Yunanistan Seyahat Rehberi

19 Mayıs 2022

Binlerce yıllık tarihe ve doğa harikasına ev sahipliği yapan Yunanistan muhteşem coğrafyası ile göz kamaştırıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra felsefe ve matematiğin doğduğu yer olarak da bilinen bu masalsı ülke; adaları, özenle korunmuş tarihi yapıları, göz alıcı katedralleri, geleneksel kent pazarları ve eşsiz doğası ile hep çok keyifli.

Yunanistan’da Nereler Görülmeli?

İsmini Yunan tanrıçası Athena’dan alan dünyanın en eski şehirlerinden Atina; üç imparatorluğun merkezi şehri Selanik; Yunanistan’ın en önemli sahil kentlerinden Kavala; kumsalın, mavinin ve lezzetlerin buluşma noktası Halkidiki; Yunanistan’ın en eski yerleşim yerlerinden Volos ve binlerce yıllık tarihi ve doğa harikasına ev sahipliği yapan Yunan Adaları kesinlikle görülmeye değer!

Yunanistan’ın Görülmeye Değer Şehirleri…

Atina

İsmini Yunan tanrıçası Athena’dan alan dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Atina, 3 bin yıldan fazla süredir yaşayan bir şehir. Batı medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğduğu yer olarak bilinen; felsefe, demokrasi, tiyatro ve olimpiyatlar gibi insanlık tarihinin seyrini değiştiren gelişmelere ev sahipliği yapmış bu efsane kent, sıcak atmosferi, misafirperver insanları ve sofralarıyla “yaşanması gereken” bir şehir.

Mutlaka Görülmesi Gerekenler:

 • Klasik antik döneminin en büyük tapınağı olup, dünyanın en nadide manzarasına sahip olan Parthenon’u görmeden buradan kesinlikle ayrılmamalısınız.
 • Parthenon tarafından taçlandırılan oldukça önemli bir gezi noktası olan Atina Akropolisi’ni Atina’nın hemen her yerinden görebilirsiniz.
 • Atina’nın en önemli antik Yunan koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Akropolis Müzesi’ni gezebilirsiniz. Müze özellikle Yunan kültürünü merak edenler için önemli bir nokta.
 • Dünyada tamamı mermerden yapılmış tek stadyum olan Panathenaic Stadyumu 2 bini aşkın süredir Atina’nın en önemli tarihi olaylarına şahitlik etmiş bir gezi noktası.
 • Kiklad Adaları’ndan getirilen 5 bin yıllık sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapan Kiklad Sanat Müzesi de görülmeye değer.
 • Yunanca’da küçük manastır anlamına gelen Monastiraki Meydanı’nı dolaşıp, çekeceğiniz fotoğraflarla anı ölümsüzleştirebilirsiniz.
 • Şehrin simgesi haline gelmiş Monastiraki Bit Pazarı’nda keyifli vakit geçirerek, alışveriş yapabilirsiniz.
 • Dünyadaki en önemli nümismatik müzelerden biri olan Atina Numismatik Müzesi’ndeki modern sikke koleksiyonunu görebilirsiniz.
 • Sanat galerileri, antikacıları, tavernaları ve restoranlarıyla ünlü Psyri’de keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Ulusal Bahçe ve Vassilias Sophias arasında yer alan Kolonaki Meydanı’ndaki kafe restoranlarda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.
 • Kentin en önemli meydanı olarak gösterilen Syntagma’daki Parlamento binası ve ünlü heykelleri görebilirsiniz.
 • Şehrin merkezinde yeşil bir vaha oluşturan Strefi Tepesi’ni de görmeden buradan ayrılmamalısınız.
 • 3500 yıldan fazla geçmişe sahip Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Plaka; dar sokakları, Bizans tapınakları ve antik kalıntıların arasındaki neoklasik binalarıyla görülmeye değer.
 • 19 ve 20. Yüzyıla ait etkileyici araba koleksiyonu ve Yunanistan’ın otomobil evrimi hakkında önemli bilgiler sunan Yunan Motor Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Selanik

Ünlü yazar Despina Pandazi’nin “İstanbul’un kızı, İzmir’in kız kardeşi” diye tanımladığı Selanik, Atatürk’ün de doğduğu yer olarak bizler için çok özel bir şehir. Üç İmparatorluğun merkez şehri olan Selanik, Yunanistan sınırları içerisinde bulunan bir Batı Trakya şehri. Tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Selanik, Yunanistan’ın en keyifli kentleri arasında yer alıyor.  Sokaklarını saran deniz kokusu, cıvıl cıvıl meydanları, trafiğe kapalı alışveriş caddeleri ve her daim tıklım tıklım dolu kafeleri, tavernaları ve barlarıyla Selanik hep yaşayan, hep canlı ve hep eğlenceli bir şehir.

Atatürk’ün evi ve kalenin altındaki Türk Mahallesi Anapoli sizi geçmişe götürürken; Beyaz Kule ise Osmanlı Dönemi izlerini taşıyor. Arkeoloji Müzesi ve Bizans Kültürü Müzesi bu topraklarda yaşayan medeniyetlere ışık tutarken Ladadika bölgesi gece eğlencesi ile sizi günümüze döndürüyor.

Mutlaka Görülmesi Gerekenler:

 • Selanik’in popüler gezi noktalarının başında gelen Beyaz Kule’yi mutlaka görmelisiniz. Kule savunma amacıyla 15. Yüzyılda inşa edilmiş.
 • Yunan heykeltıraş Georgios Zangolopoulos tarafından 1997 yılında Venedik Bienali için paslanmaz çelikten yapılan The Zongolopoulos şemsiyelerini görmeden şehirden ayrılmamalısınız.
 • Yunanistan tarihinde büyük öneme sahip Büyük İskender anısına yapılmış, Aristotelous Meydanı’nda Büyük İskender’in heykelini görüp, çekeceğiniz fotoğrafla anı ölümsüzleştirebilirsiniz.
 • Selanik Büyük İskender Anıtı’nı arkanıza alıp, çekeceğiniz fotoğraflarla anı ölümsüzleştirebilirsiniz.
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev olan ve müze olarak hizmet veren Selanik Atatürk Evi Müzesi’ni görmeden, buradan kesinlikle ayrılmamalısınız.
 • Antik Makedonya mezarlarından Selanik ve Yunanistan civarında çıkartılan eserleri görüp, antik çağa kadar uzanan döneme şahit olmak için Selanik Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Sanatın farklı alanlarından birden fazla sergi salonu içerisinde hizmet veren Bizans Kültürü Müzesi de Selanik’in görülmesi gereken önemli gezi noktalarından biri.
 • Selanik Milli Parkı’nın 8 km uzağında bulunan Kalochi Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.
 • Yunanistan’ın en önemli ekosistemlerinden birini barındıran Park of National Selanik’i mutlaka görmelisiniz. Park, Avrupa’nın en büyük kuş popülasyonuna ev sahipliği yapıyor.
 • 4 – 15 yaş arasındaki çocukların farklı alanlardaki becerilerini geliştirme ve bilincini arttırma amacıyla yapılan Children’s Museum of Thessaloniki’yi mutlaka görmelisiniz.
 • Selanik’in en işlek caddelerinden Tsimiski Caddesi’nde dolaşıp, alışveriş yapabilirsiniz.
 • Osmanlı’da önemli yerleşim yerlerinden biri olan Ano Poli, günümüzde turistlerin uğrak noktalarından biri.
 • Şehrin buluşma noktalarından biri olan Kamara’nın yüzlerce yıllık sütunlarının haşmetini mutlaka görmelisiniz.
 • Selanik’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ladadika’da doyasıya eğlenebilirsiniz.

Kavala

3 kıtaya yayılan bir imparatorluğun Balkanlardaki en önemli sahil kenti Kavala, şehrin sokaklarına sinen tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ödüllendirilmiş. Bizans İmparatorluğu’nun Selanik ve İstanbul arasındaki merkezi; Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki incisi Kavala antik kentleri, kale ve müzeleri ile kesinlikle keşfe değer!

Kent; modern yüzü olan batı tarafındaki geniş meydanları, çağdaş binaları ve alışveriş merkezleriyle bugünü yaşatırken; doğu bölümündeki geleneksel eski evleri ve küçük bahçeleriyle harika bir kontrast yaratıyor.

Mutlaka Görülmesi Gerekenler

 • Yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kavala Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Ülkenin en önemli merkezlerinden biri olan Kavala’da yer alan müzede, farklı dönemlere ve devletlere ait eserleri yakından inceleyebilirsiniz.
 • Zaman içerisinde değişen tütün işleme makinelerinin yer aldığı Kavala’daki Tütün Müzesi de görülmeye değer.
 • Kavala Denizcilik Müzesi’ni ziyaret ederek; eski dönemlerden kalan gemi kalıntıları, denizcilik ürünleri, iletişim aletleri, kıyafetler ve belgelere şahit olabilirsiniz.
 • Göz alıcı mimarisinin yanı sıra resimleri ve sanat eserleri ile göz kamaştıran Bizans Kalesi’nde geçmişe doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kale içerisinde bulunan restoranlarda muhteşem manzaraya karşı yemek yeme ayrıcalığını yaşayabileceğinizi de ayrıca belirtelim.
 • Özellikle turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Kıbrıs Caddesi’nde dolaşıp, kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.
 • Tarih kitaplarından aşina olduğumuz Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın memleketi Kavala’da gezerken, paşaya ait izlere rastlayabilirsiniz. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evi günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Halkidiki

Yunanistan’ın kuzeyinde, bir yarımada nasıl olur da bizi Maldivlere götürmüş gibi hissettirebilir demeyin; çünkü karşınızda yıllardır belki de adını duymadığınız bir cennet duruyor! Akdeniz ikliminin yumuşak güzelliği, yemyeşil bahçeleri, bembeyaz kumlu plajları ve kristal parlaklığında denizini masmavi gökyüzünün altında toparlayan Halkidiki yanı başımızda duran doğallığıyla büyüleyen bir cennet. Selanik’in güneydoğusunda yer alan şehir; Kassandra, Sithonia ve Athos olmak üzere üç bölümden oluşan muhteşem bir tatil lokasyonu.

Aristoteles’in doğduğu Stageira Antik Kenti, labirenti andıran Petralona Mağarası, Halkidiki’nin pitoresk manzarasıyla adından söz ettiren kasabası Athitos, deniz-kum-güneş keyfi için Sarti Beach, Platanitsi Camping, Manasou Beach ve Banana Beach Halkidiki’de sizi bekleyen güzellikler.

Volos

Yunanistan’ın üçüncü ticari limanı ve turistler arasında popüler bir şehir olan Volos, antik Yunan’ın mirasçısı olarak bilinen en eski yerleşimlerinden biri. Bu pitoresk şehir, Olimpos’un ev sahipliği yaptığı 12 tanrının yazın vakit geçirdiği Pelion Dağları ile çevrili. Modern mimariye ve binlerce öğrencinin yarattığı genç bir enerjiye bitişik eski moda mahalleleri, Volos’a eşsiz bir kimlik kazandırıyor.

Yunan Adaları

Yunan kültür ve geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan Yunan Adaları’nın sayısı aslında neredeyse 6000’i buluyor. İrili ufaklı bu adaların sadece 227 tanesinde yerleşim var. Masmavi suları, karakteristik köyleri, leziz tavernaları ile en keyifli Yunan Adaları’nı sizler için hazırladık. Bu yaz Yunan Adaları’nın karakteristik mimarisi ve aheste yaşam ritmi ile ciğerlerinizi buram buram iyot ve çam kokan Ege Havası ile doldurmaya ne dersiniz?

Dünyanın en güzel adalarından biri olan Mykonos; sakin ve huzurlu yaşamıyla Ayvalık’ın tam karşısında yer alan Midilli; Yunan adaları içinde balayı tatili için en çok tercih edilen Santorini; Ege’nin ortasında adeta bir Karayipler deneyimi yaşatan Girit; UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş yapıları, çiçeklerle süslenmiş sokakları ve Orta Çağ’dan kalma mahalleleri ile muhteşem görüntüler sunan Rodos; adını bölgede yetişen sakız ağaçlarından alan Sakız; altın kumlu plajları ile Kos; Rodos Adası’nın 41 km kuzeyinde bulunan Symi; bembeyaz kumları ve büyüleyici doğası ile tropik bir adayı andıran Thassos; Atina’ya feribotla iki saat uzaklıktaki Hydra; muhteşem sualtı zenginline sahip olan Kefalonya; İyon denizindeki en kuzey Yunan adası olan Korfu; İtalyan jet sosyetesinin dinlenmek için sık sık gittiği yerlerden Paros; sakin bir deniz tatili yapmak isteyenlerin uğrak yeri Zakintos; Batmaz adıyla da anılan Patmos; Yunanistan’ın en yeşil adalarından biri olan Skiathos ve 60’lı yılların Dolce Vita ruhunu hala yaşatan Spetses. Hepsi sizler için hazırladığımız  Yunan Adaları rehberinde.

Size özel YUNANİSTAN SEYAHATİ planlaması ve sorularınız için:
travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.