.

Almanya’nın En Güzel Kasabaları…

Romantik Yol

Almanya’nın güneyinde, Bavyera bölgesindeki 360 km’lik Romantik Yol, Main Nehri’nden Alplere uzanıyor. Adı gibi romantik, fantastik kasaba ve köylerle dolu “Romantic Road” rotasını yaparken masal kahramanları nereden çıkacak diye hissedebilirsiniz. Frankfurt’tan başlayıp Münih’te tamamlayacağınız rota “mutlaka yapılması gerekenler” listenizde olmalı. Özenle korunan Orta Çağ surlarıyla çevrili kasabaları, yemyeşil tepelere inşa edilen şatoları, şirin kiliseleri ve gösterişli katedraliyle bir hafta değil bir ay hiç sıkılmadan zaman geçirebileceğiniz Romantik Yol, Main Nehri’nin içinden geçtiği Würzburg’dan başlayarak güneyde Alpler’in kapısı olan Füssen’de son buluyor.  Würzburg, Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl, Nördlingen, Augsburg gibi kasabaları ve Neuschwanstein, Hohenschwangau şatoları ile sadece doğasıyla değil sanatı, tarihi ve kültürüyle de kendine hayran bırakan rotayı tamamladığınızda, hayal bile edemeyeceğiniz manzaralarla geri dönecek ve bambaşka bir Almanya ile tanışmış olacaksınız.

Rothenburg ob der Tauber

Almanya’nın meşhur rotası Romantik Yol’un göz bebeği, olduğu gibi korunmuş muhteşem bir Orta Çağ kasabası olan Rothenburg ob der Tauber kesinlikle keşfe değer! Yarı ahşap mimarili renkli evleri, kuleleri ve çeşmeleriyle bir Walt Disney prodüksiyonu kadar masalsı ama bir prodüksiyon olamayacak kadar gerçek! Büyüklerimizden dinlediğimiz masalların geçtiği Orta Çağ kasabası olduğuna inandığımız Rothenburg ob der Tauber 17. yüzyılın sonlarında, 12. yüzyıldan kalma iki kilisenin yıkıntıları çevresinde gelişmeye başlamış. 30 yıl Savaşları’nda ekonomik olarak çöken ve modern turizm onu keşfedene kadar sırasını bekleyen kasaba bugün parıldıyor.

Würzburg

Bavyera eyâletinin mutlaka görülmesi gereken duraklarından Würzburg… Barok mimarinin büyüsüyle üniversite şehri olmasının canlılığını bir arada bulacağınız Würzburg, Almanya Romantik Yolu’nun da es geçilmeyecek noktalarından.

Bamberg

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’ndeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yapılarıyla tanınan Bamberg, tüm Almanya’daki en iyi korunmuş Orta Çağ mimarisine sahip kasabalardan bir tanesi! Almanya’nın en cazip yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen kasaba, nehirler ve kanallar tarafından ikiye ayrılıyor ve İstanbul gibi yedi tepe üzerinde başpiskoposlar tarafından inşa edilmiş.⁠ Arnavut kaldırımlı sokakları, Regnitz nehrini çevreleyen kemerli köprüleri, katedralleri, müzeleri ile kesinlikle keşfe değer! Büyüleyici Orta Çağ mimarisini görebileceğiniz yapıları bir yana, Bamberg ayrıca 15. yüzyıldan beri kasabanın imzalı bira fabrikası Rauchbier’ye hizmet veren Schlenkerla gibi bira fabrikalarıyla da ünlü…⁠

Lindau

Bavyera eyaletinin kartpostalı andıran kasabalarından biri olan Lindau, Konstanz Gölü’nün kıyısında kurulmuş. Avusturya sınırındaki bu kasaba, Almanya’nın en büyük gölü olan Konstanz Gölü sınırlarında kurulmasını güzel manzaralarıyla kutluyor.

Alken

Mosel Nehri kıyısındaki en eski ve en güzel kasabalarından biri Alken! Görkemli bir tepe kalesinin hâkim olduğu Alken’in tarihi Keltler’e kadar uzanıyor. Yarı ahşap evleri, evlerin pencerelerinden taşan sardunyalar, Orta Çağ duvarlarının kalıntıları Alken’i tanımlıyor. İkiz kasabası olarak bilinen, nehrin tam karşısındaki Kattenes’te de benzer görüntüleri görebilirsiniz.

Cochem

Mosel Nehri üzerindeki en romantik kasaba Cochem, bin yıllık tarihe sahip görkemli Reichsburg Kalesi ve kartpostallardaki gibi eşsiz manzarası ile hayranlık uyandırıyor. Üzüm bağları ile çevrili olan ve Romalılar’ın eşsiz manzarasından büyük bir övgü ile bahsettiği Cochem’de, o zamana göre bazı ufak değişiklikler olsa da, kasabanın cezbedici görünümü hiç değişmemiş. Küçük bir Orta Çağ kasabasını andıran Cochem, hediyelik eşya ve şarap satış dükkânlarının bulunduğu pazar meydanı, restore edilmiş ahşap evleri, kiliseleri ve taş sokakları ile keşfe değer.

Lübeck

Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki en büyük limanı Lübeck, zamanda geriye yolculuğa çıkabileceğiniz tam bir masal şehri! Orta Çağ’ın en büyük ticaret şehirlerinden biri olan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Lübeck’te Trave nehri ve kanal ile çevrili Eski Şehir kesinlikle görülmeye değer! 12. yüzyılda kurulan Hansa Birliği’nin eski başkenti Lübeck, 16. yüzyıla kadar Kuzey Avrupa’nın en büyük ticaret merkezi olmuş. Tarihi şehir merkezi, Holsten Kapısı, Rathausmarkt meydanı ve St. Mary Kilisesi gibi ikonik turistik yerleri mutlaka gezilmeli! Yüksek, dik çatılı ve sıkışık evlerin arasında, dar sokaklarda gezip, rıhtımı dolaşın, göz alıcı manzaralar için köprülerden geçin ve mutlaka nehir gezisine çıkın. Lübeck’in eşsiz ortamında sanatın, kültürün ve alışverişin tadını çıkarın.

Franconia

Almanya’nın Bavyera eyaletinde, olduğu gibi korunmuş, kendinizi bir masalın içinde gibi hissedeceğiniz rüya gibi bir yer Franconia! Yemyeşil tepeler ve vadiler, ortaçağ kaleleri, kiliseler etrafında inşa edilmiş Franconia kesinlikle keşfe değer.

Baden Baden

Fransa’nın Strassburg şehrine yaklaşık 40 km uzaklıkta şirin bir kaplıca şehri olan Baden Baden, Almanya’nın güneybatısındaki Baden – Württemberg eyaletinde yer alıyor. Ülkenin en yeşil şehirlerinden biri olan Baden – Baden; Roma döneminden beri kullanılıp, doktor reçetelerine konu olacak şifalı sularıyla da oldukça meşhur.

Freiburg

Almanya’nın yüzlerce yıldır geçmişini koruyarak bugüne ulaşan tarihi kasabası Freiburg; Almanya, İsviçre ve Fransa’nın kesiştiği noktada yer alır. Hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın en yaşanılabilir kasabası olma özelliğini taşıyan Freiburg’un dört bir yanı ormanlarla kaplı. Eski saatlerin gizemli dünyasına doğru yolculuğa çıkabileceğiniz Freiburg’da zamanı durdurarak, unutamayacağınız bir yolculuğa çıkabilirsiniz

Size özel ALMANYA SEYAHATİ planlaması için:

Travel@julesverne.com.tr

 

 

 

 

 

 

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.