ABD’ye Seyahat Tekrar Mümkün! ABD Seyahat Prosedürleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

05 Kasım 2021

COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında Amerika Birleşik Devletleri makamlarınca uygulamaya konulan seyahat prosedürleri güncellenerek ABD’ye girişler kolaylaştırıldı. 8 Kasım 2021 tarihinden itibaren ABD uluslararası yolcuları tekrar ağırlayacak. Geçerli bir ABD vizesine sahip olan Türk vatandaşları, yetkili makamlar tarafından verilmiş COVID-19 aşı sertifikası ve son 72 saat içinde yapılan negatif PCR test sonucunu ibraz ederek, ABD’ye kısıtlama olmaksızın giriş yapabilecek.

Türkiye’den ABD’ye seyahat ediyorum, girişte aranan şartlar nelerdir?

Türkiye’den ABD’ye seyahat etmek isteyen 2 doz COVID-19 aşısı tamamlanmış kişilerin, ülkeye girişi sırasında yetkili Türk makamları tarafından dijital veya kağıt formatta hazırlanmış Covid-19 aşı sertifikası ve uçuştan 72 saat önce yapıldığını gösteren negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen aşılar şu an için Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladıklarıdır. Şu anda ilgili aşıları üreten firmalar Pfizer – Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen/Johnson&Johnson, Sinopharm ve Sinovac’dır.

Bir kişi, planlanan girişten en az 14 gün önce onaylanmış bir aşının her iki dozunu da almışsa, tam aşılanmış olarak kabul edilir. İstisna: Janssen / J & J için tek bir aşı dozu yeterlidir. İki farklı aşının bir kombinasyonu (karıştır ve eşleştir aşı birincil serisi) de kabul edilir.

Aşı Olduysanız;

 • 2 yaş ve üzeri her yolcu uçağa binerken, uçuştan 72 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış bir negatif PCR testi veya uçuştan 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış bir negatif antijenik test sunmalıdır.
 • Aşılı yetişkinler için geçerli olan seyahat ve karantina için zorunlu gerekçelere ilişkin tedbirler yanlarında bulunan küçükler için de geçerlidir.

İngilizce, Fransızca, Almanca veya İspanyolca düzenlenecek Aşı Belgesinde Olması Gereken Bilgiler:

 • Aşı belgesi hamilinin Adı Soyadı ve Doğum Tarihi
 • Aşı tarihi, alınan son doz tarihi belirtilecektir
 • Uygulanan aşı türü
 • Uygulanan doz sayısı / gerekli tüm dozlar
 • Belgeyi düzenleyen ülke
 • Aşı belgesini düzenleyen kurum bilgileri

Belgeler İngilizce, Fransızca, Almanca veya İspanyolca düzenlenmelidir. Belgenin bu dillerde düzenlenememesi halinde belge, resmi bir kurum tarafından yapılmış İngilizce çevirisi ile birlikte sunulmalıdır.

ABD’ye girişte doldurulması gereken belge ve formlar

Direkt veya transit hava yolu ulaşımı ile ABD’ye gelen tüm yolcular seyahatlerine başlamadan önce beyan formunu doldurup imzalayarak, ilgili yetkililere teslim etmeleri gerekmektedir.

COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkelerin giriş kuralları, ülkelerin resmi mercileri tarafından günlük veya anlık olarak değiştirilebilmektedir.

Seyahat etmek istediğiniz destinasyona ilişkin bilgi ve sorularınız için: travel@julesverne.com.tr

Vize ile ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için: vize.bolumu@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.