2019’da Görülmesi Gereken 10 Yeni Müze

18 Mart 2019

2019’da müzik, sanat, tarih, bilim alanlarında dünyanın dört bir yanında açılacak müzelerle keşifler hız kesmiyor. New York’tan Mısır’a, Çin’den Londra’ya, Lozan’dan Girona’ya bizi en çok heyecanlandıran adresleri derledik. İşte, 2019 yılında açılacak yeni müzeler…

National Museum of Qatar, Doha

National Museum of Qatar

Mart sonunda yeniden açılacak The National Museum of Qatar etkileyici arkeolojik eserlerini sergileyecek. Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan müze, Doha manzarasına çarpıcı bir katkı yapıyor. Çöl gülünden ilham alınarak tasarlanan müzenin kavisli mimarisi ilgi çekici. Müzenin Doha’nın göze çarpan cazibe merkezlerinden biri olması bekleniyor. Koleksiyon, Katar ve halkının en eski zamanlarından günümüze ve geleceğine doğru olan eşsiz hikâyesine ses veriyor.

M+ Museum in Hong Kong

M+ Museum in Hong Kong

20. ve 21. yüzyıl sanat, tasarım, mimari ve sinema alanlarına odaklanan M+ Museum, West Kowloon Cultural District’in en yeni ve gösterişli parçası olacak. Dünyanın en dinamik bölgelerinden birinde açılacak olan müze dünyanın önde gelen modern ve çağdaş kültür merkezlerinden biri olmaya aday. Mart sonu gerçekleşecek M+ at Art Basel Hong Kong sanat fuarına da ev sahipliği yapacak.

The Shed in Manhattan, New York

The Shed in Manhattan

Manhattan’ın müzik, dans, tiyatro ve görsel sanatlara adanan son teknolojisi kültür merkezi The Shed, 5 Nisan’da kapılarını sanatseverlere açıyor.  High Line’ın yanındaki 120 metre yüksekliğindeki bina, farklı disiplinlerdeki orijinal sanat eserlerini sergilemek, geliştirmek üzerine hizmet verecek. Büyük açılışı, Oscar ödüllü İngiliz film yönetmeni Steve McQueen ve efsanevi müzik yapımcısı Quincy Jones’un yönettiği “Soundtrack for America” adlı konser serisi ile başlayacak.

Platforme 10, Lozan

Platforme 10

Platforme 10 “sanat bölgesi”, Kanton Güzel Sanatlar Müzesi, Elysée Müzesi ve Tasarım ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’ni bir araya getiriyor. Kültüre adanmış eşsiz bir mekân olarak yorumlanan Platforme 10 dinlenme alanları, butikleri, kitapçıları ve restoranlarıyla bir yaşam alanı yaratacak. 3 müze ile birlikte Toms Pauli ve Félix Vallotton vakıflarına ev sahipliği yapacak sanat kompleksi İsviçre’nin öncü adreslerinden biri olacak. Platforme 10’un Ekim 2019’da açılması bekleniyor.

elBulli 1846 in Girona

elBulli 1846 in Girona

Gastronomiye düşkünseniz, damak zevkinize güveniyorsanız, yemek bilimine ilginiz varsa bu müze sizi fazlasıyla heyecanlandıracak! Dünyaca ünlü şef Ferran Adrià, günümüzde kapalı olan ve geçmişte dünyanın en iyi restoranı seçilen El Bulli restoranını müzeye dönüştürüyor.  Gastronomi sergisi ve araştırma laboratuvarı olarak kurgulanan elBulli 1846 Müzesi’nde yeni gastronomik denemelerden kültürel ve sanatsal programlara, şef programlarından sergilere kadar farklı ve zengin bir içerik sunacak. Müzenin en geç Ekim 2019’da açılması bekleniyor.

Medicine Galleries – Science Museum, Londra

Medicine Galleries - Science Museum

London Science Museum içerisinde açılacak olan Medicine Galleries, son 400 yılda tıpta yaşanan değişim ve gelişimlerin insan hayatına etkileri hakkında kişisel hikâyelere yer verecek. Henry Wellcome ve Science Museum’ın olağanüstü eserlerine dayanan koleksiyon, dünyanın en önemli tıp koleksiyonu olacak. Galeride,  tüm vücudunu kaplayan iskelet motifli dövmesiyle tanınan ve 2018 yılında hayatını kaybeden Kanadalı aktör Rick Genest’in dev bronz heykeli büyük ilgi göreceğe benziyor.

Academy Museum of Motion Pictures, Los Angeles

Academy Museum of Motion Pictures

Wilshire Bulvarı ve Fairfax Bulvarı’nın köşesinde yükselen Academy Museum of Motion Pictures, “sinemanın tarihi, bugünü ve geleceği” temasıyla yola çıkıyor. Japon animasyon yönetmeni Hayao Miyazaki’nin retrospektifine de ev sahipliği yapacak müzenin 2019 sonlarında açılması bekleniyor.

UCCA Dune Art Museum Qinqinhuangdao

UCCA Dune Art Museum Qinqinhuangdao

Qinqinhuangdao kıyı kasabasında, sakin bir plajda bir kumulun kenarına inşa edilen Dune Art Museum mimarisiyle çok konuşulacağa benziyor. Müze, birçoğu ilk bakışta fark edilmeyen gizli ve mağaraya benzeyen birbirine bağlı 10 galeriden oluşuyor. Binanın farklı noktalarında bulunan açıklıklar sayesinde gökyüzünün ve denizin sürekli değişen manzaraları da görülebilecek. Müzenin mimarisinde doğaya duyulan derin saygının izlerini siz de göreceksiniz.

Bauhaus Museum Weimar & Dessau, Almanya

Bauhaus Museum Weimar

Bauhaus akımının 100. yılı, Almanya’nın Weimar ve Dessau’da tasarlanan yepyeni müzelerle kutlanıyor.
Bauhaus sanat, tasarım ve mimarlık akımının 100. yılında var olan Bauhaus binalarının renovasyonunun yanı sıra, Bauhaus akımına ithafen tasarlanan müzelerin ilki Bauhaus Weimar Nisan’da açılacak. Klasik sanat müzesi mimarisiyle de şehre farklı bir dokunuş yapacak.
Bauhaus Dessau’da inşa edilen yeni müze bölümü özel bir koleksiyonu sergilemek için tasarlandı. 2.100 metrekarelik bir sergi alanına ve toplamda 3.500 metrekarelik bir kullanım alanına sahip olacak yeni müze Bauhaus Dessau Vakfı’nın 49.000 parçalık koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Bauhaus temasıyla dünya çapında en büyük ikinci koleksiyon olacağını da belirtelim.

Grand Egyptian Museum Giza, Mısır

Grand Egyptian Museum Giza

1 milyar doların üzerinde maliyeti olan Grand Egyptian Museum, açıldığında birçok ilke imza atacak! Dünyanın tek bir medeniyete adanan en büyük müzesi, dünyanın en büyük arkeoloji müzesi unvanlarını taşıyacak olan müzenin cam cephesi sayesinde ziyaretçiler Giza platosunun ve Piramitlerin panoramik manzaralarını da görebilecekler. 21. yüzyılın en iddialı müzesi olarak tanımlanan Grand Egyptian Museum’un tam açılışı 2020’de yapılacak olsa da Ramses’in dev heykelinin sergileneceği bir bölüm 2019 yılında açılacak.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 – 118

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.