2019’un Keşfe Değer Yunan Adaları

10 Haziran 2019

milos

Yunanistan kültür ve geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan Yunan Adaları dediğimizde aslında sayıları neredeyse 6000’i buluyor. İrili ufaklı bu adaların 227 tanesinde ise yerleşim var. Yaz sezonunda yüzlerce ada içerisinden seçim yapmak kolay değil, o yüzden keşfe değer Yunan adalarını sizin için araştırdık. İşte, bu yaz gidebileceğiniz 2019’un favori Yunan adaları listemiz:

Milos

milos

Kiklad Adaları’nın en güneybatısında yer alan Milos, turistlerin henüz aşamadığı bir gizli hazine! Milos’u ziyaret eden her gezginin kendine saklamak istediği bu ada volkanik yapısıyla Santorini’yi andırıyor. Doğallığı ve merkeze inşa adilen sevimli kasabaları ile bir film platosunda gibi hissettiren Milos özellikle plajdan çıkmak istemeyen gezginler için cennet. Yunanistan’ın en güzel plajlarını bulacağınız ada hayalinizdeki Yunan adası ruhunu yaşatıyor. 

Milos’a Nasıl Gidilir? Milos’a direkt ulaşım seçeneği yok. Dilerseniz Atina’dan aktarma yaparak 40 dakikalık bir uçuşla adaya gidebilir veya yine aktarmalı uçarak Santorini’den 2 saatlik feribot yolculuğu tercih edebilirsiniz.

Paros

paros

Kiklad Adaları arasında gönüllerde ayrı bir yer kazanan Paros, yeni “Mykonos” unvanıyla git gide daha çok biliniyor. Naoussa, Parikia, Lefkes ve Marpissa köyleri dışında her zaman Avrupa’dan gelen ziyaretçileriyle hareketli bir ada olsa da Paros son yıllarda daha çok bizim gündemimizde! Neolitik zamanlara kadar uzanan derin bir tarihi olan Paros tarih, deniz, eğlence, keyif, lezzet başlıklarını tek bir ada üzerinde topluyor. Su sporlarına meraklı gezginler için de olanaklar sunan adada rüzgar sörfü, kitesurf, tüplü dalış favori aktiviteler arasında.

Paros’a Nasıl Gidilir? Paros’a direkt ulaşım bulunmuyor. Dilerseniz Atina aktarmalı olarak 40 dakika süren bir uçak yolculuğunu tercih edebilir ya da Atina, Pire Limanı’ndan kalkan feribotlarla 3-5 saat arası süren deniz yolculuğu ile adaya ulaşabilirsiniz.

Antiparos

antiparos

Yunan Adaları’nın “yeni Patmos’u” olacağa benzeyen Antiparos, Paros’un batı kıyısından kısa bir mesafede kendi halinda minicik bir ada. Peki, bu adada merak uyandıran ne? Evet, adaların en güzel plajları değil belki ama buradaki doğal yaşam, sakinlik ve özgünlük gezginlerin ilgisini çekiyor. Başka kalabalıklar istemeyen özgür ruhluların sığınağı. Tom Hanks’in de yazlık evi bulunan ada Madonna, Iman Perez, Ulla Johnson gibi dünyaca ünlü isimlerin de tatil için tercihi oluyor.

Antiparos’a Nasıl Gidilir? Antiparos’a ulaşmanın en rahat yolu Paros Limanı’ndan kalkan feribotlara binmek. Paros Adası’na Atina aktarmalı uçabilir veya Atina, Pire Limanı’ndan kalkan feribotlara binebilirsiniz.

Patmos

patmos

On İki Adalar’ın en kuzeyindeki Patmos, ulaşımın kolay olmaması sayesinde en özgün kalan adalardan biri! Mimari güzelliği, büyüleyici plajları ve kutsal değeri ile mistik bir havası var bu adanın. Efsaneye göre, dört İncil’den biri olan St. John İncili burada yazılmış. Hristiyanlığın 7 Hac yerinden biri olan Patmos Chora’daki manastır dini bir değer taşıyor.  UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Chora başta olmak üzere adanın her köşesi keşfedilmeye değer. Doğallığın anahtar kelime olduğu Patmos’ta her şey olabildiğince sade ve abartıdan uzak.

Patmos’a Nasıl Gidilir? Kuşadası-Patmos feribotları ile adaya ulaşabilirsiniz. Kuşadası’na en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçup, buradan 1 saatlik bir araba yolculuğu ile gidebilirsiniz.

Hydra

hydra

Saronik Adaları’nın en güzellerinden biri olan Hydra, her adada bulamayacağınız bir Yunan adası deneyimi vaat ediyor. Bir amfi tiyatroyu andıran konumu ile limanını ve liman üzerinde yükselen karakteristik evlerini gördüğünüzde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Çevre dostu adada egzoz sesini duymak imkânsız. Motorlu araçların yasak olduğu adada ulaşım için bol bol yürüyebilir, bisiklete binebilir ve deniz taksileri kullanabilirsiniz. Hydra’nın plajlarının gerçekten “harika” olduğunu ve adayı yürüyerek keşfederken harika yollardan geçeceğinizi de ekleyelim.

Hydra’ya Nasıl Gidilir? Hydra Adası’na gitmek için öncelikle Atina’ya uçmanız gerekiyor. Atina, Pire Limanı’ndan feribotla 2 saatte adaya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, diğer Saronik Adaları Poros ve Spetses’ten de feribotla Hydra’ya gidebilirsiniz.

Ithaca

ithaca adası

İyonya Adaları’nın masum çocuğu Ithaca… Kristal sularında yüzüp, patikalarında yürüyüş yapacağız, balıkçı tavernalarında en taze ürünleri yiyip lokallerle tatlı sohbetler yapacağınız bir ada deneyimi sizi bekliyor. Sakin, yalın, doğal kelimelerinin karşılığı olan Ithaca aynı zamanda olabildiğine romantik ve bir o kadar şiirsel… Efsaneye göre, Homeros’un Odysseia destanının başkahramanı Odysseus’un kralı olduğu adaya ayak bastıktan sonra bir daha ayrılmak istemeyeceksiniz.

Ithaca’ya Nasıl Gidilir? Ithaca’da havaalanı bulunmuyor. Adaya gitmek için Atina aktarmalı Kefalonia Adası’na uçup buradan feribota binebilirsiniz. Dilerseniz, Yunanistan anakarasında Astakos Limanı’ndan veya Mora yarımadasındaki Patras Limanı’ndan kalkan feribotlarla Ithaca’ya ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Jabiroo

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.