Doğa Dostu Tatil Önerileri

Ekoturizm, yeşil turizm, sürdürülebilir turizm ya da kısaca doğa dostu seyahatler doğanın gücüne bizi geri döndürüyor. Doğayı keşfetmek, onu bozmamak ve saygı göstermek eko-turizmin temel inancı!

Doğanın deneyimi üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir ekolojik değerlere sahip olan oteller, özel evler kocaman resort otellerin etkisini gölgede bırakıyor. Ağaç evlerde konaklayıp, yemyeşil yamaçlarda, dere kenarında yürüyüş yapmak sınırsız yeme - içmenin dahil olduğu tatillerin çok adım ötesine geçti. Doğanın deneyimi üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir ekolojik değerlere sahip olan ekoturizm için seçenekler oldukça çok. Ekolojik değerleri modern tasarımla buluşturan oteller ise ekoturizmde bir adım öne çıkıyor.

İşte doğayla temas edebileceğiniz, doğa dostu tatil önerilerimiz:

Galapagos, Ekvador

bobby

Popülerliğini koruyan Güney Amerika'daki Galapagos Adaları çevrecilerin en çok sevdikleri yerlerden biri. Büyük bir özenle korunan Galapagos Adaları içerisinde kendine özgü birçok biyolojik türü barındırıyor.Galapagos, şimdiye kadar izlediğiniz tüm doğa belgesellerinin gerçeğe dönüştüğü bir takımadalar zinciri. Korkunun, kaçmanın olmadığı, tüm canlıların bir arada barış içinde yaşadığı ve karşılaştıkları insanlardan bile çekinmediği, Darwin’in ünlü evrim teorisine şekil verdiği, Dünya'nın bozulmamış son eko-sistemlerinden biri.

Treehotel – Harads, İsveç

Bu konuda hiç şüpheniz olmasın ki, dünyadaki başka hiçbir konaklama seçeneği İsveç'in Harads kasabasında yer alan bu mimari harikası ağaç odaları kadar çevresiyle bütünleşmiş olamaz. Özenle korunan doğanın ortasında bir yaşam alanı sunan Tree Hotel tasarımı, manzarası ve ambiyansıyla unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazır. Ormanlık alanda, ağaçlar arasına yerleştirilen kapsül ev ve küçük kulübelerden oluşan otel odaları İskandinav stilde dekore edilmiş.

Sanctuary Nile Cruise | Nil Nehri, Mısır

Medeniyete yön veren Mısır’da, doğanın bir armağanı olan Nil Nehri’nin üzerinde, bir cruise’da doğanın güzelliklerini sunan Sanctuary Nile Cruise doğayla dost arıtma sistemleri mevcut. Ayrıca teknedeki tüm atıklar profesyonel bir geri dönüşüm prosedürüne tabii tutuluyor.

Kazdağları, Türkiye

Ülkemizde ise Dünya’nın oksijen bakımından en zengin 3 yerinden biri olan Kaz Dağları, uzun yürüyüşlerinize akan derelerin sesinin eşlik ettiği bir masal diyarı. Kazdağları’nın eteğinde bulunan Yeşilyurt Köyü, adı gibi yemyeşil ve huzur veren bir köy. Türkiye’nin en iyi butik otellerinden olan Çetmihan, doğanın tüm güzelliklerinin barındığı Yeşilyurt Köyü'nde bulunuyor. Kaz Dağları’nın bir diğer özel noktası olan Adatepe Köyü ise hem tarihi hem eşsiz doğası hem de birçok aktiviteye elverişli konumu ile keyifli bir dinlence yeri. “Yavaş yaşam” felsefesinin tam anlamıyla deneyimleyebileceğiz Adatepe Köyü’nde aslına uygun olarak restore edilmiş üç adet taş Rum evinden oluşan Ida Blue, adını bahçesinde yetişen doğal bitkilerden alan dokuz odası ile ekolojik tatil severleri bekliyor.